Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

88. Oscar Ödülleri

imamizer

Öne çıkan mesajlar

bu en iyi film icin oylama hedesi su sekilde.
https://www.youtube.com/watch?v=g_V_Pg5eWU8

diger yandan race geyiklerini bi yere kadar makul gormek durumundayim, abi adamlarin da cok epic bisi yaptiklari yok.. yapsinlar once, sonra aglarlar. hatta millet aglasa bunlarin yerine, yeridir.

12 years a slave tamamen irk yuzunden verilmis bir oscar'di, halle berry'de ayni sekilde irk yuzunden oscar aldi, dahasi sirf irk sacmaligi yuzunden crash'e odul verdiler (kimsenin tv'ye cikip OLM BU SACMA SEBEPLERLE BUNLARA ODUL VERMEYI BIRAKIN!) dedigini hatirlamiyorum. Chris Rock (hey irkcilik kotudur temali bir filmde sacma bir performans gosterip aglarsam kesin film odul alirdi dostuuuum) diye espri yapsaydi kimsenin bugun COK CESURCA!! diyecegini de sanmiyorum gerci.hatta argo denilmis, olm CRASH oscar tarihinin en kotu odullu filmi olabilir.

galiba kazanan zencilerden jamie foxx, ray filminde hakketti diyebilirim. kalani -her oscar odulunde oldugu gibi- biraz politik oylamalardi yani.

driving miss daisy oscar aldi lan! sdfsdfsdf rakibi dead poets soc. idi

(ha diyeceksin sandra bullock aldi oscar'i blind side ile... oyle oldu haci)
Sosyal ağlarda paylaş

Akademi dediğiniz binlerce insandan oluşuyor, film yapımında çalışan çeşitli dallardan insanlar davet ediliyor. Oyuncusu da var, ses teknisyeni de.
Bunların oy kullanıyor. Tabi ki reklam ve lobi var, ancak" ya dur şuna oy verelim" diye 5 bin kişi oturup karar vermiyor. Herkesin bir oyu var, favori net değilse bölünür oylar. Dolayısıyla oyların 3'de 1'iyle kazanan bile oluyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

denzel aldiydi zaten
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_black_Academy_Award_winners_and_nominees#Best_Actor_in_a_Leading_Role

diger yandan tum oscar kazanmis filmleri inceleyen listelere bakin
en boktan best picture filmleri listesinde ust siralarda crash'i goreceginizi GARANTI ediyorum. 1930lardan falan bu yana tum filmleri iceren listeler haci.

ustteki listede adamlarin aldigi odullerin cogu "awwww bunlara da verelim yeaaa" odulleri tek kelime ile.

calissinlar, daha iyi oynasinlar, daha iyi konulari islesinler ve alsinlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Crash 10 numara film, sen zevksizsen adamlar napsın.
Zencilerden affirmative action'la Oscar alanlar vardır ama 10 numara aktörler de mevcut bkz. Denzel.
12 Years as a Slave de gayet güzeldi.

Denzel'a en ufak laf ben de söyletmem de, ustanın 4-5 senedir elle tutulur filmi yok. Yani intikam meseleleri ve hızlı giden trenleri durdurmak dışında :D Yoksa Denzel Man of Fire gibi aksiyon-drama denilecek türde bile Oscar hakeden bir adam.

Bu sene Idris abiyi atladılar kanımca. Yoksa zıncılara oskar vermiyok değil mesele esasen.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sene Chris Rock' ın abartılı #sowhite hashtagi ni dibine kadar haraşlamasına rağmen makul ödüllerdi. En sürprizi, "En iyi film" di herkes için, ama izlemedik çoğumuz. Biden bile çıkıp cinsel istismar-tecavüz için kenetlenelim, sizler de bunun elçisi olun başlığı altında vaaz verince, en anlamlı oscarı aldı işte en iyi film. Bu anlamda şaşırmadım ben. Ki eminim film kötü değildir.

Mad Max'in en iyi yönetmen ödülünü almasını isterdim, çünkü Miller'ın son 10 yıldaki yapımlara baktığında sinemaya getirdiği görsellik-vizyon sayesinde tek tük te olsa şaheser filmler izleyebiliyoruz. 300 Spartans'ın ikincisi bile ilk filmin izinde gittiği için çok eletirilmedi hatırlarsanız. Sin City'e o senelerde yapılan ayıbı saymayım. Kaldı ki Mad Max gibi yapımı, öncesi yapılmış ve asla kötü olmayan yapımı bu şekilde sunması bence takdire şayan. Adam küsmesin tek dileğim, 1-2 daha Mad Max izleyelim.

Ha İnnaritu da boru değil, Revenant'ın çekim koşulları-gerçekçi yansıtılması ve hikayeyi mükemmel yedirmesi adama direk 2. oscarı ertesi sene getirdi.

#sowhite-ama-notbad-lan
Sosyal ağlarda paylaş

Creed 'e direk "duygusal" yaklaşıyorsunuz :D Adam aynı karakteri 7-8 kere oynadı yapmayın. Sly süper bir adam, onla büyüdük, çok seviyoruz da Oscar bu yav (tamam 50 tane defosu var içinde ama) :D

Bak Fistan'ın dediği gibi Peter O'toole dediğin adam, oyunculuğun Britanicca sını yazar. Ama, amalar işte. Creed PR ürünü ve duygusal bir durum Oscar için.

