Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kafa Karışık-Akıl Verin Patiler

cicibeybe

Öne çıkan mesajlar

Zep said:

Chemical said:

eğer hollanda da iş bulma olasılığı varsa ve buranın iyi sektörlerinden birisine geliyorsan, kesin hollanda derim. Residence alıp, sonra dili kültürü öğrenip vatandaşlığa geçtikten sonra kalması baya iyi bir yer hollanda. Tek sıkıntısı stable olana kadar İYİ uğraştırıyor.

Mesela MSc geldin, kredilerin %50 sini veremezsen (ki dersler bazen blok blok, 33 ECTS tek ders olabiliyor proje, yılda 30 ECTS alman lazım) ülkeden atıyorlar.

"Dediğim gibi Internship bir opsiyon, bu noktada okulu gerekirse 2. plana atıyorsun gerçekten tüm samimiyetimle söylüyorum. Hedefimiz iş bulabilmek, Master notlarının bu noktada bir önemi olmayacak, çünkü zaten işi okul bitmeden ya bulacaksın, ya da bulamayacaksın."

bu doğru gerçekten, ben MSc uzatıp, internship yaptım, sonra öğrenci organizasyonu kurup onun altında eşek gibi çalıştım, sırf proje çıksın kontak olsun cv olsun portfolio olsun diye.

Dersime gideyim mezun olayım iş bulayım diye bir dünya yok gerçekten.

Şu an mesela pazar günü biraz taşak geçiyo olsam da mühendislik binasında çalışıyorum.

mezun olduktan sonra ne kadar süre ekstra vize veriyorlar iş bulabilmen için?

edit: cicibebe 1 yıl veriyorlar yazmış ok. öyleyse okulu 2nci plana atmak çokta gerekli değil gibi? mezuniyetten 4-5 ay önce yoğun bir şekilde aramaya başlamak kaydıyla iş bulunabilir heralde.

tabi sektörden sektöre'de değişkenlik gösterir bu sanırım...

Yani tabi öyle oluyor genelde ama iş bulmak için ya önceden contact ya da iyi portfolio/cv olucak. Sadece eğitim ise iyi bir cv/portfolio'dan sayılmıyor çünkü bisürü kişi mezun oluyor aynı şekilde. Özellikle Hollanda'da neredeyse herkes üniye gidiyor resmen, ha bu kişilerin büyük kısmı ortalama insan ama genede mezun oluyor sonuç olarak, sonra seninle aynı kalifiyede oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

finansla ilgili master yapacaksan ingiltereye gideceksin, hollanda vs sacmalik. Sonunda hep bir turkiyeye donme hayalin var ama hayat seni nereye ceker bilemezsin

belli olmaz bir anda kendini amerikadada bulabilirsin ingilterede master yaparken. O yuzden yok hollandada cakarsin, yok hollandada yasam guzel yok is bulabilir miyim bunlar faso fiso. Notlarin iyi caliskan adamsin, ortalama adam kafasiyla hareket etme.

Bir yerde rekabet ne kadar coksa orasi o kadar iyidir, o yuzden hollanda falan sacmalik hic dusunme bile. Ille gitmek istersen CFO olarak tepe bir sirkete gidersin orada bir gun.
Sosyal ağlarda paylaş

Warwick denmiş.

Şu an orada MSc Accounting & Finance i tamamlamak üzereyim (hayırlısıyla şu dissertation da biterse). Jean Monnet bursuyla geldim, o yüzden deneyimlerimiz benzeşiyor.

Warwick i çok tavsiye etmiyorum şahsen, düz Finance i iyi eğer oraya kabul alırsan gel ama Accounting & Finance i boşlamış adamlar, geçen senelerde başarısız olmuşlar diye Corporate Finance ve Asset Pricing derslerinin "light" versiyonlarını koymuşlar curriculum a ve yeni hocaları koymuşlar bunlara.

Ama hem düz Finance de hem de özellike A&F de diversity çok çok az, her yer Çinli. Çinliler kendi kendilerine takılan, etrafla konuşmayan, sınıfta herhangi bir konuda söz almayan garip bir topluluk. Hocalar interaktif ders işlemeye çalışıyor ama tüm ihale bana kaldı resmen koca sene boyunca, ben cevap verdim çünkü eşşek gibi bilmelerine rağmen el kaldırmıyor adamlar (nemelazım başımıza bişi gelir falan diye mi düşünüyorlar artık bilmem).

Ayrıca, Warwick in bulunduğu Coventry civarı köy bildiğin. Yani kampüs içinde restoranları ve barları falan var eğer arkadaş çevresi oluşturursan burada da takılabilirsin ama bir IMAX sinemaya gideyim desen, yarım saat otobüsle Coventry, oradan yarım saat trenle Birmingham oradan da 15 dakika yürüyüş vs. Meanwhile, Londra da okusan, Waterloo istasyonunda iner inmez BFI IMAX karşında.

