Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Old Republic Loses 400,000 Subscribers

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

f2p olmaz da bedava ay bitince sağlam düşüş olacak belli, ranked wz'leri iptal etmelerinin üzerinden bir ay geçti, daha açıklama yok ne zaman gelecek diye. ses bug'ı bir aydır devam ediyor hala çözemediler, üstüne bugün matrix küpleri yokettiler. hiç yama getirmeseler de oyun daha bozulmasa diyorum nerdeyse.
Sosyal ağlarda paylaş

Kevinromeo said:

Bu arada oyunun sadece engine problemi var.
Onun dışında gayet güzel :)
Maalesef SWG gibi bir craft ve ekonomisi yok. Ama bu asla olmayacağı anlamına gelmiyor. 1 Xpacklik olaylar bunlar...

drop bazlı bir sistemden craft bazlı sisteme bir expansionda gecen radikal bir mmo gorduk mu bugune kadar? gormedik. kendimizi kandırmayalım. oyun neyse o, ve buyuk olasılıkla da daha bir çok expansion o kalacak.
Sosyal ağlarda paylaş

fanboyluga da hater lıga da gerek yok. oyun duzelsin, gram durmam, anında donerim.

ancak ben swg nin sandbox yaklasımı, WoW un her türden insanı barındıran communitysi, EQ nun ilk 6 yılındaki oynayana verdiği "biraz daha" addiction hissini, Eve ın ilk çıktığındaki yenilikçiliğini ve resmen kendi contentini kendi yaratan community sini, UO nun özgürlüğünü bir araya getirebilen bir mmo bekliyorum.

yenilikçi falan olması gerekmiyor. burada saymadığım AO, shadowbane, warhammer, vanguard, DAOC, LOTRO vs vs vs tonla oyundan bir sürü şeyi de araklayabilirler. bence hiç bir sakıncası yok.

Ben, Bioware adını duyunca, hikayesi çok sağlam, ancak SWG nin ruhunu yaşatan ve piyasadaki eski nesil ve yeni nesil tum mmorpg lerden çok iyi ders çıkarmış, onların en iyi yanlarını alabilmiş bir oyun bekliyordum. bu oyunun en cok satıs yapan wow modelinden etkilenecegini de biliyordum. ama insan aynısını gorunce "bu oyun iyi" ya da " bu oyuna zaman verin" diyemiyor.

5 yıl oynamış, bıkmışım ben bundan zaten. baksanıza, oyunun kısa vadede en beklenen ozelligi rated wz, o bile "wow clone feauture", yeni bir şey degil. icat eden wow degil, ama bioware in yapmak isteme sebebi wow da olması.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun açıklandı dedim ki "bioware mmo dan ne anlar, onlar pause resume zamazingo sistemle hikaye satıyorlar" millet vik vik etti

aradan iki gün geçti bioware dediki ulan biz mmodan ne anlarız adam almak lazım. Gittiler swg yi bitiren hıyarları topladılar. dedim ki bu adamların kafasıyla oyun olmaz.iki gün sonra hepiniz kahramansınız hepniz annenizin favori çocuğusunuz diye.

gittiler dandik hero motorunu aldılar cümle alem bu motorla oyun olmaz dedi sonra çıktılar motor kaldırmıyor zoneları 10 metrede bir instancelamak zorunda kaldık dediler.

Milleter bu oyuna katlanmaz dedik bedava subs uzatıldığı halde 400 bin eksik çıktı ki buda resmi rakat değil asıl rakamı bilançoda görücez.

Bunları canımız sıkıldığı için söylemedik dünyanın en deperli ip sini alıp beceriksiz bir bioware ile ahlaksız ea in eline verince bu oluyor hamburger helper ın yaptığı oyun bu kadar olur

fanboylar istediği kadar ağlasınlar artık gerçeklerle yüzleşme vakti.
Sosyal ağlarda paylaş

