Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

Selamlar herkese,

BTC'nin Devrim etkisi yapacağına inanmıyorum. blokchain belki ama BTC'nin kendisine uzun vadede inanan daha az. Zaten eksikleri var, feeler yüksek "transaction"lar yavaş.

Ayrıca bir savaş olacaksa dijital olarak da olabilir, hatta 10-15 tane exchange'in üstüne çökerse hükümetler, panik dalgasıyla devrim kendiliğinden yıkılır.

Varolabilmesinin tek sebebi hala fiat currencylerin gerisinde olması, halen değerlerini fiat currency karşılığında ölçüyoruz. Mal ve hizmetler olarak ölçemiyoruz ki çok kısıtlı mal ve hizmet alabiliyoruz. Bu kadar "volatile" fiyatlı bir birim ile de uzun süre böyle bir şey olamayacak gibi. Sonuçta "gold standard" gibi karşılığı olmayan, "out of thin air" üretilen bir değerden bahsediyoruz yine, devrim olması için baştan kusurlu buluyorum ben.

Distopik bir gelecekte tüm devletler kripto paralara geçip, anonimliği yine sıfırlayıp, istemediklerinin malvarlıklarını daha hızlı aç kapat yaparak kontrolü artırmak için bile kullanabilir. Kısa vadede çoğu insan anonimlikten ziyade güvenilirlik arıyor, bir bankanın, amazonun, devletin olası xcoin'ine büyük bir sermaye akışı olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Utk said:

Şunun alım satımını takip etmenin bir yolu yok bir adet smarthphone ile bitcoin cüzdanları arasında gezdir parayı. Geçmiş olsun.

şu baya baya yaygın bir fallacy. İşlemin karmaşık olmasından dolayı average joe'unun takip edememesi, takip edilemez ve full-anonim olması anlamına gelmiyor.

TX Input-output'lar chain şeklinde gayet takip edilebiliyor, identity ile eşleştirme ise, elinde gerekli toollar olduğunda mümkün.

Ha full-anonymization vaad eden cripto-currencyler var ama çoğu bitcoin gibi mainstream olmadığı için, çözümlenmesi pek denenen olmadı o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

Devrimdir değildir tartışması yaparken, BTC üzerinden gidip transactionlar yavaş, fee'ler pahalı yaklaşımı çok da mantıklı değil.

Bu tartışma yapılacaksa, bütünü cryptocurrency ekosistemi bir bütün olarak düşünülmeli. Sonuçta tx'leri gayet hızlı, düşük fee'li elle tutulur cryptocurrencyler de var.

Bir de şu blockchain'ı sürekli cryptocurrency'lerden ayırma alışkanlığını bi kenara bırakmak lazım. Evet sürekli yeni projeler ortalığa aptal saptal ICO'lar sürdüğünden ve çoğunun teknik olmayan son kullanıcıya verdiği mesaj, bilmemneyi blockchain'e taşıdık, müthiş, inanılmaz, imba tarzı olduğundan böyle bir yanılgı ortaya çıkıyor.

Ama işin teknik boyutunda bunların hiç birinde o inanılmaz, müthiş bilmemne olarak lanse ettikleri konuyla ilgili veri blockchain üzerinde taşınmıyor.

Henüz kullandığımız teknoloji, ledger dışında ki herhangi bir off-data'yı main-chain üzerinde taşımaya el verişli değil. Hatta ve hatta bitcoin örneğinde görüldüğü gibi ledger datayı bile main-chain'de tutmakta kapasite sorunları yaşıyoruz. (storage size, per second tx vs vs.)

Sonuç şu anda blockchain olarak adlandırdığımız şey bir trust mekanizması. Hiç tanımadığımız veya kime ait olduğunu bilmediğimiz node'ların gönderdiği veriyi verify edebildiğimiz bir sistem. Bunu yapabilmek için de, zincire halka eklerken, bir iş gerçekleştirilmesi gerekiyor ki verify edilebilsin. Ortada iş, (yakılan elektrik, harcanan cpu-cycle vb.) olduğunda illa ki bunun karşılığının bir maddi değeri (fee) olmalı. Bunlar da zaten otomatikman sistemi bir currency yahut asset ledger'a dönüştürüyor. Yani şimdilik hala blockchain = cryptocurrency.

