Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nintendo 3DS -2

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

kısıtlıyor abi adamlar kendini, o başarılı, bu başarılı ise şirket neden bu durumda yani. neden first party'sini ios'te p2w oyunlara branch'lamak zorunda kaldı? yolunda gitmeyen şeyler var, wii u ile başlamadı yani bu süreç, adamlar kendilerini köşeye sıkışacak bir rotaya koydu. ben bu yaklaşımı irdeledim bugünkü duruma varmalarına yolaçan.

nes'i çıkaran şirketin tv konsolu üretimini durdurduğu bir günü gördük, nakti var deniyor da hazıra dağ dayanmaz. switch başarılı olsa bile ipad ve samsung tarafından sömürülen bir segmentte. japonya'nın en çok aktif oynanan oyunları tablet ve mobil oyunlar haline gelmiş. geleceği meçhul handheld olayının. eski şampiyonluk yeni kupa getirmiyor. göreceğiz nasıl gidecek ama ben nintendo'nun 2025'e konsol şirketi olarak kalabileceğinden şüpheliyim şahsen.

3ds başlığında 3ds oyunları konuşuyoruz ya, bence karıştırmayın başlıkları.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

donanım çok önemli ya gerge, multiplatform oyun deniyor ama çıkamıyor aynı oyun nintendo konsoluna. sayısız örneği var 3ds olsun, wii ve wii u olsun. sony ve ms neredeyse aynı donanım, aynı oyun 3 platforma birden çıkabiliyor ki üçüncü parti için kritik öneme sahip bu, kapsama alanını, hedef kitleyi büyütüyorsun. nintendo konsoluna haliyle çıkarmıyorlar oyunu, sonra library paso mario zelda kalıyor öyle.

olmuyor, yetmiyor first party sırf. wii bile kutuyu sattı, oyunu satamadı çünkü yoktu oyun. haliyle ya nintendo hayranı alıyor ya da oyun çıkacak diye kanıp alıyor insanlar. geçmişten büyük kitlesi olmasa dönmez yani bu değirmen. şurada bile kaç kişi pokemon için aldı, o olmasa belli yani bahsettiğiniz oyunları oynayan insan sayısı.

nintendo'nun akılsızlığı sadece donanımda geri kalması, donanım karmaşıklaşıyor kısmına katılmıyorum. tam tersine basitleştirdiler iyice, pre-made pc gibi oldu aşağı yukarı. nintendo masrafı donanım gücünden kısıp gimmick'e koyuyor. dual-screen, 3d, tablet gamepad vs tek sıkımlık gimmick olmayan konsolları yok bu binyılda neredeyse.

yaparsın aleti standart, çekersin üçüncü partiyi, koyarsın üstüne first party, hem hedef kitlen genişler, hem daha çok donanım, hem de daha çok oyun satarsın. ama yok, hala "I AM MORE SPECIAL THEN YOUUUU" kafası nintendo'da. şu switch'te bile ille o kollar çıkacak filan adamlar rahat edemiyor "gimmicksiz -100$'lık sürüm"de ne de olsa çıkaracakları birşey katmadan.

wiinin derdi third partynin cikartmamasi degil aksine oyun pompalamasi idi. wii ubishitin tam destegini aldiydi bir donem, dandrik 40 oyun cikiyordu senede.

dolphin sahane bu arada, omrumde kullandigim en iyi emulator. wii oyunlarimi 1080p her turlu grafik eklenti ile oynamak ustune HD texture pack destegi vs yemede yaninda yat.

