Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.81a [29ocak15]

Esh

Öne çıkan mesajlar

8000 TL kasa nedir abi, 4-4.5k kasa olsa 3-3.5k monitör ve diğer input device'lara falan verirsin yani.

EVGA'nın ekran kartlarının fabrika overclockları gayet geçerli, 980FTW veya 980 ACX2.0 yeterli olacaktır, Classified'la falan işiniz olmasın overclock yapmayacaksanız.

Anakart olayında ASUS>>>>EVGA diye birşey yok, her platformda farklı firmaların anakartları farklı performans verebiliyor. Genel olarak DPC Latency testlerine bakın sisteminizin akıcılığının artması için. Intel NIC'ler daha iyi. Ses kartının ne olduğunun zaten hiçbir önemi yok, external ses kartları her türlü daha üstün. High-end tier'e girmeyin LN2 oc performansı hariç hiçbir fark olmadığı halde gereksiz bir ton kazık atıyorlar, orta tier'den seçin anakartınızı. Opsiyonel olarak HPET ve USB3.0'ün kapatılabilir olması daha avantajlı olacaktır; ama, X99 ve daha yeni platformlar sanırım native USB3.0 çıkıyor, onları da bi ara inceleyecem, şu an yorum yapması zor. Z97'lerden MSI Z97 SLI oldukça geçerli.

2500k'nın falan da upgrade'e ihtiyacı yok, bi işlemci fanı alıp takın, çakın overclock'u, bi de ekran kartı tamamdır. Zaten bugün %5-10 performans farkı oluyorsa CPU overhead'i yüksek oyunlarda, yarın o da olmayacak low-level API'larla.

Overclock için de çok karmaşık birşey yok. BIOS'ta kullanılmayan bütün ayarları kapatıp (başta C1 tarzı power saving feature'ler olmak üzere) Vcore ve işlemci çarpanıyla oynayacaksanız (BCLK'a bulaşmayın hiç).
Sosyal ağlarda paylaş

Ben vatandaki itemlara bakip 8k dedim, yani yuksek ozellikli olanlar hep pahali. bu kadar param var, iyi bir liste cikartalim yol alip gidip alayim diyorum derdim tasam bu oradaki elemanlara desem ellerinde kalan urunlere kadar sokuyorlar kasanin icine gonderiyorlar. bilgim yok anasini satiyim. en son sirkete kurmustuk 2,700'e adam ne kadar hakkini verdi bilmiyorum ama firmaya gelince cd rom'un olmadigini gorduk (malum kutu icinde veriyorlar) geri gittik. bunu yapan adama neyi sorayim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni nesil GPU/CPU ları zorlayacak bir oyun yok piyasada. Aldığınız parçalar uygunsa anakartlar zaten otomatik kafasına göre OC yapıyor arka tarafta. Olmadı bios'a girip tek clickle yapıp çıkıveriyorsunuz. OC'yi düşünmeye gerek yok.

Ayrıca EVGA'nın 3K lık ekran kartı ile MSI'ın 2K'lık ekran kartı arasında sana 1K kar ettirmekten başka performans açısından bir avantajı yok. Bugün 4K ya high-end bir makine toplamak yerine 8K ya toplamak sokağa para atmaktan başka birşey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim külüstür artık iyice sos vermeye başladı.

Artık yeni oyunlarda fazla ısınıp kendi kendine restart atıyor, bazen açılmakta zorlanıyor falan, pek çok sorunu var. Zaten 7 senelik falan bilgisayar, temiz bir upgrade çakayım dedim.

Kasa, power supply falan sorunsuz, onlar daha gider, boşa fazladan para vermeye gerek yok onlara, içini yenileyeceğim.

Esas belirleyici faktör uzun süre götürecek oyun bilgisayarı olması, ama anlamsız pahalı bir konfig de istemiyorum.

Şöyle bir konfigürasyon düşünüyorum:

CPU: Intel Core i5 4690K Soket 1150 3.5GHz 6MB
Anakart: ASUS Z97-K Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz
Ekran kartı: MSI GTX970 TIGER GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12
Ram: CORSAIR 8GB Vengeance DDR3 1600MHz CL9 x2

1 TB HDD'm var zaten, onu kullanmayı sürdürürüm, ama bir tane de işletim sistemi falan kuracağım ufak SSD düşünüyorum bunlara ek.

Bilenden bir fikir alayım dedim, var mıdır konfigürasyon hakkında fikir verebilecek?
Sosyal ağlarda paylaş

Asus yerine MSI Z97 SLI önericem.

7 senelik PSU'yu da şiddetle değiştirmeni öneririm, kapasitör yorgunluğunu geçtim 7 sene önce üretilen PSU'larla günümüzdeki PSU'lar arasında ciddi farklar var.

970 yerine de 370x/380x beklenebilir, en geç haziranda çıkarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

abi o kadar beklemişin bencede 300 serisini bekle,deli gibi güç tüketicek falan deniyoda olmadı 970 ler ucuzlar,bide msı dan koşarak uzaklaş 970 fena coil whine var diyolar,powerda yenilemen iyi olur 80+ falan,boşa elantrik gitmesin.Son olarakta ekran kartını illa hazirandan önce alcaksan amazondan al burdaki mezarcılara para yedirme,al bi evga garantisi geçiyo burda
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle teşekkürler, 6-7 senedir piyasaya uzak kaldığımdan bayağı karanlıktayım şu anda, her yorum iyi geliyor. Birkaç sorum var.

