Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nintendo 3DS -2

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
DS'den sonra Nintendo nerede iyi is yapti ki zaten? 3DS'nin epey potansiyeli vardi. Bolge siniri olmasaydi, eski DS oyunlarini da Nintendo Store'da satsalardi, Virtual Console arsivindeki GBA ve SNES oyunlarini epey arttirsalar ve fiyatlari PS Store seviyesine cekselerdi onu tutulamazdi.

Garip olan bunlari soyleyen ben degilim bir, nerede herkes daha cihaz cikmadan diyordu bunlari.

Ellerinde DS'yi gecip konsol aleminin tepesine oturtacaklari potansiyel vardi, sirf digital GBA ve DS arsivi icin alirdi insanlar. Grafik olayinin el konsolunda o kadar belirleyici olmadigini DS/PSP kavgasinda gorduk zaten.

Yazik ettiler cok. Hala kirildigi icin cok alinasi bir konsol ama, o istediklerimin hepsi korsanlar sayesinde oldu su anda. Kirik 3DS'de bolde sinirlamasi yok, GBA ve SNES oyunlarinin neredeyse hepsi Virtual Console araciligiyla calistirilabiliyor ve eski DS flash kartlari sorunsuz calisiyor. Su ilk el konsolunu alacak olan 3DS alsin direk, kirsin.

PS Vita da cok iyiymis ama PS one ve PSP arsiviyle ama 3DS/DS/GBA/SNES oyunlarini sunan bir aletle yarisamaz, ozellikle Vita'da neredeyse hic olan exlusive oyunlarin yaninda neredeyse tamamen exclusive dolu (DS/GBA/3DS/SNES dortlusunun hepsi icin konusuyorum) bir konsol oldugu dusunulurse.

Simdi tam vakti aslinda 3DS almanin en yeni oyunu istiyorum demiyorsaniz.
Sosyal ağlarda paylaş

3DS kibir urunu bir alet, bunu cok gorduk hani pazari bir onceki nesil domine etmis sirketler yapiyor bunu bir sonraki urunu tasarlarken.

gunceldede goruyoruz iste benzerini intelin 10 sene monopol sonrasi amd nin yeni cikisi yuzunden dustugu komik durumu, intelde ayni kafa gimmick satmaya calisiyor

gozluksuz 3D bastan facia bir fikirdi oyunlar icin, DS lite in en guzel yani sarji ve hafifligi idi misal onu mafettiler 3d ugruna. DS lite in mevcut playerbase in kuzu kuzu avatar ruzgarindan kosup orjinal 3DS gibi bir gudubeti alicagina inandilar, XL cikmasaydi misal ben inatla almiycaktim o hap kadar ekran yuzunden

bunun yaninda region olayini tamamen hukukcular sokusturdu, crapcomun payi buyuktur bunda. dijital deviri goremedi salaklar ve herseyin physical import odakli devam edecegini varsaydilar. abidik account sistemi, dandik eshop ve kirildiktan sonra komediye donen ticketler ispati bunun iste.

sony pazarda dayak yedigi halde vita gibi bir kibir urunu ile geldi oyuncu karsisina, sirf memory stickler kopyalaniyor diye o dandrik "vita memory" leri okutmaya calismasi ders kitaplik konu, ibretlik yani. bugun 3ds e bile 128gb kart takabilirken ucuza sony 64gb kart icin masallah 100$ istiyor hala ve coguda sorunlu, fail rateleri yuksek kartlar. uretim durunca gg direk.

bunun yaninda 3DS in cikista patlamasi ustunede wiiu nun daha buyuk bir facia olmasindan dolayi nintendo toparladi kendini, en azindan konsollarini sattiran seyin IP ler oldugunu anladi. splatoon misal 10 senedir urettikleri ilk IP 3ds e cikmasada. nintendo 3ds icin hala savasiyor, sony ise ilk tehlike canlari calar calmaz vitayi kendi eli ile gomdu, olmamis birsey gibi davrandi.

potansiyel olarak vita cok iyi bir konsol donanim olarak ama yazilim yok, birinci party oyun yok, exlusive yok duzgun ve en beteri uretici destegi yok.

