Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iOS 8

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

kendi dusuncenle gelip benim dusunceme karsi cikarsan karsisin.

benim dusunceme saygi gosterdigin surece, senin dusuncenin ne oldugu beni ilgilendirmez.

mesela gerge gelip "burada boyle yapmayni lan" bilmemne dediginde bana karsi.

ben onun hicbir yerde ne dedigine karismadim. alakasiz bise de konusmuyorum.

saygi gostereceksiniz.

yoksa sayginin ne oldugunu unutup saygisiz dersiniz insanlara.
Sosyal ağlarda paylaş

basmiyo mu kardes

benden olmayan demiyorum, bana gelip dusunceme laf eden saygi gostermeyen diyorum.

bak bu laorx bana kac sayfa once "sen yine ne sacmaliyon" diye girmisti konuya.

senin yaptigin itibarsizlastirma calismasi. psikolojiyi onu bunu birak, factlerle konus bana.

neyi yanlis demisim?

cekemiyosaniz suscaniz ya da factlerle konusacaksiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

topicten aklı selim çıkan olmayacak bi sakin.

xetraynex burda kimse sana yanlışını anlatmak zorunda değil. herkes anlatmaya çalıştığı şeyi söyledi işte. sen anlamadıysan ben anlamadım de daha açık belirt. ancak o kadar işsiz biçimde son 15 gündür her fırsatını bulduğunda windows spamlıyorsun ki insanların kaale alıp açıklayacağından şüpheliyim.

konuya gelince ios8 olarak açılmış, mobil cihazlara açılabilirdi ancak orda daha bi app/mobil donanım ağırlığı var gibi. onu ben bilmem, taşırlarsa taşırlar. wwdc olarak olsaydı daha bi yazılım olurdu daha güzel olurdu bence. çünkü apple ürünlerini birbirleri ile entegre yapıyor. wwdc dan belli zaten işte telefondan geleni osx ile cevaplama falan vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi çoğunuz salaksiniz, iostan başka os kullanani yok derecek kadar az. Her ürünü Apple'dan aliyosunuz. Windows kültürünüz yok. Windows Mobile tanıma kültürünüz yok. Sorunsuz Windows Vista kullanma kültürünüz yok. Kafanız tek bakış, windows updatelerine hazır değilsiniz. Kod yaziyorum diyeniz de tatava. O kadar kod yazdim diyo, chat yazma hizinda kod yazmamistir mesela. Sadece pencereleri ve köselerindeki simgeleri görmüştür.

shit sayfa sonu
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu forumda gelip Windows 8 ve Windows Phone'u ilk ovenlerden, insanlara ne guzel olduklarini anlatanlardanim ben zaten, eski mesajlara bakin biraz. Ama bu Apple'i kucumseme ve adamlara dolandirici gibi sifatlar yakistirmama yok acmiyor. Oyle olmadigini biliyorum cunku, daha onemlisi her seyin kendi yeri oldugunu biliyorum.

Apple almak dolandirilmak degil ama, Apple kimseyi yolmuyor senin tabirini kullanirsam. Bu arada bu bu konu icinde Apple vs. all temali tek son mesajim olacak, iOS 8 konusmaya devam edelim ama. Ayni yere deginmisken, Tim Cook'un Windows ve OS X arasi makinelere giris kiyaslamasi yanlis, bunun aksini iddia eden bir kisi yok zaten burada, ama bu hatasi konuyu tamamen degistirip neredeyse 16-17 sayfa boyunca iOS 8'i unutup Apple ne kadar kotu diye Microsoft'u ovmeni hakli gostermiyor. Yani tartismanin yeri oldugunu dusunseydim en bastan NTFS'nin korkunclarindan baslardim, userland kavraminin ne kadar kotu uygulandigindan baslardim... Bundan otesine girmeyecegim ama.

Kullandigin dil cok sorun. WP alip da memnun kalmayan gormedim diyip de sonra genelleme o, cocugundan bile memnun kalmayanlar var demek dogru bir tavir degil.

xetraynex said:

islemcileri intel
ekranlari samsung
klavyeleri çin malı kimbilir ne
isletim sistemi unix
programlama dili c çakmasıydı şimdi sacmaligini gorup Swift cikardilar.
kapasitif ekranlar apple'dan once de vardi. onlar bulmadi.

bitek UI yapiyo bu adamlar goze hos gelen seyler yapiyo. simple yapiyo.

siz de aldanip aliyonuz iste cok innovatif firma diye.

kandırıyolar la sizi. azcık gözünüzü açın. apple ne apple. elma armut.

