Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Deezer vs. Spotify vs. Tidal

GERGE

Öne çıkan mesajlar

https://pmcvariety.files.wordpress.com/2015/04/tidal-streaming-service-problems.jpg?w=1000&h=563&crop=1
said:

"There was a wonderful opportunity squandered to highlight what this service would mean for artists who are struggling and to make a plea to people’s hearts and pocketbooks to pay a little more for this service that was going to pay these artists a more reasonable streaming rate," he continued. "And they didn’t do it. That’s why this thing is going to fail miserably."

http://pitchfork.com/news/59268-death-cab-for-cuties-ben-gibbard-tidal-is-going-to-fail-miserably/
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada Tidal icin yeterli ses kartim yok diyorsaniz (read: Realtek) sunu almaniz yeterli olacaktir: http://www.amazon.com/HiFiMan-HM-101-Portable-Sound-Card/dp/B0066AHES4

En iyi f/p urunlerinden biri, artik uretmiyorlar bu arada diye biliyorum, bitmeden edinin. Ses kalitesi epey epey iyi. Icinde kulaklik amfisi de var. Tidal 16-bit/44.1 kHz, bu da tam olarak bunu destekliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben özellikle eski sürümünü kurmuyorum ya. Sonuçta para karşılığı bi hizmet alıyorum, ya yenilik adı altında hizmetin içine etmeyecekler, ya da en kısa sürede düzeltecekler. Yok eğer düzeltemiyolarsa para da yok sdf

Edit: @Gerge, bi ara PC'de Xonar Essence STX var diye evdeki diğer Mac için ve MBP için düşünmüştüm bunu da, statik yapıyo falan demişlerdi. Kullandın mı sen hiç bunu? Özellikle de MBP ile falan.
Sosyal ağlarda paylaş

bence 16-bit yeterli bir değer değil master lossless için, Artık çoğu ses kartı bundan yüksek zaten boşuna almasınlar 2005ten sonra alındıysa makinaları :). 2001 de kullanıodum ben 24bit creative.Ama tidal için yeterli tabi. En ucuz 10TL lik kartlarda bile var 16bit 44hz sadece tidal içinse...
ayrıca dinleyecekleri speakerlar ses sistemi önemli lossless ta
snoopy speaker la performans beklemesinler yani bi ses kartı aldılar diye HAHA
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Tidal 16-bit/44.1 kHz stream ediyor. Tum CD'ler de 16-bit/44.1 kHz.

24-bit daha yuksek kalite demek degil, dinamik range artiyor sayesinde sadece. 48dB dinamik range artiyor, baska hicbir sey olmuyor! Matematik sadece. CD'ler 16-bit/44.1 kHz cozunurlukleriyle 96dB dinamik range'e sahip. Bu da matematik.

Onemli nokta ama en yuksek dinamik range'e sahip seylerden olan bir Mahler senfonisinin bile 60dB civari oldugu.

Neymis? 24-bit'in bir anlami yokmus dinleyici icin. 24-bit ve 16-bit arasinda dinlerken bir fark yakalamak matematiksel olarak mumkun degil! 24-bit kayit yaparken ise yarayan bir sey, hatta kayit yaparken 48-bit kullaniliyor artik. Mixing icin filan faydali, ama son cikan urun icin hicbir anlami yok.

Ucuz kartta 16-bit/44.1 kHz olmasi da kisaylanabilecek bir sey degil. Realtek'de de var o, hatta Realtek'ler 24-bit. Ses urunlerinde specler dinleyicinin bakmasi gereken en son sey. Bu kart basit bir sekilde fiyatinin cok ustunde performans veren bir urun, flac icin tavsiye ederim Realtek kullananlara.

PS. Bu arada iyi ses kartiniz varsa output'unu 16-bit/44.1 kHz filan yapmanizi oneririm, bosuna sesin cozunurlugunu degistirmeyin. 24-bit destekliyor diyo 24-bit yapmak anlamsiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Yav he yine sağdan soldan toplama bilgiler...

Ben tecrubeme göre konuşuyorum evet kayıt alıyoruz bizde kayıt için 32bit kullanıyoruz bazen filmlerde oda müzik için genelde 24bit kayıt yapıyorum.

Ama bana gelipte HOHOHO 24bit 96hz ile 16bit 44hz arasında fark yok diyorsan Bas git arkadaşım halen benimle atışma içindesin bırak şu moddan kurtul artik. Neymiş matematikmiş :) haha senfoniden bahsediyor... Neden o aralığı kullandıklarını araştır bir istersen...

ben nededim tidal için yeterli bu zaten dedim ama genelde kaliteli ses sisteminiz varsa ve o ses kartını alırsanız yazık olur dedim dimi ?
yada bu ses kartını alıp dandik speakerlarınızdan lossless kalitesi beklemeyin dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bilip bilmedigin her seyde gelip bir fikir belirtmekten vazgec artik istersen.

