Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anksiyete

monoscope

Öne çıkan mesajlar

monoscope said:

merhaba,

anksiyete ile uğraşmak çok yorucu olmaya başladı benim için savaşamıyorum artık tek başıma. 5-6 yıl falan oldu bitiremedim hala o yüzden profesyonel destek görmek konusunu değerlendirmek istiyorum.

anksiyete tedavisi görmüş olanınız var mı ?

nasıl bir yol izlediniz ilaç kullandınız mı ilaçların ne gibi yan etkileri oldu ?

gerçekten varsa tavsiyeniz çok ihtiyacım var, birkaç yıl daha zaten bu tempoyla giderse kalbim falan dayanmayacak gibi. Kalbime etkisini hissedebiliyorum anlamsız zamanlarda anlamsız çarpıntılar yapıyor.

Yıllardır bu konuda tedavi görüyorum. Bende de benzer etkileri oluyor. Düzenli antidepresan dışında zorlayan zamanlarda Seroquel, Xanax gibi daha ağır ilaçlar kullandım. Şahsen antidepresanın ilk haftalarında mide bulantısı ve baş ağrısı dışında bir yan etki yaşamadım.

Masa güzelce açıklayacaktır, ya da belki açıklamıştır ama fiziksel etkiler bunaltmaya başladığına göre mutlaka bir psikyatristle görüş. Terapistle ayrıca zaten görüşülür ama fiziksel etkiler rahatsız edici seviyeye gelmişse doktora danışıp ilaç meselesini gündeme almakta fayda olabilir, onu da zaten doktorun kendisi bilecektir. Başka sorun olursa istediğin zaman özelden yazabilirsin. Geçmiş olsun :(
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni gordum topigi. Anksiye konusunda calismis bir psikologa gidersen 8-12 seansta hayatin boyunca kurtulabilirsin. Hangi sehirdesin? Isini iyi yapan birine yonlendirebilirim.
Herseyden once rahat ol, tedavisi olnayan birsey degil. Unlu psikologlara da paralar dokmene de gerek yok. Sadece anksiyete konusunda uzman biriyle calisman gerekiyor. Bilissel davranisci terapi anksiyeteyi cok hizli cozuyor. Yillarca anksiyeteden hayati zehir olmus, bilissel davranisci terapi ile birkac haftada sorunu kökten çözmüş cok fazla insana sahit oldum.

ilaca karsi degilim hatta cogu zaman ilaclar terapiyi destekler ama tek basina ilac cozum degil. Ilacla ortaya cikan sorunu bastiriyorsun. Ama terapi ile sorunun kaynagini bulup cozuyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Psikyatrist ve terapistlerin ortak çalıştığı yerleri öneririm ben de, faydalı olur. Zaten ilaçla olacak iş değil, ilaç zemini hazırlar, terapist doğru yolu bulmanı sağlar. Bilişsel terapi diyorlar, anksiyeteye vs. sebep olan geçmişteki deneyimlerini, şartlanmışlıklarını vs... yani şemaları sana gösteriyorlar, sen de şemaların farkına vardıkça düzeltiyorsun çeşitli yöntemlerle.
Not: Ben de önerebilirim, fiyat olarak yüksek olsa da dediğim gibi 6-8 terapide çok çok iyi duruma gelebilirsin.
Not 2: Spor önermişler. Kesinlikle doğru, neredeyse yarı yarıya azaltır şikayetlerini düzenli gidersen 3 ay. Sporun vücutta ve beyinde hormonal dengeyi sağladığı ve zaten bir çok psikolojik rahatsızlığın hormon dengesizliklerinden kaynaklandığı düşünülürse kesinlikle yap.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
araştırdım sordum soruşturdum baya konuştum konudan haberi olan insanlarla. insanlar sende bişey yok sen anks görmemişsin diip durdular.

ben de gaza geldim ben sadece fazla takıntılıyım ve bu bende alışkanlık olmuş dedim. Sporu arttırdım, kafayı boş bırakmamak için de kendi işimi kurmaya karar verdim bir yandan çalışırken onun altyapısıyla falan uğraşacağım.

hayırlısı
Sosyal ağlarda paylaş

"Sendeki de anksiyete mi?" cumlesi cok talihsiz bir yardim(!) olmus bence.

