Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kafa Karışık-Akıl Verin Patiler

cicibeybe

Öne çıkan mesajlar

Sotto said:

İngiltere'yi az çok bilen biri olarak fikirlerimi söyleyeyim;

Açıkçası finansın merkezi doğru Londra. Competition inanılmaz fazla ve bu working permit olayı oldukça can sıkıcı.

@Sotto

Abi öncelikle finans sektöründe büyük bir bankadaydım ama müfettiştim. Finansın çok da herşeyi öğrenen bir alanından değiliz bunu kabul etmek lazım. He Türkiye için çok prestijli bir kuruldandım ama yurtdışı için bunlar hep meh

Investment Banking hayal bile etmiyorum ki olabilecek olsa bile istemem. Şu hayatta artık en son istediğim şey iyi maaşa karşı uzun mesai saatleri. Yanlış bilmiyorsam IB biraz öyle oluyor. Geleceği ve maaşı parlak ama hayatını zkiyor.

Consultinge dahi varım, çok paraya gerek yok açıkçası. 27 yaşındayım şuan. 23 yaşında girmiştim bizim kurula.

MBA'e burs vermiyor Monnet. Yoksa biliyorum finansta 4 sene tecrübeden sonra mantıksız Msc. Ama MBA'ler hem daha pahalı olup hem de bursla desteklenemeyince mantıksız hale geliyor.

Warwickten kabul alırım bu sırada, ama Türkiye'de CASS'in karizması daha fazla olur diye anlamsız geliyor. İngiltereye gidersem tek nedeni yurtdışında iş bulamazsam Türkiye'ye geldiğimde avantajlı olur diye düşündüğümdendir. CASS'ten halihazırda kabul vardı zaten.

Olmadı özele gel sen işi bilen bir abiye benziyorsun :)

@Chem

Dersleri çok boşlayamam abi bitiremezsen masterı Monnet'i geri alıyorlar :) He ama ikinci plana atarım dediğiniz gibi orası ayrı.
Hangi şehirdesin sen?
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

@Chem

Dersleri çok boşlayamam abi bitiremezsen masterı Monnet'i geri alıyorlar :) He ama ikinci plana atarım dediğiniz gibi orası ayrı.
Hangi şehirdesin sen?

Boşlamak değil, geçicen dersleri kaçışı yok, ama sırf derslerimi yapayım 10 üstünden 9 olayım kafasında gidenler de var bence çok iyi bir yaklaşım değil. Hollanda'da bitirememek değil, %50 sini geçemezsen herhangi bir yılda postalıyorlar artık.
Sosyal ağlarda paylaş

tahmin ve araştırmalarıma göre londra ekstra hayat mücadelesi ile geliyor pack halinde
kalacak yer bulma zorluğu, pahalılık vs.

rotterdam ise dışarıya yönelik çok daha davetkar bir şehir. 1,5 gün geçirdim, havasından da belli oluyordu valla. nası kokladın lan havayı demeyin öyle :P

üniversite olarak eşit gözüküyorlar. hatta rotterdam'ın sosyal network'ünden yoğunluk azlığından dolayı daha fazla yararlanabilirsin diye de öngörüyorum.

ek olarak CV'de nası gözükür diye düşünmek hatalı bence. Fazla msc yapıp hemen TR'ye dönme kafasına dair bi işaret.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

tahmin ve araştırmalarıma göre londra ekstra hayat mücadelesi ile geliyor pack halinde
kalacak yer bulma zorluğu, pahalılık vs.

rotterdam ise dışarıya yönelik çok daha davetkar bir şehir. 1,5 gün geçirdim, havasından da belli oluyordu valla. nası kokladın lan havayı demeyin öyle :P

üniversite olarak eşit gözüküyorlar. hatta rotterdam'ın sosyal network'ünden yoğunluk azlığından dolayı daha fazla yararlanabilirsin diye de öngörüyorum.

ek olarak CV'de nası gözükür diye düşünmek hatalı bence. Fazla msc yapıp hemen TR'ye dönme kafasına dair bi işaret.

Valla hiç ama hiç dönesim yok kesinlikle, bir arkadaşım var cambridgede şuan o moral bozup duruyor. İş bulmak kolay değil ydışında, londraya gel mastera hem iş bulamazsan dönünce de işine yarar vs diye. Aklıma giriyorlar :P
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlısı olsun. Yaptığın iş ve okuyacağın bölümler hakkında fikrim olmadığı için tavsiyemi ülkeye dönüş konusunda vereyim.

