Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

IGN Türkiye

xlaidehlevar

Öne çıkan mesajlar

bir hafta kadar önce açıldı. çeviri ekibiyle yürüteceklermiş şimdilik işleri. öyle kalırsa çok anlamsız olacak ama bilmiyorum. cnn multiplayer'dakilerden birisi var bir de başlarında şu an için, hatta videonun ofisi de multiplayer'ın ofisine benziyor gördüğüm kadarıyla. şu gıcık kişi var başlarında, merthan yalçın; http://tr.ign.com/static/96/ign-turkiye-hosgeldin
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyede bırak oyunu donanım siteleri bile doğru dürüst inceleme yapmıyor/yapamıyor nerede ise.Hem ithalatçılar inceleme içim ürün göndermiyordu hemde incelmeler amatörden biraz hallice idi birde bu incelemeyi geç yayınlayınca bir anlamı kalmıyordu.

Oyun işine gelince zor iş bir siteyi orijinal içerikle yapmak , türkiyede ne üretebilirsinki orijinal içerik ? Taleworlds den başka gidip konuşayım dese anca 3-4 kişi bulur .
Oyunları tedarik edip inceleme konusu sıkıntılı , puanlama çok sıkıntılı konu birde .Birde bu reklam alacak ,kim var aral ithalat / sony /microsofttan başka piyasada reklam verecek bir oyun sitesine ?Artık doğru dürüst joystick bile bulunmuyor nerede ise ,logitechi çıkın geriye ne kalıyor? Böyle yabancı bir ismin arkasında reklam toplayacaklar
Sorunlar sorunlar...

aente said:

bir hafta kadar önce açıldı. çeviri ekibiyle yürüteceklermiş şimdilik işleri. öyle kalırsa çok anlamsız olacak ama bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

yapılır da türkiye'nin sorunu hep korsan oyun oldu. herkes bedavaya oynuyorken oyunları vakit veya para harcamak istemiyor halkımız doğal olarak. yoksa avrupa'da salt nüfus olarak çok daha az oyuncu hacmi olan ülkelerde gayet oyun gazeteciliği devam ediyor.

e haliyle satış yapılmayan ülkenin dergisi olarak gidip kimle röportaj yapacaksın, hangi şirketten launch öncesi disk temin edeceksin, bütçe kısıtlıyken fuarlara, con'lara gideceksin. profesyonelleşemiyor iş belli faktörler olmadan. halkımız da onu aramıyor zaten oyun bedava olduğu için, geyik sohbeti arıyor mizah dergisi niyetine.
Sosyal ağlarda paylaş

Profösyönelleşmek içim o sitenin para getiriyor ve çalışanları doyuruyor olması lazım buda eşittir reklam .Birde her yeri reklam dolu olmasına rağmen inceleme değil pazarlama yapan siteler sorunu var.

Bu arada steam sale yarın başlıyor , geleneksel steam indirim başlığını açıver ,vakit tamam..

Sam said:
profesyonelleşemiyor iş belli faktörler olmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

yapılır da türkiye'nin sorunu hep korsan oyun oldu. herkes bedavaya oynuyorken oyunları vakit veya para harcamak istemiyor halkımız doğal olarak.

yok böyle bir şey

f2p oyunlar, facebook oyunları para basıyor be
nereye harcamak istemiyor

adam gibi tüketiciye uygun ürün sunamayan, ülkeyi avrrupayla amerikayla eş sanan yeto firmaların suçu korsan

ondan sonra çok ağlarlar
Sosyal ağlarda paylaş

Jagd ve Sam hem haklı hem haksız. Orijinal içerik üretmek sadece o ülkenin kendine has yapımcıları ile röportaj yapmak ve fuarlara katılmak değil.

Özgün içerik için kendi yaratacakları programlar, videolar (Machinima, totalbiscuit gibi program yapan bir Türk vlogger var da biz mi takip etmedik?), doğru düzgün kaliteli inceleme yazıları, özel makale konuları ortaya koyan mı var? Bir rockpapershotgun, polygon, kotaku olamıyorlarsa dönüp sektörün biraz da kendisine bir bakması lazım. Yaratıcı yazarlık dersi mi alırlar ne yaparlar bilemiyorum.

Kaçımız bir oyun çıktığında yerli oyun dergilerinden birini alıp ya da internet sayfasına girip inceleme yazısını baştan aşağı okuyoruz? Neden herkes oyun iyi mi alalım mı diye dönüp pati'de birbirine soruyor?

Çünkü biz işimiz bu olmadığı halde çoğu zaman oradaki adamlardan fazla araştırmış oluyoruz oyunu. Ben Shootmania çıktığında Merlinin Kazanı'nda bir inceleme yazısı okumuştum, okumaz olaydım. Resmen 1.5 - 2 saat oynamış ve yazmış yazıyı, eksik bilgiler, yalan yanlış yorumlar hepsi yazıda mevcut.