Yarın Trump çıkar Bitcoin'i Amerikan finans sistemine sokulmasını engelleyeceğim derse, 2013'de Çin'in son kullanıcı ve firmalara koyduğu kısıtlamaların sonucunun bir benzerini görürüz. Yani fiyatta çok büyük düşüş. Ha bunu birçok kişi "Bitcoin öldü abi" olarak yorumlayabilir ki 2013'de tam olarak da böyle olmuştu. Ama 3-4 senelik hareketsiz bir periyoddan sonra sonuç ortada.

Ayrıca, cryptocurrencylerin mevcut belirleyici marketi Çin abi. Belki de uzun süreden sonra ilk defa Amerika'nın kontrol altına alamadığı, tetikleyici güç olmadığı tek nadir şeydir.

Blockchain'i ve dolayısıyla cryptocurrencyleri yaptım oldu diyerek engelleyemezsiniz abi. Decentralized sistemler uzun süredir zaten o yok dediğiniz devrimi torrent ve DHT protokolleri ile başlattı zaten. Blockchain ise artık bunun bir adım ötesi ve geldiği noktayı çok güzel özetliyor. Artık bir bankaya, aracıya vs. ihtiyaç duymadan kendi aramızda trade yapabiliyor durumdayız.

Ek olarak şu kısa ömründe crypto-curency'lerin en çok yaşadığı sorun, decentralized yapılarına rağmen, centralized şekilde trade edilmeleri idi. Bu yüzden büyük bir exchange patlatıldığında ya da Çin kısıtlama getirdiğinde, crypo-currencyler üzerinde çok ciddi etkiler olmakta idi ama bu da artık yavaş yavaş değişiyor.

Bugüne kadar decentralized exchange lafını defalarca duymuş olmamıza rağmen, gerçek manada iş gören implementasyonları henüz geliştirilmemişti. 0x project ( https://0xproject.com/ ) gibi alt-yapılar sayesinde decentralized exchange'ler gerçek anlamda mümkün olacak. Bu noktadan sonra herhangi bir centralized exchange'in iç ledgerına güvenmemiz gerekmeyecek ve hatta coinleri orada tuttuğumuz için patlatılması gibi durumlarla karşı karşıya kalmayacağımız.

Decentralized exchange'ler sayesinde tokenları ciddi anlamda walletlarımız üzerinden trade edeceğiz ki o gün geldiğinde Trump düşünsün.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

Şu anda appstore'da trend aramalarda 1 bitcoin, 2 paribu.
Talep artıyor fiyat artacak diye de düşünebilirsiniz, uçuruma giden bir trene koşarak binen insanlar olarak da.

Bir de bitcoin patlamasa bile paribu patlayabilir. Adamların adresinde insan yok diyorlar zaten.

patlamış galiba, ekşide yazmışlar epey. patladı demiyor da yorumlar olumsuz tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

valla devrim olacaksa, bu şekilde olmayacaktır ondan eminim ben.

su anda bitcoin, at yarışı ayarında bir şey. stabil değil.

- Güven vermiyor, çünkü stabil değil.
- Parayı oradan harcayamıyorum, zaten harcama kalksam yine dolara endeksleniyor. EE ne anladım ben bu işten? gider dolar olarak alırım?
- Belli bir merkez bankasına bağlı değil evet, ama süper manipulasyona açık.

Vergi avantajı var, işte paranı ordan alırsan devlete kdv falan vermessin ki bu aslında büyük bir avantaj ve beraberinde büyük indirimde getirir. Ama stabil değil? Bir stabilleştirme mekanizması olması gerekiyor.

