Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

88. Oscar Ödülleri

imamizer

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

bir seyin gercekten berbat oldugunu anlamak icin inanilmaz bi sanat bilgisine ihtiyacin yok.
hic gormedigin bir eseri ilk gordugunde siradan bir insan bile olsan iyi oldugunu anlarsin, belki ne kadar iyi oldugunu, kimin eseri oldugunu, yazarinin ve DP'nin kim oldugunu vs anlayamayabilirsin ama siradan bir insan olarak "hey bu dun yedigim islak burger ve tavuklu durum yuzunden bozulmus barsaklarimdan cikan berbat boktan daha berbatti..." diyebilirsin rahatlikla.

Oha dramaya gel ahahhshs. English Potato (ki bak bu ismi ben koydum) o kadar kötü değildi. Ha aday olduğu yıl ki filmlerle kıyaslarsan ben SHINE derim. Muhteşemdi. Ama kötü değildi kendimce, Oscar lık mıydı. evet Oscar oyuculuk, senaryo, görüntü vs diye ele alındığında Oscar lıktı yahu. Sen sanattan heç annamıyon bence. Hoş bende anlamıyorum ama, bir tık üstüm gib ahahshd
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

imdb'de şekspir'e girince "bunu seven bunu da sevdi"de direkt ingiliz hasta gösteriyor.

şekspir kötü olmamakla beraber kesinlikle oscar'ın kıyısından geçebilecek bir film değildi.

Çatla patla Sam, Shakespeare in Love ile Oscar aldık, Yahudi oyunu bozup "laaaaan minut" demeyi bildik. İstedğin kadar kabullenmeyebilirsin, gerkeçekleri bir tarih bide fener yazar ahahahhahaa.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

Bright said:

Mad Max çok bile ödül aldı, öyle çok güzel bir film değildi kanımca. Spotlight'ı da şimdi izliyecem.

aldığı ödüllere ve rakiplerine bak bi

COSTUME DESIGN
Carol
Cinderella
The Danish Girl
Mad Max: Fury Road - WINNER
The Revenant

MAKEUP AND HAIRSTYLING
The 100-Year-Old Man Who Climbed out
the Window and Disappeared
The Revenant

PRODUCTION DESIGN
Bridge of Spies
The Danish Girl
The Martian
The Revenant

SOUND EDITING
The Martian
The Revenant
Sicario
Star Wars: The Force Awakens

SOUND MIXING
Bridge of Spies
The Martian
The Revenant
Star Wars: The Force Awakens

hangi kategoride haksız mesela mad maxin aldığı ödül?

SOUND mixin ve edit te haksız denilemezde benim gönlüm revenant taydi imax izleyenler anlar.

%50 %50 diyelim ama revenant in sesler yenilikçiydi olay oydu işte... Madmax ses bakımından çok geniş olduğu için kazandı diyebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

DavidMills said:

Sam, Saving Private Ryan güzel bir film. Özellikle çıkartma sahnesi, hakikaten kimse unutmaz herhalde. O dönem COD II ler vs yıkılıyodu ortalık. Peki filmden kalan sahneler ne aklında? Benim en çok yahudi kardeşimizin, büyük bir zevkle sapladığı bıçak sahnesini hatırlıyorum (çooook uzun zaman oldu..tekrar yapmadım). Orda film bana batmıştı, bildiğin ideolojik bir baskı vardı yani. Ama Shindler's List ona nazaran daha naifti. Zaten Spielberg iyi bir yönetmen olmasına rağmen Münih'le bunu daha da zorladı.

So? Bir yere kadar işte? Hani diyorlar ya, Akademi tüm Yahudi sermayesinin üstünde oturuyo öyle olsa, Saving Private Ryan o sene garanti 1. olurdu.

Saving Private Ryan'da direk Yahudilerle veya soykırımla ilgili tek şey Yahudi askerin Alman tutsaklara Yahudi olduğunu söylediği sahne. Onun haricinde filmde Yahudilere yönelik bir şey yoktu.

Sözünü ettiğin sahneyi de yanlış hatırlıyorsun. Yahudi asker Alman asker tarafından kendi bıçağıyla öldürülüyordu. İki tarafın da zevk aldığı söylenemez. Tam saplamadan önce her ikisi de kendi dillerinde bırakalım artık diyorlardı. Kaldı ki bu sahnede adamın Yahudi olmasının hiçbir önemi yoktu.

