Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: The Force Awakens (2015)

mokoko

Öne çıkan mesajlar

forceda deneg geyigi lucas bullshiti bu arada :P midichlorianlarla ayni filmde geldi hatirlatirim :P

force zaten dengeli kendi icinde, force konsepti aslinda islam tasavvufundan cok farkli degil, butun evrenin kendisi bir tanri ve hersey onun parcasi, hayirda serde o butunden geliyor. islamda allah inancida boyledir, iyininde kotununde allahtan geldigine inanilir dinin ozunde.

denge imis, prohecy imis bunlar hep lucasin anakini yuceltmek icin uydurdugu zimbirtilar, midichlorians bile sirf ANAKIN COK GUCLU VE OZEL YEAAAAA diye itelenmis bisi

anakinin onemli olmasi icin "special" ve "chosen one" olmasina gerek yok, bunu almamis lucasin beyni iste
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

forceda deneg geyigi lucas bullshiti bu arada :P midichlorianlarla ayni filmde geldi hatirlatirim :P

force zaten dengeli kendi icinde, force konsepti aslinda islam tasavvufundan cok farkli degil, butun evrenin kendisi bir tanri ve hersey onun parcasi, hayirda serde o butunden geliyor. islamda allah inancida boyledir, iyininde kotununde allahtan geldigine inanilir dinin ozunde.

denge imis, prohecy imis bunlar hep lucasin anakini yuceltmek icin uydurdugu zimbirtilar, midichlorians bile sirf ANAKIN COK GUCLU VE OZEL YEAAAAA diye itelenmis bisi

anakinin onemli olmasi icin "special" ve "chosen one" olmasina gerek yok, bunu almamis lucasin beyni iste

senin su mesaj bullshit olmus asıl. Dunya adamın kardesim. isterse keser, isterse oynamanıza izin verir. karısamazsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

Laurelin said:

senin su mesaj bullshit olmus asıl. Dunya adamın kardesim. isterse keser, isterse oynamanıza izin verir. karısamazsınız.

karışamazsın da konsepti nereden aldığı belli, hatta belgesellerde var, o yüzden tutarlılığı sorgulanabilir, george bi şekilde o dönem hippilik vs etkisiylede doğuya sarıp, sistem birey topluma vs eleştirisini uzay bilim kurgu noktasında, şans eseri harika bir ekibi de bir araya getirerek ortaya bu mevzuyu çıkarmış. yoksa önceki filmi THX 1138 daha güzel sinema sanatı açısından
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

Üste cevap

Çok zorlama güzelleme yazısı olmuş bence o. Stormtrooper melee eğitimi almış da ondan saberla debuff li kylo yu dovebilmis. Olay salt silah değil. Karşında film boyunca milleti forcela atmış tutmuş paralyse etmiş kylo var.

Bowcaster da saçma, lan daha ilk sahnede kylo allah gibi havada blaster atışını durdurdu öyle bıraktı havada, bide ya tarafından geliyordu, hiç bir filmde bu kadar hızlı projectile larda böyle bi aksiyon yoktu. Hadi ameliyatlı yerine geldi hadi dikkatsiz yakalandı buna yine de çok bir şey diyemiyorum da daha yeni babasını öldürmüştür nasıl bi debuff?

Adam ultimate testi geçti, hayatındaki ideale doğru en büyük adımı attı. Bunu nasıl debuff gibi yorumlanıyor anlamadım.

Kylo konuşması, sesi, maskesi kostümü, filmde ilk göründüğü sahne, force la yaptığı show lar vesaire o kadar güzel bi kötü adam işlendi ki sonu o yüzden beni tatmin etmedi. Bu kadar patlatıp karakteri işleyip sonra ergen, acemi, zayıf, deneyimsiz bir karaktere indirgeyince olmadı yani.

Abi adamlar filmin kurgusunu öyle bi ayarlamış ki çoğu noktaya itiraz edemiyorsun çünkü zaten geçmişten copy-paste

https://www.youtube.com/watch?v=_RFYoZ7H67A

rey-kylo dövüşü anlaşılabilir yaralı kylonun zaten melee yetenekli force kullanan rey karsısında yenilmesi.

Sosyal ağlarda paylaş

Filmi izlemeyenler okumasın.

bla bla

Film güzeldi, orijinal karakterlerle bir Star Wars izlemeyi özlemişiz, ama beklentimin çok altında kaldı.