Şu anki haliyle, bir yatırım, bir para kazanma mekanizması bitcoin. Bir para değil.

ha nedir, bireyselleşmenin önünü iyice açar, kurumlara ve aracılara ihtiyacın olmaz, devletin gücünü azaltır falan.
İyide biz insanlar kollektif olabildiğimiz kadar güçlüyüz.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

Yarın Trump çıkar bu Bitcoin yasadışı işlerde kullanılıyor, ben bunun Amerikan Finans sistemine sokulmasını engelleyeceğim derse devrim mevrim pek kalmaz bence.

Ne devletler, ne küresel finans kuruluşlarının bu tip bir devrime izin vereceğini düşünmüyorum.

Bitcoinin yasal işlerde kullanılması son 1 sene için var. Steam gibi uygulamalarda da kullanılıyordu bir süre. Türkiye kadar yurtdışı para çıkışı kısıtlanan ülkelerde bize paypall bile fazla ya,neyse.

Turunçgillerden Trump'ın karışacağını pek sanmıyorum, savaş çıkartmakla meşgul paşam. Ydp'ye silahları gönderdi Esat'ı indirme bahanesiyle (Hep bi bahane).

Bir de "bombilo" çok fazla terminoloji var abi,cidden okuyamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba,

bombilo'nun yazdığı terminoloji gerekli. O kelimelerin çoğu internet - wifi - torrent gibi kelimeler. Türkçeleştirmek tam karşılığını veremeyebiliyor veya anlatımı sekteye uğratıyor. Küstahlık olarak algılamayın ama cryptocurrency işine girecekseniz jargonu da kabullenip öğrenmeniz gerekiyor. Yoksa Türkçeleştirilmiş ücretsiz MMO oyunları komünitesi gibi izole bir faunaya sıkışmanız olası.
Sosyal ağlarda paylaş

GearPedo said:

Merhaba,

bombilo'nun yazdığı terminoloji gerekli. O kelimelerin çoğu internet - wifi - torrent gibi kelimeler. Türkçeleştirmek tam karşılığını veremeyebiliyor veya anlatımı sekteye uğratıyor. Küstahlık olarak algılamayın ama cryptocurrency işine girecekseniz jargonu da kabullenip öğrenmeniz gerekiyor. Yoksa Türkçeleştirilmiş ücretsiz MMO oyunları komünitesi gibi izole bir faunaya sıkışmanız olası.

99'dan beri aktif bir internet kullanıcısıyım, adsl ve uydunetin belalı müşterisi de diyebilirsin. Bitcoin takibine 2 sene önce başladım, yeniyim yani baya.

Yani söylemek istediğim,terminolojiyi bilmek her ne kadar gerekse de çevremdekilere göre bitcoin konusunda daha bilgili olmama rağmen anlamadığım dili pek çok kişinin anlamayabileceğine dikkat çekmek istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
bombilo said:

orc_lord said:

"roket adam" said:

Kredi kartıyla BTC nerden alırız?

CEX.IO'dan alınabiliyor hatta kredi kartına geri bile yatırılıyor. Dün ben oradan biraz almıştım, verification süreçleri de hızlı 8-)

cex'in fiyatları cok cok yuksek alım yapmak için.

Kredi kartı için çoğu genelde yüksek fiyat çekiyor. Tavsiyen var mı? :)
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

- Parayı oradan harcayamıyorum, zaten harcama kalksam yine dolara endeksleniyor. EE ne anladım ben bu işten? gider dolar olarak alırım?

Vergi avantajı var, işte paranı ordan alırsan devlete kdv falan vermessin ki bu aslında büyük bir avantaj ve beraberinde büyük indirimde getirir. Ama stabil değil? Bir stabilleştirme mekanizması olması gerekiyor.