wii de sorun su oldu, nintendo kendiside vasat birsuru oyun cikardi iki konsol yetisemediginden. smash wii de cikti 3ds nasiplenemedi, online les otesiydi o jenerasyon nintendoda ki rakipleri achivement, dlc donemine soktuydu sektoru ayni donem. ustune guzel oyunlari inatla senelerce lokalize etmediler, smashi destekliyemediler, mario kart serverlar yuzunden oynanmaz durumdaydi vs vs

wii de bugun cok ozgun kult oyunlar var vazgecemedigim, sirf metroid prime triology bile yeter yani. wiimote ile fps oynamak cok eglenceli idi, cidden gameplay ve immersion metroid primedan beri zirveyi yasiyamadim VR shit dahil. skyward sword ise bence zelda serisinin ulastigi tepe noktalarindan biri, BoW ile seriye restart attilar saymiyorum onu bambaska birsey oldu o cunki. smash brawl ise gelmis gecmis EN IYI (benim icin :P) canon vidya shippingini armagan etti bize

hani oyun dunyasindaki en sevdigim kadin karakterle erkek karakteri ayni oyunda bulusturup ustune CANON fanservice? YES PLEASE

http://i.imgur.com/Vjp3tBN.jpg

garibim samus ya :( nintendo IP sine mahkum olmasaydi superstardi simdi 10 senede bir oyuna kiyasla :(

dual screen basarili baya, dokunmatikte cok dogru tespit ettiler. kucuk ekranda dokunmatik oyun ikinci ekran olmadan hele parmakla filan facia bence. wiimote da sahane fikirdi ama tek bir isin kilincli star wars oyunu cikaricak gucun yoksa ne yazar. nintendo kotu fikirlerden cok dar kafaliliktan kaybediyor

coook sacma isler yapiyorlar en cok ben elestiriyorumda kotick oyuncaktan ingame consumable satarken amiibo direk disney infinityi batirdi. cidden yapilabilicek en iyi versiyonu yaptilar su oyuncak bokunun.

neyseki switch de duzgun gidiyorlar simdilik, umarim iwatanin son donem gibi mal mal isler yapmazlar ve bi sonraki versiyon malzeme kalitesini elden gecirirler.
Sosyal ağlarda paylaş

sam haklı.
nintendo 5-10 senede bir artık 40 yaş bandındaki adamlara yeni pokemon, yeni mario oyunları yapıp bide bunu oynayacakları yeni konsolu da satmaktan öteye gitmesi lazım.

ama galiba bu nesil ölene kadar bunu yapmaya devam edecekler gibi asdfg
bildiğin 1 şarkıyla hit ölüp tüm kariyerini onunla geçiren popçular gibi. adeta 20 senedir haydi şekerim diye gezinen grup laçin.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

DS'de yine donanim olmadan first party oyunlarla en cok satan konsol oldular hem donanimda hem oyunda. Basarisiz demek mumkun degil ona. Bu basarinin ardindan Nintendo'nun bu hala gelmesi kitaplara konu olur aslinda.

Gerci biraz abartmazsak 3DS de o kadar basarisiz degil, hala su an satan konsollar arasinda en cok satmis olan 3DS. Ayrica oyun yok diyorsan ama yine hala satan konsolar arasinda en cok oyunu olan 3DS. Nintedo EU ve USA'in de buyuk hatasi var su anki halinde. DS ayrica gelmis gecmis en cok oyunu olan konsol, 3DS ona da uyumlu. Iste o arsiv eShop'ta olsaydi ve Ingilizce ceviriler DS'de oldugu gibi duzgun olsaydi cok farkli bir yerde olacakti Nintendo su an.

Bu arada bu haftanin en cok satan 10 oyununda 2 Switch, 2 3DS var hala. 1 MS, 4 de Sony var. Hala konsol pazarinda basarili Nintendo aslinda. Exlusive oyunlarla surduruyor bu basariyi. Alanlarin cogu da o oyunlar icin aliyor. Nintendo konsolu kavrami hala var, gercekten daha ozel hala =)

DS deki oyunlarin %80 i filan shovelware :P ubishitin bir imagine serisi var zaten evlere senlik, oyun demeye bin sahit ister. sonra "kadinlar oyun almiyor, too hard to animate and invest" oluyor.

