Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beslenme

Killer

Öne çıkan mesajlar

Wispy said:

Yaş 30+ Boy 188 kilo 90, göbek mevcut. Yağ 20% gibi bir şey

Sakatlıklardan kurtuldum 3 aydır çalışıyorum.

Sabah genelde 1 max 2 kaşık homemade fıstık ezmesi atıp çıkıyorum işe.

Öğlen işte çıkan et/tavuk yemeği yoğurt

Akşam 400g et biftek tavuk vs ve salata.

Haftada 3 gün sporu akşam yemeğinden sonra yapabiliyorum 9 gibi. Supplement almıyorum

Şimdi spordan sonra bir şeyler yemem şart mı tonbalığı falan gibi ? Yoksa akşam yemeğinde ayı gibi et yediğim için gerek yok mu ?

Makarna pilavsızlık fena vurdu ama yaşamaya çalışıyorum bir şekilde

karbonhidrat?
Sosyal ağlarda paylaş

Karbonhidrat not found zaten. Sabah yer fıstığından alıyorum bir de yoğurttan salatadan o kadar.

İlk günler çok kötüydüm de şimdi alıştım böyle canım çok çekmiyor.

Stringray said:

spordan sonra illa yemek yemene gerek yok. öncesinde yediğin yemek besler kaslarını. yalnız özellikle çalıştığın günlerde karbonhidratı kesmemen gerekiyor.

Karbonhidrat spor öncesi enerji için mi yoksa kas gelişimi için mi lazım ?
Sosyal ağlarda paylaş

karbonhidrat her şey için lazım. spor yapıyorsun diye hiçbir makrodan kısamazsın karbonhidrat-protein-yağ hepsini tüketmen lazım. bu şekilde beslenerek hata yapıyorsun ki tuvaletteyken bunu fark etmişsindir bence lifsizlikten dolayı parça tesirli çalışıyorsun muhtemelen.

pilav, makarnayı illa keseceksin diye bir şey yok, esmer olanlarını tüketebilirsin glisemik endeksleri daha uygun olur, mercik falan da tüketebilirsin hem protein hem karbonhidrat değerleri iyi. onun dışında zeytin yağı ve ufak miktar kuruyemiş iyi kaliteli yağlar için.

fıstık ezmesi fena bir besin değil de kaliteli yağların yanında doymuş yağ da alıyorsun onla, ayrıca kalorisi baya yüksek dikkatli tüketmen lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

home made demiş sıkıntı olmaz 1-2 kaşıktan. ama kompleks karbonhidratı tamamen kesmemek lazım. çabuk yağlanıyorsan bulgur, buğday, kahverengi makarna ve pilava yönelebilirsin, kalorileri aynı ama kan şekerini daha yavaş yükseltir. rule of thumb olarak spor yaptığın günler et yanında 12 çorba kaşığı, diğer günler 6 çorba kaşığı kompleks karbonhidrat alabilirsin öğle ve akşam yemeklerine bölerek mesela. zaten spor yaparken daha zinde hissedersin kendini bu şekilde daha çok fayda alırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle söylim, şu aralar sporu sallıyorum ve düzenli beslenmemi eksik yapıyorum. Günde 2 öğüne düştüm kötü uyku düzeni yüzünden. Ama bu süreçte 8 kilo verdim kısa sürede. Spor yaparken doğal olarak çok sık ve iyi beslenirken şimdi sadece az beslenerek (ama hala kaliteli) verdim kiloyu. işin kötü tarafı kas ve yağdan eşit gidiyor gibi. Haftaya antrenmanlara başlarken ölçtüreceğim tekrar ama göbek falan gitti.
Sosyal ağlarda paylaş

insulin geyiği dediğim fat gain açısındandı. glisemik indeks önemsiz ama satiety önemli ve ikisi paralel gidiyo gibi. yani glisemik indekse dikkat etmek dolaylı yoldan az acıkmayı sağlayıp yine işe yarar. ama "insulin fairy" yüzünden değil bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

insülin olayı broscience değil ama vücut tipi, metabolizma hızı ve alışkanlıklara göre farkettiği için belirli bir kesmi hiç ilgilendirmiyor. özellikle geçmişinde kilo sorunları olan endomorph'lar için önemli, bu kişiler kalori alımında dikkatli davranmalı ve bulk döneminde glisemik indexe dikkat etmeli. ectomorph'lar avantajlı bu konuda onlar rahat rahat yiyebiliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...