Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cities: Skylines

Norak

Öne çıkan mesajlar

Birebir simülasyonun mantıklı olması için bazı sınırlar koymalılar. Son çıkan simcity her ev için birebir kanalizasyon, çöp, su ve elektrik daģılımlarını gerçek zamanlı gösteriyordu. Bunun bize 10 sene önceki simcitydeki aynı kaynakların dağılımının üzerinde çok bir kazancı olmadı.
Evet, bakınca güzel gözüküyor. Gerçek zamanlı kanalizasyon patlamaları simüle ediliyor. Su zehirlenmesi gerçek zamanlı yayılıyor. Güzel. Fakat bu olayların istatistik hesap ile çok daha az makine yüküyle hesaplatıp aynı etkilerin ve animasyonların gerçek zamanlıdan ziyade istatistik hesabıyla üretilmesi mümkün. Normalde bende her şeyin en iyisini isterim tabi. Fakat simcityde gördük ki eğer gerçek zamanlı kanalizasyon akışı simüle ediyorsak oyunu bir iki mahalleden büyük çapta oynayamıyoruz. Bu negatif taraf bana göre gerçek zamanlı çöp üretimini görsel olarak takip etmenin getireceği pozitiften çok daha büyük. Bu hataya düşmemeliler.

İnsanları kotarabilirlerse birebir simüle etsinler tabi. Ama tropico maks. bin kişiye bakılan bir oyun. Şu ana kadar milyonlarca kişiyi simüle eden bir oyun çıkmadı. Rush hour falan son simcityde yeterli simüle edildi bence. Sabah ve akşam trafiğin yoğunluğunu gözlemleyebiliyorduk. Kumarhaneler akşam saatlerinde daha fazla kar ediyordu. O derece bir ayarlama bu oyun için fazlasıyla yeterli olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

bire bir simulasyon bire bir ve daha intitive cözümler deneye bilme kullanam bilme imkanı verdiği için güzel.

mesela simcityde sonuncuda rakamlar yansıtmasada kısmen simler 1-1 simule edildği için aslında hos bi rush hour durumu yasanıyodu.
burdada sole kalabalıkların ayın basında evlerden sokaklara dökülüp işe gitmesi sonra ayın ortasında işyerlerinden cıkıp evlere dönmesi aralarda hafta sonunu simule derek commerciallara abanması falan gerekli.

bişiyi düngün yaptıysa simcity 2013 bence budur zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Trafik konusunda sana katılıyorum fakat şu noktayı göz ardı etmeyelim. Son simcity her vatandaş için bir agent kullanmadı. Mesela bir apartmanda 100 kişi yaşıyorsa o apartmandan 5-10 agent çıkıyordu. Bunun yanında bir işe giren agentler aynı işten çıkan agentlarla aynı kişiler değildi(sabah gelenler aynı isimli olsalar da sabah çıktıkları evin civarındaki başka bir eve dönüyorlardı/kişinin adres bilgisi doğrudan her eleman üzerinde tutulmuyordu). Fakat bu işe yarıyor muydu? Tabi ki. Çünkü akşam endüstriden eve akışı kesin doğrululukta olmasa da iyi yansıtıyordu. Akşam eğlence sektörüne akış olduğu gözlenebiliyordu. Simülasyon matematiksel açıdan biraz havadaydı ama görsel takip konusunda iyi kotardılar. Bu veri hakkında sıkıntımız yoksa aynı şeyleri istiyoruz demektir.

Ben şahsen bunun yanında biraz daha veri istiyorum. Daha önceki simcityde belli yerleşim bölgelerinin nereye işe gittiğini ve işe giderken hangi rotaları kullandığını görebiliyorduk. Bu bilgi benim için aşırı önemli mesela. Görsel olarak takip etmek bir yöntem evet. Ama şehrin 50 milyon nüfuslu olunca bu çeşit araçlar çok kullanışlı olurdu. Bunun yanında hangi iş yerinde hangi sınıf insandan ne kadar çalıştığını falan da göremiyorduk(özellikle bizim kurduğumuz iş binaları birden fazla sınıfta insana ihtiyaç duyuyordu). Planlama yaparken bu tip araçların olmaması işi genelde tahmine bırakıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Developerların dediğine göre, herkes bire bir simüle ediliyor. Herkesin bir evi, işi var. İnsanlar eğlence yerlerini ziyaret edip alışveriş yapıyorlar. Üstelik bir de şehre gelen turistler var.

Bu yüzden 1 milyon nüfus limiti koymuşlar. Çok umrumda değil benim 1 milyon limit falan, sahte çok nüfus istesem gider citiesxxl falan oynarım çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

modla limit kaldırılır belki. performans falan boşverin :P bir yerde 1:1 diye okumuştum o yüzden sordum. kuru kalabalık sevmiyorum. sırf büyük gözüksün, gerçek şehir gibi gözüksün diye gameplayden ödün vermem. tropico -her ne kadar son oyunu dandik olsa da- sırf bu yüzden senelerdir türü çok net domine etti.
Sosyal ağlarda paylaş

bu oyunda her bir şehir sakini ayrı olacak da, şehirlerin nüfusları sınırlı olacak. Yani milyonluk şehir görüntüsünde 80-90 bin kişi olacak, benim demek istediğim oydu.
Bu bir simülasyon olduğu için 1 kişini temsili 100 kişi olması bile beni rahatsız etmez, önemli olan oyun dinamiklerinin iyi olması.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Bisküvi de stream yaptı. Bugünden itibaren video yapma yasağı kalkmış. Review ambargosu devam ediyor ama lets playleri görebilirsiniz.

Youtubeda skye storm'un videolarını tavsiye ederim. City buildercı ve daha őnceden oyunun development buildlerini oynadı. Bugün oyun üzerine 3 video koydu bile.

Oyun düşündüğümden daha iyi görünüyor. District sistemi, endüstrileri özelleştirebilmek, yolları upgrade edebilmek(tek şeritten tek yönlü 6 şerit yola bile çıkıyor, otobanlar falan da var), policyler, sayısal bilgiler veren info ekranları, şehir arazisini büyütebilmek, level editörü vs. son iki saatte görüp yeni simcityden çıkarıldığı için nefret ettiğim neredeyse her şey.

Ses gürültüsü ve otobüsler için rotalar ayarlamak gibi çok iyi yeni fikirler de var. Pre orderlayacam sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...