Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Köpek Sahiplenme

cicibeybe

Öne çıkan mesajlar

benim kedi klozetten su içiyodu. sonra gelip diş fırçamı yalıyodu. neymiş efendim, kediler çok temiz hayvanmış. milletin ağzına dolanmış bi kedi kendini yalıyo çok temiz geyiği. bokunu evde oyuncak gibi gezdirdiği de oldu ama 1-2 kere yaptı affedilir.

dark sen de abartma shiba falan neyine senin? ilk köpek diyosun fobi diyosun. meme mi yapcan evde
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

Eğitim almazsan shiba tepene sıçar haberin olsun. Aşırı dominant. Fakat ben senin anlattıklarından pek köpek bakabilecek durumun olduğunu düşünmüyorum. Küçükken bakayım sonra anne ababa idare eder diye birşey olmaz. Cep telefonu deil ki bu. Zor iş baya.

Bu arada brnim ufaklık teke gibi kokuyor. 6 aylık olana kadar yıkayamıyorsun zaten. Kokmaz diyen yalan söylemiş. Bu aralar Aşırı tüy döküyor. Fyi.

Yok abi büyüyünce atarım demek istemedim ben zaten, şuan işsizim full ilgilenirim ama eninde sonunda bi işe vs. girince şimdiki gibi bakamam, ama ortada kalmaz evde aile var anlamında dedim. Yani ihtiyaçlarını ben olmasam da sürekli sağlayabilecek kişiler olabilecek anlamında dedim.

Bu arada ben de araştırıyorum ediyorum ama köpek bakabilir miyim halen düşünüyorum, aslında kısmen de doğru anlamışsın.

Köpeği bu arada daha çok kardeşim istiyor, zaten alalım diye ısrar eden o ama bende eve gelecekse düzgün, evde bakıma uygun bir yavru alalım işte yavruluktan itibaren bende yanında olayım fobimi de o arada yenerim belki diye düşünüyorum ki bana hep bu önerilmişti. Yoksa kardeşim barınaktan alırım para vereceğime de diyor hatta o tip bir şey istiyor da yetişkin bir köpekle bu halimle ben yapamam gibime geliyor.

Shiba'yı ben kişisel olarak çok sevdiğimden, türü sevdiğimden dolayı vs. çok araştırdım. Sevmediğim bir tür ile yaşamaya çalışmaktansa Shiba gibi bir türle yakınlaşmam daha rahat olur gibi düşündüm. Golden da mesela severim ama arkadaşımda vardı kokusu bile ayrı dertti işte ondan onları hiç eve sokmak istemiyorum.

Kardeşim küçük köpek istiyor mesela ben pek istemedim onu da işte Shiba'nın da sıkıntısı çok diyorsan vazgeçebilirim. Çünkü daha önce hiç hayvan bakmadı evde kimse kuş hariç, şimdi hayvanı alıp ona da eziyet çektirmeyelim.

Beni gerçi son 1-2 gündür düşündüren şey Shiba'ların en iyilerinin bile diğer köpeklerle vs. geçimsizlikleri oluyor. Burada da yazıldı gerçi de cidden başka köpeklerle dalaşma işine girerse ya da girmese bile eve gelip gidenlerle huzurlu bir şekilde geçinemezse zapt etmek zorunda kalındığında bir şekilde elbet zapt edilir ama hem hayvana hem bize hem fiziksel hem mental sıkıntı çıkartmadan bunu temiz şekilde yapabilir miyim/miyiz ben emin değilim. O çok yazılıyor çünkü özellikle sahiplenme dürtülerinden dolayı eve gelen yabancılara karşı huysuz oldukları vs...

Bir de genelde herkes sessiz sakinliğini övüyor türün, senin ki niye böyle çıkmış ya :D Yavru gerçi senin ki anladığım kadarıyla da, dur neyse bi kardeşimle konuşayım da ben sana yazacağım tekrar usta fikrini bol bol alayım.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayvan çok sessiz. Hiç havlamıyor. Fakat azcık canı yansın, istemediği birşey olsun filan. Çığlık atabiliyor.

Shiba small dog bu arada. Resimlerde biraz büyük çıkıyor. 10 kg oluyorlar.

Neyse şu zaptetme mevzusuna gelelim. Bak işte bu yüzden eğitmene ihtiyacın var. Puppyler cratede durur gün içerisinde, hem etrafa hem de kendine zarar verir yoksa. Yürüyüş vakitlerinde dışarı çıkarlar. Evde 7/24 serbest bırakırsan yürüyüp oynadıkça çişi kakası gelir bırakır olduğu yere. Eve yapmaya da alıştı mı yandın demektir. Crate e alışırsa, hayvan büyüdüğündr hadi canım kutuna dediğinde rahatça koyarsın sıkıntı çıkmaz. Aksi haldr bir odaya kapadın mı cıngar çıkarır. Köpeği eve getirdiğin süre ile 6-7 aylık olana kadar ki süre çok önemli. Baya da bir çin işkencesi. Bunları göze al. Diyelim 30 yaşındasın şu an, hayvan 45ine kadar seninle. Öyle düşün.

