Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Westworld (2016) - HBO

Norak

Öne çıkan mesajlar

6

Patron geldi. Sahibi geldi.

7

Başgan gelince direkt ilginçleşti hikaye bir anda, proje enteresan. Herkesi anladık da başgan ne yapıyor şimdi orası kaldı gizemli.

Yalnız insanların ısrarla idiot ball tutması çok kötü, hostların plot armorunu buna ihtiyaç duymadan ayarlayabilmeleri lazım. İlk sezonun sonundan itibaren bu sıkıntı artarak devam ediyor.

Tvtropes idiot ballu kısmaları lazım bence de, dizideki en büyük sorun haline geldi hepten. Onun dışında iyi ama gayet.
Sosyal ağlarda paylaş

Özellikle aksyon sahneleri çok formülize edilmiş yazık olmuş, cradledaki face-off a söyleyecek bişey yok zaten. Umarım bu sezon için HBO'nun verdiği bakışma ve mantıksız aksyon kotasını doldurmuşlardır , hani internette seven eden de göremedim kimin için çekiyorlar bu kadar gereksiz sahneyi o da ayrı bi soru.

Bonus :

https://i.imgur.com/E6hm2QH.jpg

https://i.imgur.com/BDf6M4z.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

abi felsefe olarak ne getirecek? yo tasak gecmiyorum da, bu adamlar ilk sezon cephaneyi harcadilar. simdi "olm timeline olayi cok acaipli lan!" diyip karakterlerin ustunden farkli timelinelar ile ayni formulasyonu herhangi bir derinlik olmadan gecistirmeye calisiyorlar sadece.

yanlis yone giderek basladilar. bu sezon boyle vasat gider. bir sonraki sezona bir konuya baglarlar ise baglarlar.

yoksa tum dolores hikayesi epic fail gidiyor.

sadece mal aksiyon sahneleri yuzunden degil, dolores'in tamamen kendisi gereksiz bir karakter.

4 pillars of story telling geyikleri vardi

connection, authenticity, meaning, and engagement
dolores halen bir meaning iceren bir karakter degil amk. var bi anlami, yok demiyorum ama cok bos abi. asiri zorlama.
en basindan beri temeltasi olarak koydugun karakter duduk afedersin.
Sosyal ağlarda paylaş

son bölümü pek beğenmedim, reisi tekrar görmemize rağmen bir şeyler söyleyip söylememek kabızlığı çekiyor senaryo. üstte yazılanlara katılıyorum. timeline olayı siz plebsiniz anlamamız normal sınırında değil kurgusal olarak anlaşılabilmeyi zorlaştırıyor bu da seyirciyi enayi yerine koyup klasik ilerki bölümlerde şaşırtıcaz sizi sabredin düsturunu benimsemiş. eskide kaldı bence de böyle şeyler.

altyapı olarak tabi yeni bir şeyler sunmasını beklemiyorum dizinin. hani ai-robo-insan üçlemesi her zaman kabulüm fakat pazarlama klişelerini biraz kısmaları lazım.
son dönem senaristlerinin de kısır döngüsü bu zaten. hepsi birer elektro şok tabancası olayım herkesi şaşırtayım derdinde.
Sosyal ağlarda paylaş

gayet büyük reveal vardı son bölümde, şaşırtma kısmı da yapıldı bir öncekinde zaten. ha yok westworld projesinin açıklanması yetersiz geldiyse zaten ilk sezonda da yeterli birşey yok o beklentiyle.

insanların idiot ball tutması haricinde nasıl felsefe yok denir bilemiyorum, bütün parkın olayı tersyüz edildi bir bölümde.
Sosyal ağlarda paylaş

bu reveal nasil yapildi.

-seni kafan calissin diye yaptim olm!
+ha demek oyle ford. du dusuneyim. vay ak.. aslinda olay oyle degil de boyle...

haci bir gelisim yok. kopuk tutup "ahanda surprizzz!!!" diye bagiriyorlar aslinda.

icine seytan girmeli korku filmlerinin super kotu canlilarinin sadece yakinindaki insanlara sicratmali, oradan buradan firlamali korkutan, aslinda cok da kotu olmayan ruhlar olmasi gibi bir sey bu.

cok konusuyorlar, kurtlar vadisi gibi cok paraliyorlar dili amk.
ama icerik olarak acaip farkli bir durum yok.

bolum gidiyor, icerik ilerlemiyor. sonra bi anda pat diye. HOOOP REVEAL!

bu konuyu karmasik olmayan bir sekilde aktarsaydi bugun sevdigin kadar sever miydin?
yoo.. sadece seni sasirtmasini seviyorsun. konu cok da derin degil. derin gibi yapiyor su anda.
Sosyal ağlarda paylaş

yoo,

insanların incelenmesinin sebebinin endüstriyel casusluk veya şantaj ekseninin çok ötesinde, insan benliğinin sayısız varyasyon ve örnekleme üzerinden haritalandırılması ve oluşturulabilmesi bugün dahi bilimin nihai devrimi olabilecek, yeni başlayan bir araştırma. sıfır şaşırtma ile dümdüz bile söylenseydi direkt ilgimi son derece cezbeden bir konu. bana göre olabilecek en iyi reveal'dı ve geçen sezonun sentetik köle, insanlığın sonucu olmayınca neye dönüşebildiği konusundan çok daha öteye geçen bir noktaya geldi.

dolores, maeve, bernard filan bunların bir kıymet-i harbiyesi yok maceralarının ford'un son bölümde açıkladıklarının yanında. bu sezondan zaten böyle birşey bekliyordum, ford'un eksikliğinden yakındım 5 bölüm. gayet tatmin etti beni son derece.

