Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ekşi Sözlük'de yıkım

GERGE

Öne çıkan mesajlar

eksi her zaman bilgi kaynagıydı
cogu konuda ilk acıp batıgım sey
ama sacma olan eksinin komunite olması forum olması
tanım dısında goy goy olması
tamam komik olanj o ama ole olunca bole dramalarda normal

kanzuk kankasının sitesine yazılan bi elesdtiriyi siliyo
sonrada ssg gelip yuzsuzce bence haklıydı haksız deildi bilmemne diyo hatta kimin sildigini gosteren modlogu kaldırıyo

aynı mevzudan bende karakediye siktiri cekip birakmistim
bi suru insan bırakmıstı
mevzu yetki bende istediğimi yaparım ile demokrasinin arasını bulmak
patide de yapıyoruz bunu ama pati dediğin seyden dynamick durum alamıyo
ekside korkunc paralar donuyo

haksız deil adamlar
ha bu arada fuck given felan super coolsunuzda
turkiyede internet denince ilk isimlerden biri
alexada turkiye 23uncusu ondan ıocneki sitelerin 90% zaten yabancı kaynaklı portallar
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada abi paticige baktımda 1300 kusuruzde
abi bu searchler nedir ya

High Impact Search Queries for Paticik.com
Query Impact
1 viewport meta tag Medium
2 dj Medium
3 facebook kız arama Medium
4 meta tag Medium
5 spor salonu Medium
6 meşale fiyatları Medium
7 telefon şakası Medium

Top Search Queries for Paticik.com
Query Percent of Search Traffic
1 paticik 3.24%
2 viewport meta tag 1.01%
3 özlem acaroğlu 0.81%
4 paticik forum 0.52%
5 aha.bg 0.49%
6 internet vergi dairesi 0.47%
7 warez bb 0.43%

facebook kız arama mesale fiyatları bide ozlem acaroglu
o kiö ya
Sosyal ağlarda paylaş

Son 3 yılda saçma sapan hale gelmişti. Tanım girmekten çok artık milletin x görüşüne bok atmak başrolde oldu. Hani bırakın kalitesiz tanım girilmesini, tanım girmek öncelik olmaktan cıktı ekşisözlükte.

chicken translate'ler, zırt pırt için ne dediler, bilmemne olsa olacaklar, sarışın kızın kulağındaki kücük küpenin rengi, yok bilmemne bilmemne. okumaya değer girdiler arıyorsun artık ekşisözlükte. yani bilgiden cok sacmalık görüyorsun.

ssg'nin de onları orda tutmasının sebebi ifade özgürlüğü zırtla pırtla alakası yok. site güncel kalıyor, her girdiğinde bir dinamiklik görüyorsun. bu da adamın işine geliyor cok haklı olarak orasına bişey demem.

her gün cıkan -yukarıda yazdıklarımdan ayrı- idelojilere bok atma hastalığı da daha leş duruma sokuyor olayı. tahrik etmekten başka hiç bir şeye yaramayan başlıklar açılıyordu her gün. yok atatürk'ün yaptığı utanc-rezillik hede hödösü, işte faşistler, chp faşistleri, türkler şövenist, rte best zırt pırt. tanıma bakıyorsun hani bok atmaktan başka bi işe yaradığı yok bariz. ha ama o tanım orda duruyor, neden? cünkü sözlük formatına uygun.

yani sözlüğe sırf tanımı belirleyen bir cümle yazdıktan sonra tahrik edici herşeyi yazabiliyorsun. troller almış başını gitmiş. ifade özgürlüğü hede hödö. sözlüğün birinci amacı bana bilgi vermek olmayı arkadaş. işin eğlencesi ikincisi oluyor ki o da yazarın kendinden katabildikleriyle oluyor.

