Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Taş Düşürme

Mal

Öne çıkan mesajlar

hayatımda 1 kere taş çilesi çektim, tayyibin başına gelmesin öyle rezil bi çile. Bana aniden vurdu. Gece gaz ağrısı gibi zannedip kalktım, biraz dolaştım, tekrar yattım 20 dk sonra bir şiddetlendi ciddi manada ölüyorum zannettim. Ömrümde hiç "baba ölüyorum ben galiba, hastaneye götürün beni" dememiştim.

işin acısını geçelim, gelelim tedaviye. Benim taş büyüktü, 1 cm civarı. 1,5-2 hafta kadar git doktor gel doktor kendi düşer mi diye denedik. her gün saat başı dayanılmaz sancıyla geçti bu haftalar. en son düşmeyince taş kırma merkezleri var. böbreğini dayıyorsun bi alete, PAT KÜT diye ses dalgası yollayarak taşı kırıp ufak parçalara ayırıyor. 3 seansta kırıldı. sonraki 4-5 gün boyunca da idrar yoluyla ufak ufak taneler çıktı.

hatta before afterım bile var.

http://i.hizliresim.com/J68v6n.png

Yalnız senin anlattığın benim yaşadığımla pek bağdaşmıyor. Kum dökme nasıl oluyor tam bilmiyorum ama herhalde bunun kadar sancılı değildir. 1 senedir ara ara gidip geliyor dediğine göre öyle bişey diye düşünüyorum herhalde. Büyük taş olsa idrar yolunu tıkadığı için zaten şişme - sancı yapıyor, riskli bir olay.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi yemek yerken masada elma sirkesi vardı. kesin iyi geliyodur bu dedim. öyleymiş harbiden. tadından bile anlıyor insan neyin iyi geleceğini. sodadan şüphelendim mesela. kalsiyum yüzünden risk varsa artırıyomuş ihtimali. benimki su yüzünden oldu baya yoğun bi dağ suyu içtim bi ara. milletin gelip güzel su diye şişelerle aldığı bir su. biri demişti taş yapar diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

yyaaaa abi inandım bi an oha dedim

olmaz öyle şey :D

olum.

şaka yapıyorum sanıyor adam. Yoksa beni mi trollüyorsun. Ben ciddiyim, aç bak interneti.

Pipinin ucunda yanma hissediyorsun zaten taş yaklaştığında, koşa koşa işemeye gidiyorsun. çıkarken acıtmıyor ama, garip bir his oluyor böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

benim de dokmuslugum var amk tasindan.

Gecenin bir yarisi aluriel ile diablo oynarken cikageldi agzini yuzunu kirdigim agrisi. Baktik gecmiyor agri topluca hastaneye dogru yola ciktik. sagolsun benim disinda herkes pek bi sendi zaten o gece. ben oluyorum doktor kurtar beni diyorum, arkadan aluriel ohohoh diye guluyor falan. bikac hareket yaptirdi bakti apandisit agrisi degil, idrar testi yaptirdi. Idrarda kan cikinca ya tas, ya da kum, gecmis olsun dedi :) O gece guzel bir agri kesici gomup gonderdiler beni.

Gatada 10 rontgenden sonra tasin 1cm olduguna karar verdiler. Bunu biz kiralim yoksa ameliyat olman gerekir diyorlardi, dedim kiralim o zaman yapacak bir sey yok. Ama 3 gun sonra tas kirma makinesine gittigimde doktor tasi bulamadi gene. Yerinden oynamis bu, diyip bi 3 rontgen daha cektiler.

Tasi 3 rontgen sonunda bulamayinca doktorumun aklina dahihane bir fikir geldi, damardan adamantium gibi birsey verelim dedi. Onunla rontgen cekilince, dolasim sistemi neon ile isiklandirilmis gibi parlayarak cikmisti. Orada bobrekler tertemiz cikinca, tasin coktan bobrekten ciktigini ve idrar yolunu yariladigini gormus olduk.

Yapacak birsey yok bu seve seve tek parca cikacak dedi. Damar genisletici bi ton hap verip, ustune de gunde 3-5 bira ic diyip gonderdiler beni. Harbiden de o tas aglata aglata 1 hafta sonra dustu.

P.s. aglata aglata orada agrinin buyuklugunu mecazi degil, direk eylemi niteliyor. Cidden tayyibin basina gelmesin oyle bir agri...
Sosyal ağlarda paylaş

3 yaşından beri neredeyse düzenli olarak taş düşürüyorum daha önce yazmışımdır muhtemelen.

Xenocidenin dedikleri doğru. senin anlattıkların böbrek ağrısıyla uyuşmuyor yalnız. baş ağrısı fln. miğde bulantısı çok ileriki safhalarda oluyor ki şu an oturup yazı yazabildiğine göre o aşamada değilsin şu anda.

Bu son düşürdüğümde mesaneyi genişleten ilaç kullandım. taş yola girdi fakat mesanede sıkıştı. tam böyle göbeğin 5 cm altı pipinin 4 cm yukarısı. böyle işeyecek gibi oluyosun ama işeyemiyosun bişe batıyo kaşınıyo sanki ama neresi olduğunu çözemiyosun çok fazla ağrı yoktu ama. çektirdiğim ultrasonda ortaya çıktı bu. sonra ses dalgalarıyla kırdırdım ordaki taşı. kırdırdıktan sonra ilk işemeye çıktığımda önce bayaa bi kan işeyip sonra patır patır taşları dökmüştüm. her işemeye çıktıktan sonra 1 saat fln acı çekiyodum. tahrişten dolayı :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...