Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

jazz müzik neden çok dinlenmiyor?

Zyrobod

Öne çıkan mesajlar

Kojiroh said:

Jazz'ın zamanı geçti malesef.

Bugün saygı duyulan bi müzik türü ama vakti zamanında ırkçılığın ağır olduğu dönemde aşağılık insanların aşağılık müziği olarak görülüyodu. Yine bugün saygı duyduğumuz Dizzy, Satchmo gibi adamlar o dönemlerde o algıyı kırıp kendilerine bi yer edinebilmek için şebeklik yapıyolardı.

Bu tarz davranmaya gerek görmeyen, hep özgün ve hep kendi olmaya çabalayan, bu şekilde müzik yaparak modal jazz, cool jazz gibi alt dalları yaratan ve hatta Jazz'ı bugünkü saygın noktasına getiren öncül kişilerin belki en başlarında gelen Miles Davis kendisi diyo, müzik dediğin zamana göre değişir, türü yoktur, yalnızca iyi ve kötü olarak ayrılır diye. Jazz'dan fusion'a kaydığında (ya da fusion'u yarattığnıda diyelim sdf) eleştirenlere kendisi isyan ediyodu, "ya ne olacağdı, jazz'ın vakti geçti artık, zaten bugünkü jazz bildiğimiz jazz değil" diye.

Bob Dylan Miles Davis'in aksine yıllarca elektronik enstrümanlara karşı direndi ama o bile sonunda pes etti. Miles'ın müzik dünyasına kattığı adamlardan biri olan Herbie Hancock da hep elektronik enstrüman manyağı olmuş bi adam olarak hala hem jazz'ın, hem fusion'un en önemli isimlerinden biri. Hatta belki de yaşayan en önemli jazz ismi olabilir.

O yüzden geçmişi geçmişte bırakmakta fayda var. Bugünün müzisyenleri bugünün popüler müzik türleri içerisinde kaliteli ve saygıdeğer müzikler üretemedikleri sürece biz kaliteli müzik seven dinleyicilerin kendi ortamlarımızda eski müzikleri dinlemekten başka şansımız yok malesef; bizden başkası ilgi duymuyo onlara sdf

zamanı geçti ? güldürme adamı. tabiatın değiştiğinin farkındayız. ama ortaya çıkarılan ve saygı görülen şeyler bir insanın sabit zevki olarak kalabilir. bugün hala 1950'lerde yayınlanan sonny rollins şarkılarını dinlerken içimde büyük bir coşku duyuyorsam pekte geçen bir şey yoktur be hacı. evet dünya değişti. ama zihniyetinin kötüye değiştiğini görüyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Forumda saldırgan fanboy sayısında artış görüyorum, bir de apple cı var ona benzettim arkadaşı. Bir müzik türünü böyle saldırgan bir üslup ile savunmak komik kaçmış. Ben jazz dan keyif almıyorum ve bu yüzden dinlemiyorum. Sen keyif alıyorsun ve dinliyorsun, ama bir müzik türünden keyif aldığın için kendini bu denli özel hissetmene gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Zyrobod said:

zamanı geçti ? güldürme adamı. tabiatın değiştiğinin farkındayız. ama ortaya çıkarılan ve saygı görülen şeyler bir insanın sabit zevki olarak kalabilir. bugün hala 1950'lerde yayınlanan sonny rollins şarkılarını dinlerken içimde büyük bir coşku duyuyorsam pekte geçen bir şey yoktur be hacı. evet dünya değişti. ama zihniyetinin kötüye değiştiğini görüyoruz.

