Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

Luriel said:

1000er tllik ethereum / stratis / digibyte / litecoin / ripple almak ne kadar mantıklı para pul olur mu sizce?

valla ben dinlemedim bombiloyu, 29 mayista 9 altcoine girdim 500 dolar bi miktarla. Girdigimden beri hepsi karda eth disinda (ona cok yuksekten girdim), batabilirim de buyuk ihtimal marketin ne olacagi hic belli degil. Netekim simdilik biraktim böyle, batarsa da pek önemsemiyorum isin acikcasi. Ama dedigim gibi simdilik kardayim
Sosyal ağlarda paylaş

girecek olan uzun vadeli yatirim icin girsin. eth olur btc olur ufak coinler olur koysun ufak miktarlarda kenara.

hem uzun vadede kazanir, hem vergi vs sorunlari 4-5 yila cozulmus olur, hem de esek gibi yatirima girip kafayi gozu yardirmaz.

ha elinde donanim vardir elektrik vardir hardware buffdir kanini kaynatiyordur kartlari dizip optimize etmek calistirmak o baska...
Sosyal ağlarda paylaş

Kaybetme riskini de göze alabiliyosaniz bu tavsiyeyi göz önune alin derim. Keza btc'ye gelecek bi saglam dump butun altcoinleri yerle bir eder aninda, hacim macimde kalmaz satilmaz elinizde patlar. Deneyimle sabit. Ha cok iyi de gidebilir (keza ben 10 altcoine 20-30$ attim) netekim uzun vadede böyle devam edeceginin hic bi garantisi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

benim gorusum o ki uzun vadede tum coinlerin trendi artma yonunde olacak.

cunku tum coinler matematiksel olarak sinirli miktarda. yarin daha once tahmin edilmeyen buyuk altin rezervleri bulunur, bu altinin fiyatini kalici olarak ciddi derecede asagi cekebilir (yakin zamanda cinin buldugu rezerve benzer sekilde), ama matematiksel olarak bir coinin sayisinin artmasinin imkani yok.

kullanilmayabilir, baska coinler populer olabilir, su bu ya da bir cok coin o yuzden bi oyle bi boyle gidip dusuk degerlerde gezebilir.

ama uzun vadede coinlerin genel olarak yonu yukari dogru olmak zorunda.

dogru coinleri buldum ona yatirim yaptim demek tabi zor. o nedenle maliyeti dusuk olan bilumum coini toplayip, gelecek vaadeden birkac coine de yeterli yatirim yaptiktan sonra arkana bakmamak mantikli gorunuyor.

ha 5 sene 10 sene olur cok uzun vadeli bir dusunce bu. oyle 'bana para lazim' diyecek adami tatmin etmez.

cok buyuk degisiklikler olur, trendler degisir, 1 ya da 2 coin kalir geri kalanlar sallanir mi... o da olabilir. ama insanin butcesini sarsmayacak miktarlari riski dusuk tutarak bir cok coine yatiran adamin buyuk kaybi olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Görunus o evet, olaya sadece matematiksel olarak bakarsan da mantikli evet. Cryptocurrency ile altini karsilastirmak ve bunun ustunden mantik kurmak cok mantikli degil, keza ikisi farkli seyler yapi olarak ikiside "currency" olsa bile. Altinin fiyatini belirlerken reel dunyada birsuru faktör var. Altinin kullanildigi endustriler var, rezervi var var oglu var.

Digibyte mesela, "oyun dunyasinin currencysi olacak" dendi, bi kac oyunda oynadigin oyunlarin statlerine göre coin kazaniyosun vesaire, hype basladi millet parayi basti fiyat firladi. Yarin birgun digibyte'in entegre calistigi bu platformlar deseki "biz digibyte degil, zurnabyte kullanicaz bundan sonra" digibyte'in direk ölum fermani demek bu. Reel anlamda digibyte'in fiyatini sabit tutabilecek hicbisey kalmayacagi icinde coin nekadar sinirli sayida da olsa, nekadar teknolojisi iyi de olsa farketmez, direk gg.

Dedigim gibi bu piyasada nezaman ne olacagi belli olmadigi icin riskli. Yarin birgun cin'den bi haber ciksa "ban'liyoruz kardesim, coin falan yok hadi" diye piyasa altust olur, ki oldu zamaninda. Ondan sonra butun altcoinler 2-3 yil boyunca hacim olmadan cakilip kalirlar.

