Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

WoW 5.6 milyon oyuncuya düşmüş

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

Laurelin said:

f2p de sirf storedanda vurmiyorlar

rep double liyan potion satsa atiyorum ve tbc ayari rep grind koysa oyuna premium yanian onu alicak millet

loot chance i caktirmadan dusurup extra rollari belli limitte satsa gene goturucek, raid limiti koysa atiyorum ayda 2 raid yapabilir beles oyuncular diye parcalayip satsa gene goturucek

f2p model su anda oyunun aylik suba verdigi nimetleri parcalara ayirip daha pahalli bir sekilde satmaktan ibaret, keko oyuncular AAA IHTIYACIM OLMIYANI ALMAM BELES BELES OYNARIM diyorda iste lanet olasi kahneman gene, oynadikca oynayasi gelir 3-5 microtransactionla kucuk kucuk gelsede aylik subdan cok para kaptiriyor

weekly raid reset
extra roll

satsa subs'dan fazla para yapar zaten asdasd

bütün hardcore guildler hızlı gearlanmak için çatır çatır weekly raid reset token patlatıp, bir haftada 3-4 kere loot alır.

transmogları da mavi üzeri token a çevirecek, epic görüntüler için token satacak marketta tanesi 0.99

yürü ya kulum.

wow'un elinde o kadar çok tool var ki f2p için. adam 200 dolar harcamak isteyenden de 15 dolar alıyor, hiç harcamayak istemeyenden de. harcamayak istemeyeni barlar arkasına kısıtlamalarla atıp (supportu da kesiyor zaten adam gibi hizmet vermiyor, bknz maliyetleri düşürüyor), para harcamak isteyene sky is the limit bro diyor. oyun dengesi falan gg tabii ama who cares. adam ayda 200 doları yatıyor, exp boostudur, özel görünümlü setidir, tokenıdır bla bla.
Sosyal ağlarda paylaş

Komik olan dota ve tf ye abaniyorlar, valve misilleme olarak kart oyunu yapsa misal ahahahah, westwood vs blizz geyikleri donerken nox ciktiginda herkes ahaha westwood senelerdir kendinden calan blizzarda rest olsun diye yapti dediydi

Hos steam kartlari var :P valve o kadar kazanioku oyun yapmaya useniyorlar artik
Sosyal ağlarda paylaş

Apple mantıklı bi benzetme aslında, daha önce düşünülen fikirleri elden geçirip temiz bi filtreleyip sonra iyi bi tasarımla piyasaya sürüyorlar. Neyse ki pricingi apple gibi uçuk değil

FPS yapmaları pazara iyice yayılma stratejisi daha çok. Battle.net üzerinden isteyen herkesin sevdiği oyun türünü bulabilmesi, steam gibi alternatiflere yönelmeyip kendi ekosistemlerinden çıkmaması için. SC2 hariç bütün oyunlarda bi microtransaction yaptılar, d3te çok başarısız olunca geri aldılar sadece ama steamin de gördüğü gibi pazarın geleceği kapalı sistemde şapka satmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Darksun said:

Wow da yığınla şey arak, arakladıkları oyunlar yer yüzünden silindiler gerçi.

gerilemedeki bir sebepde bu aslinda, eskiden haftada 1 mmo cikardi kaynak coktu araklama yapilıp yeni feature diye sunulacak, artik oyle degil :p zaten core creative ekipdende onemli kopmalar oldu son yillarda.
Sosyal ağlarda paylaş

Eski araklarıda o expansionda kullandılar,
şu siege i wotlk da getirdin, ulduar ilk boss harikaydı mesela. Sonra neden sadece questlerde kullandın? bence bayağı değişik bir potansiyeli vardı. Eline yığınla fırsat geçti, ilk bosslardan bazılarını siegeli yap yine değişik olsun. Ama yok ne alakaysa kullanmak istemiyorlar.