Bu baya bildiğin "geçmedi ama benenaa" gibi bi tepki olmuş ya. Bu olay tamamen türün popülerliğine bağlı maalesef, müziğin kalitesiyle, kompleksliğiyle ya da sana veya bana duyurduğu hazla bi alakası yok. Jazz'ın popülerliğini 60'larda rock'ın doğuşuyla beraber hızla kaybettiği ortada, o yüzden jazz'ın zamanının ta o dönemde geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu arada bu iyilik kötülük son derece subjektif. Klasik müzik snobları blues ve jazz'ı sevmediler, blues ve jazz snob'ları rock'ı, rock'çılar hip-hop'u vs vs gitti böyle. Statükocu cehape zihniyeti direk sdf

Ha bugünün müziği bana göre de son derece rezalet, müzik bile demem hatta. Mesela benim zevkime göre en mükemmel müzikse 60'lı yılların pop jazz'ı, 70'li yılların rock'ı ve 90'lı 2000'li yılların trip-hop'u. Ama hemen şu an 4chan'a gidip /mu/'ya falan gir, benim efsane gözüyle baktığım Pink Floyd, Yes, Genesis, The Beatles gibi grupların "dadrock" denilip küçümsendiğini, kötü müzik addedildiğini görürsün.

Şu konuya wot döşüyorum ya allah belamı verecek ya :(
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Forumda saldırgan fanboy sayısında artış görüyorum, bir de apple cı var ona benzettim arkadaşı. Bir müzik türünü böyle saldırgan bir üslup ile savunmak komik kaçmış. Ben jazz dan keyif almıyorum ve bu yüzden dinlemiyorum. Sen keyif alıyorsun ve dinliyorsun, ama bir müzik türünden keyif aldığın için kendini bu denli özel hissetmene gerek yok.

yok canım ne özel hissetmesi. yok öyle bir şey. saldırganlığım da yok halbusi.
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

Zyrobod said:

Bu baya bildiğin "geçmedi ama benenaa" gibi bi tepki olmuş ya. Bu olay tamamen türün popülerliğine bağlı maalesef, müziğin kalitesiyle, kompleksliğiyle ya da sana veya bana duyurduğu hazla bi alakası yok. Jazz'ın popülerliğini 60'larda rock'ın doğuşuyla beraber hızla kaybettiği ortada, o yüzden jazz'ın zamanının ta o dönemde geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu arada bu iyilik kötülük son derece subjektif. Klasik müzik snobları blues ve jazz'ı sevmediler, blues ve jazz snob'ları rock'ı, rock'çılar hip-hop'u vs vs gitti böyle. Statükocu cehape zihniyeti direk sdf

Ha bugünün müziği bana göre de son derece rezalet, müzik bile demem hatta. Mesela benim zevkime göre en mükemmel müzikse 60'lı yılların pop jazz'ı, 70'li yılların rock'ı ve 90'lı 2000'li yılların trip-hop'u. Ama hemen şu an 4chan'a gidip /mu/'ya falan gir, benim efsane gözüyle baktığım Pink Floyd, Yes, Genesis, The Beatles gibi grupların "dadrock" denilip küçümsendiğini, kötü müzik addedildiğini görürsün.

Şu konuya wot döşüyorum ya allah belamı verecek ya :(

allah allah ben geçmedi ama yeaa gibi bir zihniyetle yazmadım onu. arkadaşım dedim ya, değişim elbette oluyor, kural bu. ama günümüze geldiğimiz de eskiye göre iyi bir değişim olduğundan söz edebilirmiyiz ? edemeyiz malesef. sen ne olursa olsun iyi de olsa kötü de olsa popülerliğini kaybeder ve yeni bir türe veya bilmem neye takılır insanlar diyorsun. bende diyorum ki işte oradaki iyiliği ve kötülüğü üzerinde durduğun zaman öyle dünyanın değişmesi, müziklerin değişmesi pekte geçerli bir bahane olmuyor jazz/blues dinlememek için. insanlar belkide çok çok sevecekleri şeyleri araştırmadıkları için dinleyemiyorlar, kaçırıyorlar. belki önyargısı olduğu için zerre araştırmadığı jazz'da kendine ait hissedebileceği bir sanatçı, bir albüm bulacak ama buna yeltenmiyor. uyuşukluk çağı hakkaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
olm müziğin kişisel bir şey olduğunu anlamamış adam jazz dinlese ne olur sdf. Jazzı beğenmek zorunda mıyız? Jazz dinleyen ya da jazz çalan iyi midir? Ne alaka abi. Kişisel zevk bunlar adam daha bunu kavramamış ebük gübük konuşuyo.