Dinleyici icin 24-bit ve 16-bit'in bir farki yok. 16-bit ustu sadece kayit yaparken ise yarayan seyler.

Soyledigim her sey matematik. 24-bit'in kattigi ekstra dinamik range'in kayit dinlerken ne faydasi olacagini duzgunce aciklar misin luften? Cunku 24-bit'in dinamik range'i arttirmak disinda bir sey yapmadigi aksi ispatlanamayacak bir sey. Aksi yok zaten, 2+2=4 gibi bir sey. 96dB dinamik range de gerekenden fazla zaten.

PS. 24-bit'in dinamik range'ini tam olarak kullanirsan dinlerken en iyi ihtimalle komaya girersin, buyuk ihtimalle olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak bi sus insanlık yapıp sana yardım etmeye çalıştığıma üzüldüm şuan gerçekten.

Gerge DVD lerin audio kaç bit söyleyebilirmisin bana ?
Bilmiyorsan araştır bence.

Neyse ben daha yazmıyorum bu konu hakkında.
24bit ölüyoruz tabi haha.

ha şuda şurda dursun ölüyoruz ya... hz leri bilelim
matamatik rate filan...
http://en.wikipedia.org/wiki/Nyquist_rate
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Bu arada Tidal icin yeterli ses kartim yok diyorsaniz (read: Realtek) sunu almaniz yeterli olacaktir: http://www.amazon.com/HiFiMan-HM-101-Portable-Sound-Card/dp/B0066AHES4

En iyi f/p urunlerinden biri, artik uretmiyorlar bu arada diye biliyorum, bitmeden edinin. Ses kalitesi epey epey iyi. Icinde kulaklik amfisi de var. Tidal 16-bit/44.1 kHz, bu da tam olarak bunu destekliyor.

kulaklık amfisi interference yüzünden kötü diyorlar hep
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Interference var. Ama Realtek'den kat kat daha iyi yine de. Amfi'yi kullanmamak da mumkun ama tabii. Kendi cikisi o kadar zayif degil. Hedef kitlesi de onboard ses karti kullanan dizustu kullanicilari zaten. Macbook'dan biraz daha ustun kalite bu arada, Realtek ile aralarinda dunyalar var ama.

Uzun uzun anlatmama gerek yok, surada guzel bir incelemesi var: http://www.headfonia.com/hifiman-express-hm-101/
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Tidal kredi kartimi kabul etmedigi icin Spotify'a gectim, radyolarinin kalitesini ozlemistim. Spotify kadar kaliteli radyo sunan hic bir servis yok bence.

Ama yazilimlari acik ara cok kotu yahu. Android programinda sd karda kaydet diye bir sey bile yoktu, sd karta format atmak zorunda kaldim bir suru sey denedikten sonra forumlarinda buldugum. En cok kullandigim (tek kullandigim asilnda) programi Last.fm de gitmis.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Genel Yönetici
Mumkun degil. En baba uc sarki sayamam. Hepsi iyi. Back in Black albumu ile basla diyebilirim. Iron Man 2 de iyi album olarak, best of olarak super.

Bir de bu ay yenilemesim Deezer'i ben, bu aksam Apple'in servisi aciliyor. Onu deneyecegim bir.

PS. Deezer'da da varlar bu arada.
Sosyal ağlarda paylaş

AscAnsio said:

AC/DC'nin yıllardır süren direnişi nihayet sona erdi ve Spotify kataloglarına eklenmeyi kabul ettiler.

https://open.spotify.com/artist/711MCceyCBcFnzjGY4Q7Un

Grubun hayranı olan arkadaşlardan rica edelim, bize en baba 3 şarkısını saysınlar; sevelim sevdirelim.

thunderstruck
highway to hell
for those about to rock
hells bells
back in black
shook me all night long
let me put my love into you
tnt
girls got rhythm
givin the dog a bone
shoot to thrill

ohooo
Sosyal ağlarda paylaş

Yok ondan değil deezer spotify yada tidal olsun hemen çıkan albümleri çat diye koymuyorlar olursada rihanna filan öyle exclusive şeyleri koyuyorlar...

ama ituneste öyle değil çat diye Türkçe yeni çıkan albümü indirme şansın var e bunanda ücretsiz dinleme olayına muyap sıcak bakmamıştır
ama anlaşcaklardır sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...