Değişik bir şeyler lazım, yenilik gerekiyor. New epic items, new tier sets, new quests new zones diye expansion reklamı yapmak saçma bunların zaten deafult gelmesi lazım. Sen yeniliklerden haber ver :)
Sosyal ağlarda paylaş

raid reset uzun donemde cok daha fazla goturur ya hem oyuncu tepkisi hemde contenti parayla hemen bitirenlerin birakmasi yuzunden, daha subtle soguslemek lazim o yuzden loot chance caktirmadan dusurup token satmak gibi :P

diablo 3 de yaptilar bunu zaten ahahahahah, beceremeidkleri releasede legenderyler sarilardan bile kotu oldugu icin pek alamadilar pazarin kaymagini :P ama birsuru kekeko eurolari atti rmah a, ben bile 38 euro kazandim hani hic kasmadigim halde ahahahah
Sosyal ağlarda paylaş

Darksun said:

Eski araklarıda o expansionda kullandılar,
şu siege i wotlk da getirdin, ulduar ilk boss harikaydı mesela. Sonra neden sadece questlerde kullandın? bence bayağı değişik bir potansiyeli vardı. Eline yığınla fırsat geçti, ilk bosslardan bazılarını siegeli yap yine değişik olsun. Ama yok ne alakaysa kullanmak istemiyorlar.

Değişik bir şeyler lazım, yenilik gerekiyor. New epic items, new tier sets, new quests new zones diye expansion reklamı yapmak saçma bunların zaten deafult gelmesi lazım. Sen yeniliklerden haber ver :)

siege in sorunu wowun su an hitap ettigi oyuncu kitlesinin ezici cogunlugunun zekasinin yetememesi :P ulduar daha pandada ahrdmode yaptiramadim ben millete pyrite almayi ogretemedigim icin tepedeki surucuye. ulduarda puglar mafoldu direk, XT de filan takiliyorlardi faceroll naxx aksine. raid findera bir daha kolay kolay koymaz biliz, koydumuda iste cok kolay koyuyor sonra lootship cikiyor ortaya ve millet hadi bitsede gitsek moduna giriyor. trial of the crusaderda joustingde oyleydi misal, insanalr nefret ediyordu ilk bosstan. birde ilk koyduklarinda 10 dakika filan seremoniyi bekliyordun sirf ahahaha
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

final fantasy'ı biraz gereksiz şişiriyorsunuz gibime geliyor.

var mı istatistik rakam bakabileceğimiz?

ff'nin batı pazarında major oyuncu olabileceğine en ufak ihtimal vermiyorum. geçtim wow ile sidik yaraştırmasını... ancak kendi asya pazarında öter borusu.

he asya. jrpg diye birşey yoktu zaten batıda hiç, dark soulsları falan da saymıyorum, esas wow'u carryleyen doğu. ffxiv çin serverı daha iki ay önce açıldı. wow'un subs base'in yarısı çinliydi. gerçi subs tokendan sonra para veren kalmamıştır :P

http://www.gamerevolution.com/news/final-fantasy-xiv-has-had-5-million-subscribers-is-second-most-popular-subscriptionbased-mmo-33713

aktif concurrent subs sayısı yok. oyunu almış + aylık subscribe olmuş account sayısı var. ama ben 2M civarıdır diye tahmin ediyorum, yine de çok iyi yeni bir mmo için

subs token getirmek = artık biz oyuna yeterince resource ayırıp, hızlı bir şekilde, kaliteli content ve updateler ile geliştiremeyeceğiz oluyor zaten. subscription modelinin yılmaz savunucuları wowcuları subs token gelince, ama gelmesi lazımdı falan diye fikir değiştirmeleri çok hoş oluyor
Sosyal ağlarda paylaş

FF gereksiz sisiriliyor orasida bariz ama token in kotu yanini anlamadim, gold trade i legalize ettiler sadece. gold zaten eskisi gibi kiymetli degil wowda, eskiden epic mount zenginlik semboluydu, epic flying mount gene TBC de daily questler gelmeden once baya zordu, sonra apranin bir degeri kalmadi duzgun heh

her sekil blizz kazaniyor gene, kotu bir is modeli degil hani rmah gibi oyun tecrubesini etkilemiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

subs token getirmek = artık biz oyuna yeterince resource ayırıp, hızlı bir şekilde, kaliteli content ve updateler ile geliştiremeyeceğiz oluyor zaten. subscription modelinin yılmaz savunucuları wowcuları subs token gelince, ama gelmesi lazımdı falan diye fikir değiştirmeleri çok hoş oluyor