Şu Ölürcesine pink fıloyt savunan Camışlardan hiçbir farkın yok. Pink floyd da leş jazz da leş
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

yapılan jazz'ın coğu gıygıy goygoyda ondan.

güzelleri dinliyoz işte yetiyo o kadar

buna benzer bişi demeye gelmiştim

yapılan parçaların çoğu gıygıy, çoğu sıkıcı.
güzel olanları dinliyoruz zaten.

şuan take five dinliyorum mesela
ne güzel parça.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

https://lh3.googleusercontent.com/-LZrVe3Sox5k/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAAAA/XEQ9z_UPtGM/photo.jpg

Rasmon said:

[video]http://www.facebook.com/TrevorGJames/videos/1055787557779636/?pnref=story?feature=oembed" width="459">

şu videoyu açıp gif'i izleyin :D

ahhaha
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
Zyrobod said:

çünküüüüüü insanlar (muazzam genelleme) artık zordan kaçıyorlar (klişe fakat doğru noktalara değinen bir tespit)

bu büyük ölçüde doğru, basit halk kitlelerine basitlik daha hoş geliyor. ama burada atlanmaması gerek nüans jazz müzik ilk örnekleri ortaya çıktığında şimdi algıladığımız gibi "elit" bir tür olarak algılanıp algılanmadığı, hiç zannetmiyorum... nitekim 9. senfoninin ilk prömiyerinde, "Beethoven bokunu çıkarmışsın..." diyenlerde çoğunlukta olduğunu söyleyenler var. ayrıca belirtmek gerekir ki, 18yy - 19yy başlarında müzik dinlemek için ya soyluların arka çıktığı orkestraların icralarında bulunacaktın, yada köy/kasaba veya şehir meydanlarında ki, bayram/festival gibi etkinliklerde halk şarkıları söyleyen kişileri dinleyecektin, 20yy ile başlayan "kolaylıklar" silsilesi ile bu ayrım büyük ölçüde ortadan kalktı. ve bu cazzlar, blueslar, meydanlarda çığıran halk icracılarının devamı...

sözün kısası zaman değişiyor, şu örneği vererek bitirmek istiyorum, zamanında piyasa olan bir müzik dürünün zamanı geçtikten sonra, günümüzde piyasa olan bir parçaya cover yapılmasının ne kadar güzel müzikal bir çalışma olduğunu düşünen bir tek ben değilim, işte örnek:

Fancy - Vintage 1920s Flapper - Style Iggy Azalea Cover ft. Ashley Stroud
https://www.youtube.com/watch?v=NzPGzGUNZbs

buda orjinali: büyük hizmet :)

Iggy Azalea - Fancy (Explicit) ft. Charli XCX
https://www.youtube.com/watch?v=O-zpOMYRi0w

ayrıca belirtmek gerekebilir ki, "Flapper" dediğimiz kişiler dünü bu güne uyarlarsak, Iggy Azalea gibin lerden fazla uzağa düşmezler, ama işte zaman geçiyor, insanlar çoğalıyor ve basitlik algısı biraz daha derinleşiyor...

PostmodernJukebox yorumunu, icrası dahil zevkle dinliyorum, Iggy Azalea nın yorumuna ise "bakayım doğru parçamı" diye anca 10-20sn dayanabiliyorum, ve düşünsenize bundan 90-100 yıl sonra biri çıkacak "20 lerde Iggy Azalea müziği bu gün kiler den ne kadar güzel ve derinmiş..." diyecek...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...