Demissin mesela. OS X'in POSIX uyumlu olmasi sadece GUI yaptiklari anlamina gelmiyor. Bir Darwin var demissin ki o zaten OS X'in temeli. Adamlarin temel open source yani. Isletim sistemi sanki Unix'i alip koymuslar, olmus gibi diyorsan zaten ne tartisabiliriz bilmiyorum. Darwin zaten duz BSD'den epey farkli, gelismis bir proje. Fark Unix-Linux farkindan fazla. Ayni sey degil ikisi, OS X sadece GUI kaplama degil yani, Darwin de sadece adi degistirilmis FreeBSD degil. OS X kerneli Mach microkernel tabanli ayrica ve 90'larin basindan beri bu kerneli kullanan tek OS Apple'a ait. Yani kerneldeki tum degisimler de OS X'e ait. Hala POSIX uyumlu olmalari Apple'in cok iyi bir tool olmak icin sundugu bir sey sadece, Unix alip uzerine GUI koymalarindan kaynaklanmiyor.

Unix'e getirdikleri bazi yeniliklere bakarsak; Loadable kernel module olayi ornegin. Apple'in kext'lerinin getirdigi faydali yenilikler var. Sonra launchd var, Apache lisansiyla. Universal binary olayi var sonra, epey iyi kullanici acisindan. OpenCL sonra. Onlarca Unix'e ek sey sayabilirim daha. AppleScript, Automator, OSA, Xgrid, Core Foundation... WebKit ve zeroconf'un arkasindaki en buyuk isim Apple ayrica.

Yillar once, kokenlerinde BSD ve Mach gibi OS olayinin gelmis gecmis en saglam projelerinden baslamis olmalari gecen 20-30 yilda tek bir sey bile katmadiklari anlamina geliyor sanirim senin icin? Microsoft da ayni yani ayni mantikla, DOS ve sonradan gelen Windows GUI'si sadece. Baska ne yaptilar ki? DOS da CP/M zaten.

OS X Human Interface Guidelines bile sadece *GUI* de olsa bir OS icin cok guzel bir sey.

xetraynex said:
hersey bir tooldur ben ondan microsoft kullaniyorum. butun toolari birbiri ile mukemmel calisiyor. adamlar biz software yapariz diyor ve yapiyor. bazilarinin akli mantigi bunu anlamaya el vermez. apple coluk cocugu gelip "microsoft muuu mavi ekraaan hihihihi huhuhuhu" diye cahilce dalga gecmesini bilir.

Bunu demissin sonra. Unix kotu bir tool yani? Sirf bir tool olarak OS X en gelismis isletim sistemi. Hem POSIX uyumlu, hem tum development tool'lar Xcode bunyesinde beles geliyor. SystemProfiler ve Console gibi cok faydali araclar var. Eger development yapmiyorsan Mellel gibi Microsoft Word'un cok daha otesinde bir metin editoru kullanabiliyorsun, App Store oldugundan programlara erisimin, yuklemen ve guncel tutman cok daha kolay, Automator ile otomasyon var ki Windows bunun ne oldugunu bile bilmiyor, ek UNIX tool'lar sayesinde LaTeX cok daha verimli calisabiliyor... Logic ve Pro Tools iye muzik isinin, Adobe programlariyla tasarim isinin zirvesinde. Grafik tasarimci bir kiz arkadasim vardi, ondan gordum Adobe programlarinin OS X'de Windows'a oranla ne kadar daha fazla verimli calistigini. Daha sayilir bir suru. Cikan applar ile cok daha rahat bir kullanim sunuluyor. Trickster'in ve PopClip ile Alfred'in benzeri yok mesela. Windows'da olmayan virtual desktop olayi var, full screen olayi cok daha gelismis olarak bulunuyor. Notification center var. Her sekilde daha gelismis bir tool OS olarak baktiginda. Hem Unix'un yuceliklerini, hem de Windows'un kullanilabilirligi ve kolayligini ikisinde de olmayan bir estetik ve masaustu performansi ile sunuyor.

Adam yolduklarina geri donersek, Apple dizustulerinde arti deger denen bir sey var. Bak sen sunu demissin:

xetraynex said:
Laptoplarinin ince ve zarif olmasi kendileri assemble ediyolar.