Zaten böyle yapacaklarsa bıraksınlar çeviri ile geçiştirsinler boşa masraf yapmasınlar.

Reklam konusunda maalesef EU kadar zengin bir müşteri portföyleri yok single oyun tarafında. Online oyunlara girelim derlerse giderek genişleyen bir pazar var. Reklamı alacak derginin de biraz yaratıcılığını konuşturması lazım, özellikle internetten yayın yapan bir dergi için artık inceleme yazalım, sayfa giydirme yapalım, üst banner sizin olsun demekten daha yaratıcı olmalı. interaktif çözümler sunamayan organik olmaktan, virale kaymaktan uzak reklama para vermeye ben de reklam verenin yerinde olsam yanaşmazdım.
Sosyal ağlarda paylaş

Dediklerin doğru yanlış birşey yok
1-Zaten dediklerini yapabilseler onlara ''profosyönel '' diyecektik , sıkıntı burada zaten.Türkiyede en çok reklam kazanan yerler bile profosyönel değil ,hele senin dediğin gibi birşey yapabilen yok ,en fazla yaptıkları hazır benchmark paketini kurup test yapmak.

Zaten bırak oyun dünyasını donanım/cep telefonu dahil hangi sitede orjinal içerik var türkiyede?Bu sitelerin çoğu copy/paste haber veren , ürün özelliklerini yazıp iyi/çok iyi diyen yerler ,işin kötüsü bunların çoğunda teknik inceleme yapabilecek adam yoktur muhtemelen.Bunun dışında türkçe siteler içerik olarak çöp ,copy/paste' den başka bir şey yok çoğunda .

2- Çünkü incelemelere güven sorunu var ,bu yalnızca türkiye için değil yurt dışındada öyle . Neredeyse 80 puanın altı çöp demek oldu oyunlarda o kadar bolkepçe not dağıtılıyor .Yada bethesda'nın skyrim kepazeliği konusunda (PS3 versiyonu ) oyuncular feryat edene kadar kimsenin ağzını açmaması tabir caizse oyun medyasının Penguenleşmesi söz konusu.
Burda oyun yapımmcısını/dağıtıcısını küstürmeyimde sonraki oyunları ilk ben alabileyim/reklamlardan olmayalım ve reklam verenlerin rakibine çakalıma kadar nedenler var.

3-Burda senin dediğin gibi profosyönel bir çalışma yapabileceklerini düşünmediğimden yollarımız ayrılıyor.Muhtemelen ilk bir kaç ay birkaç değişik yazı röpörtaj veya bizişaşırtacak bir kaç aktivite vb olur ,sonrasında değişen birşey olacağını düşünmüyorum.Yani hevesli bir kaç gencin başlattığı bir girişimin ötesine nekadar geçer bekleyip görmek lazım ama ben ihtimal vermiyorum.

aente said:

1-Özgün içerik için kendi yaratacakları programlar, videolar doğru düzgün kaliteli inceleme yazıları, özel makale konuları ortaya koyan mı var?

2-Kaçımız bir oyun çıktığında yerli oyun dergilerinden birini alıp ya da internet sayfasına girip inceleme yazısını baştan aşağı okuyoruz? Neden herkes oyun iyi mi alalım mı diye dönüp pati'de birbirine soruyor?

3-Zaten böyle yapacaklarsa bıraksınlar çeviri ile geçiştirsinler boşa masraf yapmasınlar.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi valla, ben zamanında GameShow dışındaki herhangi bir dergiyi okumaktan keyif almadım zaten heh.

TR'de de özgün içerik, kaliteli bir şeyler çıkar mı çıkmaz mı diye tahmin etmek tamamen yazı turalık bir durum.

Bekleyip görecez ama ben IGN'den de umutlu değilim maalesef.
Sosyal ağlarda paylaş

eh o "makara olsun ciddi olmasın" anlayışıyla profesyonellik olmuyor işte. tr'de onun tutması okuyucu kitlesinin beklentilerine işaret ediyor.
jagd said:

Profösyönelleşmek içim o sitenin para getiriyor ve çalışanları doyuruyor olması lazım buda eşittir reklam .Birde her yeri reklam dolu olmasına rağmen inceleme değil pazarlama yapan siteler sorunu var.

Bu arada steam sale yarın başlıyor , geleneksel steam indirim başlığını açıver ,vakit tamam..

orası ayrı bir mesele de profesyonelleşme iddiasında bir site çıksa gene belli bir asgari masraf gerekli o içeriği yaratabilmen için. tabii bu iyi bir kadro bulabilmenle başlıyor.

ben yazarlık yaptım ama ya bedava çalıştım ya da aldığım para net bağlantımı ödememe yetmiyordu. bize disk gönderen filan da yoktu hep kendimiz temin etmek zorundaydık bir şekilde. devam etmek istedim ama bir yerde bıraktım çünkü benden sadece alıp birşey veremiyordu iş maalesef. belki en büyük 1-2 dergi veya siteden birine geçersen ancak.
aente said:

Jagd ve Sam hem haklı hem haksız. Orijinal içerik üretmek sadece o ülkenin kendine has yapımcıları ile röportaj yapmak ve fuarlara katılmak değil.