DS basarili ama third party sayesinde basarili, yanlissin o konuda. nintendo klasik rehashler disinda duzgun hicbirsey getiremedi portlar haric DS e, boyle kult birtane nintendo DS ile hayatimiza girmis first party seri veya dirilis hikayesi yok fire emblem gibi

DS supurdu piyasayi, psp yi gomdu ama nintendo tabi kibir icinde tasarladi 3dsi, region lock dayatmasi bastan aptallikti 3d gimmick ile ilk versiyonun kotulugunu gectim.

3ds deki asil guzel hikaye yaptigi zigzaglar. ders olarak okutulur cidden 3ds cunki nintendo havluyu atmadi. berbat bir release sonrasi cok saglam price cut ustune ambassador programi verdi early adaptorlara, bugun bile korsan yoksa zor bulunan ozel port VC oyunlari dagitti.

ama yetmedi, WII U dan vazgecti ve 3DS e yatirim yapti, smash gibi daha once el konsoluna cikmamis bir hit cikardi, fire emblemi diriltti, pokemonm x-y ile en duzgun jenerasyona gecti ve altyapiyi cok saglam kurdu. amiibo vs hani ustalik dokunusu oldu ustune. buna kiyasla sony 2. senesinde vitayi bitakti ve yokmus gibi davranmaya basladi, kendi acgozlulugunu degilde piyasayi ve tuketiciyi sucladi hep. 3ds kullerinden dogdu resmen ve new 3ds sacmaligi ile yuzyilin dangozluguna imza atti gerizekalilar sonra :(

bu arada fates edition buldum ucuza "new" 3ds, gelsin diye bekliyorum zaten deli oynamak istiyordum firsat bulamadan 3ds im kirildi :(

http://ga-m.com/image/news/2016/04/08/fire-emblem-if-new-3ds-ll-yoyaku-2.jpg

birde duzgun kilif bulursam suna cantamdan cikarmam artik SNES destegi yuzunden.

http://i.imgur.com/2MNqDey.jpg

etsyde gordum sunu, biraz daha acik bir renk yapsa muhtesem olucak. kirmizi 3ds cok dorky duruyordu sokak kullanimi icin hehe

switch beklicem ya metroide kadar kesin kararim sanirim, nintendo ile aramda gelisen sevgi ve nefret iliskisininde ozeti bu anlamsiz rantlarim zaten. tam sahane bisi yaptilar diyorsun bir aptallik patlatip uyuz ediyorlar.

blizzort ve ninty disinda gameplay ve polish ugrasan kalaydi piyasada iyiydi :(
Sosyal ağlarda paylaş

işte ne oyun var denince hatırda kalan bahsi geçen oyunlar hep first-party. istisnai çok az oyun var, gene o dönemin meşhur oyunlarından neredeyse hiçbiri portlanamadı platforma. neredeyse 20 yıldır filan hep böyle. yetmiyor bunlar.

dual screen hakkında bu başlıkta birkaç kere yazdım zaten ama çok başarısız. insan görüş alanına aykırı bir icat. dikey elips değil yatay elips görüyoruz. sadece bir ekrana odaklanılabiliyor, ekranlardan biri atıl devamlı. gereksiz işlemci gücü ve pil emiyor devamlı. kullanılma şekli ya harita ya stat ekranı koyma, bazısı directional pad filan koyuyor. hep de tek düğmeyle ana ekranda açılabilecek şeyler bunlar diğer bütün oyunlarda olduğu gibi.

dokunmatik olmanın esprisi görsel arabirimi sınırlayıp ana oyun ekranına doğrudan müdahale edebilmek ki bu şekilde kullanılamadı çünkü menülerde düğmelere basma ekranıydı dokunmatik olan. bayağı anlamını kaybetmiş oldu.

switch ile ilgili hiçbir yorumda "yaaa dokunmatik dual-screen yok" gibi bir yakınma görmedim, gerçekten anlamlı birşeyler katıyor olsa insanlar yokluğunu hissedip iki kelam ederdi. start menü gitti diye bile kıyamet koptu, adamlar ekran kaldırıyor ve kimse sallamadı yani. son 15 yıllık nintendo yenilikçiliğinin gelip vardığı nokta büyük ekranlı vita switch. koydukları her gimmick patladı bu yüzyıldaki.