Bu arada saldırganlık filan görmedim ben. İyi bir yetiştiriciden alırsan zaten 3 aylık olana kadar bol bol sosyalleştiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

e benim 6 yaşındaki kedim tuvalete yapıyor onu napacaz? bi sifona basmıyor. kedi benim tecrübemde kesinlikle daha üstün; hem temizlik hem masraf hem de uğraştırma bakımından.

bir aydır cavalier yavru bakıyoruz evde, "zaten kedimiz var ne kadar farkeder ki, ekstradan bi sabah akşam dışarda gezdirmesi olacak" dedik. çok sevimli hareketli de 2 kere banyo ettirdik teke gibi koktuğu için. ne bulursa kemiriyor, düzenli/tutarlı eğitim istiyor, yalnız kaldımı ağlıyor. henüz çişini falan tutamıyor, bünyesi hassas 3-4 güne bir veterinere koşuyoruz. pişman değiliz evin neşesi şu aralar kendisi ama Bruce'un kıymetini bi kere daha anladık.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Abi aynı konudan yürüyeyim dedim. Karar verememiştik hatta vazgeçme aşamasına gelmiştik derken geri zekalı kardeşim 3-4 haftalık dişi bi pitbull yavrusu getirdi biraz önce...

hayvana peynir falan yedirmişler dedi anlamadım, nereden aldığını bile sormadım barınaktan falan olabilir de işte kusuyor falan. şuan tatlı gerçi de ben bununla ne yapacağım ya...

var mı öneri? nasıl eğitilir bu, nasıl davranmak gerek. malum pis ünlenmiş bir hayvan ve ben hiçbir şey bilmiyorum. Kardeşimde bilmiyor ama 21 yaşında bir ergen salak kız olarak bakacağıan falan inanıp almış direkt...
Sosyal ağlarda paylaş

evet bayağı şey okudum. 6 ay sonra sokağa atılacak gibi duruyor zavallı hayvan.

gittim konuştum geç olmadan aldığın yere geri ver diye bağırdı çağırdı kavga ettik kardeşimle de.

model tam cesar milan da köpeğim komşunun köpeğine saldırdı diye ağlayıp zırlayan beyinsiz amerikalı kadınlardan öyle diyeyim. hayır izlemeyen biri olsa neyse, geldiğinde bile aklıma direkt o geldi.

aptal ergen ne kucağından indiriyor ne de sevmeden edemiyor. hayvana golden gibi davranıyor. lafta anlamıyor...
Sosyal ağlarda paylaş

paraya kiyarak profesyonel itaat egitimi aldirilmasi lazim. cok ciddi bir sekilde.

ayrica asla agizliksiz dolastirilmayacak. (insancil, sosyal ve zararsiz olsa da) bir vukuat olmasi durumuna karsi asi karnesi surekli cepte olacak. tasmasiz dolastirmayi zaten hayal olarak goreceksiniz.

ilk vukuatinda yasak bir cins oldugu icin hem sizin hem hayvanin basi belaya girer. o nedenle cok dikkatli olmaniz lazim. asla hir gur cikmamali. baska kopekte cevrede buyutulmeyecek olaylar bu kopekte aysberg olarak karsiniza geri gelir. cevrenin hassasiyeti de yuksek olacak.

goldenini tasmasiz dolastiran ergen irisi (20-25 arasi) hatunlarin goldenina benzemez o kopek. bakilacaksa o hayvan kardesinin kafasina cok ciddi bir sorumluluk duygusu sokulmasi lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

Köpek bakmadıysa önceden ve köpeğe ayıracak zamanın yoksa bence hiç bulaşmasın. Köpek işi bana göre levellere sahip. Bu tarz köpeklerde yüksek prof denilen levellerde bakılacak köpekler. Yukarda arkadaş güzel yazmış, standart bir köpek dışında ekstra tonla olayı var. En ufak hataya gelmez bu tarz köpeklerde. Doğru eğitim veriyorum dersin gözden bir şey kaçırırsın başına tonla bela açılır.
Sosyal ağlarda paylaş

9 yıldır pitbull besliyorum, american staffordshire diye geçiyor, red nose denen cins.

45 günlükken sahiplendim.

