Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Köpek Sahiplenme

cicibeybe

Öne çıkan mesajlar

Abi bu arada bizim ki dişiymiş. Daha ufak ve daha az kilolu oluyor dedi kardeşim.

Burada yazılanların çoğunu söyledim kulak asmıyor. Şuan ergen damarları üstünde resmen hiçbir şekilde laf dinlemiyor. Yapacak bir şey yok yani bakılamayacak duruma vs. gelirse barınağa gidecek ve bizi geç, hayvana yazık her şeyden önce...

Ben sürekli yabancı profesyonel köpek sitelerinden vs. okuyorum, danışıyorum diyor eğitirim vs. diyor ama geri zekalı hostes. Bazen gidiyor 4 gün olmuyor mesela. Misal yarın Çin'e gidecek 3 gün yok. O süreçte ne olacak? Annem bakacak. Annemin kendi bakıma muhtaç şuan resmen omzu yırtık falan fiziken yeterli değil bir de psikoloji olarak zaten müsait değil. Dün kızınca anneme "tavşan vardı evde ona da ben baktım buna da bakarım" dedi. Köpek, köpektir kafasında yani. Gerçi uyardım bayağı internetten bugün full araştırmış ona göre davranmaya çalışıyor o da şuan ama bakalım...

Sıkıntı yani. Ben Şubat-Mart gibi ayrı eve çıkmayı planlıyorum bir terslik olmazsa zaten de annemle babama kalacak gibi duruyor köpek. Annem zorda babama kalır gezdirme ihalesi falan artık.

Çünkü vazgeçiremedim bakabileceğine inanıyor halen kardeşim.

Bir de birini bulmuş ondan sahiplenmiş. Yavruları olmuş işte ona bakmaya gitmiş. Annesi ile birebir renklerdeymiş, o da çok asil ve güzeldi diyor işte direkt kapmış bunu. Böyle bir yerden satın vs. almadığı için değiştirme imkanı da yok ki sokağa da atılmaz hayvan. O yüzden el mahkum bakacağız artık bilmiyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

http://i.hizliresim.com/za3Z6R.jpg

http://i.hizliresim.com/GPB7db.jpg

Bu arada şu işte :D

Şerefsiz çok da tatlı dayanamıyorum. Bugün ilk defa sevdim de biraz oynadım. Dokunamıyorum normalde de işte bakalım. Yarın kucağıma da almaya çalışacağım biraz.

Diğer yandan disiplinli de davranıyorum. en çok önerilen şeylerden biri işte istediği zaman değil, siz istediğiniz zaman oynayın; kontrolün kimde olduğunu yavruluktan itibaren aşılayın vs. diyorlardı. Şimdilik öyle gidiyorum bakalım.

Bir de boyun altından sevilmeyi normalde istiyorlarmış ama bugün uyurken baş üstü ve sırtından çokça sevmeme rağmen boynundan ilk sevdiğimde yerinden fırlayıp hırladı falan. Alışkın değil sanırım saldırı mı sandı acaba :D
Sosyal ağlarda paylaş

abi yanlız baba kaç yaşında bilmiyorum ama anneye sakın emanet etmeyin ileride gezdirme işini. omzu iyice mahveder.

baba da güçlü olmalı, kalp malp varsa yormasın kendini gezdirmekle. eğer benimki gibi 3 eğitmene rağmen tasmayla dolaşmayı öğrenemediyse babayı da alır götürür. çok güçlü oluyorlar. çok dikkat edin.
Sosyal ağlarda paylaş

yok abi anneye kesinlikle teslim etmeyiz zaten kendi atlasa da, belki halen güçsüzken falan ama babaya veririz.

kalp falan yok, güçlüdür babamda ama işte bilmiyorum. en kötü evdeki yürüyüş bandında idare edeceğiz, geceleri etraf boşken falan çıkartacağız.

bizim alt komşumuzda safkan bir tane var. o da hep geceleri 2 saat falan çıkarıyor. ses bile çıkarmaz hayvan, daha kimseye dönüp yan bakmışlığı bile yok işte saldırmayı geçtik ama daha rahat oluyor diyordu. çevredekilerin düşünceleri vs. de önemli cidden.

bakalım bir şekilde üstesinden gelmeye çalışacağız. soktu bir bokun içine bizi kardeşim...
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
evet, 1.5 aydan fazladır bizimle keraneci ve temelde sıkıntı yaşasak da şimdilik iyi gidiyor.

he bir de pitbull değilmiş bizim köpek, staffordshire terrier çıktı sdafasd

öncelikle 2 sorum var.