Ayrica yazilimlari sadece kendi hardwarelarina gore optimize ediyolar. Nasil WP ve iOS hizli cunku device specific yapiliyorlar, Android yavas cunku her alette calisiyo diyoz ya oyle.

Hiz olayi tamamen bu yani. ortada bir magic yok.

Azcik mantiginizi kullanin.

Mantik bu dedigin cok buyuk bir arti degerdir der. Isletim sistemi dogrudan donanimina optimize edilmis. Donanim parcalari dogrudan birbirlerine optimize edilmisler. Buna bir de OS X'un getirdiklerini ekleyince iyice ortaya cikiyor zaten arti deger.

Linux'u cok iyi bildigini soyluyorsun. Ben de Linux'u cok iyi biliyorum. Ayni dizustunde haftalar vererek tamamen benim makineme optimize edilmis ve derlenmis bir Arch Linux sistemi ile duz yuklenmis Ubuntu arasinda neredeyse hem performansta hem de pil omrunde %40-50'lere varan bir kazanim olur. Apple'in yaptigi optimizasyon benim kendi yaptigim Arch Linux'dan bile daha iyi ayrica. Ek olarak donanim da mukemmel uyumlu.

Yukarda degindigim muzik isine geri donersem, eger muzik yapiyorsan bir suru donanim gerekir. Bunlarin hepsi hem OS X'de hem Windows'da calisir. Ama hepsi OS X'de kusursuz ve surucu aramadan calisirken yarisi Windows'da uyumsuzluklar ve sorunlar cikartir. Bunu genel olarak tum donanimlara genisletebilirsin. Eger bir donanimin uzerinde OS X uyumlu oldugu yaziyorsa bagladigin anda calisir o, Windows'da surucu arama, uyumlu surucu bulma, cakisma onleme, verim kaybi gibi sorunlar karsina cikabilir. Inanmiyorsan Donanim bolumumuzde herhangi bir GPU konusuna gir. Cunku her Windows ayri donanim uzerindedir, her OS X tamamen uyumlu donanim uzerinde, tek bir OS olarak durur. Al bir arti deger daha.

OS X'e farkli bir arti deger katan sey ise typography. Piyasada hic bir isletim sistemi (acik ara hic) typography meselelerini OS X kadar iyi cozmuyor. Hele Windows'un pixel aligned type rendering olayi mide bulandirici. Sirf typograph nedeniyle fazladan 1000 TL vermeyi kabul ederim ben. Bu OS X'i basim isleri icin de en ust seviyedeki tool yapiyor ayrica.

Sonra sunu demissin:

xetraynex said:
OS X de eger ki internette gezinip yazi filan yazmak disinda pek bir isiniz yoksa evet iyidir windowstan. usability baya guzel.

Bastan sayarsak; kendi kabul ettigin uzere internet ve multimedia'da en iyi tool OS X, belli oldugu sekilde gorsel sanatlar ve muzik produksiyonunda en iyi tool OS X, basim isinde (daha dogrusu icinde type olan her seyde, posterler filan da dahil buna) en iyi tool OS X, development isinde neye yaptigina gore degisir ama OS X tum araclarini ucretsiz ve kolay sunuyor, akademik calismalarda LaTeX ve Mellel gibi metin ediyorleri ve metin dilleriyle en iyi tool OS X, genel kullanimda sundugu benzersiz ve programciklar ve virtual desktoplar ile OS X, optimizasyon nedeniyle kazandirdigi verim ile isi genel olarak hizlandirmasiyla OS X...

Macbook'lar pahali degil yani. Degerli sadece otekilere kiyasla, luks. Fiat araba ve Bentley araba farki gibi.

Windows Phone kismina gelirsek, o konuda sana katiliyorum; en iyi smartphone sistemi bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
xetraynex said:

basmiyo mu kardes

benden olmayan demiyorum, bana gelip dusunceme laf eden saygi gostermeyen diyorum.

bak bu laorx bana kac sayfa once "sen yine ne sacmaliyon" diye girmisti konuya.

senin yaptigin itibarsizlastirma calismasi. psikolojiyi onu bunu birak, factlerle konus bana.

neyi yanlis demisim?

cekemiyosaniz suscaniz ya da factlerle konusacaksiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...