Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

Esh said:

Sorieno said:

/summon Kharon

summon gordum!

Tasinmadan once yerim dar diye almistim ben. Yaklasik 4 senedir xonar dx i transport pc setup im ile kullaniyorum. Xonar dan hemen sonra cikar cikmaz da ilk parti ile audioengine A5 almistim. ikisiyle de 4 senelik birlikteligim ilk gunki keyfiyle devam ediyor haliyle.

once arada bi yerde gordum, xonar dx ortalama falan degil. 100 dolarlik boyuna bakmadan dovdugu cok sistem gordum. ki cok sistem gordum asdf.

@sorieno
rock ve metal icin farkli markalara yonelmek falan diye de bisey yok. Maalesef gunumuzde adam gibi teknisyenler yok mudur, yoksa ugrasmiyorlar mi bilmiyorum; adam gibi title lar haric duzgun metal mixleyebilen/kaydeden adam yok. Haliyle ben evdeki sistemlerimle bunlari dinleyemez hale geldim. Liseli kulakliklariyla otobuste dinlenir klasmanina giriyor bi zaman sonra. Duzgun yapitlar hala orgazmik. Suc audioengine in veya iyi daclarin degil.

Esh in dedigi gibi Hifi mevzusunun ise sonu yok, dolayisiyla konuya bakmamaya calisiyorum dogrusu. Philips falan gorup agzim yuzum seyiriyor sonra.

Yoksa A5 ler entry urun dahi olsa bi anda kendinizi interconnect bakarken (2 gundur esh i vazgecirmeye calisiyorum 150 liralik kablo masrafi yapmasindan asdfasd) , sanayii de kendi cizdiginiz 633mm lik hoparlor ayaklarini yaptirip icine ince taneli kedi kumu doldurmak icin petshop da kum cesidi ararken bulabiliyorsunuz ( bu boku da ben yedim). Veya falan gunler suren crossover ayarlari, odanin icindeki esyalarin yerini degistirmeye kadar gidiyor. Biz bekarlarin kafasi rahat , HKK -hanim kabul katsayisi- etken hale geldiginde yapilamiyor sonucta asdfasdf @paramecium

ote yandan korax hakli. Bazen de haksiz.
Bu iste 2 uc var. Biri gercekten sevdigi ve anladigi muzigi iyi dinlemek isteyen insanin yaptigi yatirim. Digeri ise yaptigi yatirimdan dolayi iyi muzik dinlemek isteyen insan. Korax in bahsettigi ikinci tip insan.

Cidden oncelikli yapilmasi gereken mudehalelerden once bilmem ne kadarlik monitor aldim demek, sonra onun birini kitapliga birini komidin ustune koyup iyi ses beklemek olmuyor. OCD sahibi insan tili ve Mirage ne demek istedigimi anlar; sirf onlarin evindeki A2 lerin duzgun soundstage olusturmasi icin gunlerce odadaki esya duzeni ve hoparlorlerin duvara uzakligi ,birbirine uzakligi , odadaki konumlarini konusmuslugumuz vardir.

Onun disinda bissuru teknik gibberish sey var cok bahsetmek istemiyorum.

Bu iste yegane tavsiye sevdiginiz muzik icin ekipman alin. Havali oldugu icin aldiginiz seyle muzik dinlemeyin. Mutlu olamazsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Tatminkar oldu gerçekten. Önce Esh büyük bir hatadan döndürdü, ki büyük oranda müzik dinleme amacıyla Z906 almak üzereydim idareten kullanma niyetiyle, şimdi sen de mühürlemiş oluyorsun.

Tek merakım, yıllarca 5+1 sistemle subwoofer'la dinlemeye alıştıktan sonra bookshelf speaker'lar biraz "hafif" gelmeyecek mi? Yoksa zamanla bi de subwoofer kovalayayım mı, gerek var mı?

