Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

di

Öne çıkan mesajlar

Harry Potter'ın ilk kitaplarından son kitaplarına bakınca yazarının bildiğin yazmayı o sırada öğrendiğini görüyorsunuz.

İlk kitabın basılacak bi yayınevi bulunana kadar 7 yayınevinden reddedilmesi boşuna değil. Bildiğin acemilik fışkırıyor, kötü yazılmış, hem kelime ve cümle yapıları basit, hem içerik sığ. Son kitaplara baktıkça da edebi açıdan gayet oturmuş bir yazarın kelimeleri dans ettirişini görebiliyor insan. Başlarda google'a fantastik yaratık yazıp "aa bu iyiymiş" diye kitaba katan yazar kendi hayal gücünü kullanmaya, arka plan hikayelerini doldurmaya başlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

lovecraft0Z said:

komutan katılmıyorum, adam akıll elle tutulur fantastik (edebiyat açısından) tek eserler prof unkiler bence tabi bu nokta biraz edebyat eleştirisine giriyor, bide bunun kitapları konusunda hiçbir fikrim yok, dizi berbat sadece kitaplar güzel olabilir bişey diyemeyeceğim.

Tolkien'ı beğenmek başka, fantastik kurguyu onun yarattığını söylemek başka. Benim itiraz ettiğim ikincisi.

Tolkien'ın fantastik kurgu içindeki bir alt türü yarattığı söylenebilir. Örnek verdiğin Drizzt, Büyücü ve Baldur's Gate o alt türde. Ama mesela Martin'in yazdığı A Song of Ice and Fire o alt türe dahil değil. Veya senin ismini kullandığın adamın yazdıkları da o alt türden çok farklı bir yerde duran fantastik kurgu örnekleri.

Cevabı bir alt mesajda da verilmiş gerçi de, A Song of Ice and Fire da dahil olmak üzere o "diğer alt türlerin" hepsi varlığını Tolkien'e borçlu, haliyle evet onları da o yarattı denebilir. Haksız değil adam.
Sosyal ağlarda paylaş

son 2-3 bölüm lannisterlar

Lannister muhabbetini anlamadım ben.

Allah'ın peasant köylüsü gelip kraliçeyi hapis tutuyor, hadi Tommen küçük, ezik de sarayda o kadar komutan var, orduyu toplayıp basmıyor mu tapınağı, hepsini kılıçtan geçirmiyor mu?

Şu olay Tywin veya hatta Joffrey döneminde olsa derilerini yüzdürüp saraya süs diye kafalarını asarlardı rahiplerin. Bu eziklik neyden geliyor, günlerce kraliçe içeride başkentin ortasında hapisken nedir bu yahu?

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Cevabı bir alt mesajda da verilmiş gerçi de, A Song of Ice and Fire da dahil olmak üzere o "diğer alt türlerin" hepsi varlığını Tolkien'e borçlu, haliyle evet onları da o yarattı denebilir. Haksız değil adam.

Hayır, tabii ki öyle bir şey denemez. Tolkien'ın fantastik kurguyu hiç olmadığı kadar popülerleştiği, bu nedenle Martin dahil birçok yazarın önünü açtığı doğrudur ama türün yaratıcısı demek yoruma açık olmayacak kadar yanlış.

Basit bir örnek vereyim. Howard'ın yarattığı Conan ve yaşadığı Hyboria Çağı Hobbit'den önce yaratılan bir fantastik kurgu. Howard'dan önceye gidersek Edward Rice Burroughs bir başka popüler fantastik kurgu yazarı.

Tabii bu örnekler sadece Tolkien'dan daha önce yazılanlar. Ama Tolkien'ın zamanında ve sonrasında da Tolkien'dan farklı kulvarlarda giden pekçok yazar var. Lewis, Michael Moorcock, Fritz Leiber, Roger Zelazny ilk aklıma gelenler.

Tolkien, high fantasy'nin altında kendi alt türünü yarattı. İlk olarak Terry Brooks yetmişlerin başında LOTR'ı neredeyse birebir kopyaladı. Daha sonra D&D romanları başta olmak üzere Tolkienvari evrenlerde geçen bir sürü romanlar yazıldı. Ama mesela Martin bu kategoride değil. Hem yarattığı dünya ve hem de ondan daha önemlisi ahlak anlayışı Tolkien'ınkinden çok farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

ya abi ne diyosun, tamam ilk tolkien yaratmamış olsun, fantastik edebiyat tarihi açısından pek bilgim yok, türe kişiliğini katan olduğu hakkında hepimiz aynı fikirdeyiz sanırım

fakat Got Lotr un çocuklarından biridir, bir çok öğe direk profesörden tabiki, ha daha değişik bir tarzdır şudur budur ama Tolkien den kaçabilecek kendine özgün bir tasarımı falan tabiki yok.
Sosyal ağlarda paylaş

5. sezon sonu, iç dökme postu

allah belasını versin diyerek başlıyorum. yani olana bitene bakıp "ya ne olacaktı" diyorum ama jon'u şişlemek nedir ulan şerefsizler!

böyle mi olacaktı ulan? stannis malı mance reyis'le anlaşacaktı, jon "tamam kenks gerisini bana bırakın" deyip (bu sırada stannis ve wildling'ler bolton'ların, greyjoy'ların ve frey'lerin hepsini kesiyor) seven kingdoms'ı "ya babuşlar orda birbirinizi yiyorsunuz ama aslında böyle bir mevzu var." diye ikna edecekti. westeros ve free folk kahramanca direnirken khaleesi ejderhalarla gelip "oo nolmuş buralar böyle? walker'ların hepsini yakarım ama sonra tahta da çökerim. helal edin hacılar." diyecek, tüm seven kingdoms ahalisi ve aileleri "abla zaten ta dizinin başından beri senin hakkındı. al buyur tepe tepe otur." diyecekti.

sonra da jon'la khaleesi'yi sokak düğünüyle evlendirip diziyi kapatacaktık işte.

son olarak, finali demin izledim, "ehe he jaime'ye babalar günü hediyesi" diye gevrek gevrek gülerken hık hık hık diye gitti kızcağız. allah belasını versin diyerek bitiriyorum.

nip/tuck bile bundan neşeli.
Sosyal ağlarda paylaş

spo

Ne cekti bu Stark'lar ya. Insanin biseylere sevinesi geliyor icinden ama yazar paso veriyor kirbaci, veriyor kirbaci hepsine.
Benim tahminim bu atese hizmet eden teyze Duvar'a bosuna donmedi. Olen kral'in strateji uzmani da orada. Bence o kadin kaldirir John Snow'u. Seks yapar oracikta, kaldirir.
Kucuk kiz da olmez, kor falan kalir en fazla.

Sosyal ağlarda paylaş

sezon 5 jon snow

kaderinden kara jon snow'un kaftanı
yiğit bir ademin oğlu, aslanlar aslanı
kara kaledeki puştlar hiç bilmezler amanı

gitti jon snow'um gitti bulunmaz
yaşlı gözlerimi silen bulunmaz.

surun öteki yanına sefer eyledi
yaban ellerini mesken belledi
yigritte derler bir güzeli eyledi

gitti jon snow'um gitti bulunmaz
yaşlı gözlerimi silen bulunmaz