şimdi şöyle, türk insanı toptur almanlar gerizekalıdır bir genelleme yapmayalım. her ne kadar köpek de olsa kişilikleri var, ırkın getirdiği avantajlar/dezavantajlar tabi ki mevcut, ama şahsi tecrübeme göre (doğduğumdan beri hep bir köpeğimiz vardı) olayın %80' i yetiştirmekle ilgili.

dediğim gibi pitbull sahibiyim, kavga etsin, korusun, asabi olsun diye sahiplenmedim. zira geçtiğimiz seneye kadar 5-6 kişi aynı yerdeydik tüm aile. evde baktık hep. cnaı isterse bahçeye çıktı, canı isterse geçti salona döndü götünü yattı.

çok puşt bir hayvan, kesinlikle şımarmaya müsait, obur, insan manyağı bir şey. bizimki daha insana saldırmayı geç, havlamışlığı, yan yan bakmışlığı bile yok. gelene gidene kuyruk sallar, oynar eder, bebek-çocuk gördü mü mesafesini koyar incitmeden koklar geçer.

AMA, hayvan gördü mü tam bir ölüm makinesi. 2 kuş, 3 kedi, 2 köpek leşi var. bunların hepsi bahçeye giren hayvanlar, gezdirirken falan yaşadığımız sayısızca aksiyonu saymıyorum, yaralamalar falan da var tabi kaç tane bilmiyorum açıkçası. suçu kendimde aradım fazla sosyalleştirmedim mi diye, ama dediğim gibi hep köpek vardı bizde. ares geldiğinde evde amerikan kurdu da vardı epey yaşlı, baya yemedi yedirdi, içmedi içirdi, annesi babası gibi ilgilendi yavruyken. ama bizim göt büyüdükçe asabileşti. sonra kameralara baktık aradan zaman geçti, başbaşa kalınca sorun yok gayet güzel oynayıp ediyorlar best friends forever modeli. ama, biz yanlarına gelince bizimki otomatik dişleri çıkarıp saldırıyor. havlama bile yok. anladık ki kıskançlığından yapıyormuş. mesela babannem gelir öper beni, sarılırız falan bizim it saldıramadığı içni bize hep bir bok bulup ayırırdı bizi. kafasını sokardı sarılırken biz, öperken gelir yalar bilmemne falan. öyle garip bir hayvan. yaptığım araştırmalarda cinsin böyle olduğunu öğrendim.

o yüzden dikkat et, ya en başında bunu bilerek alıştırmaya çalış ya da bunu kabullen. %99 seninki de böyle olacak.
ikincisi mümkünse 1029390193 tane köpekle sosyalleştir, daha yavruyken karşısında diğer köpekleri sev onu da sev falan. benim en büyük hatam buydu.

ve nisan ayından beri öğrendiğim şey, bu köpeklerin 13-15 yıl hayatta kalacağını hesaba kat.

nisanda babamı kaybettim, köpek annem ve halama kaldı. babannem rahatsızlanca taşınmak durumunda kaldılar bir apartman dairesine. annem tek başına orman içnide bir evde kaldı. aynı zamanda çocuğum geliyor annem bakacak. şu an anneme şehir içnide bahçeli ev arıyoruz ama köpek çok güçlü olduğu için annemin köpeği gezdirme ihtimali yok. ki hani ben bile gezdiremem şehir içnnide çünkü hiç öyle bir ortama girmedi köpek. yanından araba bile geçmedi nerdeyse.

o yüzden köpeği şu an sahiplendirmek istyoruz hay-sev den tanıdık bulduk sağolsun ilan falan açtı.

ama 2 aydır bu düşünce yüzünden ne iştahım kaldı ne moralim, çocuğum olacak doğru düzgün sevinemiyorum bile. köpeğe ne olacka, birini bulabilecek miyiz, bulduğumuz adam nasıl çıkacak bizim gibi bakabilecek mi, hadi o baktı köpek mutlu olacak mı falan.

abi uzun süreli bir iş, ha ileride vicdanım yok atarım sokağa-barınağa diyebliyorsan sorun yok. sorun yok derken senin içni yok, ben yapamadım öyle birşey ihtiamli bile yok. 9 yıl bebek gibi baktım/baktık. her sabah kahvaltısı verildi, gezdirildi, oynandı ıvır zıvır. çocuktan daha zor bir noktada.

bunları bilin. hazırlıklı olun.
Sosyal ağlarda paylaş

benimki şöyle oldu.

ben golden bakacaktım o zamanlar sahibinden.com da parayla falan köpek satılıyordu.

golden ve pitbull aynı sitedeydi tesadüf. golden sahibi adam ekti mi birşey oldu görüşemedik bizim dangalağa bakayım dedim neymiş diye.