Daha önce demiştik ama tokenla bedava oynanıyor gibi birşey söz konusu değil. Tokenla yapılan her subscription normalden %50 fazla olarak blizzarda gidiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

abi oyun çıktıktan sonra 21 ayda toplamda subs ödemiş müşteri sayısı (accumulated - concurrent değil) 5 milyon olan oyunun, aylık concurrent nasıl 2m olacağını var sayabiliyorsun ki. hemen RELEASE SONRASI toplanmış data bu. releaseden 2 ay sonra rakamın (toplam account sayısı) 1.8m demişler. mmoların en çok oyuncu kaybettiği zaman zaten releaseden sonra ki 3-5 ay. içeriği bitirip sonra bırakıyor. o dönemden sonraki artışı 5 milyon total acc'dan hesapla işte.

concurrent 500 bin gördüğünü ben düşünmüyorum. belki exp release sonrası peaklemiştir ama ondan 2 ay öncesine baksan 500k üzeri olması imkansız gibi bir şey.

wowla falan kıyaslamak komik yani ff'ı batı pazarında. wow un en kötü hali ff'ın 10 katı yuvarlak hesapla.

oyunun niteliğini subs sayısı belirlemiyor tabii ki. iyi kötü oyun çıkarımı değilde. batıda ff asla wow ile aynı segmente giremez.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

FF gereksiz sisiriliyor orasida bariz ama token in kotu yanini anlamadim, gold trade i legalize ettiler sadece. gold zaten eskisi gibi kiymetli degil wowda, eskiden epic mount zenginlik semboluydu, epic flying mount gene TBC de daily questler gelmeden once baya zordu, sonra apranin bir degeri kalmadi duzgun heh

her sekil blizz kazaniyor gene, kotu bir is modeli degil hani rmah gibi oyun tecrubesini etkilemiyor

whaleler her oyunda var zaten? powerlevelingi ekarte etmesi önemli değil, para ödeyen sağlıklı subs base düştükten sonra. eskiden de gold alıyordu bu adam ama şimdi token alıp, satıyor yanında 1000 kişi bedava oynuyor

kötü olan kısmını da yazdım
said:
subs token getirmek = artık biz oyuna yeterince resource ayırıp, hızlı bir şekilde, kaliteli content ve updateler ile geliştiremeyeceğiz oluyor

kemik wow kadrosuna subs token getirdik artık para da vermeyecekseniz, yani şikayet etmenize hakkınız yok diyor işte. sene 2015 zaten wow'a sıfırdan yeni kim başlar zaten allah aşkına

toggie said:

daha subs token'ın ne oldugundan haberin yok bos bos konusuyosun hala.

boş konuşuyorsun diyorlar hala. wow subs base vanilla'dan beri all time low'da ve düşmeye devam ediyor, free falla girmiş işte ahaha
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

abi oyun çıktıktan sonra 21 ayda toplamda subs ödemiş müşteri sayısı (accumulated - concurrent değil) 5 milyon olan oyunun, aylık concurrent nasıl 2m olacağını var sayabiliyorsun ki. hemen RELEASE SONRASI toplanmış data bu. releaseden 2 ay sonra rakamın (toplam account sayısı) 1.8m demişler. mmoların en çok oyuncu kaybettiği zaman zaten releaseden sonra ki 3-5 ay. içeriği bitirip sonra bırakıyor. o dönemden sonraki artışı 5 milyon total acc'dan hesapla işte.

concurrent 500 bin gördüğünü ben düşünmüyorum. belki exp release sonrası peaklemiştir ama ondan 2 ay öncesine baksan 500k üzeri olması imkansız gibi bir şey.

wowla falan kıyaslamak komik yani ff'ı batı pazarında. wow un en kötü hali ff'ın 10 katı yuvarlak hesapla.

oyunun niteliğini subs sayısı belirlemiyor tabii ki. iyi kötü oyun çıkarımı değilde. batıda ff asla wow ile aynı segmente giremez.

ee ama bu sefer düşmedi ki? free time'dan sonra 5M kişiye subs ödetebiliyorsan commitmentı sağlayabilmiş oluyorsun zaten. swtor göstermedi mi bunu bize? redditten bakarsan wow'dan sonra en aktif subreddit. elde başka data yok ne yapalım. kendi kemik kadrosunu yaratması gayet doğal.
korkma titredsdfg

toggie said:

wotlk sonrası hep free fall zaten, bunu yeni mi idrak ettin? ayrıca daha fazla token, daha fazla gelir demek. sen kalkmıs "f2p oldu, gelistirmeye kasmayacak" diyosun.

kafan cok guzelmis, gule gule kullan.

peki. tokenla oynayanlara hesap vermeleri gerekiyormuş gibi :P
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...