Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Netflix bölgesel sınırlamaları kaldırdı (ve korsan, ve İngilizce eğitim...)

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

ureten adami kompanse etmezsen bi daha uretmez veya uretemez. ne demek ne zarari var?

bedava versin ama reklamli versin o zaman. ama sikko X'in nerde oldugu belli olmayan pop-up reklamlardan degil. onlar sitenin sahibine gidiyor, ureten adama degil. adam gibi stream oncesi ve stream ortasi tv ayarinda reklam versin.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Bu arada ben iki yabancı dili oldukça iyi seviyede konuşup yazabiliyorum. İngilizce dünya dili gibi bence ucuz argümanların dışında da dil öğrenilmesini savunurum, dil öğrendikçe insanın ufku açılır.

Ancak dil öğrenmek kolay diye bir şey yok, emek vermeden de dil öğrenmenin tek yolu doğduğun ortamda konuşulması. Aksi takdirde kreuzberg'deki dönercinin Almancası seviyesinde kalır dilin.

Adam gelmiş 35 yaşına haftada 50 saat mesai, evde çocuk, ne biliyim hasta annesi olur, kendi hobisi olur vs. Herkesin kafası bir dil öğrenecek kadar boş olmayabilir. Motivasyonu olmayabilir.
Ayrıca dil öğrenmek bir yetenek işidir, bunu tartışmam bile. Herkes aynı hızda öğrenmiyor dili, ilkokulda anadilini okumaya yazmaya aynı anda başlamıyor insanlar.

Herkes İngilizce bilecek, dizileri en kötü İngilizce altyazı ile izleyebilmeli fetişine karşıyım. Benim gözümde yabancı dil olarak İngilizce değil de Rusça bilen adam daha bile makbuldür.

ingilzice artik "yabanci dil" degil cunki, zorunluluk gibi birsey. rusca bilen tabiki daha makbul olucak.

kucuk yasta farketmiyor oyle olsa egitim sistemleri uniform olmazdi butun dunyada, ilkokulda gayet mufredatlar bellidir, duzeyelri farkli olsada cocuk yasta anadil ogrenimi asagi yukari aynidir. zeki olan ve ogrenme imkani olan erken ogrenirde gec kalan olmaz genelde. evinde 2 dil konusulan cocuklarla ilgili yiginla yapilmis calisma var, avrupada turk aileleri uzerine yapilan calismalar bile mukemmel. evde turkce konsumayi kesen ailelerin cocuklari cok daha hizli entegre olup rekabet edebiliyor misal. donercinin sendromu yasadigi ulkeye entegre olma istegi olamaasi ve kulture angaje olamamasi.

adam almanyada yasiyor, aileisnde turkc ekonusuyor, duzenli musterileri turkce konusuyor, turk televizyonu izliyor, turk gazetesi okuyor, butun arkadaslari turk ve ulkesinde yasadigi adama gavur diyor, sen ben ayrimi yapiyor. bi zahmet ogrenemez dil filan o kafayla tabi :D derdimi anlatiyorum yeter kafasi bu iste. is ingilzicesi denen gudubette bu kafayla doguyor

ornekte verdigin amca DIL OGRENMEK ZORUNDA DEGIL, sunu bin kere tekrar ettiriyorsunuz. ogrenmenin yasi yoktur, dil bilmek guzel seydir ve tesvik edilmelidir ama herkesinde ogrenmesine gerek diye birseyde yok. ama yabanci dilde uretilen kulture ilgi duyuyorsan, bir angaje olmussan ve tuketmek istiyorsan bir zahmet gidip ogren su mereti denir gayet. ingilizce artik vasif degil luzumluluk iste

problemimiz su bizim, o kadar dandrik bir egitim sistemimiz varki ingilizce ogretemiyoruz yetisen cocuklara, o temeli veremiyoruz. bilen ya ozel okuldan ogreniyor ya kendi gelsitirdi ise ogreniyor. turklerin internetteki varliklari ve turk steryotipinin cikmasi filan bundan. asya dili konusuyoruz hani japonlarda zorlaniyor ingilzice ogrenirken, onlardada egitim kit baya ama onlarin farki calismalari iste, uretmeleri. adamlar hem teknoloji hem kultur uretebiliyor ve bunlari pazarliyabiliyor, senin ulken bunu yapamiyorken tek umudu hani vatandasa yatirim yapmak su asamada.