- MSI anakart'ı önermenin sebebi nedir? SLI ise zaten pek çift ekran kartına dönmeyi düşünmüyorum, haliyle sırf o yüzden fazla para vermeye gerek yok derim, ama başka bir sebep varsa dediğim gibi bilgi konusunda eksiğim var, öğrenmek isterim.

- Radeon'la geçmişte hoş olmayan tecrübelerim var (Bir önceki bilgisayarımda hevesle aldığım Radeon 9700 pro vardı, 2 defa power supply'yı yakıp sonunda da uzun vadeli kullanımda kendini yaktı) o yüzden çok sıcak bakmıyorum ama bekleyebilirim, acele değiştireyim gibi bir derdim yok zaten. En kötü 970'in fiyatı ucuzlar da ucuza alırım dediğiniz gibi.

- Power supply'ı değiştirmemek ne gibi sorun yaratır, veya değiştirmek neden gerekli? Şu anda power supply'a fazladan para gömmek istemiyorum, gömersem de diğer alanlardan kısmam gerekecek biraz. Şu anda da sorunsuz temiz çalışıyor. Yeni bilgisayarlar da eskileri kadar çok güç çekmediği için problem olmaz diye tahmin ediyordum?

- MSI kartlarda coil whine olayını duydum, hepsinde olmuyormuş da, youtube videolarından gördüğüm kadarıyla çok abartı değil, hatta internette msi'den çok şikayet edilse de video sayısı olarak asus'unkiler daha fazla galiba. Asus'ta fanları tam kapasite kullanmama durumu falan bir şeyler varmış sanırım o yüzden Asus istemedim. Öyle dikkat etmek gerekecek bir sorun mu coil whine?

Evet 2-3 ay beklemeye karar verdim bu arada, ama şimdiden bilgi toplayayım lazım olacak eninde sonunda.
Sosyal ağlarda paylaş

970'lerin her marka ve her modelinde coil whine sorunu olabiliyor. CW'lı kart aldığınızda da tek çareniz servisden değişim çıkması. Türkiye'deki servisler de baya keyfi davranıyorlar bu konuda. Ortalama bir ay bekletirler, söyliyim.

SLI orada modelin ismi. Tavsiye etme nedenim de Z97'ler arası HPET'i kapatılabilen nadir anakartlardan ve Intel NIC kullanıyor. Fiyat/performans oranı da oldukça geçerli.

Power Supply'ın çıkartabileceği sorun sayısında herhangi bir sınır yok. 7 senelik PSU'daki eksik güvenlik önlemleri herhangi bir kesinti veya voltaj dalgalanmasında sistemdeki parçaların birinin veya hepsinin kullanılamaz duruma gelmesine neden olabilir. Yetersiz voltaj regülasyonu ve noise filtering'dan dolayı sistemde çeşitli stabilite sorunları ortaya çıkabilir. Kapasitör yorgunluğundan dolayı yeterli performansı sağlayamayan PSU (hele ki CFP yoksa) havaya uçup bütün evinin yanarak kül olmasına neden olabilir.

AMD ekran kartlarının geçmişi çok iyi olmasa da şu dönemde Nvidia'daki duraklamalardan ve Mantle'a yaptıkları yatırımdan dolayı baya iyi durumdalar. Bugün eski seri 290x, Mantle'dan dolayı bazı oyunlarda yeni seri 980'lerle aynı performansı yakalayabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Laptop kullanmaktan gına geldi 7 senedir, masaüstü toplamak istiyorum.

http://i.imgur.com/1nKTV3K.jpg

Spec bu şekilde. Bütçeyi birazcık aştığımdan dolayı anakart ve ekran kartı konusunda tereddüt içerisindeyim. Önerebileceğiniz başka bir şey var mı, yoksa bu şekilde gidip alim mi?
Sosyal ağlarda paylaş

selamlar ilk kez buraya yolum dustu :)

iki sistem arasindayim 500 dolar onemli bir fark degil mantiken onu secmemde gerekiyor ama hic bir fikrim yok edermi etmezmi. 980-970 farkindan bile eder gibi duruyor ama tavsiye lutfen. yok gereksiz 980 yerine 970 tak ayni performans, bilmemnenin su sikintisi var i7-5820k serisi soyle kotu falan diyen cikar.

sistem 1 :

Intel Core™ i7-5820K Six Core
Intel X99 LGA 2011_V3
gtx 980
1tb hdd
128ssd
16gb 2133mhz ram
asus xonar dsx

2146 dolar

--------------------------------------------------------

sistem 2 :

i7-4790K
intel z97 lga 1150
gtx970 (980 yok bunda nedense ama soracagim)
1tb hdd
240gb ssd
16gb 1600mhz ram
asus xonar dsx

1576 dolar

tesekkurler simdiden.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...