nes gamepad gibi 35 yıldır sektörde standart haline gelip herkesin temel aldığı tasarım başarısı da bu şirketten çıkmıştı halbuki. dikey dual-screen infilak etti.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

sam haklı.
nintendo 5-10 senede bir artık 40 yaş bandındaki adamlara yeni pokemon, yeni mario oyunları yapıp bide bunu oynayacakları yeni konsolu da satmaktan öteye gitmesi lazım.

ama galiba bu nesil ölene kadar bunu yapmaya devam edecekler gibi asdfg
bildiğin 1 şarkıyla hit ölüp tüm kariyerini onunla geçiren popçular gibi. adeta 20 senedir haydi şekerim diye gezinen grup laçin.

splatoon iyi baya hani uzun suredir bu kadar polishli ve bu kadar ozgun yapim gelmediydi piyasaya. BoW inda alakasi yok onceki zelda oyunlari ile hem gameplay hem felsefe olarak, amaclari reboot idi seriyi zaten. mario da oyle olmus baya izledim bi yandan videoyu

duzgun yerlere gidiyorlar sorun su donanim kisitlamalari benim gordugum.

http://i.imgur.com/7WToiT2.jpg

su resim nintendo ile ilgili yanlis olan herseyin ozeti olabilir -_-
Sosyal ağlarda paylaş

abi etrian odyssey işte mapmaking ile gene değerlendirme var dokunmatikliği ama dönüp dolaşıyorsun gene map ekranı yani. pc oyununda kenara açıp bıraktığımız şeyler bunlar, ana oyun ekranına denk büyüklükte olması, çözünürlüğün yarısını yemesini gerektirecek birşey yok.

kibrit kutusu kadar ana ekran yapacaklarına büyük ekran yapılıp aynı çözünürlük o ekrana verilirse ekranın kenarına koyarsın map, stat ne lazımsa. pc'de oyun oynayan insanlarız hepimiz, eskiden beri yaptığımız şey. oyun ortasında açmaya bile gerek yok herşeyi ekran minnacık olmadığı sürece ki switch'te yaptıkları şey bu olacak. dönüp dolaşıp buna gelmişler yani sonuçta.

bunun sonunda ne emülatörde ne de başka bir platformda doğru düzgün oynanabilen oyunlar çıkmış oldu sadece, kayıp nesil olacak bütün ds ve 3ds oyunları gelecekte. sadece bu dual-screen macerası yüzünden.

şu yukarıdaki resim de işte aynı yaklaşım, sadelik ve güç yerine gereksiz dallanıp budaklandırma. kontroller, ekranlar, aparatlar filan hep bu "farklı birşey yapalım" yaklaşımından. farklılık farklı olması nedeniyle marifet değil, başkasının geliştirmediği ya da düzeltmediği birşeyi fark riskini göze alarak yapabilmek benim için. onun dışında anlamsız.

ya da apple gibi işte herşeyi farklı yaparsın ki ayrıca satabil kablosunu vs'sini. nintendo da benzer yaklaşımda.
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.youtube.com/watch?v=UhOx-FpEAQk

oha eylulde <3 <3 <3

gelecekte 2017 senesini cok net hatirliycaz ya, bu kadar sanal iyilik bir sene icinde sanki dandrik gerceklige inat yagdi resmen

samus'un inatciligindan ogrenicek cok seyi var bu sene insanligin

http://i.imgur.com/OBvAWjU.jpg

beyinsiz nintendo ya, su IP yi bir turlu kullanamadi. muh feminism diye dandrik sahis ve oyunlarin itelendigi donemde samus gibi no bullshit bir ikonun other M faciasindan sonra ihmal edilmesi cok salakca idi ya heleki iron man hype yuzunden bioshitin bile exosuit kastigi bir donemi pass gecti dangozlar

neyse zararin neresinden donulurse kardir

http://i.imgur.com/5Ms1JyM.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

batuhan said:

