Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşte yerli otomobil

Xaero

Öne çıkan mesajlar

Kharon güzel açıklamış. Hedef pazar felanda çok önemli. Böyle bir şirketin Türkiyede tutunması için en önemli şey vergi indirimi ve yedek parça fiyatları.

Yapılır mı yapılır tabi. Ama Sırf yapmak içinde yapmak mantıklı değil. Araç şirketlerinin tutunabilmesi için bütün dünyada iş yapması gerekiyor.

Dediğim gibi ilk hedef topla birleştir sat olmalı. Bunun bir çok da yararı var renault motoru var diye dacia alan insan tipi gibi düşünün. Sen atıroyum no name bir fren yada sansıman sistemi yerine toyotanın sansımanını kullanırsan farklı bir piyasa yaratıyosun. Ha bu arada AR-Ge departmanın oturur belirli parçaları millileştirir o ayrı.

Ama bizdeki anlayıs taamen reklam harekaeti olduğundan MİLLİ ARABA DANANANANANANANAN diye davranıyoruz bi bok üretilkmiyo. Yoksa lokomotif üretiyoruz, metro aracı , vagon gemi üretyoruz arabada üretiriz. ama lokomotifte napıyoruz yavas yavas millileşiyoruz. Su anda ihalaler 50% millilik üzerine maksimum.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi şurada dönen muhabbeti bile aptalca buluyorum. Bence insanların üzerinde yaratmak istedikleri etki de tam olarak bu zaten, hepimizi aptal yerine koymak, ne yaptığımızı anlamayacak kadar aptalca konularda derinleşerek asıl noktadan uzaklaşmamızı sağlamak.

Bu haberin üzerine tartışılacak hiç bir yanı yok ki. İçerdiği yalanları ve toplum üzerinde yaratmaya fayda edeceği etkileri ben bir nevi iletişimci olarak elim döndüğünce yazayım.

1. Arabanın keşfedilmediği tarihlerde Abdülhamit'in böyle bir emri olduğu hikayesiyle sanki fikri Türk-Müslüman'lar bulmuş hikayesi uydurmak.

2. Abdülhamit'in hayalini 130 yıl sonra gerçekleştiren torunları olarak toplumdaki Osmanlı'cılara, AKP'nin Osmanlı'yı temsil ettiği fikrini pompalamak.

3. Tübitak'ın otomobil üretecek kadar iyi bir noktada olduğu yalanını ortaya atarak dar görüşlü kadrolarının gerçek durumunu halktan gizlemek.

4. Babayiğit sorgusunu ortaya atarak, bakın hükümetimiz arabayı neredeyse tamamladı ama üretecek bir babayiğit çıkmadığı için o hayal suya düştü mesajı üzerinden Koç, Sabancı gibi Otomotiv denince akla gelen grupları halkın önünde daha da itibarsızlaştırmak.

5. Mümkünse yandaş firmalar üzerinden bir kaç babayiğit ortaya çıkararak ilk başta destekleyerek devlet kaynaklarını kötüye kullanmak.

6. 1 Kasım seçimlerinden yine tek başına AKP hükümeti ortaya çıkmazsa bakın kendi arabamızı üretmek üzereydik ancak halk kaosu seçti hikayesi üzerinden halkın üzerinde suçluluk duygusu oluşturmak.

7. Bütün bunlara ek olarak araştırmayan, sorgulamayan, gerçeği görmeyi reddeden aptal toplulukların bu aracın varlığına gerçekten inanmasını ve AKP seçilseydi şimdi kendi otomobilimizi üretiyor olacaktık hikayesinin on yıllar boyu anlatılacak bir mit haline dönmesini sağlamak gibi nedenler yatıyor.

İş-Toplantı arasında yazıyorum gözden kaçırdığım pek çok nokta olabilir.

Diğer taraftan otomobil üretimine bakalım. %100 demek gerçekten çok iddialı bir rakam. Yani bir civata bile olsa %100'den sapıyor, en ufak civatasına kadar biz kendimiz üreteceğiz hikayesi anlatılıyor topluma.

E be sormazlar mı? Ki evet gerçekten ve malesef sormuyorlar;

Bir araba çok sayıda karmaşık komponentten oluşuyorken ve %100 yerli malı kendi arabamızı üreteceğimiz iddiasındaysak, önce kompontentler nerede ki diye sorgulamamız gerekmiyor mu? Bu ülkede %100 yerli üretimi motor, şanzıman, şasi, fren sistemi, kablo ağı, yürüyen aksam vesaire üretilmiş mi ki bu komponentler birleştirilerek bir araba haline getirilecek?

Aptal yerine konulmaktan ve gönüllü olarak aptalsamaktan gerçekten çok sıkıldım. Sizce bu haberlerin üzerine ne açıklama gelecek hükümetten?