3ds de duzgun donanim yok ama IP ler sayesinde goturdu iste isi, switch genel olarak bakinca cok basarili oldu hem fikir olarak, hem sirketin ihtiyacini karsilama olarak. caktirmadan sittin senelik 40$ olan handheld oyun fiyatlarinida "tvdede calisio" bahanesi ile 59$ a cektiler ama olsun hani. bir standart yakalamalari guzel

handheld devri resmen kapandi artik, smartphonelar ve micro transation soslu pay not to play dandrik telefon oyunlari oldurdu direk pazarin bu segmentini. nintendo bile fire emblem waifu simulator ile appstore dan dunyanin parasini kaldirabildigini gordugu icin artik israrci olmiycaklar

switchden daha portable birsey olmaz artik
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Portable oyun olarak iPad'e epey iyi seyler cikiyor, ama bir DS oyunu derinligi yok yine neredeyse hic birinde iste. Arada parlayanlar var yine tabii ama tablet ve telefon yavas yavas farki tamamen kapatir gibime geliyor.

Yine de 3DS su anda cok alinasi bir konsol. N3DS'yi gecin ama 03DS cok net alinir su anda. Alan 10 sene rahat oynar GBA/DS/3DS arsiviyle. Tabii, o tarz oyunlari sevene, en iyi grafik, en iyi fizik motoru diyen almasin zaten.

2 sene sonra filan alirim ben sanirim Switch. Nintendo konsolu 2 yasina gelmeden alinmaz bence artik. Guveni kaybettiler bir kere.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben 450 ye oldu 3dsxl almıştım. Bı kaç ay önce zamansızlıktan pek oynayamadım ama konsol aldırtan oyunlar yokmu var bence. Benim için Zelda ve ACE attorney oyunları konsolu aldırtti. Onun dışında fire emblemler. Diğer rpgler oynatır. Ds kadar RPG zengini olmasa da iyi oyunlar var. 999 nin devam oyunlarıni da oynayabilecek olmam ayrı bir heyecan.
Sosyal ağlarda paylaş

800 amazonda ya sifiri, bilmiyorum ntrboothax ciksin alirim belki, var flashliyabilicegim supercard

reddite yazdim direk 2ds yolliyalim hediye filan diye geldi millet oysa ben manevi degeri yuksek bir konsolumun parcalanmasina yas tutuyordum :( hayatimin en zor donemlerinde kahrimi cektiydi filan, animal crossing kadar iyi anti depresan yok hani uyumak isteyince

reggienatorin ahi tuttu cidden, sakinilan goze cop batar oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

3ds'in ömrü aşağı yukarı bitti sayılır 2018 de çıkacak bi kaç oyun var onun dışında e shopta bile yeni oyun gelmiyor. Pcdeki indie oyunları gelse aslında güzel olurdu. Gerçi alet o kadar güçsüz ki onları bile oynatmaz sanırım. Herneyse yeni bir el konsolu önümüzdeki yıllarda bekliyorum ben nintendo dan. Her ne kadar switch karma bir konsept olsada gameboy'dan beri süre gelen el konsolu işini bırakmaz nintendo.
Sosyal ağlarda paylaş

switch el konsolu zaten :D tek esprisi TV ye baglanabilmesi

nintendo artik iki konsolu destekliyemiyicek bir firma oldugu icin switch gibi 2 in 1 konsepte gitti. donanim olarak mevcut jenerasyona erisme sansi yok nintendonun bu saatten sonra, cap olarak MS ve sony gibi devasa ve elinde patent + cesitli uretim imkanlari olan devlerle rekabet sansi sifir teknoloji konusunda.

yeni dedicated el konsolu veya ev konsolu cikmiycak olmasinin yegane sebebi tamamen yazilim. multiplatform oyunlar sana portlamadigi zaman kendi oyunlarina mahkumsun, nintendoda IP den bol birsey yok ancak tek basina bir jenerasyon 2 farkli konsola oyun uretebilicek ve destekliycek kapasiteside yok heleki oyun gelistirme sureci giderek karmasik hale geliyorken gunumuzde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Donanim o kadar onemli degil, DS gercegi var, ciktiginda bile kac senelik donanimla cikmisti. Birak PSP'yi, Android, iOS filan daha iyi donanimdi. Ama oyunlar konusunda en cok satan konol oldu.

