Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eski uyelerden unity100 ben. Tek mesaj atmaya geldim

dazuu

Öne çıkan mesajlar

kami said:

O referandum yüzünden çok insanın canı yandı.

En son Tayyip halk kitlesine sarınca aklı başına geldi çoğu kişinin. Çünkü çomağın ucu size de dokundu artık. Ama sıra size gelmeden önce çok kişiye geldi. Halk durağına varmadan ne duraklarda mola verdi AKP, bugün bu kadar güçlü olmalarının başka bir sebebi de bu. Buna ses çıkarmaya çalışan çok kişi de vardı ancak hiçbirini dinlemediniz. Ve ses çıkarmaya çalışan bir çok kişi de aynı bugün olacakları öngörmeyi başarabilmişti. Tabi bir zamanlar bu öngörülerde bulunanlarla dalga geçmek modaydı. Ekonomi eyiye gidiyeciler de unutulmamalı tabi, olaya sadece ekonomik açıdan bakanlar; veya ülke stabil kalsın, para kaybetmeyelim diye oyunu AKP'ye zimmetleyen makarnacıların üst versiyonları.

Gerçekten tarafsız düşünebilen biri Tayyip'in nereye gittiğini; ilk ortaya çıkış zamanlarında olmasa bile, referanduma varmadan birkaç sene öncesinden itibaren görebilirdi en azından. Bir insan oy verirken sadece kendi düşüncelerini düşünmemeli. Demokratik bir ülkede yaşıyorsak vereceği oyun başkalarına nasıl yansıyacağını da düşünmeli. Bencillik ettiniz. Ve şuanda hala AKP'yi destekleyenler de aynı bencilliği yapmaya devam ediyorlar.

Yine de insanları bu yüzden yadırgamak ve özür dilenmesini beklemek saçma. Ki dilesen de çokta umrundaydı sanki insanların. Bu arada direk olarak konudaki şahıslar için yazmadım bu mesajımı, yanlış anlaşılmasın.

Doğru diyorsun ama AKP'yi destekleyip şimdi AKP'yi eleştiren kişilere de "hadi şimdi özür dile ve elimi öp" yaklaşımı yapılması da çok yanlış. Belirli konumlara özgürce yaklaşan bir parti olmadı. AKP bu kesimlerin gönlünü alıp da yükseldi. Biz ne kadar "Tayyip özgürlükleri umursamıyor, adam takiyyeci" desek de, bahsettiğim tarz kesimlere hitap edip birleştirici olmadığımız için, bu belanın suçu sadece "Samlerde" değil aynı zamanda bizde de var.
Sufi bu açıdan haklı bence. "Buna ses çıkarmaya çalışan çok kişi de vardı ancak hiçbirini dinlemediniz" diyoruz, tamam dinlememiş kişiler olabilir. Ama bunlarla barışıp anlaşmak yerine halen kavga edilmesi bir çözüm sağlamaz bence.
Sosyal ağlarda paylaş

vay canına, horas'ı da tekrar görmek nasip olacakmış, işe bak sen. :)

güzel yazmış, "cemaatçıydı iyi ki kaçırdık adamı" diyenler görür de feyz alır umarım. benim ne demek istediğimi de doğru anlamış. (tu)
Nefr said:

horacegoesskiing said:

quote edilince öm geliyo artık he mi?

he. o yüzden alıntıloyrum. gözünü seveyim kaybolma

http://forum.paticik.com/thumbnails/a0b/f31/34c/90d/5b9/641/697/832/d78/086/5d_450xNULL.gif
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

düşüncelerinizi beğenmediğim için değil, düşüncelerinizin şu an yanlış olduğu, hatalı olduğunuz açıkça ortada olduğu için özür bekliyorum. ama işte insan beyni böyle birşey, suçlulukta pay sahibi olduğunuzu kabul etmek istemiyor bilinç altınız, o yüzden o zaman hatalı olduğunuzu hala dahi reddediyorsunuz.

İnsanlara zorla özür diletmek, suçlu gibi göstermek neyi kazandıracak? AKP bu şekilde başa geldi. Birilerini iteledeniz, onlar da diğer tarafa yönelmek zorunda kaldı. Adamın hatalı olduğunu düşünüyorsan bırak sende kalsın o. AKP'ye oy veren kişilerin neden oy verdiğini düşünmeniz lazım. CHP'nin, MHP'nin politikasını beğenmediği için, Askeri vesayetin gitmesini istediği için, Kapitalist ekonomik atılımların gerçekleşmesini istediği için, Günümüz şartlarına uygun bir Anayasanın özlemi içinde olduğu için desteklemiş olabilir. Şu an eylemler oluyor, AKP zorla polis gücüyle insanlara baskı ve şiddet dayatıyor. Zamanında AKP'ye oy kullanmış ve Anayasa değişikliğine Evet demiş kişiler şimdi AKP'nin yaptıklarına karşı çıkıyor da olabilir. Ama sırf bu baskılara karşı çıkıyor diye eski düşüncelerinin tam zıttını destekliyor anlamına gelmez. Bunu düşünerek olaylara yaklaşmanız gerekiyor, bu yüzden AKP'yi destekleyenler özür dileyecek bir durum göremiyorlar. AKP'nin özür dilemesi gerektiğini düşünüyorlar, vaat ettiklerini yapmadığı için.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Bu arada abi yanlış anlaşılma olmasın Fizban da dahil kimse AKPliler gelmesin başörtülü gelmesin direnmesin felan dediği yok. Sadece nasıl ki ben şu an her üniversiteye gittiğimde "Ulan bu başörtü mevzusunda amma boşuna inat etmişiz şimdi serbest epi topu takan 10 kişi var niye bu kadar inatlaştık kine saçmalamışız" diyosam aynı şekilde yetmez ama evet diyenlerde "Valla yetmedi lan . Hatalıymışız. Hayır deseydik keşke bölece yüzde 90%la geçicek bi anayasamız olurdu." desin diyor. Yane ben öle hayal ediyorum.
ben hatamı, eşşekliğimi kabul ediyorum, insan olamadığım için. gerçeği göremediğim için. geçmişi değiştirebileceğimden değil, karşımdaki insana karşı bunu borçlu olduğum için özür diliyorum. karşımdakinden de bunu beklerdim de beklemiyorum işte.