Benim iki önerim var:

- Bu sadece arabanın prototipi, kasası ve görünen parçaları başka bir markadan alındı. Asıl detay aracın motorunda ve görünmeyen aksamlarında. bla bla

- Tubitak'daki mühendisler yerli otomobil ürettik diyerek malesef ki var olan bir modelin parçalarını alarak kullanmışlar ve yetkililerimizi yanlış bilgilendirmişler. Bu münferit olayla ilgili soruşturma başlattık.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

Aluriel said:

http://www.aa.com.tr/uploads/Contents/2015/10/13/thumbs_b_c_091bb3929d9205c28430b876c6da7be5.jpg

http://s1.cdn.autoevolution.com/images/gallery/CADILLACBLS-3911_9.jpg

yerli otomobil :)

Adamlar türkler nasıl olsa cadillactan anlamaz diye seçmişler resmen.Bana getirip gösterseler oov güzel tasarım yapmışız derdim
Sosyal ağlarda paylaş

yerli otomobili nedense en cok milli gorusculer kafaya takmistir. ancak tek sebep siyasi tandans degil.

2015 yili motorlu tasitlar ihracat (sadece ilk 8 ay)

Hacim: 11.75 milyar
Ihracattaki payi: %12

2015 yili motorlu tasitlar ithalat (sadece ilk 8 ay)

Hacim: 13.14 milyar
Ithalattaki Payi: %9

Cari aciga katkisi: 1.39 milyar

Burada cari aciga katkisi kucuk de olsa 2 noktaya dikkat cekeyim:

1- en cok ihracat yaptigin bir kac sektorden birinden cari acik veriyorsun. bu cok aci bir durum.

2- sifir cari acikta olsaydin bile, ihracati saglayan kurumlar yabanci. yani tam equilibrium da bile sirket karliligi uzerinden yabanci sermayeye para kaybetmeye devam ediyorsun. (bunu cari acik oraninda goremezsin)

bu yuzden millilesmesi kafaya takilan bir sektor. elektronik agirlikli yuksek ithalat sektorlerinin aksine, hali hazirda baya ciddi ihracat yapabilirken cari acik verdigin bir sektor olmasi nedeniyle.

butun bu yerli otomobil maymunluklari biraz da ondan.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

2015 yılında ülke otomobil yaptı diye niye sevineyim lan. yeni bir teknoloji mi bulmuşlar, olanı mı geliştirmişler. üretim, istihdam falan güzel de sevinilecek bir şey yok. uydu kent kurunca seviniyor musunuz?

2015 yılında ülke otomobil yaptı diye niye sevin? şunun için:

- tek bir şirket %100 kendisinin malı araba üretmesi zor bu devirde, ama yerli otomobil üretmek demek, en azından genel hatlarıyla arabayı senin şirketinin üretecek olması
- üretilen parçalarda kendi üniversite mezunlarının çalışabilecek ve "paketle sat" mantalitesinin ötesinde bilgilerini gerçeğe dökebilme şansı
- evet, yabancı ülkeler 1900'lardan beri araba üretiyor olabilir, ancak elektrikli araba üretiminde bi yol ayrımındayız, türkiye elini çabuk tutup akılcı bi ürün çıkartabilirse, küresel pazarda aktif bir rol oynayabilir
- kendi teknolojini üretme şansı, başkasının ürününe ve patentine bağlı kalmadan yeni araştırma geliştirme fırsatları, bunları yurtdışına pazarlama olanağı
- araba üretecek firmanın illa araba üretimiyle sınırlı kalması gerekmiyor, apple ve google gibi işi cep telefonuna, yazılıma, saatlere vs yönlendirme şansı var

bunun gibi maddeler aklıma geliyor. yerli otomobil üretmek hafife alınması gereken bişi değil bence. tabii bu işin tübitak'la olcağını da sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

şirketlerin yerli oto için kastığı yok zaten sırf akp oy için kasıyor. altay tankı ve atak helikopterindeki gibi bir firmaya 2-3 milyar dolar paslayıp 3 de 1'i bile esasında yerli olmayan bir şeyi yerli diye pazarlayıp oy toplayacaklar. esasında askeri konuda yapılanlarda bir hata yok yöntem doğru da araba konusunda böyle diretmek mantıksız
Sosyal ağlarda paylaş

µh said:

Yerli üretim demek kendi tasarladığın anlamına gelmiyor ki bütün patentleri yabancı kullanıp gelip türkiyede malzemesinden ürettiğinde de yerli üretim oluyor.

işte yerli ve milli terimleri orda fark ediyor
yerli dediğin zaman teknolojiyi al fasona üret birleştir sat oluyo

milli dediğin zaman know-how'ınıda kendin yapacaksın
Sosyal ağlarda paylaş

Elektrikli motorlu çok araç projesi var. er üniversite yapıyor bi tane hatta benim hocam yürütüyor bi tanesini İÜ'de.

Ama tekrar tekrar aynı konuya dönüyorsun. Pazarı olmayan şey üretilmez. Sen önce satılacak bir şey üret. Ucuz B class yada C class bi araç üreticeksin. Dizel motor öncelikli hatta entegre gaz sistemli benzin alternatifli. Yedek parçası ucuz. Albea'ya rakip.

Sonra bunun station wagonunu, hatchbackini, luxury'sini üretirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...