Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gif Thread #2

quixef

Öne çıkan mesajlar

Lectre said:

http://hackaday.com/2014/03/08/the-amazing-ping-pong-robot/

hani en basitinden şuradaki adam şunu yaptıysa, profesyonel bir firmanın yapamayacağı bir şey değildir sanıyorum.

bende yıllardır çikolata yiyorum ama elmalı çikolata yapılamaz gibi bir iddiam yok şahsen.

bu videodaki robotu elinle alır köşeye koyarsın. kuka ya da başka bir markanın videodaki kolunu 10 kişi bi yüklenin bakalım nereye kımıldıyor. aynı şeyi konuşmayı niye reddettiğinizi anlamadım.

ayrıca bu videoda arkadaş etrafı sensör ve kameralarla donatmış.
Sosyal ağlarda paylaş

al sana bir örnek

KUKA KR 360-3

Diğer veriler ve model çeşitleri
Aksların sayısı 6
Tekrarlama doğruluğu <±0,08 mm
Ağırlık 2385/2370/2350 kg
Montaj konumları Zemin, tavan
Kumanda KR C4

KR 1000 TITAN
Diğer veriler ve model çeşitleri
Aksların sayısı 6
Tekrarlama doğruluğu <±0,1 mm
Ağırlık 4950 kg
Montaj konumları Zemin
Kumanda KR C4

anlatabildim mi? lütfen ısrarla kartondan kaleci alüminyum profilden tenis raketi kolu gibi paylaşımlarla yanıt vermeyin. loop konusunda yanılmış olabilirim sensörlerle bu iş yapılıyor olabilir ancak bu kollarla değil.

ayrıca xaty'ye pm ile yanıtladığımda bahsettim aynı şirketin robotik sistemler kolu bu direkt olarak çalıştığım yer değil ancak sürekli beraber olduğumuz için takip edebiliyorduk.
Sosyal ağlarda paylaş

anlamadım sen videodaki kol kesinlikle ağır bi koldur o yüzden öyle oynayamaz mı diyorsun? yani orada gözüken kol hafif bi kol olamaz mı kesin ağır mı olmalı? adamlar bu büyük organizasyon ve reklam getirisi için yeni bir ürün tasarlamış olamaz mı? pek takip etmedim tartışmanızı hakkaten soruyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

@KidLazer: verdiğin örnekler çok çok çok saçma kid

mekanik olarak bakalım;
reklamdaki robot 52kg
eksen hızları birbirinden ayrı olarak saniyede 300 derece ile 600 derece arası değişiyor
insandan çok daha hızlı ve seri hareket ettiği ortada

bilgisayar tarafına çok değinmicem bile, günümüzde bir işlemcinin bu kadar hızlı feedback veremeyeceğini savunmuyorsundur diye umuyorum.

görüntü işleme olarak; basit bir xbox kamerası bile 3 boyutlu ortamdaki hareketi, hızı ve varlığı algılayabilir. burada daha uzağa konumlanmış benzer bir teknoloji olmaması için bir sebep yok. ayrıca ortam topun takibi için çok müsait. top ile kamera arasına girecek hiç bir engel yok, ışık ve renkler de gerekenden çok fazla kontrast sağlıyor

bunların hepsinin dışında en başta dediğine gelelim. hala savunuyor musun robotların önceden öğretileni tekrarlayıp random gelişen bir olaya karşı tepki veremeyeceğini?

@Black-ice: koyduğun video kid'in ilk söylediğini direk çürütüyor zaten ama oradaki sistem çok daha basit aslında
Sosyal ağlarda paylaş

KidLazer said:

orda gözüken kol hafif bir kol olamaz diyorum evet. eğer varsa bulabileceğin bir döküman bu videodaki robotla alakalı dersin bak 50 kiloymuş motorlar da öttürüyor kolu sağa sola. ancak bana göre imkan dahilinde bile değil.

http://www.kuka-robotics.com/res/sps/f776ebab-f613-4818-9feb-527612db8dc4_PB0001_KR_AGILUS_en.pdf

fanuc'tan da lrMate 200iD'ye bakabilirsin

abb, motoman, staubli'nin de hafif-hızlı-çevik robotları vardır mutlaka.

Borastus said:

ben anlamadıgım, şimdi videonun başında gösterilen ilerde böyle olacak mevzusu degil mi. Son 10sn de 5 tanesine birden oynuyor çünkü şu anki teknoloji bu diye anladım ben orda kollar sabit tek yönü karşılayabiliyor.

en sonda gösterdiği şey robotlar arası iletişime değinmek için, aynı topa hamle yapmıyorlar. tüm robotlar tek bir kontrol ünitesinden yönlendiriliyor ve en uygun pozisyondaki robot hangisiyse onun hamle yapması seçiliyor.

bunu göstermek için konulmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...