- biz buna hiç kafes olayını vs. yapmadık. son 2 haftadır evde bağlıyoruz veya ceza olarak kafesliyoruz ama kısa süreli. uyku vakitlerinde kafesleyin diyenler çok olmasına rağmen yapmadığımıza pişmandık.

şimdi kafesliyoruz ama yavru olduğundan çişini vs. tutabilir mi diye korkudan bir saatten sonra açıyorduk. bu gece ilk defa full kapalı tutacağız sanırım. 3 aylık, +1 saat tutarlar ayına oranla 4 saat tutabilir yavrular çişlerini diyorlar. gece uykuda vs. sıkıntı olur mu böyle 6-7 saat kapalı tutsak yoksa yattığı yere bırakır mı?

geceleri kafasına göre kalkıp takılıyormuş çünkü genelde. annem veya kardeşim salonda yatıor çoğunlukla yalnız korkuyor diye. orada da hata yapıyoruz gerçi alıştırmadık uyurken hep birini istiyor yakınlarında :( neyse. gelip bir iki pati atıp, ilgi görmeyince dönüp uyuyormuş.

bunu zamanla düzenli yapsak işese dahi devam ettirmekte sıkıntı olur mu yoksa büyümesini mi bekleyelim?

- halen oyun diye ısırıyor, vazgeçiremedik. tahmin ettiğim gibi annem evdeki en zayıf karakter olduğu için ona karşı bayağı sert ısırıyor ve istemese dahi, bağırsa çağırsa dahi ısırmaya devam ediyor oyun istediğinden. annem ilgilenmeyince ya da çekince kendini havlıyor falan. laftan anlamayan biri olduğundan annem bir türlü aşama da kat edemiyor.

kardeşimde çok dengesiz davranıyor. bi seviyor bi bağırıyor çağırıyor derken ona da kısmen aynı şeyleri yapıyor. ama ikisi aynı ortamda olsun hedef direkt annem.

evde en çok benden korkuyor, saygı duyuyor ya da benimsiyor diyebilirim. sürekli ben ilgileniyorum işte sokağa çıkardım çok kez; oyun oynuyorum işte ısırmaması için ben ilgileniyorum derken mesela salonda uyuyacaksa hep gelip benim ayaklarıma falan yatıyor. hayır diyince genelde ısırma konusunda babam ve bana bir şey yapmıyor. çünkü karakterli, dik duruyoruz karşısında vs..

neyse. kardeşim sırf bu yüzden itaat eğitimi aldırmak istiyor köpeklere fısıldayan adam tarzı tiplere. bunun bir etkisi olur mu? biz beceremiyoruz çünkü. yani en azından onlar.

ilk köpek, baskın ırk. ölümcül kombo resmen ve kardeşimde pişman getirdiğine hayvanı ama sokağa atamayacağımız için yanımızda kalmasına çabalamamız gerek. para sıkıntısı vs. yok yani onu bir kenara koyarsak eğitim alsa dahi annemin davranışı yüzünden sanki bir şey değişmez gibi geliyor.

böyle işte. temelde bu iki problem. ne yapmalı sadfds
Sosyal ağlarda paylaş

he bir de koltuklara çıkıyor. yavruyken çok kucak istiyordu ve enerjisini atmak için kudurduğunda bizimkiler rahatlasın diye hep kucaklarına alıyordu. kucağa alışması kötü oldu işte bu yüzden şimdi fiziği oturunca koltuklara atlamaya ve kafasına göre yatmaya başladı.