SWG vs gibi bir oyun hayal ettik ama 1 milyonu göremeyen bir oyundu.
Eve Online diyoruz 400k...
EQ1 500k...
EQ2 250k...
WoW'un elde ettiği başarı, Quake varken CS'nin yaptığına benziyor. Bi daha kimse o başarıyı elde edemeyecek Blizzard'tan başka.
Herşeyi bildiğini zannedenler var. Ama unuttukları bişey varki WoW harici her oyun "Fail" olacak.Benim bi arkadaşım var WoW Funboy.Ben her MMO aldığımda sadece "patlar" diyor. Hepside doğru çıktı ama tek bildiği mmo WoW :) Patlamayan MMO yok ki ? kimse "bak ben dedim" oldu demesin komik oluyor artık. Tetrise devam.
Bu arada SWTOR güzel oyun!

http://mrlizard.com/rants/why-havent-they-fixed-this-bug/
Sosyal ağlarda paylaş

tüm oyunu baştan yeni motorla yapmaları lazımki ea öle bi bütçe vermez artık bioware a, şu an oyunu toplamaya çalışıyorlar zaten dragon age 3 kadrosu falan doğruysa anca içerik, yeni dungeon falan basıp bikaçyüzbin kişiyi elinde tutmaya çalışacaktır muhtemelen :p

gw2 ve d3 gene baya bi kitleyi götürecek oyundan.

her türlü doomed to be f2p.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

Oyun açıklandı dedim ki "bioware mmo dan ne anlar, onlar pause resume zamazingo sistemle hikaye satıyorlar" millet vik vik etti

aradan iki gün geçti bioware dediki ulan biz mmodan ne anlarız adam almak lazım. Gittiler swg yi bitiren hıyarları topladılar. dedim ki bu adamların kafasıyla oyun olmaz.iki gün sonra hepiniz kahramansınız hepniz annenizin favori çocuğusunuz diye.

gittiler dandik hero motorunu aldılar cümle alem bu motorla oyun olmaz dedi sonra çıktılar motor kaldırmıyor zoneları 10 metrede bir instancelamak zorunda kaldık dediler.

Milleter bu oyuna katlanmaz dedik bedava subs uzatıldığı halde 400 bin eksik çıktı ki buda resmi rakat değil asıl rakamı bilançoda görücez.

Bunları canımız sıkıldığı için söylemedik dünyanın en deperli ip sini alıp beceriksiz bir bioware ile ahlaksız ea in eline verince bu oluyor hamburger helper ın yaptığı oyun bu kadar olur

fanboylar istediği kadar ağlasınlar artık gerçeklerle yüzleşme vakti.

Bende seni artık bir gerçekle yüzleştireyim mi? Bazı oyunları bazı oyuncular; sana göre, hatta çoğunluğa göre kötü olsa bile oynarlar. 2012'de halen atari oyunu oynayan bir dünya insan var. Çünkü adı üstünde oyun olduğu için onu oynayan oyuncuların olması da doğal oluyor. Yeni bir oyuna başlamak, hayata yeniden başlamak değildir. Ne işin sonun da ölüm vardır, nede işin sonunda cennet vardır. Oynamak için girilir ve oynanır.

Ben senin aksine bu foruma giren oyunculara diyorum ki... Oynayın çıkan oyunları. Mutlaka içinde size hitap eden birşey bulacaksınızdır, mutlaka oyunculuğunuzda üstüne koyacak birşey edineceksinizdir, mmorpgler de mutlaka yeni dostlar kazanacaksınızdır, mutlaka bir kaç saatte olsa kafa dağıtacaksınızdır.

Bir oyun ezberleyip onun dışında yeni birşey keşfedecek cesareti ve kabiliyeti bulamayıp, çıkan her oyuna patlar, çıkan her oyunu oynayanı salak yerine koyar cümleler kuran, insanlar katagorisine girmeyin.

Ha SWTOR'a gelince inatla bazı şeyleri düzeltmiyorlar, oynayan adamlara "hadi beyler hafiften siz yol alın artık" diyorlar sanki. Şuan pek alternatifi olmadığı için insanlar idare ediyorda alternatifi olduğu anda bende SWTOR'un oyuncu sayısının çok olacağını düşünmüyorum.

Ama şuanda oyundaki eksiklikleri sayamayacak kadar oyundan uzak olan insanların da şu oyunu eleştirmeleri, komik kaçıyor.

