Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hayatları karartılan Pakistanlı kadınlar

SekerPembe

Öne çıkan mesajlar

Elmalılı Hamdi Yazır

"Subzeroya özel" said:

Ey o bütün iyman edenler! ellerinizdeki memlûkleriniz ve sizden henüz bülûğa irmiyenler üç vakıt size istiyzan etsinler: sabah namazından evvel ve öğle sıcağından elbisenizi çıkardığınız sırada, bir de yatsu namazından sonra ki sizin üç eksikli vaktınızdır, bunların maadasında ne size ne onlara günah yoktur, üzerinize dolaşırlar, birbirinize bakarsınız, işte böyle size Allah âyetleri beyan ediyor, ve Allah alîmdir, hakîmdir

Bir ekleme daha

"Elmalı da yanlış anlamış" said:

4 / NİSÂ - 15: Kadınlarınızdan fuhşü irtikâb edenlerin aleyhlerine sizden dört şahid getirin, eğer şehadet ederlerse o kadınları evlerde hapsedin tâ ölüm kendilerini alıb götürünceye veya Allah haklarında bir yol açıncaya kadar

(Elmalılı Hamdi Yazır)
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:
islam düşmanlığıyla alakası yok. diğer elemana da sordum öm ile cevap yazmış yok efendim sömürgecilik ve geri kalmışlık yüzündenmiş. bi tane müslüman ülke gösterebilir misin kadına düzgün davranılan?

kuranda böyle böyle diyorsun, bakıyoruz tam tersi uygulanıyor. gerçek islam bu değil deyince kızıyorsunuz.

geri kalmışlığın islamiyetle alakası nedir?
arap kavimleri islamiyet öncesi de yozdu, halen yoz.
bi ara bilimde diğer ülkelerden ileri gitmişler ama haçlı seferleri felan sonrasında toparlanamamışlar.

bu arada "hristiyan devletleri" gayet iyi durumda şu an, orta doğuya nazaran.
peki bu durumda hristiyanlık daha iyi bir din mi oluyor?
peki şu an ortadoğu'da olan olaylar bir zamanın hristiyan devletlerinde de oluyordu desek?
Sosyal ağlarda paylaş

@bone onu ben söylemiyorum zaten katibim söylüyor. buraya yazmak yerine pm atmış nedense.

said:
e tamam işte bende bunu diyorum arkadaşlar tüm dünya islamın bu ülkelerdeki gibi bişey olduğunu düşünüyor halbuki değil... Tekrar tekrar söylüyorum kadına el kaldırmak bir kenara dursun kötü söz söylemek bile insanlıktan çıkıp yaratıklaşmaya gidiyordur.....

katibin bana verdiği cevap

tesadüf mü peki bunların hepsi diye sordum.

bu da ikinci cevap

said:
eğitim düzzeyine bak sorunun cevabını bulacaksın... Ha birde sömürgelilik filan ...
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

"Men are in charge of women by [right of] what Allah has given one over the other and what they spend [for maintenance] from their wealth. So righteous women are devoutly obedient, guarding in absence what Allah would have them guard. But those [wives] from whom you fear arrogance - [first] advise them; , forsake them in bed; and [finally], strike them. But if they obey you [once more], seek no means against them. Indeed, Allah is ever Exalted and Grand"

An-Nisa 4:34 http://quran.com/4/34

is this real islam?
Sosyal ağlarda paylaş

Hristiyanlık daha iyi bir din olduğu için daha iyi değiller Bone, daha çok toplum genelinin dogmalarla, dayatmalarla, yasaklamalarla, korkutmayla (ki bu her Din için geçerli) bir alakasının artık kalmamış olması yüzünden iyiler. İnsanlar kağıt üzerinde Hristiyanlar. Onlar yasaklarla onla bunla ilgilenmiyor. Kendin demişsin zaten Reform sayesinde işte. Dinin etkisi ne zaman azalmış, o zaman gelişebilmişler.
İslam maalesef bunu aşamadığı için geri. Bunu zaten tartışmıştık. Sorun İslam veya Hristiyanlıktan çok dinlerin temelinde. Eğer temelde dinlerin aslında insanları engellediğini, dogmaları dayattıklarını ve bunu korkutarak yaptıklarını görürsen sorunu anlarsın, ki bunun inanmakla filan ilgisi yoktur. Çünkü daha önce 13121141 kere dediğim gibi modern insanın bu din yasaklarına, yukarıda ayetlerin tutarsızlıklarına inanmasına filan ihtiyacı yok. Korkmanıza da gerek yok dinlere inanmayarak daha az iyi insan veya daha az cennetlik bir insan olmuyorsunuz. Hep demek istediğim bu...
Günlük hayatta ne kadar mantığını ve aklını kullanabiliyorsan din konusunda da rahat olabilmelisin. Ben tanrının, insanların onun verdiği aklı kullanıp birşeyleri sorguladıkları için onlara kızacağını hiç düşünmüyorum mesela. Zaten azıcık düşünen adam dinlerdeki tutarsızlıkları anlar. Bu, onlara tü kaka yapmak yerine, onlara artık ihtiyaç olmadığını kavramaktır. Çünkü daha fazla inançlı olmak için dine daha fazla inanmanıza gerek yok daha önce de tekrarladığım gibi. Kaldı ki bu hayatta iyi bir insan olabilmek için, veya eğer varsa eğer öteki dünyada iyi bir şeye kavuşabilmek için, bu hayatta size doğduğunuzda otomatik olarak sunulan ve genelde pek değiştiremediğiniz dogmalara inanmak zorunda olmamız bana mantıksız geliyor. Ama tabii bana karşı da çıkabilirsiniz...
Sosyal ağlarda paylaş

