Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Black bodybuilders have commonly been completely unable to develop calves and the function of the calves is part of why. High/short calves are excellent for jumping and sprinting but have little potential for growth, they are simply too short. Black bodybuilders (or white bodybuilders for that matter) who have a short/high gastroc with a long tendon will make fantastic jumpers and sprinters; but great calves they will never have.
Sosyal ağlarda paylaş

2 haftadır storng lifts 5x5 yapıyorum pazartesi, çarşamba ve cuma günleri. Salı, perşembe ve cumartesi günleri de koşuyorum dışarıda.

3 seneye yakındır adam gibi çalışamıyordum ve geçen yıldan beri 16 kilo civarı spor yapmadan verdiğimden bayağı güçsüzdüm.

Şu an 5x5 yaparken kaldırdığım rakamlar şöyle (1.91, 82kg);

5x5 Strong Lifts

Squat 35
Deadlift 65
Bench Press 35
Military Press 30
Bending Row 40

-------

Pushdown 37.5 (3x8)
Hammer Curl 12 (3x8)

Kollarım çok ince ve salıktı ondan başladım bunlara yaklaşık 1 ay önce falan, başlarken 34cm'ydi kol ölçüm şu an 38cm :P

Diyetimi myfitnesspal'dan takip ediyorum, günlük 166gr protein almaya çalışıyorum şu an ama protein powder alamadım henüz o yüzden ne kadar yemeye çalışsam da 110gr'da falan kalıyorum. Onun haricinde abur cuburu azalttım ve diğer yediklerim konusunda da yalnızca aldığım günlük kaloriye dikkat ediyorum (yalnız istediğimden daha fazla yağ, daha az karb. alıyorum sürekli).

İçimden paylaşmak geldi de, başlangıç için iyi midir program, beslenme vs.?
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

2 haftadır storng lifts 5x5 yapıyorum pazartesi, çarşamba ve cuma günleri. Salı, perşembe ve cumartesi günleri de koşuyorum dışarıda.

3 seneye yakındır adam gibi çalışamıyordum ve geçen yıldan beri 16 kilo civarı spor yapmadan verdiğimden bayağı güçsüzdüm.

Şu an 5x5 yaparken kaldırdığım rakamlar şöyle (1.91, 82kg);

5x5 Strong Lifts

Squat 35
Deadlift 65
Bench Press 35
Military Press 30
Bending Row 40

-------

Pushdown 37.5 (3x8)
Hammer Curl 12 (3x8)

Kollarım çok ince ve salıktı ondan başladım bunlara yaklaşık 1 ay önce falan, başlarken 34cm'ydi kol ölçüm şu an 38cm :P

Diyetimi myfitnesspal'dan takip ediyorum, günlük 166gr protein almaya çalışıyorum şu an ama protein powder alamadım henüz o yüzden ne kadar yemeye çalışsam da 110gr'da falan kalıyorum. Onun haricinde abur cuburu azalttım ve diğer yediklerim konusunda da yalnızca aldığım günlük kaloriye dikkat ediyorum (yalnız istediğimden daha fazla yağ, daha az karb. alıyorum sürekli).

İçimden paylaşmak geldi de, başlangıç için iyi midir program, beslenme vs.?

Sl yada ss tarzı başlangıç güç programlarında başlangıçta kaldırdığın ağırlık önemli değildir. Hatta tecrubelilere kaldırdığı ağırlığın yarısından başlamasını önerirler, ilk defa yapanlara da boş barla başlamasını önerirler.
Önemli olan devamlı artış olayının (prog.load) uzun süreli ve devamlı olmasıdır.
Mesela 35kg squat kaldırıyorsan standart artışta (2,5*3=7,5kg).
2 hafta sonra 50kg yi görmen lazım. Daha 2. haftada artış göremezsen başlangıç ağırlığının fazla olduğuna işarettir.
Yaklaşık 6 haftada kaldırdığın mak. ağırlığa ulaşmanı tavsiye ederim.
Koşu ve pushdown tarzı hareketler sıkıntı yaratabilir. Haftada 3 kez squat yapan biri kesinlikle bacaklarını dinlendirmeli. 2 si bir arada yürümez. (Vg olsa tamam olabilir derdim)

Yemek konusuda 750gr tavuk alsan yaklaşık 150gr prot. ediyor, yanına 4-5 yumurta kattıp üzerine de 20-30 gr protein 200-250 gr karbdan gelir. 200-220 gr. rahat bulursun. Salla protein tozunu, gıdalardaki mikro gıdalar tozlarda yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yiyemiyorum zaten, eti çok sevmeme rağmen içim kaldırmıyor resmen eheh.

Ben sabahları 2-3 yumurta yerim, öğlen ton balığı vb., spordan sonra shake, akşam yemeğinde de kırmızı et gibi düşünüyorum. Önümüzdeki bir hafta tatilde olacağım, dönüşte bu şekilde bir denemeyeceğim sanırım

Yazdığım ağırlıklar arttırarak 2 haftada ulaştıklarım bu arada :> Koşu şu an için iyi geliyor, kendimi dinlenmiş hissediyorum koştuktan sonra, bacaklarımdaki stres azalıyor gibi geliyor. Tabii ağırlıklar artınca dediğin gibi olacak muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

Sormak istediğim 2 soru var. karın kası çalışmaya verdim zaten az biraz belirgin çok eskiden spor yaptığım için 8 minutes 6 pack diye bir program var sizce bu uygun mu?

Son olarak da bu programı çalışırken bazı kısımlarda boynum çok kasılıyor sırt üstü uzanırken boynumu kaldırmam gerektiği için kafam ağır geliyor bir süre sonra bu normal mi?
Sosyal ağlarda paylaş

yloibx said:

Sormak istediğim 2 soru var. karın kası çalışmaya verdim zaten az biraz belirgin çok eskiden spor yaptığım için 8 minutes 6 pack diye bir program var sizce bu uygun mu?

Son olarak da bu programı çalışırken bazı kısımlarda boynum çok kasılıyor sırt üstü uzanırken boynumu kaldırmam gerektiği için kafam ağır geliyor bir süre sonra bu normal mi?

Bumu dediğin?
Boynun çok kasılıyorsa ama bir sakatlık yoksa hareketi yanlış yapıyor olabilirsin. Crunch hareketlerinin çoğunda boyun düz sırtın yere sıfır yanaşacak. Bel çukurunu dolduruacaksın.
Hareketlerde karnında acıyı hissediyorsan çoğunlukla doğru yoldasın demektir. AMa başka yerlerinde acı/ağrı hissediyorsan o zaman hareket düzgün yapılmıyor olabilir.
Düzenli devam edersen hepsi oturur ve düzene girer ondan sonrası da beslenme ki benim problemimde asıl bu zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...