Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

GSS Saçmalığı

smyrnas

Öne çıkan mesajlar

Bugün gittim
öncelikle ikametgahı hollandaya aldığım haziran ayından beri "ya tutarsa" diye sigorta cezası kesmişler ocak ayı da dahil olmak üzere, sistemde trde yaşamadığımı gayet gördükleri halde önce 3500 lira istiyordu e-devlet'de.
Veznede kadın önce öğrenci belgemi gösterince Delft üniversitesinin gerçek olduğunu ve denk olduğunu kanıtlamak için YÖK den üniversite denklik kağıdı istedi. Diplomanın kendisini istedi fotokopilere inanmadı. Ülkeden çıktığıma inandıramadım pasaport gösterdim pasaporta göre işlem yapamıyoruz sori yaptı vs.

Ama 1 senelik (1.5k lira bişey) ödersiniz 3500 ödemezsiniz dedi, ikametgahı aldığınız için falan dedi.

Ya dedim, niye 1 sene ödüyorum, ben eylül ayında çıkmışım, pasaportumda çıkış tarihi belli, hollanda belge vermiş, eylül ayından beri bu adreste yaşıyor demiş, üniversite belge vermiş şu tarihten beri okulda tam zamanlı okuyor demiş. Ne belge versem "orijinali var mı" muhabbeti.

neyse karşılıklı bayışarak, ülkeden çıkış tarihlerimi kanıtlayan belge alıcam, onu hollanda belediyesinin belgesiyle ve üniversite öğrenci belgesiyle combine ederek 2 ay hariç borcu silebiliriz dedi sonunda.

Abi resmen pazarlık yaptım ya, istiyorsanız 1 senelik borcu taksitle yapalım dedi, öğrenci olduğum dönemide alıcaktı. Ben anlamadım "evet biraz karışık" falan diyor. Resmen yutsem he desem 1.5k para alıcak.

Çok acayip durumlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ha bi de asla bilemiyeceğiniz magical bişey, eğer yurtdışına okumaya gidiyorsanız ikametgahı yurtdışına aldırmadan önce gelir testi yaptırmazsanız, cezanın tamamını kesiyorlarmış, çünkü kaymakamlık yurtdışına gidenlerin türkiyede yaşarkenki gelirini tespit edemiyormuş, o yüzden cezanın tamamını kesiyorlarmış.
o yüzden yeditepeden tudelft'e geçerken 2 aylık yaz tatilinin ful artı ful parasını istiyorlar.

nobody knew.

O yüzden, güz dönemi atıyorum ocak şubat ayları mezun olup, eylül ayında başlayan master programlarını kazanıp gidenlerden KOL KOL gibi para alıcaklar, yurtdışına ikametgah aldırmacan önce gelir testi yaptırayanlar için geçerli bu.

asla bilemezsiniz tabi bu olasılıkları çünkü saçmalık.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kuzenede 3.5K çakmışlar. Onun durumu daha ilginç, 3 sene önce mezun oldu 6 ay çalıştı 4 ay işsiz kaldı, gibi bir durumdaydı. Evde tek kalıyo kira ödüyo, anneden babadan yardım gelmiyo normalde yeşil kart alması gerekir, ama yinede çakmışlar 3.5K. (Dün öğrendim durumu.) Sanırım Devlet baya paraya sıkıştı deli dana gibi yolucak kaz arıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

abi yazmıyayım yazmıyayım dedikçe upladınız dayanamıyorum yazıyorum allah bu gss bokunu yapan yaratan yürürlüğe koyan tahsil eden çalısan her insan biriyinin sülalesine söverim ben.

Gelir tespiti yaptırmadığımdan dolayı 2012 yılından itibaren askerde olduğum çalıştığım yıllarıda kapsıyacak şekilde totalde 24ay en yüksek ödeme cezası geldi totalde 4k kadar faizlerle 4.5 5e yaklaşıyordu. Askerde ve çalıştığım zamnaları ibraz ettim üstüne gelir tespiti yaptım. Kİ ALLAH BELAMI VERSİN! gelir tesbiti yaparken iyi insanlığım tuttu o an çalıştığım için maaşımı söyledim haliyle ailemin emekli maaşlarına eklenince g2 yani en yüksekten bir altı çıktı gelir düzeyi. hala iyi niyetle yaklaştım kadına dedim ki bakın dedim bu tespiti yaptınız ama benim çalışmadığım dönemlerde bu borç kesiliyor ve gelir düzeyim bu değildi. Aaa olur mu beyfendi sgkya itiraz ediyorsunuz onlar düzeltiyor falan diyip sutladı başından. AK olay öyle değilmiş sgkya gidince eskiye dönük düzeltme yok vaktinde yaptıraydım yapram tarzında bir konuşma geçti. Üstüne üstlük askerlik dönemine ait belgemi kaybetmişler sistemde gözükmediğin 3ay kadar daha ekledim diye pişkin pişkin sırıtarak. (meanwhile nolax head) demesiyle AĞZININ ORTASINA BİR ÇAKTIM AĞZI BİR YANA KAĞITLAR BİR YANA. ARKADAŞIM DEDİM LAN DEDİM! İNSAN İNSANA BUNA YPAR MI LAN DEDİM! BEYFENDİ ÖZÜR DİLERİM dedi sonra GEL BURAYA SENİ IRISPI dedim dudaklarına yapıştım oracıkta...

gittim askerlik subesine kağıdımı aldım götürdüm karıya dedim peşin ödücem 12ayı (kısık sesle allah belanızı versin)
Sosyal ağlarda paylaş

ödemeyin su parayi sizin gibi odeyen adamlar yuzunden surduruyorlar bu olayi yoksa hic bir hukuksal dayanagi yok bunun. Eger parayı ilk ay ödemezsen sigortani kesiyor zaten hastaneye gidemiyorsun sonrasinda sana vermediği sigortanin da parasini borç olarak isliyor her ay. Bu mevzu birileri ciddi isyan edene kadar boyle gidicek cunku bir kesim aman devletle basim belaya girmesin diye surekli ödemeye devam ediyor. Yoksa bunu ödemeyen yüzbinlerce insan mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

acaba? bence hali vakti yerinde olmayan herkes ödüyordur. Saçma gibi gelebilir ilk başta, ancak zaten geliri olmayan cüzi bir miktar ödüyor(30 lira?) ve adam sgk'ya muhtaç nihayetinde.
Ancak tuzu kurular bunu ödemeyebilir, özel sigortan yoksa hasta olduğunda napacaksın. Seve seve ödeyeceksin. Zaten tuzu kurular hükümetin çok de umrunda değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...