Anhora said:
Kültüre karşı çıkmıyor kimse tabi ki kültür. Ama kültürü o devirde neyle ulaştırmışlar?

kultur dedigimiz olayin neredeyse avrupada sinirli kalmasinin sebi bu zaten :P dogunun makus talihinin sebebi bu zaten

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/Where-to-be-born-index-2013.jpg

ticaretle filan kultur kitleleri penetre edemiyor, suzgecten gecmesi lazim. o yuzden yabanci dil bu kada ronemli diyoruz. yasadigimiz agir aksakta olsa bati standartlarina ortadogu coplugunde yanasabilmis su ulkeyi kuranlar o sayede kurdu. osmanli savaslarda yenilince orduyu modenize etmeye calisti, avrupaya birsuru ogrenci gonderildi ve o sekilde girdi ulkemize.

aydinlama cagi oncesini cok dusunmemize gerek yok zaten, kultur asil din ile tasinmis o zamana kadar. latince bugun konusan millet yok iste ama hala hayatta, araplar bir din yapip kultur ve dillerini yaymislar iste bu topraklara.

bugunki dunyamizi anliyabilmek icin aydinlanma cagi - sanayi devrimi - kursellesme nedir onu bilmemiz lazim. yasadigimiz ulke aydinlanma caginin getirdiklerinden etkilenmis idealist bir entellektuelin eseri iste. su anda kafa kesen tipler bizim sokaklarimizdada fink atmiyorsa biraz bu penetrasyona borcluyuz.

https://www.youtube.com/watch?v=QLktoBwoCH8

sunu usenmeyin izleyin bir ara izlemediyseniz o kafayi anlamak icin. gerci anliyabilen sayimzi az o yuzden hala bu meseleleri tartisiyoruz.

sanatsiz kalan milletin hayat damarlarindan biri kopuyor iste, sanat diye hayat damarlarinda akan sey recep ivedik - kurtlar vadisi- dugun dernek ekseninde gidiyorsa zaten bir cacik olmaz senin ulkenden. ispanyollarin durumuda benzer buna biraz ama uzatmiycam daha :P

kuresellesme dunyayi yeniden tanimliyor. aydinlanma cagini, sanayi devrimini kacirdik hala acisini cekiyoruz bari bunu kacirmiyalim diycemde cok iyimser konusucam ulkem icin :( bu trende kacti
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

üreten adam türkiyeden gelir almadan yine üretir kraldan cok kralcı olmayın
game of thrones tr de sadece korsan yayınlansa üretemeyecekler mi adamlar ahaha
amma hevelisiniz ona buna para vermeye

niye game of thrones? HBO TR'de aktif mi ki onun üzerinden analiz yapmaya çalışıyorsun?

HBO için TR diye bir ülke yok. IP bloklu.

netflix TR'e gelse, aşkım dağlarda gezer exclusive yapsa TR için özel olarak ve bunu izlemek için abonelik talep etse ve sen bunu o tür sitelerden kolayca izleyebiliyor olsan ve yaygın bir kullanım olsa, engel olunmazsa direkt üretimi etkiler.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

korsan kullanım yaygın olduğu sürece gelişme/yatırım yavaşlar. gelişme yavaşladığı sürece hizmet kalitesi/adeti düşer. süreçte ceplerini reklam geliriyle dolduran vasıfsızlar cabası.

su iste :D

birde gabendan ekliyelim "korsan bir hizmet sorunudur" diye. turk tuketici yapisi belli iste, ek emek lazim burda is yapabilmek icin. bunu karli goren yapiyor, karli gormeyen ugrasmiyor. abonelikle degil reklamla kazanirsin anca, 3 saat dizi arasi 1 saat reklam izletiyorlar kimsenin giki cikmiyor. vergiyi kaynaginda kesiyorsun kimse sorgulamiyor. gostermeden yoldugun surece karli bir pazar turkiye pazari, wolfteamci arkadas gelsin anlatsin misal :P

ticaret algimiz degisik bizim. a urununu satiyorum fiyat 300 dersen yemiyor, herkese 400 sana 300 dersende yemiyor, disarda 600, herkese 400, sana ozel 300 bak iki tane al buda beles dedimmi kapisiyorlar :P disarda kimsenin yuzune bakmadigi urunleri fahis fiyata kakaliyabiliyorsun turk halkini cozersen ki ithalatcilar yapabiliyor bunu, yabanci gelip direkt yatirim yaptimi olmiyor.