Özgün içerik için kendi yaratacakları programlar, videolar (Machinima, totalbiscuit gibi program yapan bir Türk vlogger var da biz mi takip etmedik?), doğru düzgün kaliteli inceleme yazıları, özel makale konuları ortaya koyan mı var? Bir rockpapershotgun, polygon, kotaku olamıyorlarsa dönüp sektörün biraz da kendisine bir bakması lazım. Yaratıcı yazarlık dersi mi alırlar ne yaparlar bilemiyorum.

Kaçımız bir oyun çıktığında yerli oyun dergilerinden birini alıp ya da internet sayfasına girip inceleme yazısını baştan aşağı okuyoruz? Neden herkes oyun iyi mi alalım mı diye dönüp pati'de birbirine soruyor?

Çünkü biz işimiz bu olmadığı halde çoğu zaman oradaki adamlardan fazla araştırmış oluyoruz oyunu. Ben Shootmania çıktığında Merlinin Kazanı'nda bir inceleme yazısı okumuştum, okumaz olaydım. Resmen 1.5 - 2 saat oynamış ve yazmış yazıyı, eksik bilgiler, yalan yanlış yorumlar hepsi yazıda mevcut.

Zaten böyle yapacaklarsa bıraksınlar çeviri ile geçiştirsinler boşa masraf yapmasınlar.

Reklam konusunda maalesef EU kadar zengin bir müşteri portföyleri yok single oyun tarafında. Online oyunlara girelim derlerse giderek genişleyen bir pazar var. Reklamı alacak derginin de biraz yaratıcılığını konuşturması lazım, özellikle internetten yayın yapan bir dergi için artık inceleme yazalım, sayfa giydirme yapalım, üst banner sizin olsun demekten daha yaratıcı olmalı. interaktif çözümler sunamayan organik olmaktan, virale kaymaktan uzak reklama para vermeye ben de reklam verenin yerinde olsam yanaşmazdım.

totalbiscuit vs'nin yaratabileceği izlenme hacmiyle türkçe bir vlogger'ın yaratabileceği izlenme hacmi apayrı fakat. o iş ingilizce olarak tuttu çünkü izleyici kitlesi bütün dünya. o adam türkçe öğrenip, aynı şeyleri türkçe anlatsa, izlenme sayısı 100'de 1'e filan iner. youtube'dan kazanacağın parayla kendini döndürebilmen için 3000-5000 izlenme yetmez yani.

ha yazarlık kalitesinde sorun var elbette ki, ama kaliteli adam o işten karnını doyuramayacaksa orada durmuyor işte doğal olarak. ne var ki bugün rps kalitesinde site açsak, yine kaç kişinin bakıp okuyacağı meçhul.
Flassh said:

yok böyle bir şey

f2p oyunlar, facebook oyunları para basıyor be
nereye harcamak istemiyor

adam gibi tüketiciye uygun ürün sunamayan, ülkeyi avrrupayla amerikayla eş sanan yeto firmaların suçu korsan

ondan sonra çok ağlarlar

var böyle birşey. şu forumda 2,5$'ı bile oyuna çok gören adam var. "bedavaysa neden para vereyim" kafası hakim. ancak son 5 yılda steam %75 indirim yapa yapa bizim forumda insan oyun alır oldu zaten, öncesi karanlık çağlar tamamen.

f2p, fesbuk filan bunlar değil olay. o oyunları oynayan adam incelemesini mi okuyor f2p oyunun? zaten bedava. fesbuk oyunu? zaten bedava. kim niye yazısını okusun? f2p oyunları batıda bile daha yeni incelemeye başladılar son 1-2 yılda filan. öncesinde iki kelime bile yazmıyorlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Şaka maka bu konuya girmeyecektim ama kablo interneti olduğu için oyun incelemesi yapabilen arkadaşlar vardı 2000lerin başında , Türkiyede tek genişbant bağlantı kablo tv'de iken ve oda yalnız kadıköy -acıbadem tarafında varken .

Sam şimdi seni sıkıştırsak ne hikayeler çıkar senden :P .BU arada fark ettimki hikayenin bir tarafında sitelerin para kazanması varken dğer tarafında orijinal/kaliteli içerik üretilmesi sorunu var ,bir paranın iki yüzü gibi ve ikiside Türkiyede yok malesef.

Sam said:

ben yazarlık yaptım ama ya bedava çalıştım ya da aldığım para net bağlantımı ödememe yetmiyordu. bize disk gönderen filan da yoktu hep kendimiz temin etmek zorundaydık bir şekilde. devam etmek istedim ama bir yerde bıraktım çünkü benden sadece alıp birşey veremiyordu iş maalesef. belki en büyük 1-2 dergi veya siteden birine geçersen ancak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...