Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

para

Bone

Öne çıkan mesajlar

fede said:

o sistem olabilir. çünkü sistem zaten ona uygun, üstüne bi de dolar kullanacaksın lan diye ırağa girmeleri ve kaddafiyi devirmelerine bakılırsa o sisteme gidiş var

dolar bugün "gayrı resmi" rezerv para, halınızda yer eden ve artık desen olarak kabul edilen bir leke gibi

dolardan vazgeçmek gerçekten zor çünkü dünyadaki mevcut $ kadar dünya çapında tedavülde olan başka bir para birimi yok

bir ülke için "güç" ne demektir bunu da irdelemek gerekir ama ben o konuya girmeden "güç" anlamına gelen şeylerden sadece birinin "merkez bankası" olduğunu söyleyebilirim tabii bu noktada biraz da "entegrasyon ve küreselleşme politikaları"na da girmek gerekir ki en nihayetinde laf AB'ye yani € zone a bağlanacak

neyse, nihayetinde MB güçlü olan ülke güçlü ülkedir. noırmal şartlar altında MB özerktir ve para-maliye politikalarını yönetir. konjonktürel durumlara göre pozisyon alır, ülke içindeki yerli-yabancı para arzını denetleyerek ekonomiyi kontrol altında tutar

bu yüzden hiç bir ülke kolay kolay MB'ından vazgeçmek istemez

peki AB de ne oldu? ingiltere haricinde bütün ülkeler tek bir MB na bağlandı yani Ab üye ülkelerin ekonomi politikaları birleşti, serbesiyet kalmadı. AB entegrasyon süreçlerini henüz tam olarak bitirebilmiş bir topluluk değil (bkz: ortak anayasa) bu yüzden de ekonmisi zor durumda olan ülkeler durumdan şikayetçi, yunanistan € zonedan çıkmayı serbest ekonomi politikaları işleyebilmek için istiyor, en azından muhalif politikacılar çıkış yolu olarak buna işaret ediyor

her ülke kendi MB'na sahip olma isteğini sürdürdükçe doğal olarak kendi parasını kullanmak istyecek e bu durumda ortak paraya geçiş, tün dünyayı kaplayuacak şekilde, mümkün değil. bölgesel olabilir elbette bkz: amerika federal devleti, AB
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

BabacumMostors said:

Karea said:

sen çok yanlış anlamışsın para işini lol

ben değil, tarih öyle anladı

http://en.wikipedia.org/wiki/Bretton_Woods_system

şimdi

para altınla değil gümüşle bakırla başladı bu konuda farklı bir şey söylemedim

sonra elinde altın stoklayan bir takım zengin tüccar kesim ortamı manipüle ederek sikke basımını altın olarak yapmaya başladı ve köşe oldu herhangi bir akademik dayanağı olmayan teori, kapitalist süreç içerisinde akla yatıyor ama kanıtlanabilir değil

sonra bu altın stokçuları hem ortamdan altın çekip para bastılar, hemde karşılıksız bastılar evet, brettonwoods döneminde ABD nin yaptığı aynen bu, stokçu durumunda olan ABDnden başkası değil de gaulle bu duruma isyan etti sonuç olarak brettonwoods sistemi çöktü

win win oldu

senin para dediğin şey değersiz kağıt parçası, sadece teminat - borç hattta ( paranın açılımı borç dur- başkasının borcu var senin cebinde para falan değil o )üretilen mal ve himetler karşılığı ile kaydi para arasındaki farka bakarak değerli veya değersiz olduğunu görebiliriz. reel olarak yaratılan katma değer yüksekse paran değerli düşükse paran değersiz

sen hala yanlış anlıyorsun hayır yanlış anlamıyorum, ince görüyorum

bank money

git bir araştır bakalım şu an piyasada dönen dünya üzerindeki paranın ne kadarının karşılığı var e ben bunu da söyledim farklı bir şey demedim ki

gerisi hep söz, borç vs vsdoğru, katılıyorum, gerçek hayatta borç alacak ilişkisinde borç>alacak
Sosyal ağlarda paylaş

size olcaklari soliyim simdiden,

ileride her insan cipli olacak, bu dna larina falan mi islenir bilemem

daha sonra dunya genelinde bu cip i takmayan insanlara uluslararasi gecislere falan izin verilmicek.

para tasima falan olmicak, bu ciple gittigin yerde latte falan ictigin zaman hesabindan direk olarak dusulecek, bu goz tarama olur, parmak basma olur vs..

