Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Okullarda kılık kıyafet serbest

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

BabacumMostors said:

antiban said:

bu parası olmayan utanır geyiği de baydı artık.

ailesi fakir olan çocuk sanki hiç sokağa çıkmıyor tv izlemiyor. çocuk da olsa farkındadır zenginlik nedir fakirlik nedir.

ben ilkokuldayken hiç bilmezdim hani kim ne kadar zengin, aynı şekilde orta 2 ye kadar da bu böyle gitti sonradan anlamaya başladık. yıllar sonra "ulan ben kimlerle okumuşum piiii" dedirtecek insanlarla okumuşum

o tek tip muhabbetinde algılamak zordu

ha ilkokulda serbest olsun ortaokul lise yine üniformalı olsun derim hadi lisenin son iki senesi de serbest olsun

yok lan bizde bayağı belli oluyordu
zaten özel okuldu herkes zengindi de
kim çok zengin o belli oluyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

antiban said:

bu parası olmayan utanır geyiği de baydı artık.

ailesi fakir olan çocuk sanki hiç sokağa çıkmıyor tv izlemiyor. çocuk da olsa farkındadır zenginlik nedir fakirlik nedir.

ben ilkokuldayken hiç bilmezdim hani kim ne kadar zengin

burada mesele kimin kaç parası olduğunu anlamak değil zaten. kaldı ki beslenme çantasındaki şeylerden, cebindeki harçlıktan, teneffüste aldığı ıvır zıvırdan da anlaşılır.

sen o dönemde fakir değilmişsin ki dikkatini çekmemiş bu durum. fakir olsan kimin parası var kimin yok dikkatini çekerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye daha buna hazır değil bence :) Cocuklar fakir zengin bilmez diyorsunuz da, lisedeyken beden eğitimi dersinde Nike, Adidas giyene Ali Ağaoğlu muamelesi yaparlardı benim zamanımda :)

Çocuklar 1 sene öncesinden anasına babasına yalvarırdı seneye Nike eşofman ve ayakkabı alacan yoksa isyan çıkarırım diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Sequo said:

Türkiye daha buna hazır değil bence :) Cocuklar fakir zengin bilmez diyorsunuz da, lisedeyken beden eğitimi dersinde Nike, Adidas giyene Ali Ağaoğlu muamelesi yaparlardı benim zamanımda :)

Çocuklar 1 sene öncesinden anasına babasına yalvarırdı seneye Nike eşofman ve ayakkabı alacan yoksa isyan çıkarırım diye.

ben terlikle geliyordum bedene. yoktu paramiz. dalga gecenlerede kafasina terlik atiyordum.
Sosyal ağlarda paylaş

kavurma said:

FAKİRLER okumasın o zaman abi, sadece parası olan okusun anasını satayım. yazık lan.

Anadoluda böyle problemler yok. Bu tür problemler sadece İSTANBUL da var. İstanbullu kendini şehirli görüyor ama bence türkiyenin en rezalet yeri.

İstanbulda geliri olmayan zaten okutamıyor. Bakın tür mahallelere semtlere maksimum orta 2 terk bebeler. İlkokul mezunu çok.

Aile eğitimsiz olunca nasılsa parada yok ayağına çocuğada işliyor bu. Baba okula gönderse bile puşt okuldan kaçıyor derse gitmiyor.

Birde ben Safranboluluyum mesela bizim oralarda iyi okul süper lisedir, anadolu lisesidir, fen lisesidir. Doktorlar, Mühendisler bu tür liselerden üniversiteye yol alır. Ama gel görki istanbulda devlet okullarının hali içler acısı.

Çocuğum var 3 yaşında hep devlet okulunda okusun diye hayal kurardım taki doğana kadar. Şimdiden doğa kolleji ile anlaşma yaptım şu sene okula başlayacak diye.

istanbul bitmiş daha da geriye gidiyor ama kimsenin haberi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

tek tip okul kıyafetinin önemi kimin marka giyip giymediği değil. Bir öğrenci günün 5-6 saatini okulda geçiriyor. Haftanın beş günü bir çocuk kendi yaşıtlarıyla, kendine ait olan sosyal çevrede önemli bir zaman dilimini geçirecek. Bir öğretim yılı 170 ila 180 gün arası. Oluşturacağı arkadaş çevresi okul harici oluşturacağı çevreden çok daha geniş ve daha da önemlisi çok daha farklı ve çeşitli. Her gün farklı bir kıyafet giyebilecek maddi güce sahip olanlar da olacak, bunun yanında tek bir kıyafetle bir haftayı geçirmek zorunda olanlar da olacak. Türkiye gibi sosyal adaletin olmadığı, gelir eşitsizliğinin, fırsat eşitsizliğinin olduğu, farklı kültürler, kimlikler ve sosyal çevreler arasında uçurumların oluştuğu(oluşturulduğu) bir düzende bu gibi durumların çocuğun gelişiminde önemli bir etkisi olmayacağını düşünmek saflık olur. Tek tip kıyafet önemli ölçüde bu sorunu ortadan kaldırıyordu.

Tabi belli serbestlikler olsun kıyafet konusunda, öğrenci kendini rahat hissetsin buna itirazım yok. Ama yeni yönetmeliğin getireceklerini iyi gözlemlemek lazım. Bu iş okadar basit ve siyasi malzeme yapılacak birşey değil. yeni nesilin ne durumda olduğunu hepimiz az veya çok görüyoruz. Ben durumu kendi dönemimden daha iyi görmüyorum. Evet teknoloji ilerledi, bilgi konusunda uçsuz bucaksız bir duruma geldik ama sosyal konularda, insan ilişkileri konusunda çok daha gerilerdeyiz. O yüzden geri dönüşü zor olan, sıkıntı verecek olan adımlar kolay atılmamalı. Toplum nazarında bu konular tartışılmalı, olmadı bölgesel olarak bu değişimler başlamalı. Böyle yönetmeliklerle, tepeden gelen emirlerle bu işler olmaz, olmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

meh kim takar trdekini

http://files.myopera.com/chieejzarn/albums/6850832/moe%20175186%20hanasaku_iroha%20jpeg_artifacts%20kishida_mel%20matsumae_ohana%20seifuku%20thighhighs.jpg

bunların gittiği gün bir çağ kapanır ama

bu kapanır
tayt sezonu açılır... yeni meyve veren gençler. ergenlerimiz esasen tutmak zor olucak
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...