Saving Private Ryan'da Amerikan milliyetçiliği var -ki bu bence rahatsız etmeyen düzeyde bir milliyetçilik- ama Yahudi propagandası yapıldığını iddia etmek çok güç.

Shakespeare in Love iyi filmdi, o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

"Siz sanattan ne anlarsiniz ki" argumanina kadar gelmis forum.

Saving Private Ryan vs. Shakespeare in Love denmis. Tabii ki Saving Private Ryan in olmaliydi best picture.

Ayrica ne yani Syl aksiyon yildizi diye oscar verilmesin mi? Tamam gise filmi olabilir, ama bire bir karsilastirildiginda Syl'in performansi Mark Rylance den daha iyiydi. Sam inde dedigi gibi, 10-20 sene sonra gelip lifetime achievement award verirler gunah cikarmak icin.

Vaktiyle Hurt Locker a best picture veren bir akademi soz konusu, kalkipta akademiyi savunmak yersiz.

Bu tartisma da "Sanat sanat icin midir? Yoksa sanat toplum icin midir?" argumanina kadar gider.
Sosyal ağlarda paylaş

DavidMills said:

Creed 'e direk "duygusal" yaklaşıyorsunuz :D Adam aynı karakteri 7-8 kere oynadı yapmayın. Sly süper bir adam, onla büyüdük, çok seviyoruz da Oscar bu yav (tamam 50 tane defosu var içinde ama) :D

Bak Fistan'ın dediği gibi Peter O'toole dediğin adam, oyunculuğun Britanicca sını yazar. Ama, amalar işte. Creed PR ürünü ve duygusal bir durum Oscar için.

Yoksa Rocky V'de de Sly kötü oynamamıştı, ama olmuyo işte. Piyasa filmi ile, Oscar lık filmin bir kıstası var illa ki.

sıkıntı orda zaten. piyasa miyasa, adam aklını almıs diğer bütün rakiplerinin. ama akedeminin kendi abska idealojik yaklasımları var. en iyiyie değil en akedemiye veriyolar ödülü.

Creed gayet samimi bi filmdi, bir yandansa damimi bir yandan piyasa nasıl olunuyo onuda anlamam.

7-8 kere oscar almaması hata hataysa. bu sefer almaması değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Supporting actor'la kesinlikle Creed'in alması lazımdı. Stallone kendini aşmıştı bu sefer ve rakipleri de meh'di.

Best Picture'ı alacak bir film değildi Revenant, üzgünüm değildi yani. Zevkle izledim filmi ama çıktıktan sonra ikinci defa düşünmedim bir saniye bile. Gerçek hikayeye social commentary olsun diye MUH INDIANZ koyup kötü işleyip abrupt bitirdi yani.

Survival'a hep varım, laylaylom izledim ama Madmax başka bir mevzuydu bu sene üzgünüm, yakınından geçemez. Hayatımda çok nadir aksiyonun diminishing returns'e girmedigini gördüm, bir Mad Max bi Redline sanırım hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

olm otorite misiniz ya? her konuda da uzman olmayın.

ben o filmi sevmedim ödül almasaydı, ben sevmiştin alsaydı diyorsunuz. kaçınız sinemaya ait yeterli teknik bilgiye sahip. ne bileyim yani çekim tekniklerini, sahneye göre kullanılan ışık ve çekim ekipmanlarının türlerini falan biliyorsunuz? kaçınızın bir filmi estetik açıdan incelemeye yetecek birikimi, algısı var? kaçınız görsel efekt işlerinden anlıyor? hangi filmde hangi teknik/yöntem kullanılmış biliyor?

tamam sinema izleyici içindir, onun tepkisine beğenisine sunulur da, verilen ödül sizi sallamıyor ki. sizi sallasa, izleyici tepkisini umursasa oylama yapılır zaten veya imdb ye göre verilir ödül geçilir.

millete kalsa nobeli bilmem ne hücresinde bilmem ne enziminin bilmem ne üzerindeki etkisini bulan adam nobel almaz şarjı 5 gün giden telefon icat eden adam alır, steve jobs alır, elon musk alır.

şu yazdıklarımın sağlaması direk starwars zaten 8.4 imdb puanı. izleyici umursansa tüm dallarda veririldi buna oscar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...