Ren said:

bir babayiğit çıkıp wiki sözlük konsepti geliştiremedi zaten. şu anda insanların ekşiye girmesinin tek sebebi deneyim.

bilgi her yerden alınır. kelime kökü her yerden bulunur ama deneyimi kolay kolay bulamazsınız. x kişisi a donanımını alıp o konu hakkında bilgilendirici yorum yazmışsa bu o sözlüğü eşsiz kılar.

bunu yapacak girişimci varsa patide harbi biraz para koyabilirim üstüne.
Bone said:

ekşi sözlük asla "kutsal bilgi kaynağı" olmadı ki zaten.

sourtimes küçük bir siteyken de takip ederdim. o sıralar daha kaliteli birçok site vardı.
ama büyük ihtimalle ssg'nin medya kuruluşlarıyla çok yakın ilişkileri yüzünden ekşisözlük açıldığı an büyük bir popülerliğe kavuştu kısa sürede.
"coca cola
1- çok güzel bişi bence bu kanımca
2- 1979'da tanıştığım ve bırakamadığım süper içecek
3- bence her eve lazım"
gibi tanımlar içeriyordu ilk yıllarda.
hani sözde "istediğiniz sözcüğün anlamını bulun" vurgusuna sahip,
ama bu amaç için kullanım oldukça kısıtlıydı.
sonradan işler tartışma boyutlarına döndü.
bildiğiniz sıradan bir forum halini aldı.
hani "elit mekan, önce 10 post yazın biz bakalım beğencek miyiz" tripleri atıyorlar,
ama 10 post atıp sonradan lagaluga yapan çok kişi vardı.
sonra kapıları tümden açtılar.
"eski güzelliği kalmadı bulanın" diyenler oldu, çünkü "sadece seçilmişler girer (ama sonra seçilmiş gibi davranmalarına gerek yok)" tribi yaşayamaz oldular.
inciciler işgal etti felan, zaten ekşisözlük çok küfürlü bir yerdi, inciciler başlayınca daha da küfür doldu vs...

ekşisözlüğün amaçladığı vizyonu wikipedia daha iyi taşıyor.
mesela şunu yasaklamışlardı: "michael jackson şarkıcısı demeyin, başlığı michael jackson yapın" diyorlardı. iyi de kelime hem şarkıcı, hem bi şarkı, hem albüm, hem film, hem de kitabı temsil ediyorsa, hatta 2. bi michael jackson varsa napıcaz? wiki'de bunu ifade etmek kolay, "michael jackson (singer)" yazılıyor, anlaşılıyor.
böyle olunca aradığınız bir kelime hakkında yazılanları da bulmak zorlaşıyor. mesela axe kelimesinin anlamını ve kökenini sorgulayım derken, sayfalar boyunca axe firması hakkında laflar okuyabiliyorsunuz. ya da avengers çizgi romanı hakkında yazılanlara bakıyım derken filmi hakkında yazılanları okumak zorunda kalıyorsunuz. gibi.

diğer bir şey de, yazılanlarda kaynak belirtme yok hiç.
mesela "1 kilo altının hacmi 100 m3 olur" yazıyor adam ama gerçekten öyle mi, ya da neye dayanarak bunu söylüyor, bilemiyorsun.

yani kısacası, ilk açıldığından beri çok gözümün tuttuğu bir yer değildi,
ama "snob forum" tadı yaşamak isteyenler gidiyordu. öyle altkültür, underground tarzı kişiler açısından da bol bi yer değildi. başta da dediğim gibi, sıradan forumlar gibi bolca gündem ve futbol konuşulduğu bir yer işte.
fransız filmleri izleyip geceleyin estetik yatanların yazıları da oluyor, ama yine de boş bi site gibi geldi bana hep.

Ekşi sözlük amatör yazarlıktan forum sitesine direkt kayan bir site olmadı ki. troll amaçlı yazılmayan konulara bakarsan içlerinde gayet kaliteli düşünceler ve bilgiler barındırdığını sen de biliyorsun.

ekşisözlük'ün yola cıkarken ve biz sözlük olalım derken akademik olalım dediklerini hiç sanmıyorum ki öyle olmadı zaten. zaten ssg'nin anlattıklarına (ya etohum da bahsetmişti ya da yazısını okumuştum emin değilim) bakarsan sözlüğün cıkışı "lan böyle bişey yapayım dursun bi köşede" den ibaretti. adamın hobisiydi bu. sonra formatın bu şekilde iyi olduğunu düşündüler, geyikler, eğlenceli ve ilginç yazılar vs. yani adamların öyle bir amacı olmadı.