3ds'in ömrü aşağı yukarı bitti sayılır 2018 de çıkacak bi kaç oyun var onun dışında e shopta bile yeni oyun gelmiyor. Pcdeki indie oyunları gelse aslında güzel olurdu. Gerçi alet o kadar güçsüz ki onları bile oynatmaz sanırım. Herneyse yeni bir el konsolu önümüzdeki yıllarda bekliyorum ben nintendo dan. Her ne kadar switch karma bir konsept olsada gameboy'dan beri süre gelen el konsolu işini bırakmaz nintendo.

Switch'den baska konsol cikarmaz bence de, belki hand-only Switch cikarir daha ucuza, o kadar.

Ama 3DS'nin omru bittigini dusunmuyorum hic, su an en alinasi el konsolu 3DS. Yeni oyun cok cikmiyor, dogru; ama tamamen kirilmasi ile su konsollarin neredeyse tum oyunlarini (oynayamadigim cikmadi daha benim) native olarak (Virtual Console native sayilir, pil omrunu filan da epey arttiriyor) oynayabiliyorsunuz:

NES
SNES
GB/GBC
GBA
Game Gear
TurboGrafx-16
DS
3DS

Ek olarak Supercard alirsaniz MAME oyunlarini da oynayabildiginiz gibi VC Injection ile calismayan oyunlari da emule edebilirsiniz.

Yani super alet su anda, el konsolculari icin cennet tam. Golden Sun oyna, sonra Mother at, sonra Mario Kart 7'de turlayip Bravely Default ve Shin Megami Tensei oyna. Moralin bozuksa Animal Crossing ac.

Alin diyorum ben. Vaktinde 200TL'ye alanlardanim bende, hayatimin en degerli 200TL'si oldu o. Kirik degilken, sadece 3DS'nin asiri pahali oyunlarini oynatirken pek alinasi degildi belki ama su anda en iyi el konsolu oluverdi =)

Abi nes, gb/gbc, game gear, turbografx fln oyunları oynanmaz ya.
Snes, gba , ds oyunlarını telefonda emulator ile hallediyorum zaten.
Ama fiziksel tuşlar ile daha rahat olacağıda bir gerçek. Nasıl yapıyoruz şu vc injection işini. Bide 3ds içinde bi emulator mü çalışıyor yoksa native mi çalışıyor. Oda çok fark yaratır bence.
Ayrıca ds oyunları için hala extra card gerekli sanırım. TW loader programı var fakat uyumluluğu düşük. Bu r4 kartlarda sen uzmansın hangisini önerirsin. Bide ankarada nerden orjinalı elden alabiliriz.?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
batuhan said:

GERGE said:

batuhan said:

3ds'in ömrü aşağı yukarı bitti sayılır 2018 de çıkacak bi kaç oyun var onun dışında e shopta bile yeni oyun gelmiyor. Pcdeki indie oyunları gelse aslında güzel olurdu. Gerçi alet o kadar güçsüz ki onları bile oynatmaz sanırım. Herneyse yeni bir el konsolu önümüzdeki yıllarda bekliyorum ben nintendo dan. Her ne kadar switch karma bir konsept olsada gameboy'dan beri süre gelen el konsolu işini bırakmaz nintendo.

Switch'den baska konsol cikarmaz bence de, belki hand-only Switch cikarir daha ucuza, o kadar.

Ama 3DS'nin omru bittigini dusunmuyorum hic, su an en alinasi el konsolu 3DS. Yeni oyun cok cikmiyor, dogru; ama tamamen kirilmasi ile su konsollarin neredeyse tum oyunlarini (oynayamadigim cikmadi daha benim) native olarak (Virtual Console native sayilir, pil omrunu filan da epey arttiriyor) oynayabiliyorsunuz:

NES
SNES
GB/GBC
GBA
Game Gear
TurboGrafx-16
DS
3DS

Ek olarak Supercard alirsaniz MAME oyunlarini da oynayabildiginiz gibi VC Injection ile calismayan oyunlari da emule edebilirsiniz.

