Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

gözü açılmamış yavru kedi / yardım - tavsiye

Sufi

Öne çıkan mesajlar

tuvaletlerini yaptırmak için popolarını ovmayı ve karınlarına parmakla masaj yapmayı ilk gün öğrendim, biraz web kurcaladım falan. ama hava sıcaktır diye ısı olayını ilk gün ve gece atladım. cumartesi öğlen biraz tecrübeli bir arkadaşım geldi, eline alır almaz "çok soğuk bunlar" dedi. o saatten beri kutularının zeminine sıcak su dolu pet şişe döşüyorum. 2-3 saatte bir mamalarını verirken sıcak sularını da yeniliyorum.

ishal oldukları için uyurken de kaçırıyorlar kakalarını. tabi her dakika gözleyemediğim için üstlerini başlarını biraz kirlettiler. nemli pamukla elimden geldiğince temizliyorum enfeksiyon riskini azaltmak için. sonra kağıt peçeteyle kuruluyorum falan. normalde poplarını uyarmadıkça kaçırmamaları lazım ama ishal olunca işler değişiyormuş biraz.

arada da epeyce web kurcaladım. yanlış bişeyler yapmamaya gayret ediyorum. veterinerimiz de yardımcı oluyor. gerçi bugün "ölürlerse üzülmeyin" içerikli bir konuşma yaptı biraz canımı sıktı. ölmezler de büyürlerse gidip veterineri patiliycez ilk iş.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi pastorize sutu direkt sulandirarak verebilirsin sikinti yok. Ben yari yariya diye hatirliyorum orani ama internette daha saglam bir bilgi vardir illaki bununla ilgili.

Onun disinda kaka falan yok zaten, sivi olarak disari atiyorlar ne girerse, onun icinde soyledigin gibi uyarilmalari lazim. Anne normalde yalayarak yapiyor bunu, sen elinle ovalasan bile olur ki cozmussun zaten.

Uyurken sicak yere ihtiyaclari olacak. Haliyle yumsak tuylu bir battaniye is gorecektir. Sen yanlarina koy, istemezlerse gidip siginmazlar zaten. Bir de senin kokunun sindigi bir kiyafetin falan olursa daha iyi zira sen besliyorsun bir suredir.

Biraz daha buyuduklerinde veterinere de danisarak vitamin vermeni tavsiye edicem zira anne sutu emmediklerinden oturu bagisikliklari diger kedilere nazaran daha az olacak.

Bir de anne 4 yavruyu birden terk etmez. Basina bisey gelmistir hayvanin.

Foruma cok fazla bakmiyorum ama 2 yavru buyuttum bu sekilde. Elimden gelen bisey olursa yardimci olabilirim yine bildigim/hatirladigim kadariyla.
Sosyal ağlarda paylaş

sağolasın öneriler için. sıkıştığım bi yer olursa sorarım sana. anne sütü eksikliği olayı için danışayım veterinere. sanırım şu an kullandığım mama sulandırılmış inek sütü + yumurta vs gibi mamalara göre daha iyi. en azından kedi ihtiyaçlarına göre imal edilmiş. en azından iddiası öyle. ama veterinerimizden de öğreniriz ek bişey lazım mı diye.

kendi giysilerimi koyma işini akıl edememiştim, sağol. elime alınca rahatlıyorlar, bırakınca bağırıyorlar. kullandığım giysilerle kandırabilcek miyiz bakalım :D

bu arada annelerini çocuklar baya ürkütmüş. yavruları sakladığı yeri bulmuş birkaç çocuk. besliyelim yazıık falan derken anneleri gelmiş, tıslayınca atıp kaçmışlar falan. sonra anne gidince yavruları alıp kutuya koymuşlar, üstünü kapatmışlar. derken bi süre sonra anne tamamen uzaklaşmış.