Belli ki film eski fanlara eski karakterlerle bi selam çakıp esasen yeni nesli SW ile tanıştırmak üzerine kurulu. Zira senaryo birebir olarak orijinal üçlemeden çırpmaydı.

- Çok gizli planlar bir droide yüklenerek gemiden kaçırılır.
- Droid çöl gezegenine iner.
- Çöl gezegende fukara takılan genç bunu bulur, peşlerine adamlar takılır.
- Ne idüğü belirsiz ve tek derdi kıçını kurtarmak olan bi adam yardımıyla kaçarlar, Bir şekilde Rebel Base'e ulaşmaya kalkarlar.
- Arka planda karanlık pek görülmeyen bi karakter var, daha önde ise baş kötü olarak maskeli bir Sith,
- Yine Sith'le kapışan rütbe dalaşına giren atışıp duran asker subay
- Yine bi death star (bu sefer daha büyük, daha güçlü) var piyasada, gezegen patlatıyor, bu sefer bikaç tane birden patlatıyor.
- Yine bunun zayıf bölgesine x-wing saldırısı.
- Wedge Antilles tarzı uçuk kaçık ama süper yetenekli bir pilot yine piyasada yan karakter.
- Filmin sonlarına doğru bir önceki neslin kahramanı (orijinal üçlemde obi burada Han) baş kötü tarafından öldürülür
- Esas karakterde yine force var, bu force'a bi anda eğitimsiz meğitimsiz dağıtıyor ortalığı
- Sonra da eğitim tamamlamaya gidiyor, bu sefer Dagobah'a değil asrın ergeni Luke'a.

Resmen karbon kopya kağıtla senaryoyu kopyalayıp yapıştırarak oluşturmuşlar. Hiçbir özgünlük yok. Dediğim gibi daha çok "bakın günümüz dünyasında bu teknolojiyle ilk üçlemeyi çeksek nasıl yapardık" tarzı bir film olmuş. Bunu olumsuz eleştiriden çok bir tespit olarak söylüyorum. İleriki filmlerde daha özgün senaryoyla daha güzel işler çıkabilir.

Kurgusal olarak güzeldi film, ikinci üçlemeden çok daha iyi sardı beni. Rahatça alıp götürüyor. Star Wars isminin hakkını burada vermiş. Hatta hikaye anlatımını Lucas'tan bir adım öteye taşımış bile olabilirler.

Renk paleti olarak ikinci üçlemenin cıvıl cıvıllığını değil ilk üçlemenin paletini kullanmaları daha büyük bir artı benim gözümde.

Eski oyuncuları tekrar görmek güzel. Harrison Ford hala Han Solo, adam her mimiği aynen yaptı, ama Carrie Fisher bayağı zayıf kaldı. Luke zaten ortada pek yok son sahneye kadar. Ama senaryo gereği kendisinin ezik atarlı ergen tavrını sürdürmesi alıp başını kaçması çok tutarlı olmuş, güzel düşünmüşler.

Yeni oyuncularda hatun gayet güzel oturmuş, kötü eleman zayıf kalmış, o ağırlığı dolduramamış. Terli zenci hala film boyunca sanki yanlışlıkla sete dalmış havasını sürdürüyor. BB8 çok güzel bir dokunuş olmuş, Poe ise eski filmin havasında bir karakter. Stormtrooper'ların nihayet işe yaradığını, hedefi vurabildiklerini görmek güzel. Ama zenci stormtrooperın kylo ile saber duel'de başabaş dövüşebilmesi saçmalıktı. Öyle melee eğitimiyle falan bunlar oluyorsa tüm Force'u da lightsaber trainingi de atalım çöpe.

Star Wars genel itibariyle Deus Ex Machina'dan geçilmeyen bir seri. Genelde yapacak bir iş kalmadığında da burada R2D2 devreye giriyor, yine öyle olmuş. Ama bu sefer iyice cılkını çıkarmışlar, "aa haritanın kalanı bendeydi kiii" diye pörtlemesi çok sırıtmış.

Son olarak Han Solo'nun ölümünü hiç yakıştıramadım, hiç olmamış, orada çok ciddi kalp kırdı Disney.

