Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elite: Dangerous

Exodous

Öne çıkan mesajlar

Gangren said:

Review izlemek veya websitesi dolaşmaya üşeniyorum, birkaç soru daha sorsam? :p

Progression nasıl oyunda? Karakter gelişimi gibi birşey gördüm bi videoda (Karakterin omzundaki rank artıyordu)
Rep grind var galiba?
Solo Play var? Solo ile Multi arasındaki fark ne? Open space'de başka playerlar griefliyor mu?
Görev yap, para kazan, yeni gemi al, farklı görev yap, lalala diye mi gidiyor?
Season pass gerekli mi?

Hepsi bu kadar hakim bey, teşekkürler!

Zevkle cevaplarım efenim.

Karakter gelişimi diye bişey yok. SKill falan yok yani. Omuzda gördüğün rank şu; oyunda 3 adet rank kategorisi var, Combat, Exploration, Trading. Bunlar Novice'dan başlayıp Elite rank'ine kadar uzanıyor. Bunların oyuna etkisi, bazı missionlar rank istiyor. Örneğin X sisteminde wanted bir korsan var git avla diyor ama minimum Expert Combat Rank'i istiyor. Yoksa alamıyorsun missionu. Herhangi bir kategoride Elite olduğun zaman Founders World sistemine permit kazanıyorsun. Orada tüm gemiler - modüller mevcut ve %10 indirimli. (ben beta supporter olduğum için day-1'dan beri permitliyim hahayt)

Progression namına, para kazanıp kazandığın parayla daha iyi gemi almak, ona daha iyi modüller almak, birden fazla gemi almak ve bu 3 rank'i geliştirmek sayılabilir.

Reputation mevcut. Oyunda 3 main power var. Empire, Alliance, Federation. Bunlardan birine istersen reputation kasabilirsin. Detaylı bilgi sahibi değilim ama avantaj olarak oyunun en büyük gemisi Federal Corvette alman için federation rank'i kasman, en pahalı gemisi olan Imperial Cutter almak için de Empire rank'i kasman gerek.

3 main power harici her sistemde küçük küçük minor factionlar mevcut. bunlar daha çok şirket gibi düşün. istasyonlarda görev falan veren küçük şirketler. bunlarla da reputation kastığında daha iyi görevler verebiliyorlar.

Reputation kısmında son olarak, 3 main power'a dağılmış 9 alt power var. oyuna sonradan gelen "Power Play" eklentisi bu. bu 9 alt. power'a pledgeleyerek ve onlar için çeşitli görevler yaparak bazı avantajlar elde edebiliyorsun.

Solo play olayı şöyle. Oyunu açtığında 3 mod sunuyor, Open Play, Private Group, Solo Play. Open play bildiğin open world, diğer playerlarla etkileşimin mümkün. Private Group, arkadaşlarını davet ediyorsun, sadece o arkadaşlarınla oynuyorsun, diğer playerlar yok. Solo Play ise tek başına. Ama Open-solo-private ayrı karakter diye bişey yok. Yani istersen Open'da girer oynarsın, sonra riskli bişey yapcaksan çıkıp solo'ya geçebilirsin. Herhangi bir dezavantajı da yok.

Open Play'de grief'e maruz kalabilirsin. İlla olacak diye bişey yok ama PvP mevcut oyunda. Adam sırf kıllığına seni supercruise'dan çıkarıp bodof dalabilir. Ben şu ana kadar pek grief görmedim ama kalabalık istasyonların girişinde bekleyip gelenlerin üzerine boostlayanlar falan tarzı şeyler okumuştum. Lakin şöyle bişey var, çok spesifik noktalar haricinde player göremiyorsun zaten. Galaksi 1:1 ölçeğinde olduğundan mütevellit, oyuncular da feci şekilde dağılmış vaziyetteler. Ama işte mesela yukarda bahsettiğim Founder's World'e gidersen bir sürü player görürsün. (Bir sürü dediğimin de limiti var tabi bu arada. Instance mantığı var, tek seferde 32 kişi mi ne olabiliyor yamulmuyorsam.

Para kazanma işi için, istersen görev yaparak kazanırsın. İstersen bounty hunting yaparsın. İstersen mining yaparsın. Ya da sadece exploration bile para kazandırır. Ama tabi çok para kazandıran bazı şeyler var. Genelde millet onları tercih ediyor. Ama exploration'dan keyif alıyorsan, 3 gün 4 gün gezer dolaşır gezegenleri scanlersin. sonra medeniyete geri döndüğünde o datayı satarak hem bi miktar para yapmış olursun, hem Exploration Rank'in progress olur hem de keyif aldığın bişeyi yapmış olursun vs.

Season Pass olayı şöyle, şu anda oyunun 1 adet expansionu var. Base game Elite Dangerous, expansion'u Horizons. Uzun vadede expansion mantığıyla gitmeye de devam edecek. Horizons çıkalı 1 seneye yakın sanırsam. Tabi bu süre içinde pek çok content update'i de gelmeye devam etti. Horizons atmosfersiz gezegenlere inişi getirdi oyuna. expansion oyunla aynı fiyattı yalnız. Sadece E:D alarak oynayabilirsin, horizons pakedi olan adamla da oynarsın. ama o adam gözünün önünde gezegene inerken sen inemezsin sdfg

evet wot'um bu kadar

@razz

o yorumların Mixed olması gayet normal. Çünkü tamamen beklentiyle alakalı bişey. Sen eğer kokpit kontrolü bende olan Eve Online arıyorum dersen hayal kırıklığı yaşarsın.

Çoğu zaman aynı şeyi yapıyorsun mesela. Travelling yaparken sistemden sisteme jumplıyorsun, bazen 15-20 sistem jumplaman gerekiyor bu da 20 dk'nı falan alıyor. sürekli aynı süreç aynı süreç. Flight Simulator gibi düşün. Adam istanbul-ankara uçuşu yapıyo 2 saat. Ne yapıyosun o süre boyunca, hiç. rotayı ayarlayıp uçuyon yani işte. Ama simulasyon olduğu için o "uçuyorsun" hissi sana yetiyor. bunda da öyle. Uzaydasın amk, bütün galaksi elinin altında. Yeterli sabrın varsa heryere gidebilirsin. Bu his güzel.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren said:

Şu klipler bende bi hype yarattı açıkçası.

Space Sim-vari oyunları hiç oynamadım bugüne kadar ama uzay temasını severim.

Akşamları birkaç saatlik kafa dağıtmak için alınır mı, oynanır mı? Hızlıca dahil olabilir miyiz oyuna?

abi hiç Space Sim oynamadıysan sakın alma 1 haftada atarsın köşeye yüzde yüz diyorum. Herkesin harcı değil, çok ayrı kafada olmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...
oynamıyor mu kimsecikler patch falan geldiydi o kadar. federal gunship ve fighter falan yaptım.

dolphin de eklenmiş. garip derecede ucuz ve jump range baya iyi. seksi exploration gemisi açığını kapatacak.

bi de hatch breaker kullanan var mı? anarşi sistemlerinde korsanlık kaçakçılık yapmak istiyorum, non-lethal. kargo çalmak için sırf.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...