sapsarı köpek, gözler çakır mavisi, geliyor yalıyor falan inanılmaz bir duyguydu. ki hani her yavru köpek aynı etkiyi yaratır, zaten kafada köpek alma fikri mevcut olduğundan aldım. içinde azıcık hayvan sevgisi olan ve köpek almayı düşünen insan o görüntüye karşı koyamaz fasdda

bi de üni 1 de mi neydim abi o kadar ileri vadeli düşünemedim.

darkrider ın olayı gibi işte aldım köpeği geldim, haliyle geri gönderemedik. mantıklı bir insana danışmadım yanai.
Sosyal ağlarda paylaş

biraz insanın egosu ile alakalı o bende büyük köpek istiyordum gel gelelim otoparka atılmış 2.5 yaşında chihuahua sahiplendim
it o kadar zeki ki her komutu tek söylemede anlıyor
moda parkına götürüp sürekli sosyaleştiriyorum
her hafta mutlaka yürütüyorum yorulana kadar
ve cesar milan demişti bir köpeği eğitmek için onun anahtarı vardır
kimisi yüzme kimisi koklama kimisi oyun vs. diye sıralamıştı bizim
fındıkta koklama ile eğitiliyor
o kadar çok dışarı atılmış cins köpekler var ki inanamazsınız
önceki köpeğimi annemin kucağından rot kaptı ve omuriliğini kırdı
bu tür dominant ve güçlü cinslere bakacaksanız sosyalleştirin mutlaka
Sosyal ağlarda paylaş

Curunir said:

biraz insanın egosu ile alakalı o bende büyük köpek istiyordum gel gelelim otoparka atılmış 2.5 yaşında chihuahua sahiplendim
it o kadar zeki ki her komutu tek söylemede anlıyor
moda parkına götürüp sürekli sosyaleştiriyorum
her hafta mutlaka yürütüyorum yorulana kadar
ve cesar milan demişti bir köpeği eğitmek için onun anahtarı vardır
kimisi yüzme kimisi koklama kimisi oyun vs. diye sıralamıştı bizim
fındıkta koklama ile eğitiliyor
o kadar çok dışarı atılmış cins köpekler var ki inanamazsınız
önceki köpeğimi annemin kucağından rot kaptı ve omuriliğini kırdı
bu tür dominant ve güçlü cinslere bakacaksanız sosyalleştirin mutlaka

şurası çok iyiymiş sadfdsafuh

ben de tam tersi ufak köpek olsun ama süs köpeği/toy dog olmasın diyordum. gittim öle bi tercihte bulundum. bence bahçen yoksa golden ve üst boyutları sıkıntılı ya. camış gibi hayvan anasını satiim. geçerken masaya sehpaya çarpacak, tv'yi devirme potansiyeli var bilmemne. yalnız bırakmaya falan korkar insan.
Sosyal ağlarda paylaş

büyük köpek için onlar sorun değil, hayvanı eğitiyorsun bitiyor. binlerce insan vardır evinde golden, german sheppard, rot, pitbull, dogo besleyen.

sorun hayvan için eziyet olması. eziyet demiyeyim gerçi abartı olurda, evde sürekli köpekle ilgilenecek insan yoksa eğer enerjisini atamıyor hayvan. büyük köpeklerin sorunu bu, her gün 3-5 defa minimum gezdirmek ve oyun oynamak lazım ki enerjiyi atsın. enerjiyi atmadığı zaten manyağa bağlıyor hayvan. koltuk, terlik, 1023912 tane headset (çin mallarından tabi fasd), 1 lcd tv, 1 pc kasası, 1 laptop, 3 cüzdan ve içindkiler mesela benim aklıma ilk gelenler fasdsd

ama işte hayvanı anlayınca, deli gibi eğlenince güllük gülüstanlık oluyor. 1 saat koştur, tug and pull oyna tamam, mala bağlıyor sonra zaten bir şey parçalamaya ne gerke duyuyor ne hali kalıyor.

küçük köpeklerin enerjisini evde almak kolay, zaten büyük köpekler gibi uzun süreli birşeye gelemiyor hemen yoruluyor. olay zaten hayvanı yormakta.

küçük köpek mantıklı tercih, hem masraf açısından hem de kolaylık açısından.
büyük köpek ise biraz egoya da bağlı evet, büyük jip, büyük villa, büyük havuz, büyük köpek hepsi aynı kafanın tercihleri.
ben artık köpek alamam tabi de, alsaydım gene büyük alırdım. 60kg luk bir pitbullun gelip kucağına oturması, bağımlı gibi senin peşinden dolanması falan değişik bir şey. küçük köpek de baktım, genelde ego onlarda oluyor. belli bir yaştan sonra suratına bakmıyor it fasdads
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...