Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bakmak sexist midir?

sostizm

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

-Deno- said:

klasik bir laf ile geleyim mi;

"o kadar açık giyiniyorsa bakılsın diye yapıyordur"

bu dogru ve kesinlikle de gecerli.
bakilmasindan rahatsiz olan varsa o elbiseyi giymemeyi denemeli.

bu düşünce yanlış değil de işte bunun bi de o kadar açık giyiniyorsa tecavüz istiyordur kafası var sdfs. bizim ülkede de yaygın bir düşünce.

bakmak bu işin fıtratında var. bakmıyorum diyen de kördür.

güzel araba görünce de güzel göt görünce de keserim.
Sosyal ağlarda paylaş

güzele iltifat etmek, nasıl diyelim erkekliğin şanındandır. bunun içinde zaten bakmak gerekiyor...

bu bakma işinde sorun yaratanlar durumlar ise:

- bakan kişinin kendini ifade etme konusunda yetersizliğinden kaynaklanan yanlış anlaşılmalar.

- bakan kişinin, bakma eylemini hastalıklı bir şekilde sürdürmesi ve sadece bakması, veya bakarken çekirdek yemesi...

- ve aslında en önemlisi, yapılan eylem ne olursa olsun, eylemden ziyade, eylemi yapanın durumu. özelikle kadınlarda, iltifata tabi davranışların (misal dekolte) genel bir "güzelleşme" hali için değil belli bir hedef kitleye yönelik bir pazarlama kampanyası gibi görülmesi durumlarında, vitrinin önüne kamyon çekilmiş esnaf tepkileri alınabiliyor.

zaten, söz konusu kadının hedef kitlesi içine giriyorsanız, yapacağınız beyanlara olumlu geri dönüşlerin gerçekleşmesi, kadının meşrebi çerçevesinde farklılık gösterebilir. ama değişmeyen tek husus ise eğer o hedef kitlenin içinde değilseniz ne yaparsanız yapın zaten olumlu sonuçlanmayacaktır.

tabi bunların yanında toplumun yapısının kısıtlamaları ile şartlanılmış otomatik tepkilerde yok değil, bunlarında bir çok sebepleri var.

misal: beraber aynı durağı kullandıkları bir erkeği cazip bulan bir kadın refleks olarak bir günaydına bile ters cevap verebiliyor, sonra anlatıklarına göre çok üzülüyorlarmış ama aynı davranışı bir den fazla defa tekrarlayan über modeler de piyasada çokça karşınıza çıkabiliyor.

ha bir de şöyle bir modelleri de var, önce kadın tarafından "ne bakıyorsun" çıkışması ile başlayan atışmanın sonunda ortamdan samimi arkadaş olarak çıkanlar, eminim sizde doğal ortamlarına gözlemleme şerefine ulaşmışsınızdır ben avrupa yakası banliyö treninde denk gelmiştim bir çiftine
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:

Feamer said:

güzele iltifat etmek, nasıl diyelim erkekliğin şanındandır.

gerisini okumadım

böyle bir tepki geleceğini biliyordum, normal çünkü alıştım bayalığa...

"nasıl diyelim" diye başlamamın acaba bir nedeni olabilir mi? bir insan neden acaba, cümlesine "nasıl desem" diye başlar?

neyse bu alıntı ile ne demek istediğimin sorulduğunu farz ederek cevap vereyim.

"erkekliğin şanındandır" demek yerin aslında kullanmak istediğim, şövalyeliğin şanındandır olacaktı ama bunun pek anlaşılabilir olacağını düşünmedim, aslında yaygın kalıp olarak centilmen veya biraz daha bayağı olarak delikanlılık kullanılabilirdi ama "centilmen" tabirini ben pek sevmiyorum çünkü özünde şövalyelik kondlarından gelişerek gelen kuralları var.

bu yüzden daha genel olsun diye bu şekilde kullandım ama tabi okuyan kendi bildiği gibi anlıyor, buna da yapacak bir şey yok zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

ya alakasi yok, bakmak var bakmak var iste

duzgun bakana kimse alf etmezde salya sumuk bakan tipler cinsiyeti farketmeden rahatsiz ediyor insanlari. erkekler konusunda daha cok elestri olmasinin sebebi murrica kafasi yerler veya bizim barzo toplum gibi o bakisin arkasindan birsey cikarmi korkusu. medeni toplumlarda kimse sorun etmiyor o yuzden. kadin okuz gib ibaksin bole T basip azmis bodyci degilse baktigi erkege zarar evrme ihtimali yokta allahin hanzosu bi tarafini karistira akristira bakiyorsa korkuyorsun haliyle, bu hanzo erkege baksa erkekte korkar ahaha

kadin-erkek sorunu degil medeniyet sorunu bu, uzatanlarda aptal olup konuyu anliyamiyan amerikalilar iste eheh

lütfen rica ederim hiç öyle değil:

said:
''şimdi kürt kadınları genellikle çok ürkütücü yetiştirilmişlerdir ve bir erkeğin eli değdi mi hepsi namus gitti derler... bu tersine çevrilmiştir... ruhen fiziksel olarak katılmaya olağanüstü ilgi duyuyorlar. bana göre kürt aşkının gelişim kanunu (bu)...''

bilenler bilir geçi ama sözün sahibi linkte gizli,

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=XNtPl_EoESM#t=105s
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

dasaaa said:

-Deno- said:

klasik bir laf ile geleyim mi;

"o kadar açık giyiniyorsa bakılsın diye yapıyordur"

bu dogru ve kesinlikle de gecerli.
bakilmasindan rahatsiz olan varsa o elbiseyi giymemeyi denemeli.

+1

ben buna şiddetle karşı çıkıyorum, kadınların istedikleri gibi dolaşmaları medeniyetin en büyük göstergelerinden biridir.

toplumun genel düzenini tehdit eden davranışlar olmadığı sürece "rahatsız oluyorlarsa x kesim y davranışını yapmasın zaten" tümden hatalı.

kadının üzerine bu gibi kısıtlamalar getiren gürühlar ise toplum olarak anılmıyor zaten

ek yapmak gerekirse, kadın özelinde bakmak gerekirse kadın, içinde bulunduğu toplumun onu koruyacağını farz ederek takındığı hal ve hareketlerin, toplum düşmanları tarafından su istimal edilmesine, toplumun diğer bir kesiminden de onay verilmesi duru başlı başına ayrı bir tartışma konusunu oluşturuyor bence
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...