Ben cok basit seylerden islevselligi dagilan bir cok hasta gordum, cogunun da daha once basvurmama sebebi amaan bu da anksiyete mi diyen akli evvel tanidiklari. Tabii ki karar senin ama ben olsam buraya baslik acarak yardim arayan tarafina da kulak verir bir profesyonele danisirdim.
Sosyal ağlarda paylaş

masa said:

Yeni gordum topigi. Anksiye konusunda calismis bir psikologa gidersen 8-12 seansta hayatin boyunca kurtulabilirsin. Hangi sehirdesin? Isini iyi yapan birine yonlendirebilirim.
Herseyden once rahat ol, tedavisi olnayan birsey degil. Unlu psikologlara da paralar dokmene de gerek yok. Sadece anksiyete konusunda uzman biriyle calisman gerekiyor. Bilissel davranisci terapi anksiyeteyi cok hizli cozuyor. Yillarca anksiyeteden hayati zehir olmus, bilissel davranisci terapi ile birkac haftada sorunu kökten çözmüş cok fazla insana sahit oldum.

ilaca karsi degilim hatta cogu zaman ilaclar terapiyi destekler ama tek basina ilac cozum degil. Ilacla ortaya cikan sorunu bastiriyorsun. Ama terapi ile sorunun kaynagini bulup cozuyorsun.

mesaj kutunu boşaltabilir misin?
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

masa bu introvertliğinde detavisi var mı?
ben ondanım galiba, belirteliri hep tutuyo

Abi içedönüklük veya dışadönüklük bir hastalık olarak değil kişilik özelliği olarak kabul ediliyor. Mesela gittiğin bir kafede izole bir masa da mı yoksa insanlarla iç içe olan bir masa da mı oturacağını senin içedönük veya dışadönük olmanın belirlediği söyleniyor.

İçedönük veya dışadönük insanlar bu özelliklerden şikayetçi olmaması bekleniyor.

Örneğin içedönük insan izole masaya oturur. Aynı zamanda sosyalfobisi olan insanda izole olan masaya oturur. Ama içedönük insan bu durumdan rahatsız olmaz. Sosyalfobisi olan insan ise "ulan gene ezik gibi en kötü yere oturdum" diye düşünür.

Psikoloji çok geniş bir yelpaze, çoğu rahatsızlığın belirtileri birbiri ile aynı ya da birbiri ile karıştırılabilmeye çok musait.

Birde şu durumda bana ilginç gelmişti. Mesela dışadönük adam kütüphaneye ders çalışmaya gidiyor. Böyle diğer insanlarla muhabbete girip goygoy yapabileceği masaya oturuyor. İçedönük adam ise en kuytu köşedeki yere oturuyor. Yapılan bir araştırmaya göre her ikiside ders çalışmak için seçtiği alanda daha iyi performans gösteriyor.

Tam tersi şekilde oturdukları zaman ise ders çalışma performansları düşüyor. Yani dışadönük goygoy yapabildiği masada sessiz masaya göre daha iyi çalışabiliyor. İçedönük ise sessiz masada kalabalık masaya göre daha iyi ders çalışıyor.

zeawee said:

mesaj kutunu boşaltabilir misin?

Boşalttım.
Sosyal ağlarda paylaş

Hem introvertlik hem sosyal fobi hem de ucundan şizoid bozukluk varsa ne yapıyoruz?

Mesela verdiğin örnekte ben direkt giderim o kuytudaki masaya otururum, orda mutlu olurum ama bi yandan da ulen yine ezik ezik kenara köşeye kaçtık diye düşünürüm sonra o kalabalık masaya bakıp sefil yaratıklar derim içimden. Biri gelip bişey anlatsa herhangi bi tepki veresim gelmez üzücü/sevinçli bişey olsa bile. Mr. Robot'taki Angela gibi bön bön bakarım. Ama suratına bakamam, başka biyere bakarım.
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle valla sağol. OCD de var yıllardır. Çocukken mesela kapının koluna bi kolum sürtünürse gider öbür kolumu da sürterim. Tuvaletten çıktıktan sonra üç posta elimi yıkardım ön yıkama, ana yıkama ve cila şeklinde.

Şimdi artık onların yerine başka şeyler yapıyorum. Her gece yatmadan önce ocağı ve kombinin basınç göstergesini kontrol ederim. Balkon kapısının kilidini kontrol ederim. Odamdaki ve salondaki açık camın sineklklerinin tam kapalı olduğundan emin olurum falan.

Bazen panik atak-vari durumlar yaşıyorum. Mesela dün gece gök gürleken üstüme yıldırım düşecek diye karnıma ağrılar girdi.
Sosyal ağlarda paylaş

sadman said:

Öyle valla sağol. OCD de var yıllardır. Çocukken mesela kapının koluna bi kolum sürtünürse gider öbür kolumu da sürterim. Tuvaletten çıktıktan sonra üç posta elimi yıkardım ön yıkama, ana yıkama ve cila şeklinde.

sağa olan şeyi solda eşitlemeye çalışmak bende de var lan küçüklükten beri
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...