En koc 30 konsol oyunun 24'u Nintendo'dan (publisher olarak). Nintendo hep eski teknolojili konsollar uretti.

Marketing ve online servislerde geri kalmalari yuzunden kaybettiler bence. Switch'i gorecegiz ama umutluyum ben. Sonunda bolge sinirlamalarini kaldirdilar. VC'de de 3DS ve DS oyunlari olursa (Wii U'da DS oyunlari vardi) tam olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
batuhan said:

3ds'in ömrü aşağı yukarı bitti sayılır 2018 de çıkacak bi kaç oyun var onun dışında e shopta bile yeni oyun gelmiyor. Pcdeki indie oyunları gelse aslında güzel olurdu. Gerçi alet o kadar güçsüz ki onları bile oynatmaz sanırım. Herneyse yeni bir el konsolu önümüzdeki yıllarda bekliyorum ben nintendo dan. Her ne kadar switch karma bir konsept olsada gameboy'dan beri süre gelen el konsolu işini bırakmaz nintendo.

Switch'den baska konsol cikarmaz bence de, belki hand-only Switch cikarir daha ucuza, o kadar.

Ama 3DS'nin omru bittigini dusunmuyorum hic, su an en alinasi el konsolu 3DS. Yeni oyun cok cikmiyor, dogru; ama tamamen kirilmasi ile su konsollarin neredeyse tum oyunlarini (oynayamadigim cikmadi daha benim) native olarak (Virtual Console native sayilir, pil omrunu filan da epey arttiriyor) oynayabiliyorsunuz:

NES
SNES
GB/GBC
GBA
Game Gear
TurboGrafx-16
DS
3DS

Ek olarak Supercard alirsaniz MAME oyunlarini da oynayabildiginiz gibi VC Injection ile calismayan oyunlari da emule edebilirsiniz.

Yani super alet su anda, el konsolculari icin cennet tam. Golden Sun oyna, sonra Mother at, sonra Mario Kart 7'de turlayip Bravely Default ve Shin Megami Tensei oyna. Moralin bozuksa Animal Crossing ac.

Alin diyorum ben. Vaktinde 200TL'ye alanlardanim bende, hayatimin en degerli 200TL'si oldu o. Kirik degilken, sadece 3DS'nin asiri pahali oyunlarini oynatirken pek alinasi degildi belki ama su anda en iyi el konsolu oluverdi =)
Sosyal ağlarda paylaş

VC icin aslinda onerdikleri sistem baya iyi

DS konusunda basarili olmalarinin cok basit bir sebebi var, dokunmatik caga erken adim attilar. trendi yakaladilar o donem hani DS den 3 sene sonra iphone cikti ve bu kadar yayginlastirdi dokunmatik kontrolleri.

3ds de biraz ordan 3ds zorladilar ekmek cikarmi diye ama olmadi.

DS in oyun kutuphaneside 3ds kadar genis degil bence en azindan kult oyun uretme konusunda. daha cok remakelerden gittiler, wind walkerin devami, nintendo 64 oyunlarinin portlari ve mario disinda nintendo cok kendisi birsey uretmedi DS e ozgun olarak. 3rd party tasidi ace attorney olsun, castlevania olsun veya FF remakeleri, KH ve world ends with you gibi squenixin son 20 senede cikardigi nadir ozgun oyunlardan biri vardi iste. ustune ekonomik kriz sonrasi gaming booma denk geldi altin cagi ustune full gba uyumlulugu eklenince GBA donemi isik sorunu yuzunden kult birsuru oyunu oynayamamis insana adeta yepyeni bir dunyanin kapilarini acti.

