Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şişli bölgesi psikiyatri tavsiyesi

bLackcha0s

Öne çıkan mesajlar

senko said:

concerta varmış ritalinden daha iyi diyorlar ama o da kırmızı recete,
bu vyvanse kırmızı recete değil ama sanırım.

concerta kullandım 3 yıl, oldukca etkili bi ilac. ritalinla aynı etkin madde ama deliverysi farklı. gün boyunca yavasca salıyo maddeyi.

Bide bu ilacları -döncedende dedim ama tekrar ediyim- gercekten kafanızda hormonal kimyasal bir sorun yoksa bosa kullanıp vucudunuzu yıpratırsınız, sadece placebo etkisi yapar. Etkin maddenin direk vucuda bir etkisi yok, olması gereken dengede bir dünyaniz varsa bi halta yaramaz. Sadece (ritalinda daha fazla olur) ilacı alınca bi farklılık hissedersiniz yan etkilerini hissedersiniz, oda bişiler oluyo diyip cosarsınız ama yararlı bir etkisi olmaz.

Bir erişkinlerde dikkat eksikliği kliniğine gidicen, verecek receteyi eğer görüyosa bir sorun. Bide bu receteler öle alıyosun 1 yıl takılmıyosun. aylık bilemedin uzun bir süre sonra 2 aylık recete verir doktorlar. her ay randevu alıp muayne olucaksın yani.
Sosyal ağlarda paylaş

@dasaa

bu kadar bilgisiz olduğun için reiki,nlp, hayat koçluğu bunları psikiyatri sanıyorsun. insanların yaşamları hakkında medymluk yaptığımızı sanıyorsun.

bu saydıkların zaten bilimsel değil. Zaten bunlar psikiyatriye ait de değil. Problem bilgisiz olman değil, (varsa) butthurt de değil.. Kulaktan dolma, biraz hayali, biraz sevmediğin yerlerden (reiki nlp vs..) yamalarla kafanda hayali bir psikiyatri dalı oluşturup, sonra da bu hayali dalla kendince bir savaş vermen.

Bu kadar trollüğüne rağmen seviyeli olarak verebileeğim son cevap. konu da offtopic'liği geçti canı çıktı. varsa sormak istediklerin ÖM'yi kullan.

edit: araya mesajlar girmiş. ben de hakkaten işsiz gib cevap yetiştirmişim herşeye :)
Sosyal ağlarda paylaş

Şizofreni, bipolar gibi kişinin gerçeklik algısının bozulduğu hastalıklar farmokoloji sayesinde tedavi edilmeye başlandı. Benim karşı çıktığım insanlara peynir ekmek gibi antideprasan vs yazılması. Bir çok psikolojik rahatsızlık ilaç kullanmadan sadece terapi ile problemin kaynağını bulup tedavi edilebiliyor.

Örneğin bir üniversiteli hasta var. Ailesi çok dindar, 6 yaşındaki kardeşi türbanlı vs. Bu çocuk üniversite okumak için istanbula gelmiş ve ayrı bir dünyayı keşfetmiş, ailesinin baskıları olmadan bir yaşam sürmüş. Çocuk bu sene mezun olacak ve mezun olunca ailesinin yanına dönecek.
Çocuk bu sene başında başlayan kontrol edemediği "tik"lerden rahatsız, bu şikayet ile geliyor. Bu adama ilaç verip tiklerini bastırmasını sağlayabilirsin. Ama tedavi etmiş olmazsın. Çünkü adam hem ailesini çok seviyor ve özlüyor, ama aynı zamanda ailesinin yanına döneceği zaman hiç istemediği bir hayat yaşayacağı için dönmek istemiyor. Ve bu yaşadığı çatışmayı, problemi çözemediği için beyni adama "tik"ler aracılığı ile sinyal veriyor. İlaçlar ile "tik"leri bastırırsın ama sen adamın yaşadığı çatışmayı çözmediğin için bu sefer adam başka birşey çıkarır. Tik gider okb başlar.
Çoğu hastalık için ilaç tedavisi ve terapinin aynı anda kullanılmasının daha iyi olduğu düşünülüyor. Ayrıca ilaçların en azından placebo etkisi olabileceğinden terapiye de çok büyük katkı sağlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

@dasaa

bu kadar bilgisiz olduğun için reiki,nlp, hayat koçluğu bunları psikiyatri sanıyorsun. insanların yaşamları hakkında medymluk yaptığımızı sanıyorsun.

wow okudugunu bile anlamamissin lan..

orada BUNLAR PSIKIYATRIDIR!!! demedim hacit.. ilaclari millete yazmak yerine seker gibi lupletiyor musun arada sen?