felsefe yok deniyorsa nesinde yokmuş onu tartışabiliriz. gayet var.

karışık anlatması veya düz anlatması beni o kadar alakadar etmiyor şahsen. düz anlatılan ilginç bir konuyu, bir kere şaşırtıp unutulan bir konuya her zaman yeğlerim.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

yoo,

insanların incelenmesinin sebebinin endüstriyel casusluk veya şantaj ekseninin çok ötesinde, insan benliğinin sayısız varyasyon ve örnekleme üzerinden haritalandırılması ve oluşturulabilmesi bugün dahi bilimin nihai devrimi olabilecek, yeni başlayan bir araştırma. sıfır şaşırtma ile dümdüz bile söylenseydi direkt ilgimi son derece cezbeden bir konu. bana göre olabilecek en iyi reveal'dı ve geçen sezonun sentetik köle, insanlığın sonucu olmayınca neye dönüşebildiği konusundan çok daha öteye geçen bir noktaya geldi.

dolores, maeve, bernard filan bunların bir kıymet-i harbiyesi yok maceralarının ford'un son bölümde açıkladıklarının yanında. bu sezondan zaten böyle birşey bekliyordum, ford'un eksikliğinden yakındım 5 bölüm. gayet tatmin etti beni son derece.

bu konu ile ilgili bir sey soyledigimi hic hatirlamiyorum.

zaten bu "sasirtmaaacccc" dizilerin oynadigi en vasat rol de zeki olmayan insanlarin "olm acaip cikarim yaptim! feci felsefe kasiyorum" icerikli kisisel masturbasyonlarina olanak saglamasi.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:
haci bir gelisim yok. kopuk tutup "ahanda surprizzz!!!" diye bagiriyorlar aslinda.

dasaaa said:

zaten bu "sasirtmaaacccc" dizilerin oynadigi en vasat rol de zeki olmayan insanlarin "olm acaip cikarim yaptim! feci felsefe kasiyorum" icerikli kisisel masturbasyonlarina olanak saglamasi.

Kopuk tutmuyorlar işte senin kaçırdığın nokta orası, olay örgüsü gayet bağlantılı ve timelinedaki boşlukları doldurarak bu haftaki revealın sinyallerini Delos Baba'nın çıktığı bölümden itibariyle net bi şekilde veriyorlar. Ki geçen sezon Lazarus referansını kullandıklarından beri konuşulan bi olay bu haftaki reveal, bizim gibi "zeki olmayan insanlar" için yeni değil. Delos un ve Ford un ulterior motivelerinin olduğunu herkes biliyordu tabi de mesela bu James Delos'da olan red mevzuu falan böyle detaylar işin şeklini veriyor.

Karışık zaman örgüsü kullanımına ben fazla takılmıyorum mesela, bu sezon geçen sezondan farklı şekilde kimin hangi timelineda olduğu daha en başından belli zaten. Memento nasıl ortasının sonda olmasıyla iyi anlatıldıysa bunda da reveallardan ötürü aynı etkiyi yakalamaya çalışıyorlar, orijinal fikir değil evet ama yarattığı etkiyi beğeniyorum.

Westworldü sırf "derin felsefi / hiper gerçekçi kurgu içeriği" nedeniyle değil bilinen bi temayı ÇOK İYİ oyunculuk ve hikaye örgüsüyle anlattığı için sevdik, yoksa bicameral mind ve piramit yerine maze metaforuyla bilinç öyle aman aman bilimsel teoriler değil. Diğer taraftan AI üzerine insanı fazlasıyla düşündürüyor (bu sezonda da düşündürmeye devam ediyor, ilk sezon gimmick i değil), özellikle acı çekme teması üzerinden gidiyorlar bu sezon. Yeni bi fikir değil evet, ama diziden de beklentimiz zaten felsefi akımlar icad etmesi değil bize bunlar hakkında fikir verip üzerinde düşündürtmesi. Son bölümde augiries of innocence alıntısı ford un mesela güzeldi baya, bunları yapabilen az sayıda dizi var.

Bu sezonun sıkıntısı "robot uprising" kısımlarını çekerken aksyon ve çatışmalar ile awoken - sleeper robotlar arası ilişkilerin B-movie kıvamında işlenmesiydi, dolores aslında iyi yazılmış bi karakter ama gereksiz yere abartılan öldürme sahneleri yüzünden yaptıkları hep havada kaldı bi yere oturmadı. O da işte HBO'nun kotasındandır diye tahmin ediyorum, diziye aksyon katmak istemişler belli ki, çünkü "reddit theoristlerini mutlu eden saçma salak dialoglar yerine biraz da aksyon görelim" diyen gerizekalılar varmış internette. Böyle bi dünyada yaşıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Komutan said:

O sahne dün Deadfire oynarken fampyrlerden ikide bir domination yiyen adamlarımı aklıma getirdi. Gerçi fampyrler buglıymış.

Hakkaten mi bug mu varmış

Klavyeyi kıracaktım ya küt diye scout Maia yı alıyorlar o da demaj manyağı yapıyordu partiyi

Bütün fampyrler kendilerine her yapılan saldırıda otomatik olarak dominate atıyorlar ve adamın biri cheat yapıp 300 will defense ile bile o dominatelerin yendiğini görmüş.
Sosyal ağlarda paylaş

Bölümün adını plot exposition koysalarmış yeriymiş. Tamam hikayenin önemli bi parçası ama bunu aralarda yedirmek yerine zank diye tek bölümde anlatmaları olmamış bence, pacing çok kötüydü.

Gerçi aralara yedirince de karışık timeline yapiiler bizi kandirmaya çalışailer diye itiraz geliyor lel.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...