babannemi kaybettiğimden beri bu topic'i okumuyordum, horas'ı görünce son 1-2 sayfayı okudum. kalanını da okumam baştan.
Sosyal ağlarda paylaş

horacegoesskiing said:

ben horace.
ben de çapulcuyum gençler.
yeni dünya eski fikirlerle yönetilmez.
beraber yaşamayı bilen daha çok insan var artık. bir şeyler değişmeli ki daha iyiye gitmek mümkün olsun.

en güzel bir dönem bu dönem vakit kucaklaşma vaktidir.

Aha. Abi naber ya =)

edit: Fizban başın sağolsun.
Sosyal ağlarda paylaş

cogunuzun anlamadigi sey bunun bir ozur dileme/dilenme meselesi olmadigi.

olay hayat dersi. siyaset politika ot bok vs gibi karmasik bir sey de degil. cok basit. sadece politikaya ya da ust seviye seylere ait bir mesele de degil. hayatin en basit noktalarinda karsilarina cikacak bir mesele.

akpyi vaktiyle desteklemis olanlarin farkina varmasi gereken sey, hayatin her asamasinda, alaninda, kendi istediklerini yapmak icin yalan soyleyecek, insanlari yaniltip onlari istismar edecek kisi, grup ve zumreler bulunur. bu kisiler duymak istediginiz seyleri soyler ve vaat ederler, hatta, gemilerini yurutmek icin bir sure hakikaten bu vaatleri tamamen ya da bir olcude yerine bile getirebilirler.

yani, mesela akpnin ilk donemlerinde oldugu gibi gecici, yaniltici bir donemsel 'ozgurluk', yahut 'refah', bayindir olma durumu yasayabilirsiniz.

yahut, benim ev arkadasimla ilk sene boyunca gayet duzgun, karsilikli katilima dayanan, istismar olmayan bir ev yasami yasadigim gibi.

ya da isyerinizde birlikte calistiginiz, proje yaptiginiz, herseye karsin yukselme hirsi olan is arkadasinizla onceleri sorunsuz uyumlu bir iliskinizin oldugu gibi.

hayat dersi su :

aynasi istir kisinin.
can cikmadikca huy cikmaz.
carsambanin gelisi persembeden bellidir.

alinmasi gereken dersler bunlar. kisiler, gruplar, kendi karakterleri ve egilimleri ne ise, eninde sonunda o egilimler dogrultusunda hareket etmeye baslarlar. aynen akp gibi, aynen benim ev arkadasim, aynen isyerindeki hirsli pic gibi.

iste akpyi vaktiyle desteklemis olanlarin anlamasi gereken sey bu. ne gerekceyle desteklediklerinin, destek verdikleri gerekcenin onurlu ve ilerici olup olmamasinin zerre kadar onemi olmadigini, akpnin (yahut buraya baska bir cikarci parti koy) eger dunyadaki en buyuk arzu ve problem marsta koloni kurmak olsaydi marsta koloni kuracaklarini turkiyede uzay sanayii bile olmadan vaat edebileceklerini.

en istediginiz en ihtiyaciniz olan seyi bile vaat etmeleri hic onemli degil. istediginiz ve ihtiyaciniz olan seyi verseler bile, uzun vadede mutlaka o ihtiyaciniz olup da size verdikleri seyden cok daha fazlasini alip gotureceklerini.

size vaktiyle 'bakin is boyle degil' diyenler, bu nedenle dediler.

istenen ozur dilemeniz degil. ozur dilemenin ne manasi var, bos laf. bakin arinc bile ozur diledi. ama hala insanlar yerde tekmeleniyor polis tarafindan. hala akpnin eli sopali (civili) satirli genclik kollari polisle adam dovuyor (adana). ozur dilemek bos laf.

hatanin anlasilmasi ve tekrarlanmamasi onemli.

ama elbette, burada kisinin kendi kendine 'evet ben hata ettim bu olayda, kandirildim. bana benim istedigim dogru ve hakli olan seyi vaat ederek, hatta bir olcude vererek, bana uzun vadede cok daha zararli olacak seyleri yapmak icin beni kandirdilar' diyebilmesi lazim.

en zor seylerden biri kisinin, guvendigi biri ya da birileri tarafindan kandirilip istismar edildigini ve artik o kisilere guvenemeyecegini kendisine itiraf edebilmesidir. ve eminim eskiden akpyi desteklemis ve bu gun bu olanlardan dolayi zivanadan cikmis bir cok kisi bu sorunu farkinda olsalar da olmasalar da yasiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...