Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beslenme

Killer

Öne çıkan mesajlar

Abi Dukan sırf protein falan değil bu arada, bayağı sebze meyve, faydalı yağ falan tavsiye ediyor adam. Milletin anlattığı ya da yarım yamalak bildiği kadar değil mevzu.

Ben Dukan diyeti yaptım, 14 kilo verdim, hayatımda yemediğim kadar sebze vs. yedim. Diyeti tamamlayınca beslenme alışkanlığınız değişmiş oluyor komple. 1 sene boyunca şeker çikolata yediğimde "bu ne lan ben bunu mu yiyormuşum?" dedim. Sonra hatun yine karb.ları hazır şekerleri dayayınca boku yediydim tabi.

Dukan'da ilk 3-4 günden sonra nişastalı sebzeler ve meyveler hariç tüm sebzeler serbest. İstenen kiloya geldikten sonra da yavaş yavaş karb içeriğini arttırarak gıda eklemesi yapılıyor (makarna, pilav, buğday ekmeği, meyve, yemiş ekleniyor.)

En boktan yanı bayağı bayağı oturup ekmek falan hazırlamak, işte kendi yemeğini yemek ve kebapçıya gidince bile adama etin nasıl hazırlanması gerektiğini anlatmak zorunda kalmak sdf.

Ben nşa'da da et ağırlıklı beslendiğim için çok kolay olduydu uygulamak. Sadece çikolata, baklava, pringles, kola, makarna, beyaz ekmek falan çıkarttım hayatımdan ve onların yerine sebze ekledim lel.
Sosyal ağlarda paylaş

abi tabi ki sirf protein degil. sirf proteinli diyet mi olur lan. sicamazsin 2 gun sonra.

ama anafikri spor yap carb i minimumun da altina indir, yediginden fazlasini harca. o yuzden kendi kampinda sisko kizin tek oldu abi asiri spor yaptirmaya calisirken.

ayrica dukan diyeti yapan iki arkadasim vardi ikisi de baya iyi kilo verdiler dayanip. sonra tekrar geri aldilar cunku bu diyet surdurlebilir degil.

o hamburgeri de yiyeceksin, pizzayi da. onemli olan it gibi sporu u yapmak. spora da bana sorarsan direk diyetsiz baslayacaksin. 1-2 ay takildiktan sonra carbi yavas yavas azaltirsin. zaten herkes etobur, arnold gibi degilsen gunde 5 kilo et yemen de gerekmiyo. at bi shake aksam, oglen de ye tavuk gogsunu kuzu sisini.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

abi tabi ki sirf protein degil. sirf proteinli diyet mi olur lan. sicamazsin 2 gun sonra.

ama anafikri spor yap carb i minimumun da altina indir, yediginden fazlasini harca. o yuzden kendi kampinda sisko kizin tek oldu abi asiri spor yaptirmaya calisirken.

ayrica dukan diyeti yapan iki arkadasim vardi ikisi de baya iyi kilo verdiler dayanip. sonra tekrar geri aldilar cunku bu diyet surdurlebilir degil.

o hamburgeri de yiyeceksin, pizzayi da. onemli olan it gibi sporu u yapmak. spora da bana sorarsan direk diyetsiz baslayacaksin. 1-2 ay takildiktan sonra carbi yavas yavas azaltirsin. zaten herkes etobur, arnold gibi degilsen gunde 5 kilo et yemen de gerekmiyo. at bi shake aksam, oglen de ye tavuk gogsunu kuzu sisini.

Kilo alma sıkıntısı şurada, diyetin sürdürmen gereken kısmında adam diyor ki kitapta artık ne isterseniz yiyebilirsiniz, yalnızca bokunu çıkartmayın, mümkünse hazır şekerden uzak durun, haftada bir gün dukanın protein diyetini yapın ve 30dk yürüyün.

Üstelik diyetin ömür boyu sürecek kısmına geçtiğinde artık şeker bağımlılığı ortadan kalkmış oluyor ve tatlı yeme isteği pek kalmıyor. Benim bir şeyler izlerken yemek yeme alışkanlığım vardı, su içmiyordum, 250 300gr çikolata yiyordum günde; bunların hepsi ortadan kalktı diyet sürecinde ve sonrasında.

Ben bu adamın dediğini yaptım 1 sene boyunca 1 gram almadım. Sonra işte hatun karnı yarıkları, tereyağlı pilavları, kadayıf dolmalarını, akşam yatmadan önce meyve salatalarını yığdı önüme. Yİ ASLANIM YARASIN diye de gazladı gg no re. Ha kilo almadığım dönemde de yiyordum da mesela akşam 8-9'dan sonra bir şey yemiyordum, şerbetli tatlıyı 2-3 haftada bir canım çekiyordu, 20 - 30gr çikolata yediğimde fazla geliyordu falan fıstık.

Kilolu insanlarda sıkıntı şu, "diyet yapayım zayıflıyım sonra oturur yerim, kilo almaya başlarsam tekrar diyet yapar zayıflarım" gibi bir mentalite geliştiriyorlar. O yüzden kilo verdikten onları şişmanlatan eski alışkanlıklarına dönüyorlar. Eski alışkanlıklar da eski kiloyu geri getiriyor haliyle.

Yoksa diyet herhalde istediğin kiloya geldikten sonra sürdürmesi en kolay diyet.

Neyse Dukan para veriyor sanacak millet sdkg, cidden hayatımı düzene soktu vaktiyle. 3-4 aylık bir süreçte tüm beslenme alışkanlıklarımı düzenledi; evde yemek yapan, yürüyüşe çıkan, çer çöp yemeyen birisine dönüştüm kısa sürede.

