Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diyelim ki iç savaş çıktı

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:

KuddusiMavra said:

yav arkadaşlar. araştırın bakalım, çanakkalede ingilizin,fransızın elindeki tüfeklere bakın; bir de bizim çakar almazlara bakın. neticede her iki tüfeği kullananın da birer atış hakkı olsa, alttakinin üsttekini yenme şansı var mı? var.

yoksa masakari kardeşim, yanlış anlaşılmasın.elbette üstteki tüfek mercedes, alttaki anadol bile değil.

onlar einfield kullanıyo, bizimkiler mauser gewehr 98. az cok aynı tüfek. mauser daha isabetli ve güvenilir (iddaa ettiğinin aksine) ama 300 gram kadar daha ağır ve 5 mermilik alıyo aynı anda, lee-einfield ise 10 mermi alabiliyo.

gerisi aynı direk.
sonraki mantığında bir garip, biri full veya burst auto ayarı olan bir tüfek digeri bolt action, neden ikisininde birer atış hakkı olsunki?
birer atış hakkı olsa attığım taşta o tüfeği yener nolcak. 10 binlerce yıl birbirimizi taş atarak öldürmüş bir türüz biz.

bir sonraki yazını da okudum. bu yazacaklarım her ikisine cevap.
Amaç sadece eleştirmek ve "her şeyi ben bilirim" demek olunca Cuce kardeş, senin yazdığın gibi şeyleri okumak doğal.
Söylenileni anlamaya çalışmak burada hiç rastlamadığım şeylerden biri(1-2 arkadaşın hakkını teslim edeyim ama istisnaslar kaideyi bozmaz).

Osmanlı ordusunun imkansızlıkları ile İngiliz-Fransız ordularının silah,mühimmat,yiyecek,içecek,kıyafet ve her türlü levazım üstünlüklerini hadi senin gibi arkadaşlar görmezden gelsinler; desinler ki," ne olacak emenike, o kadar da abartmaya gerek yok, savaşmışlar işte, eh kabul etmek lazım az bi kahramanlık da yapmışız, almışız savaşı işte, heps, bu."...asıl budur insanı rahatsız eden ve etmesi gereken.

sırf beni yalanlamak için verdiğin örnekte bile tüfek her türlü üstün osmanlının elindeki silahtan. daha fazla mermi alıyor, daha seri atıyor, daha hafif. heee,peki ben ne demişim inanç demişim(arkadaş da iman demiş,çok farkı yok savaş ortamında)...ayrıca bütün bunları başlatan benim "tek atış hakkı olsa her iki silahın da şansı eşit"demeye çalışmam, bunu becerememem veya becermiş olsam da sen dahil bazı arkadaşların anlamamasıdır. yoksa kendinle çelişkiye düşüyorsun. benim ilk yazdıklarımı eleştirirken üstteki silahı savunup, çanakkale savaşına dair anlattıklarımı eleştirirken de "osmanlının silahı da iyiydi yav" diyorsun.

bütün bunların dışında da şunları yazmak istiyorum.
Türkiye'de bugün yaşadıklarımız 3 günlük, 5 günlük planın ürünleri değil. 50 yıllık bir çalışmanın ürünü. bunlar hep yarım ağız,"ya çanakkale savaşında aslında öyle abartıldığı kadar bir kahramanlık olmamış,almanların çok yararı olmuş bize,atatürkün yaptıkları abartılmış,liman von sanders paşa aslında orada şov yapmış,hem bizim söylendiği kadar askerimiz de ölmemiş, hepi topu 25 bin askerimiz ölmüş,vs.vs.vs" saçmalıklarının bazı beyinlere kazınmalarını sağlamıştır.

ondan sonra da çıkıp burada, "ya bu ulusalcılar da her şeyi abartıyorlar kardeşim" demeyi demokratlık, tarafsızlık, akılcı düşünmenin gereği olarak sunabilen senin kafa yapında arkadaşlarla karşılaşmak çok normal.

eleştiri....çok güzel...bilimin olmazsa olmazı....ama eleştirmiş olmak için eleştirmek de bilimin,gerçeğin en büyük düşmanı.

hadi iyi bayramlar.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

Bu gidisle mersinden baslayarak karadeniz haric tum kiyi seridi bir tarafa,istanbul'un paylasimi ayri muamma ama neticesinde KORDOSTON denen iller bir tarafa,geri kalan orta anadolu ve karadeniz de bir tarafa; 3 parcaya ayriliriz. Kina stoklari yetmez,irandan,hindistandan kina getirilir.

Ne gözel olur işte. Toprak bu parçalanacak tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Masakari said:

Sam said:

Simo hayha mosin nagant iron sight ile öttürdü dürbünlüleri. Yere ve adamına bakar.

Abi öle eskisi gibi kendimi kara gömeyim, çalı çırpıdan kamuflaj yapayım yemiyo artık. İki bilemedin üç tane indirirsin dördüncü açar termal, gece görüşü indirir valla. Hele geçen burada verilen bir video vardı kendi kendine hedefe kitlenen sistem adamlar işin dalağını yardılar.

Bizde anca av tüfeğinde üç fişek olur. Tabancada 15+1 üstü sivile yasak diye ahkam kessinler.

Yasal şekilde yivsizlerde mermi sınırı yok en azından. Pratik yapmadan da silaha alışılmıyor ki.

Yıllık 200 mermiyi arttırmak için 5 6 yivli almak da Türkiye şartlarında cep yakıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Yivli tüfeği napacanız, zombi salgını mı bekliyorsunuz, yoksa Çetini kaale mi alıyorsunuz abicim.

- Sınırdan geçen teröristler
- Gençleri öldüren kolluk kuvvetleri
- Aşırı kutuplaşma

Daha sayasım yok ama bulunması bulunmamasından iyidir. Ben 50 cm lik pompalı yivsize razıyım. 100 metreye kadar yolu var sluglarla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...