Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

Sümerlilerden osmanlıya bütün dünya devletlerinde sarayda farklı dil konuşulması, devletin dini kontrol etmesi ve bilgiyi kendi dilinde muhafaza etmesinin sebebi (sırf dini açıdan degil, her açıdan bilgiyi), halkı cahil bırakıp sahip olduğu bu güçle kendi otoritesini devam ettirme amacı taşır. Atatürk bunu yıkmak istedi, olmadı, herkes anlasın istedi; ama alışmadık popoda don durmuyor...

edit: sonra internet çıktı tabi...
Sosyal ağlarda paylaş

kitabını okumadınız dizisini izliyorsunuz, bunun çevirisi berbat ben orjinalinden okuyorum diyen enteller
gelip burda tatava yapmasın

insan arapça bilmese bile; namaz, hac ve ezan için gerekli dua ve surelerin türkçe manasını rahatlıkla öğrenebilir

gerisini de türkçesini okur
arapça öğrenmek en güzel tabi
Sosyal ağlarda paylaş

geçen yaşar nuri ezanın türkçe olmaması gerektiği söylemişti bana mantıklı geldi.

mana olarak mühim bir anlamı olmayan, ama evresel olarak anlaşılan şekili önemli bir çağrı arası,

şöyle ki misal Endonezya dasın, birileri kendi dilince bir şeyler söylüyor anlamıyorsun dilini bilmiyorsun çünkü ama arapça/alışılagelmiş gibi olduğunda neye bağırdıklarını biliyorsun...

diğer taraftan aynı mantıkla, kuranın veya dini emirlerin ana dile veya anlaşılır bir dile çevrilmesi gerekir çünkü orada şekilcilik değil, mana önemlidir
Sosyal ağlarda paylaş

valla arabistan da okunan ezanların bizimkiyle hiç alakası yok. arapça, din ezan falan bilmem ama yıllardır duyduğum ezanla alakası yoktu. name olmaması bir yana, sözleri falan da farklıydı bariz. allahüekber demiyordu bir kere.

kitapta ezan ve nasıl okunacağı varsa niye farklı okunuyor, yoksa da niye okunuyor zaten. sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

@che

var abi olmaz mı, @shadow un sorusuna yönelik cevaptı bıyığın ki sanırım.

ben söyleyeyim mesela Yaşar Nuri, Bayraktar Bayraklı, Mustafa İslamoğlu bu isimlerin çevirileri oldukça güzeldir ayrıca Edip Yüksel in de meali iyidir.

okumak istemeyenler dinlesin,

yaşar nuri sokak tv her çarşamba 21:30 civarı programı vardı, ve son 30 kadar iniş sırasına göre sureleri anlatıyordu,

http://www.youtube.com/watch?v=pRQTJklQsTc

şu ilk bölüm olması lazım isteyen diğerlerine de baksın, son 30 dk başlıyor diye hatırlıyorum

şimdiye kadar iniş sırasına göre 4-5 sure üzerine konuşuldu ve buradan iddia ediyorum , kendine ekonomist diyen, sosyalist diyen, akılcı diyen... diyen oğlu diyen o surelerde yazıları dinledikten sonra samini olarak bunlar saçmalıkmış diyemez
Sosyal ağlarda paylaş

Dürüst olmak gerekirse, gerçek İslam ve gerçek Müslümanlık 13. yüzyılda "Islamic Golden Age" dönemi sona ermesiyle bitti.

İslam'ın Altın Çağını yeniden canlandırma fikri pek çok kez denendi. En son olarak 1919 yılında oldu.

Göründüğü gibi 13. yüzyılın İslam Dünyası ile 21. yüzyılın İslam Dünyası arasında çok fark var. Biri Altın çağ diğeri Kaos çağ.

Elbette yeni bir Rönesans şart. İslam'ın Altın Çağı bitmesinin en büyük etkeni Moğol istilası ve Haçlı Seferleri olduğu söylenir bu da saçma bir savma.

Oysa iki dış tehlikesine karşı rahatlıkla dayanabilecek güçte sahip İslam'ın Altın Çağı içeriden yozlaştı. İslam felsefesini bir din aracına dönüştürüp bunun adı altında Arap emperyalizmi güden Arap Emevileri farkında olsa olmasa da köktendiricilik zemini hazırlamışlardı. Günümüzde El kaide, Hamas, Hizbullah, IŞİD gibi köktendiriciler (radikal islamcılar) aslında yüzyıllarca devam ettiği bir köktendiricilik sorunu İslam dünyasının her yerinde küçük/büyük grup halinde çıkıyor. Yüzyıllar boyuca farklı isimlerle devam eden iç yozlaşma sorunu. Tüm bunların sebebi eğitim ve kültür düzeyleri düşük oluşundan kaynaklanır.

Bu yüzden yeni bir Rönesans şart olduğunu söylüyorum. 13. yüzyılda İslam'ın Altın çağında bile türban/çarşaf kavramı bile bulunmuyordu. 13. yüzyılın sonunda müslümanları katleden köktendirici gruplar günümüzde hala aynısını sergilemekte.

Atatürk sayesinde İslam'ın Kaos çağından uzak durduğumuz gibi şimdi Erdoğan yüzünden kaosa tekrar düşmemeyi diliyorum.

Yazdıklarımda yanlışlık olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_Golden_Age
Sosyal ağlarda paylaş

bence güzel bir yazı olmuş, ama neden yozlaştığını daha önceden emevilerde aramak lazım, ondan sonra abasilerin son dönemleri ve gazali daha sonra dini sadece yönetim aracı olarak kullanan osmanlı gibi devletler var

işin ilginç yanı 1000+ sene yobazlık ile kavrulmuş bir düzeni, bir avuç insanın içinden çıkan bir kaç kışı değiştirmeyi başardılar bu yüzden tekrar yapılabilitesi bence var
Sosyal ağlarda paylaş

Hristiyanlık tarihinde Gazali gibi adamlar gırla, sorun Gazali gibi bir adamın çıkabiliyor olması değil, çıktığında önüne geçilememiş olması. Doğu toplumundaki sıkıntı güç ve nüfuzun tekelleşiyor oluşu, kontrol mekanizmaları yok, bilgiyi hayatta tutmak için üstün çabalar gerekiyor ve üstün çaba gösteren insanlar olmadığında da uçup gidiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...