Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dini kurallarin cevresinden gitmek ibadet oluyor mu?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Hep bu olayin dini yonunu merak etmisimdi. Kecioren'de mesela Ramazan ayinda hayat gece yasaniyor. Bu adamlar ise gitmiyor mu bilmiyorum ama sokaklar, kahvehaneler filan iftardan 2 saat sonra filan dolmaya basliyor. Sabaha kadar oturup, eglenip, yiyip iciyorlar. Sahurdan sonra gidip uyuyorlar, iftara uyaniyorlar. Olan iftardan 3-4 saat once uyanip yemek yapan karilarina ve kizlarina oluyor sadece.

Bu idabet ibadet sayilir mi simdi? Mantik kurallari icinde ibadetten cok tanriyi kandirma amaci tasidigi icin gunah gibi geldi bana ama dinle mantigi birlestirmeye calisinca genelde basarisiz oluyorum.

Ankara, Keciogren'in %80'i filan boyle. Devlet daireleri bile ya bos ya da uyuyan insan dolu. Esnaf bile acmiyor bazen 13-14 olmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

hepsinin günahı sevabı kendine abi dert etme.

bu ülke, vatandaşlar herkes kendi inancından sorumludur diye düşünmeye başladığı zaman kalkınmaya başlayacak. yok o oruç tutana saygı duymuyo dışarda yemek yiyo su içiyo, yok bu muhammede küfrediyo allaha sövüyo kesin biçin zihniyeti bitmedikçe 10. sınıf ülke olmaya devam edicez. malesef ağırlığı müslümanlık olan ülkelerin çoğu bu vaziyette. ama islam hoşgörü dini, yersen.

edit: türkçeyi katletmişim
Sosyal ağlarda paylaş

Nereden biliyorsunuz yatarak tuttuklarını yatarken kontrol mü ettiniz?

Genelleme yapmayalım, yatarak tutanlarda tutsunlar kimseyi ilgilendirmez.

GERGE said:

dinle mantigi birlestirmeye calisinca genelde basarisiz oluyorum.

birleştirmezsen başarısız da olmazsın.

iddia ettiğin yatarak tutanları nerede ve nasıl tespit ettiğini de çok merak ettim, mantık yoluyla mı bulmaya çalıştın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
KehKeh said:

Ailemin yarisinin yasadigi ve cocuklugumu gecirdigim semt. Gozlemleyerek tespit ettim.

Ayrica beni cok fazla alakadar ediyor. Oruc tutmuyorum diye, otobuste su iciyorum diye laf yiyen benim o semtte. Madem bana laf atiyorlar ya adam gibi oruclarini tutsunlar ya da cenelerini kapasinlar yani.

Mantik yonuyla din kurallari cercevesinde bu yapilan gunah olduguna karar kildim; ama tabii, din kafana vurmus, ne dedigimi anlayamiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

KehKeh said:

Ailemin yarisinin yasadigi ve cocuklugumu gecirdigim semt. Gozlemleyerek tespit ettim.

Ayrica beni cok fazla alakadar ediyor. Oruc tutmuyorum diye, otobuste su iciyorum diye laf yiyen benim o semtte. Madem bana laf atiyorlar ya adam gibi oruclarini tutsunlar ya da cenelerini kapasinlar yani.

Mantik yonuyla din kurallari cercevesinde bu yapilan gunah olduguna karar kildim; ama tabii, din kafana vurmus, ne dedigimi anlayamiyorsun.

ben dindar biri değilim.

ama merak ettim nasıl tespit ettiğini. kişisel deneyimlerini bilemem elbette ama keçiören halkı için genelleme yapmak onların sana sataşması kadar yanlış birşey bence, sadece bu beni biraz rahatsız etti, yanlış anlama lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Mantik yonuyla din kurallari cercevesinde bu yapilan gunah olduguna karar kildim;

Din kurallarında uyumak oruca zarar verir diye bir kural yok.

Dinde mantık aranmaz, belli kural kaideler vardır ilk başta koyulan, onlara harfiyen uyulur. Mantık karışırsa zaten din sorgulanırsa orada inanç patlar.
Ayrıca yeni bir durum veya olayın günah olup olmadığına büyük din alimleri vs karar verir fetva ile, sen ben değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

bırakın millet ne şekil tutuyorsa tutsun. nasılsa bunu değerlendirecek bir merci yok sdfds

Bu doğru.

Ek olarak şöyle bir dinci mantığı var mesela tam ibretlik: 'Eğer Allah yoksa ben sadece oruç tutmuş vs olurum, zararı yok. Ama varsa sen sıçtım, ben cennete giderim.'

Şu mantıkla 'müslüman' olan milyonlarca insan var bu ülkede abartısız.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:
Madem bana laf atiyorlar ya adam gibi oruclarini tutsunlar ya da cenelerini kapasinlar yani.

Şu baya saçma bi argüman yalnız. Orucunu "adam gibi" tutanın sana laf atmaya hakkı mı olacak?

Stringray said:

'Eğer Allah yoksa ben sadece oruç tutmuş vs olurum, zararı yok. Ama varsa sen sıçtım, ben cennete giderim.'

Şu mantıkla 'müslüman' olan milyonlarca insan var bu ülkede abartısız.

Bu mantıkla müslüman olmuyorlar, kafaları fazlasına basmadığı için inanmayı böyle savunuyorlar sadece. Herhangi bir dine inanmak mantık çerçevesinde gerçekleşmiyor, zaten adı üstünde "inanmak".
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

GERGE said:
Madem bana laf atiyorlar ya adam gibi oruclarini tutsunlar ya da cenelerini kapasinlar yani.

Şu baya saçma bi argüman yalnız. Orucunu "adam gibi" tutanın sana laf atmaya hakkı mı olacak?

olay şu:

adam dini kuralları açıkca ihlal ediyor, yalan , zina vesaire mevcut. bütün bunları yapıp halen etrafındakilere "oruç tut olm zındık mısın" "yazık yazık" demesi insanı rahatsız ediyor. birşeyi kendin yap önce sonra başkasına tavsiye ver.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

O mantıktaki sıkıntı şu:

Allah gerçekten olabilir de, onun oruç tutun dediği ne malum?
Veya müslüman olmayan, oruç tutmayan herkes cehenneme mi gidecek.
İlkokul çocuğunun bile sorabileceği sorular bunlar zaten...

Cevaplar da 5 saniye içinde şuna benzer geliyor:

Allah gerçekten olabilir de, onun oruç tutun dediği ne malum?
-Dedi, kuranda yazıyor.

Veya müslüman olmayan, oruç tutmayan herkes cehenneme mi gidecek.
-Evet

İlkokul çocuğunun bile sorabileceği sorular bunlar zaten...
-Çocuklar direkt cennete gidiyor.

Bu adamların zeka seviyesi 5- yaş oluyor genelde o yüzden bundan daha spesifik konuşmak imkansız gibi birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

KehKeh said:

Genelleme yapmayalım, yatarak tutanlarda tutsunlar kimseyi ilgilendirmez.

GERGE said:

dinle mantigi birlestirmeye calisinca genelde basarisiz oluyorum.

birleştirmezsen başarısız da olmazsın.

iddia ettiğin yatarak tutanları nerede ve nasıl tespit ettiğini de çok merak ettim, mantık yoluyla mı bulmaya çalıştın.

Abi bu nasıl bir savunma mekanizmasıdır? Yeter ki dindar insanlar olsun doğru yanlış hemen onları savunmaya geçiliyor. Bu ne arkadaş hesap soruyor resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...