ben kızınca iniyor mesela ama çıkıp başka koltuğa gidiyor. bir adım atsam atlıyor yerde oturup bekliyor. ben oturunca tekrar çıkıyor. bütün gün böyle ayağa kalkıp baksam aynı şey oluyor.

aşırı inatçı bir köpek, inadı bir türlü kırılmıyor. bunun için ne tavsiye edersiniz?

ayrıca otur, bekle komutlarını çok iyi uyguluyor. hayır'ı anlıyor ama direniyor yapmamak için çoğunlukla. bazen çok sinirli bağırırsak vs. oturup yaptığını bırakıyor ama halen tam anlamıyla benimseyemedi.

bunlar için ne yapmak gerek. çok video izledim youtube vs. ama çoğu bunda işe yaramıyor ya da biz beceremiyoruz dsafasd
Sosyal ağlarda paylaş

1001 şey sormuşsun en basit ve en önemlisine cevap veriyorum sadece.

3 aylık köpeğin çişini birkaç saatten fazla tutturmak eziyet. geceden sabaha kadar uyku modunda bile olsa, bebek yani henüz bildiğin... illa ki yapacaktır çişini, yattığı yere yapmamak için kendini çok kasacaktır ama yine de yapacaktır falan. yaparsa da sonra oturup siz kafesini ve kendisini temizleyeceksiniz.

benimki 7 aylık, 9-10 saatten fazla uzun sürdü mü garantisi yok bi anda pıtırt diye bırakabiliyor valla halıya :D 6 aylıkken aldığım için aşırı mutluyum yani, başta 3 aylık alacaktım sonra ertelendi falan filan derken 6'da alabildim. 3'ten 6'ya kadarki dönem çekilecek çile değilmiş hakkaten. baya 3-4 saatte bir çıkarmak falan lazım, saçmalık lan :D

neyse kısacası bütün gece kafese kapatmak gibi bir hata yapmayın derim.

onun dışında kafes, belli bir yaşa kadar yalnız kaldığında koltukları falan parçalamasın diye kapattığınız bir alan olmalı sadece. belli bir süreden sonra herifi kafese kapatmak eziyet ile eş değer. ha bazı köpekler zaten seviyorlar ve kendileri gidip kafese giriyorlar, o ayrı.

ha bir de şimdi gördüm, kafes ceza olarak yapılacak bir şey değil asla. yani ben kafes kullanmadım açıkçası ama köpek almadan önce 1001 şey okudum araştırdım, herkesin dediği şey bu. kafes onun kendi kendine takılacağı rahat edeceği, uyuyacağı yer. ceza yeri değil. bütün köpek uzmanlarına göre yanlış işler yapıyorsunuz yani.

sonsuz kaynak mevcut lan how to crate puppy diye aratıp oku.
Sosyal ağlarda paylaş

amazondan training the best dog ever diye bi kitap aldım ben, pozitif reinforcement ile eğitiyorsun. kitap bayaa başarılı ama sıkıntı eğitende çıkıyor. genelde tüm site/kitapların söylediği tutarlı olmak çünkü. üstüne zıplamasın istiyorsan arada bir hayır diye kızıp bazen de "agucu bugucu" diye sevmek olmuyor, hayvan neyi yanlış yaptığını anlamıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ben o doğrultuda hareket ediyorum, bazen kucak istiyor mesela almıyorum yere oturtuyorum. kendi pes edince ben alıyorum sonra yine ben bırakıyorum vs. ama annemler bunu yapmıyor ya da kardeşim. defalarca söylememe rağmen.

sabo, kafesi ceza olarak kullanmayı ben de bıraktırdım. daha çok uyku vaktinde kapatıyoruz ki o da anladı zaten koyulduğu gibi direkt uyumaya başlıyor sıkıntı yapmadan. bir dönem ceza alanı olarak kullandık ama daha hırçın oldu falan.

bağlıyoruz şimdi. daha iyi oluyor. arada bir çok enerjikken orada da sıkıntı yapıyor ama genelde oturup uslu uslu bekliyor.