Şu anki haliyle, bir yatırım, bir para kazanma mekanizması bitcoin. Bir para değil.

ha nedir, bireyselleşmenin önünü iyice açar, kurumlara ve aracılara ihtiyacın olmaz, devletin gücünü azaltır falan.

bitcoin henüz hala deneysel ve işlevine ulaşmış bişey değil yani early alpha .0343 falan. aynı şekilde de hacmine ulaşmış bişey de değil ödeme için. o yüzden insanlar bitcoin harcamak istemeyecekler ödemelerinde orası doğru ki zaten ben de o yüzden btc dijital altın olur diyorum. ama güven vermiyor stabil değil kısmında sorun var, stabil değil çünkü henüz yeterince hacme ulaşmadı ve insanlar yeterince işlem yapmıyorlar (totalmarketcap de aynı şekilde yalan zaten, btc ve crypto hacmi o kadar büyük değil, daha doğrusu o kadar dolar girmedi crypto'ya ki o kadar çıksın). yani çoğu insan alıp tutuyor btc'yi, alım satım yapılan miktarı buz dağının görünen kısmı. ve fiyatı buz dağının görünen kısmı belirlediğinde daha da oynak ve manipüle edilebilir hale geliyor. mass adoption gerçekleşirse bu sorunlar kalmayacak yani, ya da altın ne kadar oynaksa o kadar olacak işte.

aslında vergi avantajı da yine erken aşamada olmasından, o da bizim ülkeye özel. henüz tr'de vergisi yok. ama amerika'da bitcoin'den kazandığın paranın %15'ini vergi olarak vermek zorundasın yoksa irs ensene yapışır (bu oran %39'a kadar çıkabildiği gibi yatırımın 1 yıldan kısa veya uzun durumlarında ve gelir miktarına göre %0'a da düşebiliyor).
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

abi altcoine girdik, yükselme trendindeyken bitcoin bi patladı, bizm alt coin de dibin dibini gördü. nasıl bi zarar ediyorum belli değil şu an. Toplar toplar diyorum, satmıyorum, ısrarla alt düşüyor, bit yükseliyor hay lanet gelsin ya.

2 gun once boyle agladim ya, 47kdan aldigim altcoin 17kyi gordu. Bugun, şu anda 44k. Hedef 70k. Bi sonraki postumda alim firsati aslinda demistim, alan yaşadı dhdh
$iop
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:

Suark said:

bitcoin henüz hala deneysel ve işlevine ulaşmış bişey değil yani early alpha .0343 falan. aynı şekilde de hacmine ulaşmış bişey de değil ödeme için. o yüzden insanlar bitcoin harcamak istemeyecekler ödemelerinde orası doğru ki zaten ben de o yüzden btc dijital altın olur diyorum. ama güven vermiyor stabil değil kısmında sorun var, stabil değil çünkü henüz yeterince hacme ulaşmadı ve insanlar yeterince işlem yapmıyorlar (totalmarketcap de aynı şekilde yalan zaten, btc ve crypto hacmi o kadar büyük değil, daha doğrusu o kadar dolar girmedi crypto'ya ki o kadar çıksın). yani çoğu insan alıp tutuyor btc'yi, alım satım yapılan miktarı buz dağının görünen kısmı. ve fiyatı buz dağının görünen kısmı belirlediğinde daha da oynak ve manipüle edilebilir hale geliyor. mass adoption gerçekleşirse bu sorunlar kalmayacak yani, ya da altın ne kadar oynaksa o kadar olacak işte.

aslında vergi avantajı da yine erken aşamada olmasından, o da bizim ülkeye özel. henüz tr'de vergisi yok. ama amerika'da bitcoin'den kazandığın paranın %15'ini vergi olarak vermek zorundasın yoksa irs ensene yapışır (bu oran %39'a kadar çıkabildiği gibi yatırımın 1 yıldan kısa veya uzun durumlarında ve gelir miktarına göre %0'a da düşebiliyor).

bundan 3 yıl önce bile milyon dolarlık uyusturucu silah falan ticareti dönüyodu btc ile
sen diyosun millet alıyo tutuyo :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...