Yani super alet su anda, el konsolculari icin cennet tam. Golden Sun oyna, sonra Mother at, sonra Mario Kart 7'de turlayip Bravely Default ve Shin Megami Tensei oyna. Moralin bozuksa Animal Crossing ac.

Alin diyorum ben. Vaktinde 200TL'ye alanlardanim bende, hayatimin en degerli 200TL'si oldu o. Kirik degilken, sadece 3DS'nin asiri pahali oyunlarini oynatirken pek alinasi degildi belki ama su anda en iyi el konsolu oluverdi =)

Abi nes, gb/gbc, game gear, turbografx fln oyunları oynanmaz ya.
Snes, gba , ds oyunlarını telefonda emulator ile hallediyorum zaten.
Ama fiziksel tuşlar ile daha rahat olacağıda bir gerçek. Nasıl yapıyoruz şu vc injection işini. Bide 3ds içinde bi emulator mü çalışıyor yoksa native mi çalışıyor. Oda çok fark yaratır bence.
Ayrıca ds oyunları için hala extra card gerekli sanırım. TW loader programı var fakat uyumluluğu düşük. Bu r4 kartlarda sen uzmansın hangisini önerirsin. Bide ankarada nerden orjinalı elden alabiliriz.?

Cevap verecektim de aklimdan cikmis.

Injection iste romlari Virtual Console ile calistiriyor. Virtual Console teknik olarak emulasyon ama teknik olarak sadece. Nintendo dogrudan tum verilerine erisimi oldugu konsollari ozel bir islemciyle emule ediyor (3DS'de iki islemci var, biri VC gibi seyler icin ayrilmis). Performans native ile ayni, emulasyona benzemiyor hic. Oyunlar 3DS'den cok daha guclu olan bir iPad Air'a gore (kendim test ettim) cok daha iyi calisiyor mesela. 3DS'in pil omru de artiyor VC oyunu oynadiginda. Yani native-like diyebiliriz, sorunsuz. Native say.

Flash cardi yillar once buradan almistim ben: http://www.digitopz.com Supercard DSTwo kullaniyorum icinde islemciyle geldigi icin, islemciyi MAME emule ederken kullaniyor.

3DS'i Ankara'da nereden bulursun bilmiyorum, en iyi yer bakabilecegim ama Japon Oyuncak. Kizilay'da, Sakarya-Izmir arasindaki ust gecitin Sakarya tarafinda. Yoksa Sahibinden filan.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Genel Yönetici
Ever Oasis mukemmel. 3DS'de cikan en iyi oyunlar arasinda yerini aldi benim icin. Action RPG, dungeon crawler ve town-building turlerini birlestirmisler. Cok da iyi birlestirmisler.

Yapanlarin CV'sinde ilk FF oyunlari, Mana serisi, 3DS'deki Zelda oyunlari var.

Sehir'deki insanlarla dostliklar filan da var. Action kismi 3 kisilik partiyle oluyor ve partine sehirden insanlar katiliyor. Karakterleri umursuyorsun gercekten. Sehrin etrafinda exporation filan da cok iyi oturmus.

Oynayin bu oyunu, benzerini gormedim daha once. Switch'e cikarsa ikinci konsol aldirir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada Nintendo 3DS'i 2019 ve sonrasi da desteklemeye devam edecegini acikladi. Zaten N3DS'den sonra hemen oldurmeleri iyi olmazdi, sonunda bir seyler ogrenmeye baslamislar. N3DS alirim ben de N3DS icin ozel oyunlar cikmaya baslarsa. Xenogears vs SNES disinda bir sey yok su an ki Supercard zaten SNES'i hallediyor. VC injection da yavas yavas adam oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...