Netekim son dedigine katiliyorum, neyin nekadar artacagi belli olmadigi icin bu pumplari falan iyi degerlendirmek lazim iste. Ufak miktarlarla, kaybedince uzmeyecek miktarlarla gayet girilebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Görunus o evet, olaya sadece matematiksel olarak bakarsan da mantikli evet. Cryptocurrency ile altini karsilastirmak ve bunun ustunden mantik kurmak cok mantikli degil, keza ikisi farkli seyler yapi olarak ikiside "currency" olsa bile. Altinin fiyatini belirlerken reel dunyada birsuru faktör var. Altinin kullanildigi endustriler var, rezervi var var oglu var.

altinin teknolojide, kozmetikte/takida vs belli kullanimlari olmakla beraber asil olayi az bulunur olmasindan dolayi degerli metal olmasindan. exchange araci yahut yatirim olarak kullanimlasinin nedeni bu. yoksa sadece kullanim olsaydi aluminyum daha yaygin kullanilan bir metal mesela.

ender olmasindan oturu degerli olan bu miktari belirsiz, hatta ileride gelisen teknoloji ile verimli metodlarla kolayca sentezlenmesi ihtimali olan bu metalle kiyaslandiginda coinler hicbir zaman daha fazla artirilamayacak.

ustelik bunun uzerine ethereum gibi cesitli altyapi amaciyla kullanan coinleri koyunca altindan pek farki kalmiyor bazi coinlerin.

said:
Digibyte mesela, "oyun dunyasinin currencysi olacak" dendi, bi kac oyunda oynadigin oyunlarin statlerine göre coin kazaniyosun vesaire, hype basladi millet parayi basti fiyat firladi. Yarin birgun digibyte'in entegre calistigi bu platformlar deseki "biz digibyte degil, zurnabyte kullanicaz bundan sonra" digibyte'in direk ölum fermani demek bu. Reel anlamda digibyte'in fiyatini sabit tutabilecek hicbisey kalmayacagi icinde coin nekadar sinirli sayida da olsa, nekadar teknolojisi iyi de olsa farketmez, direk gg.

fakat hicbir zaman daha fazla digibyte olmayacak.

dedigin sorun dolar icin bile gecerli. senelerce arap ulkelerine petrolu dolarla sattirtip petrola endeksletip reserve currency olarak dayattilar, avrasya ulkeleri dolari aralarindaki ticaretten cikarmaya baslayinca sallantilar girdi gelecegi. amerikadan bir suru yaygara ve agresiflik baslamasina da neden oldu.

.........

neyse uzun lafin kisasi dedigim gibi ayarli akilli ve olcegi zorlamayacak uzun vadeli yatirim olayi gayet makul.
Sosyal ağlarda paylaş

unity100 said:

altinin teknolojide, kozmetikte/takida vs belli kullanimlari olmakla beraber asil olayi az bulunur olmasindan dolayi degerli metal olmasindan. exchange araci yahut yatirim olarak kullanimlasinin nedeni bu. yoksa sadece kullanim olsaydi aluminyum daha yaygin kullanilan bir metal mesela.

ender olmasindan oturu degerli olan bu miktari belirsiz, hatta ileride gelisen teknoloji ile verimli metodlarla kolayca sentezlenmesi ihtimali olan bu metalle kiyaslandiginda coinler hicbir zaman daha fazla artirilamayacak.

Öyle ama, bugun digibyte'in yerine gecebilecek birsuru alternatif coin var, digibyte'i muthis özel kilan bisey yok ortada. Netekim bugunun sartlarinda altinin yerine aluminyum ya da bronz kullanilamiyo :) Ayrica digibyte open source, yarin bi ekip clone'layip ustune daha iyisini yaparsa digibyte yine gg olabilir. Bkz. ethereum/btc.Reel currency ile cryptocurrency karsilastirmak buyuzden cok sacma, sartlar cok farkli cunku.

unity100 said:

fakat hicbir zaman daha fazla digibyte olmayacak.

dedigin sorun dolar icin bile gecerli. senelerce arap ulkelerine petrolu dolarla sattirtip petrola endeksletip reserve currency olarak dayattilar, avrasya ulkeleri dolari aralarindaki ticaretten cikarmaya baslayinca sallantilar girdi gelecegi. amerikadan bir suru yaygara ve agresiflik baslamasina da neden oldu.

Bugunun sartlarinda herhangi bi cryptocurrency icin fiyat araligini belirleyen sey bu evet ama talebi belirleyen sey bu degil. Talebi belirleyen sey suanda tamamiyle spekulasyonlar ve arkasindan gelen hype, bu coinleri gelistiren ekibin/sirketlerin sunacaklarini vaadettikleri/sunduklari seyler. (Hos daha henuz tam anlamiyla kabul görmus seyler de degil bi cogu coinin sundugu seyler) Örnegin olurda digibyte yogun bi sekilde oyun dunyasinda sirketlerce aktif sekilde kullanilmaya baslanirsa ve sirketler tarafindan benimsenirse, iste o asamada reel dunyada degeride / talebi artar. Suan icin sadece hype'tan ibaret.
Sosyal ağlarda paylaş

5-10 sene sonrasını öngörebiliyorsan, ermişssin demektir.

Paranıza göre atıyorum 5000TL'niz var, bunu altcoinlere bölüp 5-10tane seçip, sonra unutun ve günlük takip edin. atıyorum 20.000TL hedefiniz olsun, bu meblaya gelince çekin. Bu tarz oynaya oynaya öğreniyorsunuz zaten. Bol bol okuyun, takip edin, meraklı olun. Biraz da anlamak ve yatırım için bütçeniz olması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...