Önceki sene LSE den kabulüm vardı, JM ye gerzek gibi başvurmadığım için olmadı işyeri burs vermedi, bu seneye ertelediler başvuruyu ama bu sene de burs bulamaz diye doğrudan reddetmeyi tercih ettiler. İnancım o ki, LSE olsaydı buradaki deneyimim önemli ölçüde farklı olurdu. Ha fiyatlar diyecek olan olacak büyük ihtimalle, sadece kira ve kalacak yer olayında farkedersin farkı, onu da bir şekilde halledersin zaten müfettiş emeklisi adamsın sdfsfd

İngiltere vs Hollanda olayında ise şöyle bir durum var, burada iş bulmak yabancı için oldukça zor. Çoğu investment bank üniversite çıkışında (hatta öncesinde) alıp kendi yetiştiriyor, postgraduate sonrasında pozisyonları olan az sayıda büyük investment bank var veya pozisyonlar sınırlı. Goldman Sachs var misal tüm pozisyonları açık ama bir diğerinde sadece Global Wealth Management açık vs. ve böyle büyük yerlerde 2-3 seçeneğin var nitekim. Bunlara başvuru süreci okula başladığın Ekim ayında başlıyor, dolayısıyla elinde daha transkript not vs. olmuyor, sadece geçmiş tecrübe ve genel cover letter vs. e bakıyorlar ilk elemede.

Diyeceğim, eğer okuyayım yurt dışında işe gireyimse olay, anlaşılan Hollanda daha iyi bu konuda. Zaten burada vizeler konusunda da sıkıntı var, 20700 mü ne öyle bir yabancı çalışma vizesi cap var ve aylık kotalar uygulanıyor, misal Mayıs ayında kota çabuk dolmuş ve bazı şirketlere red gelmiş. Mevcut hükümet bu kotayı daha da azaltma peşinde. Dolayısıyla, vize önemli sıkıntı - Hollanda deneyiminin tam tersine.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de Dublin'de yaşayan biri olarak fikrimi söyleyeyim;

Trinity College çok köklü, prestijli, cambridge, oxford mod geleneksel bir okul. Fakat Irlanda tahmin edeceğin üzere pek bir finans ülkesi değil. Ha tech şirketlerinde çalışacağım deseydin, Oracle, IBM, Facebook, Google vs. o zaman burası tech'in cennetti, avrupanın silicon valleysi, ki burada universiteden mezun olduğunda sana 1 sene iş vizesi veriyorlar (bknz Oski, adam University College Dublinde hukuk masterını yaptı, okurken IBM'e girdi, mezun oldu IBM de çalışıyor)

İngiltere'de de inanılmaz bir finans dünyası var ama işte zaten insanların dediği gibi orada tutunmak çok zor hele adamların şu an ki anti-immigrant politikasını düşünürsen iyice zor. O yüzden kafanda net olsun. Ben avrupada kalacam diyorsan Rotterdama git, ben türkiyeye döner paranın dibine vurur ha ileride iş içerisi network ile yurt dışını tekrar zorlarım diyorsan (ki bence bunu yap) ingiltere'de master yap.
Sosyal ağlarda paylaş

@Mortis

Rotterdamdan mezun olayım google'ı denemezsem adam değilim :) Onların da girebileceğim bir pozisyonu vardır elbette. Bugün AB Bakanlığına üniversitelerimi yolluyorum. Rotterdam birinci tercihim olacak. Trinity College Dublin ise ikinci tercihim. Londrayı sildim kafamdan, buradaki söylediklerinizi de göz önüne alarak.

Sonumuz hayrolsun :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
quixef said:

vay arkadaş. zaten sınırlı sayıda olan associate pozisyonlarına ne kadar ivy league mba veya oxbridge-lbs mba mezunu varsa başvuruyordur. burdan insead'a gidip iş yurtdışından iş bulamadan dönen tanıdığım da var. macera aramaya gerek yok mu diye düşünmüyorum değil.

bana birşey öğreteceğinden değil, şu mba'i sadece title ve yurtdışı tecrübesi için istiyorum zaten. 2-3 sene yurtdışı iş tecrübesi olan adamdan daha değerli birşey yok mevcut finans piyasasında özellikle m&a veya private equitylerde.
Sosyal ağlarda paylaş

Arada yazılanları okumadım.
Erasmus üni'de BA, Finans tarzı birşeyden master yaptı benim arkadaşım da yakın zamanda, EY'da Amsterdam'da hemen iş buldu. Çok sayıda da eleman vardı benzer şekillerde iş bulan. NL'de talep fena değil sanki. Rotterdam da güzel şehir ayrıca. Benim yorumlamam bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

tr'ye geri donmek istemiyorsan uk'ye gelme. net.

2016'da cok pis anti-immigration kurallari geliyor. EU vatandaslarinin bile tax relief haklarini falan ellerinden almaya calisiyor Cameron Reyis.

winter is coming

amsterdam ve dublin arasinda, dublin derim. yerel dili blimiyorsaniz, sokakta, gazetede, tv de falan ingilizce konusulan bi ulkeye gidin abi. yoksa entegre olamazsiniz. oyle yurtdisinda yasamanin da ne anlami var

ayrica trinity ezer
Sosyal ağlarda paylaş

ayni sey olmuyo ama ya

ben koln de de yasadim bi sene. herkes ingilizce konusuyo istersen de sonucta yine bi sinirli expat community ye kaliyosun arkadas cevresi olarak falan.

iliski acisindan da zorlu. hatunun annesi babasiyla yemege cikip 60 yasinda hayati boyunca almanca - flemenkce konusmus adami 2 saat ingilizce konusturmak falan zor seyler
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...