3ds i hikaye olarak daha degerli buluyorum ben ki librarysi muazzam su anda. sirf fantasy life bile rahat 200 saat emebiliyor fire emblemlari gectim. 3ds sayesinde fire emblem serisi altin cagini yasiyor, hep underdog takiliyorduk oysa.

http://i.imgur.com/mK7MZyp.jpg

sirf sunun yuzunden amiibo bokuna bulastim :(

advance warsu boslamalari iyi oldu bence. zaten waifu simulator olayini oraya aktarmayi cozersek yeniden yapicaz demis adam direk lel
Sosyal ağlarda paylaş

donanım çok önemli ya gerge, multiplatform oyun deniyor ama çıkamıyor aynı oyun nintendo konsoluna. sayısız örneği var 3ds olsun, wii ve wii u olsun. sony ve ms neredeyse aynı donanım, aynı oyun 3 platforma birden çıkabiliyor ki üçüncü parti için kritik öneme sahip bu, kapsama alanını, hedef kitleyi büyütüyorsun. nintendo konsoluna haliyle çıkarmıyorlar oyunu, sonra library paso mario zelda kalıyor öyle.

olmuyor, yetmiyor first party sırf. wii bile kutuyu sattı, oyunu satamadı çünkü yoktu oyun. haliyle ya nintendo hayranı alıyor ya da oyun çıkacak diye kanıp alıyor insanlar. geçmişten büyük kitlesi olmasa dönmez yani bu değirmen. şurada bile kaç kişi pokemon için aldı, o olmasa belli yani bahsettiğiniz oyunları oynayan insan sayısı.

nintendo'nun akılsızlığı sadece donanımda geri kalması, donanım karmaşıklaşıyor kısmına katılmıyorum. tam tersine basitleştirdiler iyice, pre-made pc gibi oldu aşağı yukarı. nintendo masrafı donanım gücünden kısıp gimmick'e koyuyor. dual-screen, 3d, tablet gamepad vs tek sıkımlık gimmick olmayan konsolları yok bu binyılda neredeyse.

yaparsın aleti standart, çekersin üçüncü partiyi, koyarsın üstüne first party, hem hedef kitlen genişler, hem daha çok donanım, hem de daha çok oyun satarsın. ama yok, hala "I AM MORE SPECIAL THEN YOUUUU" kafası nintendo'da. şu switch'te bile ille o kollar çıkacak filan adamlar rahat edemiyor "gimmicksiz -100$'lık sürüm"de ne de olsa çıkaracakları birşey katmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

ya iste ben gameboydan basliyarak butun el konsollarini aldigim icin gecmisten retro oyniycak pek bisi kalmadi :p

uni sinavina hazirlanirken siranin altinda kor olma riskini kabul edip superstar saga oyniyordum misal millet yeni kesfediyor ne iyi oyunmus diye :D

3ds de VC injectleri sakliyorum sadece onlarda hep nostalji title lari, NES de kuzenlerimle 2 sene filan oynadigimiz flinstones, darkwingduck, adventure island vs vs :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
DS'de yine donanim olmadan first party oyunlarla en cok satan konsol oldular hem donanimda hem oyunda. Basarisiz demek mumkun degil ona. Bu basarinin ardindan Nintendo'nun bu hala gelmesi kitaplara konu olur aslinda.

Gerci biraz abartmazsak 3DS de o kadar basarisiz degil, hala su an satan konsollar arasinda en cok satmis olan 3DS. Ayrica oyun yok diyorsan ama yine hala satan konsolar arasinda en cok oyunu olan 3DS. Nintedo EU ve USA'in de buyuk hatasi var su anki halinde. DS ayrica gelmis gecmis en cok oyunu olan konsol, 3DS ona da uyumlu. Iste o arsiv eShop'ta olsaydi ve Ingilizce ceviriler DS'de oldugu gibi duzgun olsaydi cok farkli bir yerde olacakti Nintendo su an.

Bu arada bu haftanin en cok satan 10 oyununda 2 Switch, 2 3DS var hala. 1 MS, 4 de Sony var. Hala konsol pazarinda basarili Nintendo aslinda. Exlusive oyunlarla surduruyor bu basariyi. Alanlarin cogu da o oyunlar icin aliyor. Nintendo konsolu kavrami hala var, gercekten daha ozel hala =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...