sokağa çıkaramıyoruz biz şuan. yani çıkardık ama kar yağdığında vs. diye. şuan deli gibi sürekli çıkmak istiyor. kapı açıldığında fare gibi hızlıca atlıyor aradan fırlıyor peşinden koşuyoruz yakalamak için. totalde 4-5 kere çıktı dışarı ama sürekli tuvalet için bile dışarı istiyor.

evde mesela 2 nokta var. birine kaka, birine çiş yapıyordu. hiç sektirmiyordu dışarı çıkana kadar. dışarı çıkmaya başlayınca yarısını oralara, yarısını da kapının oraya yapmaya başladı artık :D son aşısına 1 hafta kaldı olsa işte düzenli çıkarmaya başlayacağız.

o kitabı da ben söyleyeyim kardeşime şuan abd de ztaen bulursa hemen alsın :D

3 aylık olmasına 1 hafta kaldı zaten daha çok küçük bizim ki, eğitmek için geç kalma yok köpekte ama işte annesinden alacağı temel şeyleri veremedik o çok kötü oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Glatheros said:

köpeği kaç aylıkken aldınız?

1 abi, kardeşim alıp getirmiş sahiplendirin birinden bilmeden...

Namessar said:

benim bildigim pitbull subbreedler:

American Pit Bull Terrier
American Staffordshire Terrier
American Bulldog
Staffordshire Bull Terrier
British Staffordshire Bull Terrier

Tam olarak değilmiş abi, yani pitbull sınıf olarak kabul ediliyor. Yani nasıl desem; Pit Bull tipleri olarak işte zamanında bu amaçla dövüştürmek için üretilen köpeklere ortak toplum tarafından oluşturulmuş bir sınıf gibi bir şeymiş.

İngiliz Bulldog ve İngiliz Terrier çiftleştirip bu Staff Terrier türü yapmışlar. Staff ayrıca bunların arasında ilk melezlenen türmüş. Bu işte başarısız görülmüş ve daha da melezlemişler. American Pitbull'da ve diğerlerinde de melez türlerden biri genellikle hep Staff Terrier oluyormuş ama hızından dolayı vs..

Staff Terrier diğer türlere göre daha zayıf ve kırılgan bir türmüş. Bayağı hızlı diğerlerine göre tek avantajı o fiziksel olarak.

Yani aynı hayvan değiller o grubun içindekiler kesinlikle ama sınıf olarak pit bull sınıfı evet.
Sosyal ağlarda paylaş

He bir de son hali;

http://i.hizliresim.com/DBLJvO.jpg

3 ay 10 günlük oldu.

Şimdilik ısırma sorunu halen devam ediyor. Bırakmıştı, günde 2 veya 3 kere ısırıyordu da 2 gündür tekrar her sinirlendiğinde ve ilgi görmediğinde ciddi ısırmaya başladı. Sürekli ceza kafesinde bu aralar bu yüzden sadfasd

Bir de fotoda görüldüğü üzere koltuklara çıkıyor. Kızıyoruz, indiriyoruz falan ve normalde hiç çıkmıyor ama ilgi görmeyince ya da istediği bir şey olmayınca inadına çıkıyor ve çıkıp oradan bizi gözlüyor. Ayağı kalktığımız gibi de kaçıp uzaktaki diğer koltuğa gidip aynısını falan yapıyor.

Çok kötü yetiştiriciyiz profesyonel birini bulacağız gibi :(
Sosyal ağlarda paylaş

koltuğa yatağa vs çıkmasına izin verilmeyen evleri anlamıyorum ben ya. o da evin bi üyesi, niye çıkmasın, çıksın takılsın anasını satiim.

onun dışında o ceza kafesini başka amaçla kullanmıyorsunuz dediğim gibi di mi. olay tamamen istikrarlı olmakta. yani bi uyutmak için sokup bi ceza için sokarsan kafese olmaz. veya işte bi koltuğa çıktığında kızıp ertesi gün çıktığında kızmazsan olmaz. aynı şey ısırmak için de geçerli. falan filan.