Genel itibariyle film olmuş, Star Wars ismini de lekelememiş, ileriki filmler için ümit vaadediyor, ama bir başyapıt olamamış, tüm beklentileri karşılayamamış.

Sosyal ağlarda paylaş

Daha arndt in "verdiginiz zamanda duzgun hikaye yazamam" diyip projeden ciktigini bilmeden yorumlamis :P ardnt in 8 ay minimum demis ilk draft icin, abrams ile kasdan 3 aydan kisa surede yazmis bu filmi, hikayenin basitliginin nedeni o

Ardnt zaten bastan anlasamamis abrams ile, lucasta danisman olarak calisirken ikisi yeni uclemenin EU benzeri cocuklar ustunden gitmesi gerektigine israr etmis, disney ise bunu istememis iste, ardnt in fikirlerinin cok azi yer bulmus bu filmde
Sosyal ağlarda paylaş

Kaynak?
o kadar net bi ayrım oldugunu anmıyorum filmdeki esinti direk orjinal üçlemeden
orjinal üçlemede de o derece derin karakter analizi falan yok, sw nin hiç bişeyi derin değil, bir tek güç ve mistisizm, karakterlerin arasındaki etkilşim ve gücün mistisizmi artı sovyet esintili tasaarımlar. sw nin olayı budur filmde de gayet bu üçü var. Doğu boş konuşmuş zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an 7 tane film, The Clone Wars dizisi ve Rebels dizisi dışında kalan her şey Legends bannerı altında toplandı, eski adıyla EU ve non canon sayılıyor. KOTOR dönemi de buna dahil. 2D Clone Wars animasyonu bile güme gitti siz hesap edin. 3D olan dizi zaten 2D'de Anakin'in apprenticelikten knightlığa geçiş anındaki sahnenin sonrasını anlatıyordu, yani 2D 3D'yi küme olarak kapsıyordu. Neyse 2D artık non canon.

Ancak Lucasfilm Story Group ilerleyen yıllarda bazı Legends bölümlerini canon'a geri sokabileceklerini söyledikler. KOTOR o şanslı dönem olabilir. Veya Disney bir de KOTOR dönemi filmi çekme kararı alır ve o hayal de yalan olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Milyon eurolarin döndüğü bir ortamda iyi iş çıkarmamışlar, çok özlediğimizden hepimiz izledik.Filmin malzemesi zaten kaliteli alıp götürüyor, sonuçta bir giriş lazımdı not bad olacak şekilde işlemişler ama beklediğim gibi yıkmadı, yıkamadı tedirgin midir herif çözemedim.Disney havasını hissettinizmi bilmiyorum, fish baitledi zenci alayınızı halbuki bir swtor traiları yeterliydi.

3D'ye sistemine bok atıcam kusura bakmayın 2Dsi çok daha iyiydi ama bir anlık oh yeah çekmek istiyorsan 3D denenir.
Sosyal ağlarda paylaş

Acikcasi ben de asiri begendim diyemem. Kesinlikle kotu degil ve iyi bir film. Ancak,

Yani yeni bir seri yaparken elinizde tonlarca firsat varken, gidip bircok konuda Episode 4'un kopyasini yapmalarini yadirgadim. Burada risk almak istememelerine bagliyorum olayi, Disney'in amaci sansasyonel senaryoyla gelmek degildi elbette ama yani olayin yine kaybolan droid-droidin force wielder a gelmesi-ortada bir death star olusu-bunun yine patlamasi filan direk ayni be abi. Yani yapabilecek milyonlarca olasilik varken yine gidip ayni seyi yapmak beni rahatsiz etti. Referanslar harika elbette bunlar hosumuza gitti ama ben cok daha orijinal olmalarini bekliyordum, arada gecen zamani biraz daha anlatmalarini Force'la ilgili olan guc degisimlerini yansitmalarini bekliyordum.
Bilemedim yanlis mi dusunuyorum. Simdi 4-5-6 dan ne farki olacak serinin.
Luke-Yoda olacak benzer sekilde devam mi edecek.

Yani 1977'de Lucas hadi ilk yaparken herseyi bir araya koydu bir film icinde bircok olay oldu Death Star bile direk patladi filan da bunun da oyle olmasina gerek yok ki. Baska senaryoyla gel, arada kalsin ucleme s sonucta bu, daha cok soru isareti biraksin falan filan. Illa orda da patlamisti diye patlatmana gerek yok ki (Diyelim baska bir sey dusunemedin ve illa death star dedin)
Ona kizdim acikcasi.

Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Acikcasi ben de asiri begendim diyemem. Kesinlikle kotu degil ve iyi bir film. Ancak,

Yani yeni bir seri yaparken elinizde tonlarca firsat varken, gidip bircok konuda Episode 4'un kopyasini yapmalarini yadirgadim. Burada risk almak istememelerine bagliyorum olayi, Disney'in amaci sansasyonel senaryoyla gelmek degildi elbette ama yani olayin yine kaybolan droid-droidin force wielder a gelmesi-ortada bir death star olusu-bunun yine patlamasi filan direk ayni be abi. Yani yapabilecek milyonlarca olasilik varken yine gidip ayni seyi yapmak beni rahatsiz etti. Referanslar harika elbette bunlar hosumuza gitti ama ben cok daha orijinal olmalarini bekliyordum, arada gecen zamani biraz daha anlatmalarini Force'la ilgili olan guc degisimlerini yansitmalarini bekliyordum.
Bilemedim yanlis mi dusunuyorum. Simdi 4-5-6 dan ne farki olacak serinin.
Luke-Yoda olacak benzer sekilde devam mi edecek.

Yani 1977'de Lucas hadi ilk yaparken herseyi bir araya koydu bir film icinde bircok olay oldu Death Star bile direk patladi filan da bunun da oyle olmasina gerek yok ki. Baska senaryoyla gel, arada kalsin ucleme s sonucta bu, daha cok soru isareti biraksin falan filan. Illa orda da patlamisti diye patlatmana gerek yok ki (Diyelim baska bir sey dusunemedin ve illa death star dedin)
Ona kizdim acikcasi.

bana daha ziyade, ep4'ün senaryosunu kendince nasıl yorumlamak istediğini göstermek istiyor jj gibi geldi.

yani 4'ün hikayesi bu eet ama 8 ve 9'da kendine özgü bir yöne yönelecektir diye umuyorum. hani hem eski-yeni devir teslimini vs. çok nostaljik bir şekilde yaparken eskileri hatırlatmak istemiş hem de kendi anlatacağı hikaye için karakterleri de daha önceden tutmuş olan bir yöntem ile tanıtma fırsatını kullanmış bu senaryo ile.

film zaten aslında bakarsanız bazı sahneleri itibari ile ep5'e de göndermeleri vardı

millenium falcon içerisinde ray ve finn aşkının ilk filizlenişleri

ray'in luke uğruna arkadaşlarını bırakıp başka bir gezegene gitmesi

buz gezegeni teması

gezegen yüzeyinde savaş

vs. bunlar aslında ep4'e değil ep5'e ait şeyler.

özetle ben ep 8'in çok daha fazla kendine özgü konusu olacağını düşünüyorum. her ne kadar beğenmemiş olsamda halen potansiyeli yüksek bir kylo renn karakterinin gelişimi var. karakterin detaylandırılması vs. yapar diye umuyorum.

ben beendim anlayacağınız :p
Sosyal ağlarda paylaş

Finn'in iyi dövüşmesi, Rey'in force'a hızlı adapte olması falan film içinde açıklanmış ve mantıklı bir arkaplana sahip olan öğeler. Planların droid ile kaçırılması, Rey'in Luke gibi bir hikayesi olması gibi konular ise bana hiç remake havası vermiyor. Tarihin tekerrür etmesi doğal ve hatta ben sevdim.

Tek sıkıntı ve insanlara "bütün hikaye remake" dedirten olay Starkiller base ve onun yine Rebel saldırısıyla yok edilmesi. Yani bence rebel saldırısı başarısız olsa ve base yok edilmese bütün sorun çözülecek gibi hissediyorum şuan.

Filmden bir derinlik beklemiyordum, Empire Strikes Back'te öyle çok derin bir film değil. İyi hikayesi var, ama asıl olarak iyi yönetilmiş bir film. Teknik açıdan da kusursuza yakın. O yüzden iyi.

Force Awakens temelleri çok sağlam kuruyor. Disney Marvel'da gösterdiği başarıyı Star Wars'a yansıtabilirse düzgün oyunlar, kitaplar, filmler göreceğiz.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...