Gerçekten işin teknik boyutuna çok vakıf değilim ekipman söz konusu olunca. Ama işin Z906 500w, A5+ 150w lolwut noktasında değerlendirilemeyecek kadar sayıya indirgenemeyecek boyutta olduğunu biliyorum. His işi müzik; o yüzden hissedip, dinleyip almak lazım. İki üç hafta sonra bir İstanbul seyahatim olacak, oturup dinleyeceğim rodajdan geçmiş bir A5+'ı. Herhalde, ve umarım, alırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Simdi oncelikle bkz. korax in onceki mesajlari bi en bastan.

Sonra hayir. A5 e bass i hafif diyecek mantikli insan henuz gormedim. Bu ancak soyle bi senaryoda olur; buyuk ve ince duvarli bi salonda kullanirsin seti. Bass her sekilde sonumlenir, tatminkar biseyden ziyade hafif bi ugultu duyar hale gelirsin. O durum da setup in degil mekanin sucu olur.

Hadi diyelim ki sub kovalamaya karar verdin. A5 ile eslestirebilecegin sub i A5 fiyatina dahi bulamazsin. A5 gibi ciddi karakter sahibi ve yumusak driverlara sahip bi setup icin melodik sub bulma quest i husran ve huzunle sonuclanir. Bir de teknik altyapi yoksa crossover ayari kurbani kor bicakla kesmeye benzer. Dinleti oturumlarinin her biri bas agrisiyla biter. net. Kisaca hayir, duzgun melodik bi sub bulmadikca 30 metrekareden ufak odalar icin a5 ile eslestirmek icin ben sub onermiyorum.

Sonra guc mevzusu geliyor; 150w ciddi cok ciddi bi rakam. Burda soyle salak bi benzetme yapabiliriz ne kadar ayni olmasa da. 250bg lik bi spor arac vs 5 adet 75bg lik clio gibi biseye benziyor coklu hoparlor setlreini stereo ile karsilastirmak.
Ustelik audioengine hep underrated cikiyor. Olculen guc 185 civarlarinda biseyler ciktigi testler vardi 4 sene evvel. Dogrusu ben henuz a5 in son sesini gormedim.

edit:quote sildim
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Muzik isinde bu bu kadar watt, bu kadar snr o kadar da gecerli degil oturup dinleyeceksen sadece. Volume gibi teknik yonlerde fikir verirler sadece, sesin kalitesinde cok veremezler, en fazla alt ve ust limitler belirlerler.

Dedigim gibi PCM2702 ile birseyler dinliyorum su an. Mendelssohn'nun Italyan Senfonisi caliyor iste, epey epey basarili. Teknik yonlerine bakarsan PCM2702 o kadar da iyi bir cip degil ama butun olarak cok basarili bir urun cikarmis uretici. Cok daha iyileri var tabii, budget ne de olsa bu, ama sadece cip'in teknik ozelliklerine bakip kotu demek olmaz. Uc kati fiyata satilan X-Fi kartlardan daha iyi klasik muzik dinlerken. Analog karakteri katiyor ama kendisi, yukarda Korax'in dedigi gibi kisisel zevk bu birazda. Ama klasik muzik dinlerken o karakter iyi oluyor bence.
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

Cidden oncelikli yapilmasi gereken mudehalelerden once bilmem ne kadarlik monitor aldim demek, sonra onun birini kitapliga birini komidin ustune koyup iyi ses beklemek olmuyor. OCD sahibi insan tili ve Mirage ne demek istedigimi anlar; sirf onlarin evindeki A2 lerin duzgun soundstage olusturmasi icin gunlerce odadaki esya duzeni ve hoparlorlerin duvara uzakligi ,birbirine uzakligi , odadaki konumlarini konusmuslugumuz vardir.

Onun disinda bissuru teknik gibberish sey var cok bahsetmek istemiyorum.