Abicim 2-3 sene yurtdışında yaşadıktan sonra vize alamadığı veya iş bulamadığı için Türkiye'ye dönmek zorunda kalıp hayata küsen tanıdıklarım oldu. Herifler orada zor da olsa yaşıyorlardı, düzen kurmuşlardı ve mutlulardı. Seneler sonra zorla ülkeye dönüş yaptıkları vakit acayip zor oldu onlar için. Ben de bu sene yurtdışını zorluyorum(senin gibi burs bulma işim yaş olsa da) ve kesinlikle ülkeye dönme ihtimalimin minimal olacağı seçimler yapmaya çalışıyorum. Aynısını tavsiye ederim.

Sen oradan belli bir süre sonra aileni yanına getirtebilirsin ama bu ülkeye 10 sene sonra ne olacağı belli değil. Yurtdışı diplomasıyla gelsen de başındaki müdürün arkadaş kıyağıyla oraya yerleştirilmiş biri olmayacağı, sana bilenmeyeceği kesin değil. Bana kalırsa yurtdışına tutunmanı sağlayacak bir yere yerleş. Kafan rahat olsun. Sonra düzeni kurunca yine şehir, ülke değiştirirsin. Avrupa içinde otururken bunlar daha kolay olur.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Fin said:

trinity baya iyi okul (tu)
hiç düşünme git hatta hocalar falan allah tier falan zaten

Abi tüm rankinglerde cass ve rotterdam kafa kafaya ama trinity daha geride. Rotterdamı trinitye tercih ediyorum ben ama yanlış mı biliyorum acep?

world rankingi konusunda bi fikrim yok ama krallık bölgesinde ivy league içinde orası kesin, kütüphanesi bile yeter :P.

yaşanabilirlik olarakta f/p oranı iyi ama ilerde türkiye'ye dönmeyi düşünüyorsan gitme tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Warwick'e başvur. Kabul alırsan çok düşünme.

Bir de git tecrübe et. İlla üniversiteyi okuduğun ülkede çalışacaksın diye bir durum yok. En kötü ihtimalle okulun biter Türkiye'ye dönersin, Türkiye'de iyi bir pozisyonda, iyi kazanarak çalışırken yurtdışı iş imkanlarını araştırırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Chemical said:

eğer hollanda da iş bulma olasılığı varsa ve buranın iyi sektörlerinden birisine geliyorsan, kesin hollanda derim. Residence alıp, sonra dili kültürü öğrenip vatandaşlığa geçtikten sonra kalması baya iyi bir yer hollanda. Tek sıkıntısı stable olana kadar İYİ uğraştırıyor.

Mesela MSc geldin, kredilerin %50 sini veremezsen (ki dersler bazen blok blok, 33 ECTS tek ders olabiliyor proje, yılda 30 ECTS alman lazım) ülkeden atıyorlar.

"Dediğim gibi Internship bir opsiyon, bu noktada okulu gerekirse 2. plana atıyorsun gerçekten tüm samimiyetimle söylüyorum. Hedefimiz iş bulabilmek, Master notlarının bu noktada bir önemi olmayacak, çünkü zaten işi okul bitmeden ya bulacaksın, ya da bulamayacaksın."

bu doğru gerçekten, ben MSc uzatıp, internship yaptım, sonra öğrenci organizasyonu kurup onun altında eşek gibi çalıştım, sırf proje çıksın kontak olsun cv olsun portfolio olsun diye.

Dersime gideyim mezun olayım iş bulayım diye bir dünya yok gerçekten.

Şu an mesela pazar günü biraz taşak geçiyo olsam da mühendislik binasında çalışıyorum.

mezun olduktan sonra ne kadar süre ekstra vize veriyorlar iş bulabilmen için?

edit: cicibebe 1 yıl veriyorlar yazmış ok. öyleyse okulu 2nci plana atmak çokta gerekli değil gibi? mezuniyetten 4-5 ay önce yoğun bir şekilde aramaya başlamak kaydıyla iş bulunabilir heralde.

tabi sektörden sektöre'de değişkenlik gösterir bu sanırım...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...