Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Total War: Warhammer

Sorieno

Öne çıkan mesajlar

bize yamuk yaptılaaaaaaaaaaa!!!

Vlad/isabella ile daha yeni bitirdim bende vampirleri,cücelerin şehirlerini yağmalayıp yerlebir etmek kadar tatmin edici bişey yok şu oyunda

blood knight ve great sword grave guardlar ftw

large üniteler içün slayerlara dikkat et milisaniye sürmüyo koca üniteyi komple öldürmeleri pirana gibi herifler,yarasa ve köpek gibi fast attack speed throw away üniteler çok iyi bunlara karşı armorsuz oldukları içün
Sosyal ağlarda paylaş

birimlerin, mekaniklerin ve örnek bir dizilişin paylaşıldığı bir video yapmışlar

https://www.youtube.com/watch?v=ogToJNXblho

videonun sonunda diziliş örneğinde, mızraklı piyadeleri kanatlarda süvari yanında değerlendirmiş -ben merkezde kullanırdım-

tarih anlatımı

aslında bu taktik baya iş yapma potansiyeli olan bir diziliş. tarihi olarak araplar başarı ile kullanmışlar bu taktiği ki, erken dönem fetihlerinde oldukça işlerine yaramış. orjin olarak iskenderin ve babasının taktiklerine benziyor şöyle ki, uzun mızraklı ve hızlı süvari, piyade ile temas etmeden mızrak -kargı- ile kargılayıp geri çekiliyor. 2. filip reform süvarileri bu şekilde kullanılmaya müsaitler di... iskender buna ek olarak kabaca örs-çekik hamlesini geliştirdi. göçebeler ve doğulular hariç süvarinin bu şekilde kullanılması ilk olarak Battle of Chaeronea da iskender tarafından yapılmış denebilir
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1a/Battle_of_Chaeronea%2C_338_BC_en.svg/600px-Battle_of_Chaeronea%2C_338_BC_en.svg.png

2.pilip bir icat yapmamıştı, kuzey göçebeleri ve persler tarafından kullanılan teçhizatın kullanılması ayarlamıştı, benzer bir şey için sarisa nında keltlerden alındığını söylerler...

konumuza gelirsek, makedon taktiğinin göçebe ve doğululardan farklılaştığı kısım ise piyade ve onunla kombine kullanılması. sarissa phalaks ile durdurulan düşmana, doğulu muadilleri kadar ağır zırhlı olmadığı için daha esnek ve mobil olarak kullanılabilen süvari ile kanatlardan veya arkadan saldırı ile baskın gelme... iskenderin başarısının en büyük payı bunlar oluşturuyor...

iskenderden sonra pek kullanılmadı ama kendi ardılları dahil, doğu kataprak ekolünden bütün süvarinin tek bir seferde tek bir noktaya saldırması şeklinde süvariyi değerlendirdiler...

bu sistem doğu romaya kadar böyle geldi. doğu roma - arap savaşlarında da bu şekilde kullanıldı ama arapların süvari için başka planları vardır...

halid bin velid olabilir ama aklımda isim kalmamış neyse bu x arabın fikrine göre süvari iran veya roma kullanımın dışında çabuk ve seri kullanılmalı, piyade ile kombine kullanılmalı ve topluca değil piyade ile parça parça ayrılarak kullanılmalıydı
gerçi şurada biraz anlatıyor gibi okumadım:
https://www.wikiwand.com/en/Rashidun_army

kabaca anlatmak gerekirse, süvari meydana çıkar, vura bildiğine vurur, dirençle karşılaştığı zaman geri çekilir ve piyadenin arkasına geçer, piyade rakibi karşılar ve süvari arkadan tekrar yanlardan saldırır...

makedon icrasına oldukça benzeyen bir taktik abaca arapların kendi icadımı yoksa bir yerden alıntı mı yaptılar, ama bu taktiğin bu şekilde makendeon sonrası kullanıldığını ben hatırlamıyorum

ama partlardan atlı okçu ve hafif süvari olmadan eksik olarak aldıkları ağır süvarinin topluca kullanılma fikri bu organize taktik karşısında işe yaramadı. gotlar, slavlar vb. çapulcu kalabalıklar için işe yaradığı için fazlaca bel bağlanmış bir sistemdi

oyuna dönersek, süvariyi mızraklı ile birlikte kullanmak iyi bir fikir gibi, teoride öyle ama pratikte ne kadar yapılabilir? ilk oyunda icrası çok zordu, anca multi de falan iş yapar diye düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman kanatlara değil arkaya rezerve olarak tutmak daha mantıklı ama şöyle bir durum oluyor o zaman, ya çok savunma ağırlıklı birlik tutacaksın 4 orta +2 kanat ki biri bir kanat için az olur- yada 2 tane kanat için tutacaksın o zamanda merkez az olur...

dark elf piyadeleri nasıldır bilmiyorum ama merkeze normal piyade koymak bana pek cazip gelmiyor çünkü ai merkeze 1e2 olarak saldırmaya bayıldığı için orta çok çabuk dağılıyor zaten adamların koydukları kayıtlarda hep benzer durumla karşılaşıyorlar...

multi için olabilir ama kime göre neye göre

o dizilişte misal, 4+ süvari ile ortadan saldıran emp. veya ber. veya vamp. ordularını nasıl durduracakszın falan, ikişer olarak kanattan saldırınca yine süvari ile uğraşması kolay oluyor, okçu falanda vuruyor vur kaç yaparken ama merkez sıkıntı yaratabiliyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...