çok tatlı sıpa bu arada evet.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ne bileyim çok yerde hep çıkartmayın vs. diye öneriyorlar. bayağı bir kişide çıkartmıyordu tanıdıklarım.

gerçi kardeşim falan boşverin diyip çıkartıyor hep. bazen çok azdığında bi koltuğa çıkıp uslu uslu yatarsa karışmıyorum da ben de ama genelde indiriyordum.

ceza kafesi kısmen yattığı yer. uzunca bir süre aynı yeri kullandık ama sen diyince de bakındım hata yapmışız. şimdi alanı büyütüp, ikiye böldük. yattığı yer ile boşluk arasına bi kullanılmayan sineklik koyuyoruz orada duruyor yine kendine göre geniş bir alanda ama çoğunlukla bağlıyoruz merdivene.

bağlanmak, kafeslenmekten çok daha koyuyor hayvana onu fark ettik. evde bağladığımız tasmayı görünce hemen yatıp bekliyor uslandım uslandım der gibi sdafsda
Sosyal ağlarda paylaş

Kafes ve tasma yi kaldırın evden. Zaten kafes kafasında ceza olmuş onun
Hayvan evde serbest olmalı.

Aşıları bittiyse çıkarabilirsiniz dışarı.
Sizi ısırması oyun istedigindendir yada dişleri kasindigindandir muhtemelen. Süt dişleri fena can yakar jilet gibi olur. Dış ipi alacaksınız hem dişlerini temizler hem enerjisini atar. Onunla çekiştirirkren oynarken düşecek o dişler.

1x1metreye kocaman minderlerden alıp her Odaya atmıştım ben. Koltuğa falan çıkmıyordu pek. Ona kendi koltuğunu vereceksin.
Köpekler sahibini gözlemleyip aynısını yapma eğilimi gösterirler. Kendi koltuğu olmadığı için seninkine oturuyor.

Dışarı çıkması sosyalleşmesi için şart hem enerjisini atacak hemde kopek olmayı öğrenecek. Boğuşurken oynarken kendi sınırlarını öğrenecek. Hangi ısırık acıtır hangisi acıtmaz onu öğrenecek. İnsanları köpekleri kokliycak değişik değişik.

Evde tasma kafeste devam ederseniz pics edersin köpeği. İlerde her gördüğüne saldıran agresif evde misafire taciz tecavüz eden bir köpeğin olur sonra nasıl kurtulurum bundan diye kara kara düşünmeye başlarsın

Ha eve zarar verecek mi
Verecek.
Başka türlü olmuyor

2.5 - 3 yaşından sonra eşyaları değiştirirsin. Taş gibi de bir köpeğin. Bir dostun olur.

Bir de ceza (düzeltme denir aslinda) uygulayacaksan suç üstü yapman anında uygulaman lazım. Sen evde yokken yaptığı bir şey yüzünden cezalandırırsan hayvan hiç bir bok anlamaz
Sosyal ağlarda paylaş

http://i.hizliresim.com/ad4l5z.jpg

Bu zibidi de benim oğlan. Sokakta bulduk geçen yaz, eşya meşya kemirmez, yemek verirsen yer vermezsen mızmızlanmaz. Kucağa hayatta gelmez, yılışık hareketleri sevmez. Bütün çocuklardan nefret eder, yakalarsa ısırır. Mama yememek için bütün şerefsizlikleri itinayla yapar. Kıl dökme konusunda uzmandır. Hanım evin her odasına bi yatak yaptı ama içinde yattığını görmedim, nerde bizim bir eşyamız varsa itinayla kıl içinde bırakarak gelip onun üstünde uyur. Tam bir çomar ama seviyoruz şebeleği.

Bu kıl dökme konusunda ne yapabiliriz yahu, BOĞULACAĞIZ.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

Bu kıl dökme konusunda ne yapabiliriz yahu, BOĞULACAĞIZ.