Yoksa Rocky V'de de Sly kötü oynamamıştı, ama olmuyo işte. Piyasa filmi ile, Oscar lık filmin bir kıstası var illa ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, Saving Private Ryan güzel bir film. Özellikle çıkartma sahnesi, hakikaten kimse unutmaz herhalde. O dönem COD II ler vs yıkılıyodu ortalık. Peki filmden kalan sahneler ne aklında? Benim en çok yahudi kardeşimizin, büyük bir zevkle sapladığı bıçak sahnesini hatırlıyorum (çooook uzun zaman oldu..tekrar yapmadım). Orda film bana batmıştı, bildiğin ideolojik bir baskı vardı yani. Ama Shindler's List ona nazaran daha naifti. Zaten Spielberg iyi bir yönetmen olmasına rağmen Münih'le bunu daha da zorladı.

So? Bir yere kadar işte? Hani diyorlar ya, Akademi tüm Yahudi sermayesinin üstünde oturuyo öyle olsa, Saving Private Ryan o sene garanti 1. olurdu.

Anladık abi Yahudiler zor günler geçirdiler, milyonlarcası telef oldu da her sene bu mevzuya ödül verelim, gram yol katetmeyelim. Adamlar endüstrinin getirsini bildiğinden, isterse yahudi sermayesi olsun aynı davaya üst üste 3-4 sene ödül vermez, verse de kimse yemez :D

O sene Shakespeare in Love dönem filmi olduğundan değil, dahiyane senaryosu ve oyunculuğu ile aldı. Aynı bu seneki mevzuu esasen. Dolu dolu replikleri (ki Shakespeare edebiyatından çakmam Romeo ve Juliet hariç) inanılmaz keyifl ve unutulmaz filmdi bence. Harbi bi Joesph Fiennes var dı nooldu ?
Sosyal ağlarda paylaş

Bright said:

Mad Max çok bile ödül aldı, öyle çok güzel bir film değildi kanımca. Spotlight'ı da şimdi izliyecem.

aldığı ödüllere ve rakiplerine bak bi

COSTUME DESIGN
Carol
Cinderella
The Danish Girl
Mad Max: Fury Road - WINNER
The Revenant

MAKEUP AND HAIRSTYLING
The 100-Year-Old Man Who Climbed out
the Window and Disappeared
The Revenant

PRODUCTION DESIGN
Bridge of Spies
The Danish Girl
The Martian
The Revenant

SOUND EDITING
The Martian
The Revenant
Sicario
Star Wars: The Force Awakens

SOUND MIXING
Bridge of Spies
The Martian
The Revenant
Star Wars: The Force Awakens

hangi kategoride haksız mesela mad maxin aldığı ödül?
Sosyal ağlarda paylaş

maksimum patates şekspir, sinemada seyrettim, paltrow'un sargısını açma hariç birşey kalmış değil aklımda. ryan'ı sahne sahne anlatırım baştan sona. hala yapılmış wn iyi ww2 filmi. holivud yahudi lobisi olayını benim ne kadar konuştuğumu gören görmüştür şimdiye dek. dandik yaparlarsa eleştiririm, iyi yaparlarsa alkışlarım sorun yok. schindler's list de öyle, iyi yapınca başımın üstünde yeri var.

ha bombalanacaksa tonla bombalanacak yahudi propagandası filmi var dandik zaten.

ingiliz hasta gene o yıllardan patates en iyi film oscarı alan mesela aklıma geldi şimdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

maksimum patates şekspir, sinemada seyrettim, paltrow'un sargısını açma hariç birşey kalmış değil aklımda. ryan'ı sahne sahne anlatırım baştan sona. hala yapılmış wn iyi ww2 filmi. holivud yahudi lobisi olayını benim ne kadar konuştuğumu gören görmüştür şimdiye dek. dandik yaparlarsa eleştiririm, iyi yaparlarsa alkışlarım sorun yok. schindler's list de öyle, iyi yapınca başımın üstünde yeri var.

ha bombalanacaksa tonla bombalanacak yahudi propagandası filmi var dandik zaten.

ingiliz hasta gene o yıllardan patates en iyi film oscarı alan mesela aklıma geldi şimdi.

İyide senin English Patato ile vurduğun yılda Akademi ne yapsın :D English Patato da o kadar kötü değil di ayrıca :D

The English Patient: Saul Zaentz
NOMINEES
Fargo: Ethan Coen
Jerry Maguire: James L. Brooks, Laurence Mark, Richard Sakai, Cameron Crowe
Secrets & Lies: Simon Channing Williams
Shine: Jane Scott
--------------------
Saving Private Ryan açık ara en iyi WWII filmi, hiç itirazım yok. Best Picture konusunda Oscar alsa da itirazım olmazdı emin ol, ama şekspir in love iyi filmdi. Ama ağır propaganda vardı filmde :( Yani Schindler's List'te Fiennes'ın namlusundaki propoganda değildi ordaki olay. Abartılı ve gereksizdi. Ne biliim, kişisel değerlendirme. Hiç bir zaman Roger Ebert olamadım ki (tu)(tu) adsdss

Shakesper in Love, ben de best of rental dı :P (vidyocu olduğum dönem) Ha ben elitlere iş yapıyodum o dönem, bilemem CHP li teyzeler etkilenmiş olabiler ahahhahaa.
Sosyal ağlarda paylaş

bir seyin gercekten berbat oldugunu anlamak icin inanilmaz bi sanat bilgisine ihtiyacin yok.
hic gormedigin bir eseri ilk gordugunde siradan bir insan bile olsan iyi oldugunu anlarsin, belki ne kadar iyi oldugunu, kimin eseri oldugunu, yazarinin ve DP'nin kim oldugunu vs anlayamayabilirsin ama siradan bir insan olarak "hey bu dun yedigim islak burger ve tavuklu durum yuzunden bozulmus barsaklarimdan cikan berbat boktan daha berbatti..." diyebilirsin rahatlikla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...