Ekşi-Viki karşılaştırması olmamış. Adamların öyle bir vizyonu olmadığı bir yana uzun akademik yazılar okumak eğlenceli değil. ha bilgilendirici mi evet ama eğlenceli değil. ekşi sözlük bunu ortadan kaldırıyor. yazılanlar akademik değil ama tez yazmayacaksan gayet yeterli bir bilgi kaynağı. bir nevi çok uzun şeylere özet geçilerek önemli notlar ortaya cıkabiliyor. yazarın kendisinden bişey katması da eğlenceli hale getiriyor olayı.

neyse okumayanlar için tldr.gif

edit:ekleme
Sosyal ağlarda paylaş

Ekşi baya sağlam bilgi kaynağıydı ona katılıyorum, mesela muhasebeyle finansla ilgili bilmediğim bi terim/kavramla karşılaştığımda ilk baktığım yer ekşi oluyor. Hatta yeni duyduğum bi müzik grubunun bile sevebileceğim şarkılarına albümlerine göz atmak için ekşide yazılanları inceliyorum. Ki tecrübe yorumuna da katıldım, wiki gibi açıklama girmek ayrı bi olay, bu konuyla ilgili başımdan şöyle şöyle bir durum geçti yazısını okuyarak bilgilenmek ayrı bi olay. Ekşisözlük bu açıdan hep başarılı bi platform oldu.

Tarih politika vs. kısmına takılmamak lazım, trolldür şakirttir ergendir bunlar daima olacak. Sözlüğe girip yandaki aptal yazıları okuyup gaza geliyosunuz, "ARTIK ÇÖPTÜ BEN DE ÇÖPE ATTIM" diye başlık falan açıyosunuz da sözlüğün senin gibi benim gibi adama yararı belli konsepti belli. Atminbeyler ayrıldı diye yıkılacak bi durum yok pek.

Aslında dynayı dürümle kandırıp üç beş bölüme modülatör yapsam kendimi, yazanlara müdahele etsem negzel olur lan. Gw2 bölümünde silinen mesajlarımı geri alır milleti trolllerim, skyrim başlığını konsola taşır bütün konsolcularla fags fags diye dalga geçerim falan. Mmmmhmmm düşünmesi bile eğlenceli
Sosyal ağlarda paylaş

ben baya okuyorum ya siteyi, iş yerinden çogu site yasak olduğu için boş kaldıkça sözlüge bakıyorum öyle, denildiği gibi trollerden ayıklasalar baya güzel olur. yok işte türkiyeyi yansıtıyor her türden adam var ayaklarını geçseler bir.

şu başlıkta baya gülmüştüm birde:
http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=29970206
Sosyal ağlarda paylaş

Zamanında nesil muhabbetine 200 liraya falan hesap satmıştım. DAha sonra bir hesap daha almıştım arada oyunlara yorum yaparım diye onu da 3 yıl önce sattım 100 liraya bir daha da girmedim. Her şeyin bir zamanı var o zamanı yakarlarsan süper ordan sonra moka bağlıyor. İnci'nin de ilk 5-6 ayını yaşamış olanlar muhtemelen güzel hatırlıyorlardır o zamanları bir de şimdi gir bak, şaka gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

aşırı fazla troll var ve troller atılmıyor ama hakikaten birikimli adamlar elestirileri yuzunden atilabiliyor. Eskiden trolluk anlasilmiyordu tanimsal noktasi biraz gec konuldu o yuzden troller ortaligi iyi bulandirip keyif yapabiliyorlardi simdi sadece can sıkıyorlar. Kanzuk da mevzuya dahil olunca iyice beter bir yer oldu. Ben futbol sohbetlerinden pek hazzetmeyen bir insanim eskiden bu kadar cok futbol muhabbeti donmezdi eksi de yazar aliminin patlak vermesiyle birlikte sol frame tamamen mac yorumlari ve takim elestirileri ile dolu oldu hayir yani mantiksal elestiriler yapsalar yine tamam ama tamamen fanatizme dayali kuru gurultu elestiriler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...