Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

istanbulda çok iş var gel dediler

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

referans en onemli seylerden biri tabii ki, o yuzden network bu kadar onde oluyo.

is verenlerin hepsi imkan varsa birinin refere etmesiyle birini ise almak ister. bu bi calisan olur ya da tanidik olur. bu adam burada bu isi yapiyodu, iyi oldukca, caliskan vs vs.

referanslar tukenince, is ilani ikinci secenek olarak girer.
Sosyal ağlarda paylaş

ben kariyer.net den 2 yere başvurdum bu 2 sinede girdim. zaten totelde 2 iş görüşmem oldu.

genelde piyasanın durumunu, kendi durumunu bilip öyle bir beklentiye girmek lazım.

"aga arkadaş var 6 yıldır çalışyıor adam 8 bin alıyor, yaptığıda çok bktan" denilirse genelde giremiyorsunuz biyere. adam 6 yıldır çalışıyor ve kendini iyi satabilmiş demektir bu.

sonuçta iş görüşmesi poker oynamak gibi. işi kaybetmek istemiyorsanız patronun kabul edebileceğini düşündüğünüz bir ücret söylersiniz. tabi patrona ucuz (kendi 1.5 katını düşünüyor olabilir) gelip tamam da diyebilir.

ilk işse genelde beklentileri düşük tutmak lazım diye düşünüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 yıl sonra ...

hatırladığım kadarıyla adam akıllı iş aramıyordum aslında. kariyerden gözüme güzel gelen 1-2 ilana başvurup haber bekleyip evde sabahlara kadar dota oynuyordum. işsizlikten sıkıntıya girdiğimi hatırlamıyorum hiç. son işten kalan paralar iyicene suyunu çekmeye başlayınca eylül kasım gibi adam akıllı başvurulara başlamıştım. (adam akıllı = önüne gelen her ilana başvurmak)

istanbulda yaşamıyorken iş başvurusu yapmak daha da sıkıntılı. yalova'dan gemiye bin git trafiğe gir, bir de cepte para yok otobüs minibüs kovala... çoğu işveren yaşanılan adresin istanbulda olmadığını görünce çağırma zahmetine de girmiyor hatta. seçenek çok çünkü.

bank asya ile görüşmeye gittiğimi bile hatırlıyorum. "bizim nasıl bir yer olduğumuzu biliyor musun?" (fetö) diye bir soru da sormuşlardı görüşmede hatta ? çok şükür olmadı da paçayı yırttık bir şekilde... aralık ayında aynı gün içinde 2 teklif geldiydi birisi 1300 euro (3k tl yapıyordu o zamanlar) diğeri 3300 liraydı yanlış hatırlamıyorsam. tabii ki 300 lira fazla vereni tercih ettim.?

fakat istanbula gelmeden önce ankara'dayken istanbul'da yaşamın daha pahalı olduğu için maaşları da daha yüksek olduğunı sanıyordum. değilmiş...

he sonuçta ne oldu dersek tüm dünya benim dediğime geldi. yazılımcılar artık evden çalışabiliyor. yurtdışında çalışmak hiç zor değil. ben de bu sayede saçma istanbulu bırakıp yalova'ya geri dönmüş oldum.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...