Hani herkese göre bir diyet mi dersen değil kesinlikle; şekeri ve fast food'u bir anda kesmek cidden sigarayı bırakmak gibi obezler ya da benim gibi skinny-fat'ler için. O yüzden diyete başlayan insanlar iradesizlikleri ölçüsünde tatlandırıcı kullanıp, dukan tatlıları falan yapıyorlar ve bence bayağı zararlı bir şey bu. Birincisi beslenme alışkanlarının değişmesi gerekirken sadece yedikleri çöpün tatlandırıcılı versiyonunu yiyerek onları obez yapan alışkanlıklarını sürdürüyorlar, ikincisi vücutlarına etkisi şu an pek de bilinmeyen pek çok yapay bileşen alıyorlar. Ben mesela tatlandırıcı kullanmıyorum, yemeklerle gazlı içeçek içmiyorum light da olsa. Canım kırk yılda bir kola falan içmek isterse diye evde 6'lı 200ml'lik zero'lar var onlardan bir tane içiyorum. 7 gün oldu mesela 2. kez dukan yapmaya başlayalı, totalde 3 kutu 200ml'lik zero içtim. Diyete başlamadan önce günde 500ml - 1lt falan gazlı içecek, meyve suyu etc. içiyordum ve su içmiyordum. Şimdi o içmediğim miktarı su ve maden suyuyla ikame ediyorum falan falan.

Dipnot: Abi bildiğim kadarıyla Dukan herhangi bir kamp düzenlemiyor, sadece arada seminer veriyor, hatta Türkiye'ye geldi geçen sene mi ne. Diyetten kaynaklanan bir ölüm vakası da yok sanırım. Okuduğum en büyük olay İngiltere'de bir adamın bilmediği bir genetik rahatsızlıktan dolayı kısa sürede çok fazla protein içerikli gıda tüketmesi sonucu komaya girmesiydi. Ama yine kitabın başında diyete başlamadan önce ve diyetin evreleri içerisinde doktor kontrolünden geçmeyi tavsiye ediyor adam.

Oh wot :<
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

abi o sporu kim yapacak. zaten günde 4 saat oturuyorum evde. nasıl motive edeceksiniz, sadece forumdan şişko demekle olmaz.

Abi asansör veya yürüyen merdiven kullanma, toplu taşıma vs. kullanırken oturmak yere ayakta durmayı tercih et, yürüyebileceğin yerlere yürüyerek git gel, çok gaza gelirsen de 15-20dk yürü. Daha fazlasına gerek yok bence eğer hiç spor yapmıyorsan uzuuun zamandır. Spor yapmayan birisi spor salonuna vs. başladığında o tempo, yorgunluk, disiplin falan çok zor geliyor; bazen hayal etmesi bile bezdiriyor insanı. Sonra doğal olarak sporu bırakıyorsunuz, gerek yok. Ufak tefek şeylerle başlamak lazım. Ben de hatta 94 kilo olduğum dönemde bayağı hamlamıştım spor geçmişim olmasına rağmen, böyle başladım. En son her sabah 10km'den fazla koşarken buldum kendimi dsfj

Edit: Hepinizi alıntıladım, artık çalışmaya başlayabilirim :>:>:>
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

goldbären said:

abi o sporu kim yapacak. zaten günde 4 saat oturuyorum evde. nasıl motive edeceksiniz, sadece forumdan şişko demekle olmaz.

Abi asansör veya yürüyen merdiven kullanma, toplu taşıma vs. kullanırken oturmak yere ayakta durmayı tercih et, yürüyebileceğin yerlere yürüyerek git gel, çok gaza gelirsen de 15-20dk yürü. Daha fazlasına gerek yok bence eğer hiç spor yapmıyorsan uzuuun zamandır. Spor yapmayan birisi spor salonuna vs. başladığında o tempo, yorgunluk, disiplin falan çok zor geliyor; bazen hayal etmesi bile bezdiriyor insanı. Sonra doğal olarak sporu bırakıyorsunuz, gerek yok. Ufak tefek şeylerle başlamak lazım. Ben de hatta 94 kilo olduğum dönemde bayağı hamlamıştım spor geçmişim olmasına rağmen, böyle başladım. En son her sabah 10km'den fazla koşarken buldum kendimi dsfj

Edit: Hepinizi alıntıladım, artık çalışmaya başlayabilirim :>:>:>

peki irade limitli bir kaynak mıdır? yoksa bu yürüyen merdiven kullanmamak falan iradeden boş yere tüketir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
Bu lor peynirinin hem yağsızı hem de tussuzu yok mu ya, yiyorsanız nereden alıyorsunuz siz? Bir de pakette aldıklarımda arkasında hep peynir altı suyu yazıyor ama millet cassain niyetine tüketiyorum demiş internette, e peynir altı suyu direk whey değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Yaş 30+ Boy 188 kilo 90, göbek mevcut. Yağ 20% gibi bir şey

Sakatlıklardan kurtuldum 3 aydır çalışıyorum.

Sabah genelde 1 max 2 kaşık homemade fıstık ezmesi atıp çıkıyorum işe.

Öğlen işte çıkan et/tavuk yemeği yoğurt

Akşam 400g et biftek tavuk vs ve salata.

Haftada 3 gün sporu akşam yemeğinden sonra yapabiliyorum 9 gibi. Supplement almıyorum

Şimdi spordan sonra bir şeyler yemem şart mı tonbalığı falan gibi ? Yoksa akşam yemeğinde ayı gibi et yediğim için gerek yok mu ?

Makarna pilavsızlık fena vurdu ama yaşamaya çalışıyorum bir şekilde
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...