Bu iste yegane tavsiye sevdiginiz muzik icin ekipman alin. Havali oldugu icin aldiginiz seyle muzik dinlemeyin. Mutlu olamazsiniz.

ahahah tam bu hikayeyi yazayim dedim mesajini okurken. sen soylemissin bile

audioengine a2 leri aldigimda soundstageden memnun kalmadim ve a2 lerin yeri, oturma duzenim ve gen oda duzeninin cok sikko oldugunu fark ettim. kharonla 2 hafta falan sirf a2 ler icin konustuk. sonra planlar falan cizdim kendime yeni masa, a2 lere stand alcaktim ve odanin duzenini tamamen degistircektim.

2 hafta da evden cikmayip headphone arastirdim sadece. iyice ocd ye bagladim. sonra kizdan falan ayrildim. lan napiyorum ben dedim. a2 lerin yeri gayet guzel su an degistirmedim. sesten de memnunum.

ozel vinylerin 24/96 riplerini arastirarak, kiyaslayarak invitation only paylasim sitelerinden indirip arsivlemeyi biraktim. 320 kbps mp3 ler yeterli geliyor.

brainwavz r1i de iade etmeyi becerememisiz. malzeme kalitesi sikko da olsa kulaga oturtunca aldigim sesten cok memnunum. bu bozulana kadar bunla devam. sonra fischer audio consonance alirim. mayista da dogum gunumde v moda m80 getirtcem arkadasa amerikadan. belki daha sonra bi portable amp abartmadan. az kalsin 2 bin liraya headphone falan aliyodum.
Sosyal ağlarda paylaş

O.t

Abartmayalım. Toy zamanlarımda bu Kharon bana amd işlemci gigabyte anakart ve amd/ati ekran kartı aldırmış insandır. Meşhur a-data ramlerini unutamıyorum hala :))

3000 tl verip 800e satmıştım sistemi 5 ay sonra yeter diyerek. Intel asus ve nvidia'dan ötesi yok diyerek 5000tl'yi bayılıp huzura ermiştim.

Sonra da kendi işimi kendim görmeliyim diyerek donanım konularına el attım ve ebedi huzuru buldum.

Bu da böyle bir anımdır (:D

Neyse latifeyi kenara bırakıp şu kulaklık konusunda kararsızlığımı ortadan kaldırmaya yönelik birkaç şey dile getireyim.

@Esh

Sence sanalmarketim'den Audio-Technica A900x'i mi almalıyım yoksa

Yurt dışından aynı paraya farklı bir ürün mü getirmeliyim ?

Misal Beyerdynamic

http://www.amazon.com/s/ref=sr_st?bbn=172282&qid=1360907325&rh=n%3A172282%2Cp_4%3Abeyerdynamic%2Cp_36%3A1253507011&sort=popularity-rank

Ne dersin ne yapmalı ? Sanalmarketim giydiriyor fiyatları eğer yurt dışından etiket fiyatının altında 75 euro'ya alınmış gibi kargolayabilecek bir firma varsa paranın hakkını verecek daha iyi bir kulaklığa yönelmek daha iyi olur diye düşündüm.

Çok kararsız oluyorum bu kulaklık konusunda. Nedir senin tavsiyen, ne yapmalı ? AT ile Beyerdynamic kıyaslanırsa arada fark vardır diyebilir miyiz ?
Sosyal ağlarda paylaş

Kulaklik isi review okumaktan gecer abi.

Yani sen ne tarz muzigi hangi tonlarda dinlemeyi seviyosun mesela.

Atiyorum ultrazone daha mekanik ses verirken bayerdynamic daha sicak tonlar sunar gibi. Techno dinleyene farkli caz dinleyene farkli kulaklik daha uygun.

Ath 900 de sicak ton ve guzel bir soundstage e sahip cok guclu baslari olan bir kulaklikmis. Midler hafif sonuk kaliyo demisler genelde. Ama alanlar memnun gozukuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...