çocukların niyeti kötü değil de anneye muhtaç yavrulara hiç dokunmamaları gerektiğini bilmiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ikisinin de birer gözü şişti ve kapandı. bu sabah veterinere götürdüm. eliyle kapalı gözleri açtı. ben daha önce hiç tecrübem olmadığı için gözlerine değmemiştim. sadece pamukla falan dışarıdan siliyordum hafifçe. vet hört diye ayırdı kapakları. içlerinde biriken iltihabı temizledik. antibiyotik sürdük. müdahale etmeseydik körlüğe kadar gidebilirmiş bu göz enfeksiyonları. 4 gün terramycin pomat sürücez. ishal sorunlarını hallettik bu çıktı şimdi de.
Sosyal ağlarda paylaş

Aman diyim abi goz onemli. Su gerizekalinin da tek gozu kor oldu iltihaptan, saga sola nisan alarak atladiginda 20cm saga ya da sola atliyodu denk getiremeyip. =)

http://www.youtube.com/watch?v=zM7wzfiCAvs

Gerci biz yavruyu buldugumuzda kurtarilamaz safhadaydi, haliyle hic sansimiz yoktu ama iyi sen zamaninda yakalamissin yine.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de anne sıcaklığı hissetmeleri için, sıcak su torbası, yanına tık tık eden bir saat, üstlerine de senin kokun olan yumuşak giysi koyup kedileri üstüne yatırırsan bayağı bir mutlu oluyorlar. o saat sesi anne kalbi sesi gibi geliyormuş. kolay gelsin, ama 3 ay sonra sokağa bırakmazsın değil mi? ev ortamına alışan kedilerin sokakta yaşama şansları yok gibi bir şey.

çok tatlıymışlar, umarım sağlıklı büyürler :)
Sosyal ağlarda paylaş

idilik, diğerlerini yapıyordum da saat olayı hoşmuş. bi tane kurmalı eski bişey vardı biyerlerde. bulup kurayım yanlarına :D

evde bi erkek kedimiz var. bunları evde tutamam. 2 aylık falan olduktan sonra apartmanın bahçesine indirmeye başlıycam. yavaş yavaş bahçeye alıştırırım diye düşünüyorum. apartmanın önü zaten kedihane gibi. hemen bahçe kapısının karşısından bi genç arkadaşın dükkanı var, 2 tane kedisi var. sürekli mama var, su var. benim mirruk oradan mama çalıyor bazen :D giriş kattaki komşuların biri de sağlam kedici, diğeri kedileri seviyor onda da sıkıntı yok.

yani sokağa atmayız tabi ama isteyen birileri olmazsa bahçeye alıştırırız, arada eve gelir giderler. öyle idare ederiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

idilik, diğerlerini yapıyordum da saat olayı hoşmuş. bi tane kurmalı eski bişey vardı biyerlerde. bulup kurayım yanlarına :D

ha şimdi gördüm, yanlarına değil, yattıkları yerin altına koyacaksın yumuşak bir beze sarıp. üstüne yatacaklar yani. sıcaklık ve ses, sakinleşmelerini, rahat uyumalarını sağlıyormuş.
Sosyal ağlarda paylaş

o işaretleme olayı kedisine göre değişiyor. benim mirruk merdiven boşluğunu dairenin dış kapısına kadar işaretliyor ama kapıdan içeriye tek bir işaret koymadı daha.

tabi mirruk sokağa çıkıyor. öyle bi faktör var. sürekli evde olsa nolurdu bilemem.
Sosyal ağlarda paylaş

valla bizim erkek kedi cins olduğundan kısırlaştırmayalım dedik bir süre ama kedi bariz bir şekilde çoğu zaman malı bitmiş madde bağımlısı gibiydi sdfs

işaretlemediği yer kalmadı evde.

mecbur kısırlaştırdık. şimdi sokaktak dişi tekir aldım. onu kısırlaştırmayı düşünüyorum açıkcası. öbür türlü hem hayvana yazık hem bize.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...