Zep said:

Sotto said:

"Men are in charge of women by [right of] what Allah has given one over the other and what they spend [for maintenance] from their wealth. So righteous women are devoutly obedient, guarding in absence what Allah would have them guard. But those [wives] from whom you fear arrogance - [first] advise them; , forsake them in bed; and [finally], strike them. But if they obey you [once more], seek no means against them. Indeed, Allah is ever Exalted and Grand"

An-Nisa 4:34 http://quran.com/4/34

is this real islam?

Hatta Elmalılı çevirisini verelim de sonra yanlış meal deniyor.

Nisa 4/34 - Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.
Sosyal ağlarda paylaş

körü körüne inanların, dinde reforma karşı olanların, kuranda yazılanların bir bölümünün zamanın arap kavimlerinin o çağdaki gerekesinimlerini karşılamaya yönelik olduğunu görmezden gelip, dini ayetleri hiç sorgulamadan kabullenenlerin önemli bir bölümü, bireyler ve toplumlar için zararlı olabildiği için, ''bize ne'' diyemiyoruz işte...
Sosyal ağlarda paylaş

İnanmadığınız birşeyden değil ki subzero, kaynağa da inanmıyorsun, çünkü kafanda bizim yazdıklarımızın mantıksız olduğunu, İslam'ın böyle şeyler demeyeceğini düşünüyorsun. Demekki dindeki herşey mutlak doğru olmak zorunda değil, daha önce dediğim gibi bunun asgari mantık düzeyiyle çok alakası olmasına rağmen, daha inançlı olmakla alakası yok. Zaten dinlerde söylenilen şeyler de çok inanılmaz değiller, hepsi düşününce varılabilecek şeyler. Yani biz inanmayınca aslında senden çok da farklı düşünmüyoruz, benim kastım orada. Sen de mantıklı gelmeyince dur bi dakika diyorsun, biz de, aynen yukarıda bizim çevirilere inanmaman gibi, çünkü muhtemelen mantıksız buldun...
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:

Ya nasıl oluyor da ; insanlığı ilgilendiren bir konu açılınca , ordan gereksiz herifin biri çıkıp olayı islama bağlıyor ve muhabbet islamı savunanalar ve islamdan nefret edenler arasındaki tartışmaya dönüyor ilginç.. Şu olayın din ile nasıl bir alakası olabilir arkadaşlar? Siz hiç okudunuz mu islamın ne için geldiği? İnanılışa göre ; islamiyetin gelmesinn başlıca sebebi , cahiliye döneminde kız çocuklarına ve kadınlara yapılan asıl zulüm vardır. Kuran'da bile kutsal meryemden sayfalarca bahsedilirken , islamiyetin kadınları bu hale getirdiği nasıl söylenebilir?

ha diyosanız ki benim için olaylar önemli değil , ben islam düşmanı adamım , en ufak fırsatta saldırırım islamiyete , sonra karşımdakinin inancından dolayı onu sinirlendirir bundan mutlu olurum diyorsanız.. zaten paticik size göre bir yer oldu bile..

Peki nasıl oluyor da ne kadar rezil rüsva vahşi hayvanca şerefsizce durum varsa (özellikle de kadın konusunda daha fazla) hep bu islam ülkelerinde ve istisnai olarak da uzakdoğudaki tırıvırı ülkelerde oluyor da, kafir hristiyanların vb. ülkelerinde olmuyor?
Nasıl oluyor hadi açıkla ben bilahare okurum dikkatlice

http://www.youtube.com/watch?v=4znrg_s-LHo&feature=related
Sosyal ağlarda paylaş

SekerPembe said:

Yeni yasaya destek veren eski milletvekili Marvi Memon, çoğu saldırganın ceza almadan tahliye olduğunu söylüyor.