ben onlari "hey bunlar da diger sacma salak seyler!!! o kadar cok sacma salak sey var ki hatta!!" diye yazdim. tekrar oku istersen.

hayir neden yaptiginiz ise saygi duymuyor olmam zoruna gitti anlamadim, kasaba kasaba gezip millete snake oil satan adamlar ile eslenik olmasi benim kabahatim degil. "ama bilimiz biz!!!" lan kac deney yaptin hacit? hastalarinizin tum kimya durumlarini test edip mi ilac veriyorsunuz yoksa "la hacit bence bak bu sana iyi gelir.. nasil calisiyor tam anlamadik ama.... hmm bak eger bu dengeni aksi yone fazla bozarsa bunun az bi dengeleyicisi de var.. onu da veririz.. yok o da olmadi. onun da dengeleyicisi var.." tarzinda mi yaklasiyorsunuz.

bildigin koca kari ilaci saticisi iste. hatta istatistik olarak pesine dussen en fail (so called) saglik hedesi olabilir psikiyatri
Psychiatric survivor activists diye seyler var mesela ve binlerce uyesi var. atiyorum "ACIK KALP AMELIYATINDAN KURTULAN BINLERCE INSAN "KALP AMELIYATLARINA HAYIR!! YURUYUSU YAPTI!" diye bir sacmalik duymuyoruz.

cunku bi tarafta bilim destekli bir yontem var, kalp pompalari var,yuzlerce aletler var, testler var..

diger tarafta "haci gel, konusak.. haaa.. al bunu bence laa! lan olm senin kimyani duzeltir lan bu" nun janjanli ambalajlanmis, nasilsa universitede okutulan daha cagdas ve suslu bir sekli var.

burada bana agliyor olman bu gercegi degistirmiyor ne yazik ki..
anti psychiatry movement ben kurdugum icin yok, "bunlar pseudoscience'tir!!!" diyen adamlar "abi dasaaa diye bir arkadasimiz bizim yardimimiza ihtiyac duyacak!! 1960lardan gunumuze bu konuda calismalar yapmaliyiz!!" demiyorlar.

sadece gercekten dandik oldugu icin diyorlar.

dandin bir meslegin var. uzgunum gercekten.
bu konuyu asmak icin bir psikologla gorusup "hey bugun dandik bir is yaptigimi ogrendim. bu benim egomu yaraladi ama hakli da. aslinda gercekten sirklerde calismaliymisiz bence de.." diyebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ne çok konuşmuşsunuz ya

neyse bugün gittim, anlattım 15-20dk

anksiyet ve depresyon bir arada dedi combo yapmışsın dedi

depreks verdi prozac muadili bir ilaç 20mg :/

3 hafta sonra yine gel dedi

abi bizim burada hizli araba bakim var.
ic dis, guzelce giriyorlar

ulan senin beyninden daha cok ilgileniyorlar mesela
15-20dk'dan fazla suruyor.

ama onlar daha bi meslek bak. adam cilasina, konsola surdugu malzemeye falan dikkat ediyor.

snake oil salesman degil iste. bosuna demiyorum sirkte yeri var diye.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

abi senin diploman var mi diyecektim ama o mesaji yazarken 15dk falan harcamissindir lan...

diyecektim.. demeyim dedim.

editlemissin. onu gorunce yazayim dedim.

aslinda bence dogru da demistin.
accurate enough

abi neme lazım işte, hastaneye gidiversin arkadaşlar :)

diploma yok, merak ve dert var. o da iyi bir kombinasyon :P
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız psikologlarda lisansta terapi eğitimi almıyorlar. Yüksek lisansta veya ücret verip derneklerden alıyorsun. Psikiyatristlerde bu terapi eğitimlerini alıyorlar. Yalnız tabi bu terapi eğitimlerini denetleyen bir kurum yok. Her isteyen istediği eğitimi verebiliyor. Havalı bir dernek ismi bulup, dernek üzerinden de sertifika çakıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Konu uzamasin diye 15dk sonra sildigim mesaja yorumuna bak, zeka seviyeni gor...

Bu arada psikiyatristler ve uzm psikologlar da terapi egitimine basvurabilr. Benim gordugum kursa basvuran psikiyatrist sayisi psikologlardan az degil. Ama sertifikasyonun kontrolunun olmayisi ve kurs sayisinin azligi bizim ulkemizdeki bu konuyla ilgili en buyuk sikinti ne yazik ki... Hastayi "biyo" olarak yaygin sekilde tedavi edebilmemize ragmen bas etme gucunde onemli olan "psiko-sosyal"i eksik kaliyor. Bu da bence psikiyatrik hastalarda nuks ve relapslarin onemli bir sebebi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...