bu sekilde para denen nesne ortadan kalkip herkesin bedeni bir kredi karti olacak, o sekilde dunya uzerinde insanlarin en basit bir bicimde bilgi paylasimi yapilacak, bu sekilde suc oranlarinin falan dusecegi dusunulecek..

ama gercekler bambaskadir...
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

senin para dediğin şey değersiz kağıt parçası, sadece teminat - borç hattta ( paranın açılımı borç dur- başkasının borcu var senin cebinde para falan değil o )

benim altınım var senin de bankan var. ben altınımı senin bankana koydum, alacaklı oldum. sen altınımı aldın borçlu oldun. yani o paranın kaynağı alacak ya da borç değil altın.

anladığın kadarıyla bile bilgi eksikliğin var konu hakkında. bu eksiklikleri gider gel modern para teorilerini tartışalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

ilk para tahminimce

1- ya bir çeşit senet olarak falan doğmuştur. yani adamın sana borçlu olduğunu kanıtlayacak bir alet gibi, s"en al bunu şimdi bi ay sonra gel ben sana 10 inek vericem sen bunu bana geri verince" diye. aynı şekilde bu adamda elindeki borç senedini başkasına satmıştır 8 inek karşılığı demiştir bi ay sonra git sana 10 inek vercek vs diye. Böyle böyle kullanılmaya başlamıştır.

ve factoring işte böyle doğduu
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Karea said:

senin para dediğin şey değersiz kağıt parçası, sadece teminat - borç hattta ( paranın açılımı borç dur- başkasının borcu var senin cebinde para falan değil o )

benim altınım var senin de bankan var. ben altınımı senin bankana koydum, alacaklı oldum. sen altınımı aldın borçlu oldun. yani o paranın kaynağı alacak ya da borç değil altın.

anladığın kadarıyla bile bilgi eksikliğin var konu hakkında. bu eksiklikleri gider gel modern para teorilerini tartışalım.

"para = altın" sanki sanayi devrimine kadar öyleydi, sanayi devrimi sonrası dönemde (brettonwoods dönemi hariç) "para = üretilen mal ve hizmetler" halini almadı mı? en nihayetinde günümüzdeki değeli maden rezervi toplam kaydi parayı yine karşılamıyor, yoksa nakdi paranın miktarı üzerinden mi konuşmak daha doğru olur?
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

huun said:

Karea said:

"para = altın" sanki sanayi devrimine kadar öyleydi, sanayi devrimi sonrası dönemde (brettonwoods dönemi hariç) "para = üretilen mal ve hizmetler" halini almadı mı? en nihayetinde günümüzdeki değeli maden rezervi toplam kaydi parayı yine karşılamıyor, yoksa nakdi paranın miktarı üzerinden mi konuşmak daha doğru olur?

1971 krizine kadar para=altın geçerliliğini korudu. Para aslında bir ülkenin elindeki altın karşılığı vatandaşa dağıttığı bir senetti, haliyle ülke elindeki altın miktarından fazla para basamıyordu. Kriz sonrası ABD o kuralı mıncırdı.
Sosyal ağlarda paylaş

işte o olay 1944-1971 arasında oluyor brettonwoods anlaşması diye aratın detaylar gelecek

sanayi devriminden ikinci dünya savaşı sonrası döneme kadar altın = para kuralı geçerli değildi zaten o yüzden birinci dünya savaşı sonrası ekonomisinde de karşılıksız para basımından kaynaklanan sorunlar söz konusuydu zaten brettonwoods anlaşmasının yapılmasının altındaki neden de buydu "abi biz bu mal ve hizmetleri hesaplayamıyoruz kimde ne kadar altın varsa koysun ortaya altını kadar konuşsun" dendi, sonra abd merkez bankası karşılıksız para bastı de gaulle "verin lan altınımızı manyakibnegötverenler" dedi sonrası vagon işte

dünya konjonktürünü moda gibi düşünemeyiz çünkü moda bir yerde tekrara girebilir ama u.a. ekonominin dinamikleri tekrara girmez, geçmiş dönemlerle benzerlikler olabilir ama çözüm her zaman daha farklı olmuştur. bugün emtia/emtia sepetine dayalı bir para birimi yapmanın imkanı yok, aynı şekilde ortak bir merkez bankası kurmanın (yani "credit"e geçmenin) de imkanı yok

peki ne yapılaiblir, bunu apayrı bir yerde konuşmak lazım
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Karea said:

piyasada dolaşan paranın %10 nun falan altın olarak karşılığı var
gerisi borç sadece altın falan değil

ama dediğin teoride olması gereken tabii
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...