dünyanın pek çok ülkesinde, kadına ya da erkeğe şiddetin cezai bir yaptırımı var doğal olarak. kimi müslüman ülkelerde ise bu şiddeti şeriatın bizzat kendisi öngörüyor zaten. kiminde ise, yasalar cezayı gerektirse bile, uygulamaya konulmuyor (bkz. alıntıladığım bölüm) fark bu. korkutucu olan; dinin sorgulanmadan kabullenilip, bir de hayatın her alanına yayılmaya kalkışılması, ya da uygulanan şiddet ve vahşetin ''din adına'' yapılabilmesi ve bunun ''dinin gereği'' şeklinde rasyonalize edilebilmesi.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Peki nasıl oluyor da ne kadar rezil rüsva vahşi hayvanca şerefsizce durum varsa (özellikle de kadın konusunda daha fazla) hep bu islam ülkelerinde ve istisnai olarak da uzakdoğudaki tırıvırı ülkelerde oluyor da, kafir hristiyanların vb. ülkelerinde olmuyor?

kafir hristiyanlar 1000 sene önce dünya savaşı başlattılar, sonra bu yetmedi üstüne 2 tane daha başlattılar.

o barbar müslümanlardan öğrendikleri matematikle falan 2-3 medeniyet yaratıp, dünyanın geri kalanını bir güzel sömürdüler. sömürü kolay olsun diye oraları onlarca kliğe bölüp geri bıraktılar. bu arada hala sömürmeye devam ederlerken dünyanın geri kalanını, siz ve sizin gibiler güzelce parlatılıp önünüze sunulan ileri ve medeni batı toplumu yalanlarına inanmaya devam ederken, aklı başındakiler 2 sene işler ters gitti diye aşırı milliyetçilerin avrupa'nın hemen her yerinde yükselişte olduğunu gördükleri halde, hristiyanlık öyledir, böyledir diye konuşmadılar misal.

he buradan bütün bu boktan işlerin sorumlusu batıdır diye bir tezim olduğu düşünülmesin. kabahatin çoğu tabii ki doğu toplumlarında; ama batı öyle, batı şöyle diye de gelmeyin bana rica ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki bu kiyaslamalari yaparken,

- sadece gunumuzdeki tabloya baksak
- din adina yapilmayan, digelim ki irkcilik kokenli katliamlari vs. hesaba katmasak

sonuc ne olur?

Gunumuzde Hiristiyanlik, putperestlik veya ateizm "adina" siddet uygulayanlara baksak, bir de Islam adina siddet uygulayanlara baksak acik ara farkla Islam adina uygulayanlar birinci.

Onlar gercek Musluman mi degil mi tartismasina girmeye gerek gormuyorum. Neticede kendini Musluman olarak adlandiran toplumda ciddi sorunlar var. Hiristiyanlarin bin sene once Hacli Seferi yapmis olmalari, bugunku durumu degistirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ataları insanları cadı diye diri diri yakanların danalarının yaptığını mesela.

gerçi onlardaki tek olay demokrasiye adam gibi geçmiş olmaları ve kadınların hakları için savaşmış olmasıdır.

bizde dahi tepeden lank diye "al sana hak" denildiğinde kadınların bir kısmında hiçbi değişikliğe gidilemedi işte.

"ben bilmem, beyim bilir..."
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

suBzer0 said:

Ya nasıl oluyor da ; insanlığı ilgilendiren bir konu açılınca , ordan gereksiz herifin biri çıkıp olayı islama bağlıyor ve muhabbet islamı savunanalar ve islamdan nefret edenler arasındaki tartışmaya dönüyor ilginç.. Şu olayın din ile nasıl bir alakası olabilir arkadaşlar? Siz hiç okudunuz mu islamın ne için geldiği? İnanılışa göre ; islamiyetin gelmesinn başlıca sebebi , cahiliye döneminde kız çocuklarına ve kadınlara yapılan asıl zulüm vardır. Kuran'da bile kutsal meryemden sayfalarca bahsedilirken , islamiyetin kadınları bu hale getirdiği nasıl söylenebilir?

ha diyosanız ki benim için olaylar önemli değil , ben islam düşmanı adamım , en ufak fırsatta saldırırım islamiyete , sonra karşımdakinin inancından dolayı onu sinirlendirir bundan mutlu olurum diyorsanız.. zaten paticik size göre bir yer oldu bile..

Nasıl oluyor hadi açıkla ben bilahare okurum dikkatlice

ççok basit hristiyan toplumlarda da kendi kızlarını hamile bırakıp onların çocuklarınıda hamile bırakıp pozlar filan veriyor adamın biri

Hadi onu geçtim dünyada en çok katliamın yaşandığı yerlere bak çoğunluğu müslüman ülkeler bu katliamı yapan kim hristiyan ve yahudiler

al hadi buna ne dicen
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...