Izin verinde oynayanlar eleştirsin, haterlardan oynayanlara fırsat kalmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

RRa said:

Izin verinde oynayanlar eleştirsin, haterlardan oynayanlara fırsat kalmıyor.

hater degilim. belirttim zaten. oyuna oyle ahım şahım değil, birazcık cila cekilsin, güzel oldu demekten ve hatta donmekten gram gocunmam. ama gozu kapatıp kabul de etmemek lazım herşeyi.

wz gordum, 2 tane max char yaptım, raid de yaptım, daily quest grindini de gordum, ondan sonra oyunu bıraktım. o zamandan bu yana bir çivi bile çakılmadığına gore oyuna, oyun hakkında bilgimin eleştirel bir şeyler yazmak için hala güncel olduğu düşüncesindeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Senden önce o yazdığım cümleyi üzerine alınması gereken bir çok insan var :) sen bak ne güzel girmişsin oyuna endgame görmüşsün raidde yapmışsın. Herkes beğenmek zorunda değil ama şu oyunda charı olmadığı halde gelipte buraya millete oynamayın diyen çok insan oldu.

Mesela şuanda oyundaki en büyük sıkıntı 1.2'yi çok şişirdiler ama lanse edildiği gibi gelmedi. Bikere bunlar ilk günden beri başımızın etini yediler Legacy Legacy diye ben kendi guildimi uyardım, boş iş bişey beklemeyin diye ama özellikle bu Legacy'den bi medet uman çok kişi vardı, sonları hüsran oldu.

Ranked WZ gelemedi, bu da insanlar üzerinde hayal kırıklığı oldu.

Ve en önemlisi de... server planlamasını yine bir oyun daha beceremedi. 235 server var ve faction sistemi var. Kendi tarafında çoğu serverda max 500 kişi filan görüyorsun. 500 de karşıda varsaysan 1000 kişi anca oluyor. Bir oyunun ilk günlerinde ben bizim guildden biliyorum.. guild eğer 50 kişiyse 40 online görürsün ama böyle günler geçdikce guildin sadece 1/4'ü online olmaya başlar. Demek ki bi serverda 4000 kişi oynuyorsa bizim 1000 kişi görmemiz doğal. 4000 * 235 yapıyorsun 940k yapıyor. Eh zaten oyunu da aşağı yukarı 1milyon kişi oynuyor. EVE'yi 300k oynar, AOC'u 150k oynar bizim bu SWTOR'u 1milyon kişi oynuyor ama bunların deli gibi server açması yüzünden, oyunda in cin top oynuyor. Sanırsın şu oyunu kimse oynamıyor, oynamak isteyenler de soğudukca soğuyor.

En kötüsü de umurlarında değil hani. Char transfer yaz başında gelicek die bilgi veriyorlar. Kardeşim ne gelmesi. Yumruğu masaya vurucan o 235 serverın 135'ini kapatıcan hemen.

Şimdi şu yukarda yaptığım eleştirileri tabi oyunu oynamayanlar yapamaz. Onlar motora su kaçmış, oyunun bi tarafına birşey kaçmışdan öteye eleştiri yapamadıkları için, okuyana da, foruma da bi katkısı olamıyor.

Tabi birde bu eleştirilerin sadece SWTOR'a değil çıkan her oyuna yapılması gibi birde yeto bir durum var, oraya hiç gelmeyelim.

Aynı arkadaşları AOC ve Rift forumlarında da bulabiliriz yani meraklıları için, onlar kendilerini çok iyi bildikleri için yapıcı eleştiri yapan patiler alınmasınlar yazdıklarıma. Lakin bizde oyunu en çok eleştirenlerin başında geliyoruz, tek farkımız oyunu oynuyor oluşumuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Kevinromeo said:

Herşeyi bildiğini zannedenler var. Ama unuttukları bişey varki WoW harici her oyun "Fail" olacak.Benim bi arkadaşım var WoW Funboy.Ben her MMO aldığımda sadece "patlar" diyor. Hepside doğru çıktı ama tek bildiği mmo WoW :) Patlamayan MMO yok ki ?

İlgi görmemesi oyunun patladığı anlamına gelmez. Yapan adam zaten wow gibi milyonlarca kişi oynasın diye mi yapıyor hepsini? Adam gibi bir sürü oyun çıktı, WoW dışı bütün MMO'lar patladı diyorsan bu senin yorumun valla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...