netflix turkiyede dijiturk vs gibi kan emici birilerinle anlassa yemin ediyorum fix abonelik sistemi disina cikip 30tl yerine ayda 60tl sagabilir tuketiciden :P
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

Fistan said:

niye game of thrones? HBO TR'de aktif mi ki onun üzerinden analiz yapmaya çalışıyorsun?

netflix TR'e gelse, aşkım dağlarda gezer exclusive yapsa TR için özel olarak ve bunu izlemek için abonelik talep etse ve sen bunu o tür sitelerden kolayca izleyebiliyor olsan ve yaygın bir kullanım olsa, engel olunmazsa direkt üretimi etkiler.

Fistan tarzi dusunenler yuzunden TR diye bi ulke yok iste HBO icin. US ve UK de streaming ve dvd satisina ayni sekilde yaklassa netflix olmayacakti simdi. Bojack Horseman, Narcos, Daredevil, Jessica Jones, F for Family falan izleyemeyecektik

Fransa'dan direk ornek veriyorum iste. benim vatandasimdan para alacaksan buraya yatirim yapacaksin dediler hemen bi kac tane dizi yapti herifler. bi suru insana is.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

Fistan said:

tamam da bunu yazmana bile gerek yok
aptal degil o kadar insanlar anlarlar heralde
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

bingildak said:

korsan kullanım yaygın olduğu sürece gelişme/yatırım yavaşlar. gelişme yavaşladığı sürece hizmet kalitesi/adeti düşer. süreçte ceplerini reklam geliriyle dolduran vasıfsızlar cabası.

birde gabendan ekliyelim "korsan bir hizmet sorunudur" diye. turk tuketici yapisi belli iste, ek emek lazim burda is yapabilmek icin. bunu karli goren yapiyor, karli gormeyen ugrasmiyor. abonelikle degil reklamla kazanirsin anca, 3 saat dizi arasi 1 saat reklam izletiyorlar kimsenin giki cikmiyor. vergiyi kaynaginda kesiyorsun kimse sorgulamiyor. gostermeden yoldugun surece karli bir pazar turkiye pazari, wolfteamci arkadas gelsin anlatsin misal :P

ticaret algimiz degisik bizim. a urununu satiyorum fiyat 300 dersen yemiyor, herkese 400 sana 300 dersende yemiyor, disarda 600, herkese 400, sana ozel 300 bak iki tane al buda beles dedimmi kapisiyorlar :P disarda kimsenin yuzune bakmadigi urunleri fahis fiyata kakaliyabiliyorsun turk halkini cozersen ki ithalatcilar yapabiliyor bunu, yabanci gelip direkt yatirim yaptimi olmiyor.

netflix turkiyede dijiturk vs gibi kan emici birilerinle anlassa yemin ediyorum fix abonelik sistemi disina cikip 30tl yerine ayda 60tl sagabilir tuketiciden :P

dur tahmin edeyim
anlattigin turk insanının kesin dışında kalıyorsundur sen
öyle değil mi ? :D
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

Laurelin said:

bingildak said:

dur tahmin edeyim
anlattigin turk insanının kesin dışında kalıyorsundur sen
öyle değil mi ? :D

turk insani ile kultur olarak uyusamiyorum ben artik, toplumla baglantimi yitirdim. aidiyet duygum kalmadi. bi kebap sevme duzeyine indik iste, kendi ulkemin kulturunu tuketemiyorum doyurmadigi icin. bi sekilde su milliyetci muhafazakar toplumdan cikip dunya vatandasi olabilmeyi becerdim burdaki cogu insan gibi.

ha gene winrara para vermemde korsan tuketimi kestim artik. parasini verip alabiliyorsam aliyorum, alamiyorsam oynamiyorum veya izlemiyorum. para vericek kadar degerli gormedigim seyler icin vaktim yok artik :P crunchyroll/steam ikilisi butun eglence ihtiyaclarimi karsiliyor zaten
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...