Sokaktan almanız çook güzel olmuş. Bizim iki köpeğimiz de sokaktan alınma. Kulakları belediye delikli. Çok mutlu oldum köpeğiniz adına.

Tüy konusunda kökten dökmesini engellemek diye bir şey yok. Ama bazı çözümler var. Kabul edilebilir seviyeye çekmek kolay.

İlk olarak mamayı eğer migrostaki çok dandik mamalardan kullanıyosanız onu değiştirin. Kötü mama = KIL!

İkinci olarak bir furminatör ile sokakta taramayı deneyin. Bazı kıllı köpekler mevsim geçişinde çılgın tüy dökebiliyorlar. (Bizim büyük olan yazın ilk ayını resmen deri değiştirerek geçiriyor) Haftada bir tarayınca bayaa rahatlarsın. Eğer bu zamana kadar hiç traş ettirmediyseniz zaten ciddi anlamda güçsüz tüy vardır. Onlar dökülüyodur.

Üçüncü olarak zeytinyağlı defne sabunu harika bişi. Deneyebilirsin. Test ettik onayladık. Zaten çok da ucuz.

Bi de çok güzel lan köpeğin. Adı ne?
Sosyal ağlarda paylaş

Tüyler için yeast vardı bi ara
Sarımsak destekli hap şeklinde
500 1000 5000lik kutuları vardı

Dokulmeyi önlüyor pırıl pırıl yapıyor tüyleri

Bayadır bulamıyorum piyasada. Yerlisini üretmişler sanırım 20lik ilaç kutusunda fahiş fiyata satılıyor

Bulursanız bana da haber verin :)
Sosyal ağlarda paylaş

Olmaz olur mu?

5 şubatta Seyrek barınağına AKUT ve Gemlik askeriyeden ihtiyaç fazlası (ihtiyaç fazlası bütçe olmadığında ya da kadrolar dolduğunda kullanılan terimmiş) toplam 70 adet kangal, labrador, border collie, golden, alaman çoban ve malaklı bırakıldı.

7 şubatta hepsi sahiplendirilmişti. Çünkü oradaki veteriner diğer veterinerlere de haber vermişler hepsini sahiplendirdiler.

Bulmasına bulursunuz ama illa safkan, siyah beyaz border collie olacak diye gitmezsen çok daha rahat bulursun. Mesela bizim küçük olanı safkan pincher değil diye bırakmışlar. Çünkü allah bilir kaçıncı dedesi şivavaymış. Bunun suratı birazcık ona çekmiş :) (Evet bu arada barınağa sırf safkan değil diye şivavamsı pincher dahi bırakan piskopatlar var)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sahiplendirme sitelerine bak derim.Milletin salak salak paraya kıyıp sokağa attığı köpeklere akıl sır erdiremezsin. Bundan önceki köpeklerimden biri köpek dövüşünde çenesi kırılmış bir boxerdı. Çok sevimli suratı vardı keratanın, aldık barınaktan .Dayım o kadar çok bağlandı ki gördüğünde, eve köpeğin geldiği 3. ayda bizden istedi iyi bakacağını bildiğimizden bağlanmadan verdik.

Şuan kıdem olarak chow-chow var. Oda dövüş mağduru olmuş yüksek ihtimal sokakta ahmak ahmak dolaşırken buldu kardeşim.Elleri yüzü kavga yaralarıyla doluydu yüksek ihtimal dummylik yaptırmışlar hayvana,aldık veterinere tedaviye, chip olmayınca kardeşim ben bakağım dedi çipini oracıkta yaptırıp üstüne aldı. 3 yaşında yakışıklı bir serseri oldu.

Diğeride ben yokken alınmış rott.Bu da bakımsızlık mağduru olmuş, sahiplenme sitesinin birinde annem görmüş, dayanamamış almışlar.İyi huylu, akıllı bir kız. Kafam rahat olsa eve alacağım ama güzel, bahçeli evde rahatı yerinde.

Yaşa, cinse bakma; ille yakın hissedeceğin bir hayvan bulursun sahiplendirme sitelerinde yada barınaklarda.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...