Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fazıl Say hangi kerhanede dünyaya geldi

nutella yerim

Öne çıkan mesajlar

Pirvan said:

Burası kafir forumu kardeş seni forumtr'ye alalım.

Bi de şu peygambere küfür ediyolar kafasında adam hala barınıyomuş burada onu gördüm.

Valla eskiden burada adam gibi tartışılıyordu. En azından 1-2 sene öncesine kadar. İnsanlar fikirlerini söylüyordu kimsede trollemiyordu. Son zamanlarda bikaç embesil türedi işte takılıyorlar. Herşeyi çok iyi bildiklerinden farklı fikirlere tahammülleri bile yok.

Peygamber olayını da bikaç gün önceki konu dışı bölümdeki konulara bakarak öğrenebilirsin. Okumadan zevzeklik etmenin alemi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

ohyeah said:

hamsilipilav said:

lan ne şeriatı? ömer hayyam'a bile laf uzatan adamlar fazıl say'a uzatmış çok mu? bunlar ne sanattan anlar ne edebiyattan ne müzikten ne operadan ne tiyatrodan. şeriat gelsin artık ben vallaha istiyorum. türkiye'den kaçabileceksem gelmeden vallaha gelsin. gelsinde şeriat altında yaşasınlar. daha iyisini haketmiyorlar çünkü.

Ömer hayyam kim? Burada Allahtan başlayıp peygamberlere kadar laf eden, yeri gelince küfreden adamlar var. Bunların konuşunca ses yok ömer hayyama laf edince mi var? İyiymiş

Ömer Hayyam, Allah ve peygamberlerden daha değerli bir kişi çünkü.

Ömer Hayyam zaten pilav pişirme teknikleri üzerine rubailer yazıdğından doğrudur.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Valla eskiden burada adam gibi tartışılıyordu. En azından 1-2 sene öncesine kadar. İnsanlar fikirlerini söylüyordu kimsede trollemiyordu. Son zamanlarda bikaç embesil türedi işte takılıyorlar.

He öyleydi, bide sen ekmeğe pepe derkenki dönem vardı önceden o ara daha iyiydi, bi ara konu açılırsa anlatırız.

said:

farklı fikirlere tahammülleri bile yok.

ohyeah said:

Ömer Hayyam kimdir yav?

ohyeah said:

Putların, kabe'nin istediği: kölelik
Çanların, ezanın dilediği: kölelik
Mihraptı, kiliseydi, tesbihti, salipti
Nedir hepsinin özelliği? kölelik

Harbiden adamın (!) dibiymiş

ohyeah said:

Daha ilk zorlukta, ilk basamakta bulunduğu konumdan geri dönüp devamlı rubailerinde dinin - kendine göre- anlayamadığı noktalarını yazan adam bu.

ohyeah said:

Okumazsın olur bide sıkıntı yok.

ohyeah said:
Burada Allahtan başlayıp peygamberlere kadar laf eden, yeri gelince küfreden adamlar var

ohyeah said:

said:

Peygamber olayını da bikaç gün önceki konu dışı bölümdeki konulara bakarak öğrenebilirsin. Okumadan zevzeklik etmenin alemi yok.

ohyeah said:

Ha bir de, herkese karşı tevazu göstermem, einstein değilim belki ama şu dünyada senden kötü yaptığım hiçbirşey olmadığıma eminim, o ayrı mesele de,

Sana bir sorum var. Badem fikrinle herkese yaptığınız gibi, kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş hesabı, aynı Şamil abinin, Barınç abinin izinden gidip diyorsun ki,
ohyeah said:

Ömer Hayyam kimdir yav?

Ben sana söyleyeyim, dünyada nereden baksan 1 milyar insanın tanıdığı, haspel kader deyişlerini rubailerini bildiği, tarihte tanınan, yaşadığı dönemde de ünlü, önemli bir şahsiyet. Övmedim bak kendisini, objektif olarak söylüyorum, herhalde tanınmayan biri diyemezsin.

Peki, sen Ömer Hayyam da kimmiş diyebilecek biri misin, sen kimsin?
Zevzeklik öyle yapılmaz böyle yapılır.
Sosyal ağlarda paylaş

ömer hayyam dünyada daha çok bilim adamı yönüyle tanınıyor. rubaileri de birçok dile çevrilmiş, o yönüyle de çok ünlü ama esas bilim. ben de anarşist tarzına hayranım rubailerinde. ancak ömer hayyam'In bu başlıkla aslında bi ilgisi yok çünkü bahsi geçen rubai onun değil. bir de tarihi kişilikleri çarpıştırmak anlamsız. hele inançsal bi varlık olan tanrı kavramıyla tarihi kişileri karşılaştırmak abesle iştigal.

he-man'le atatürk kapışsa kim döver sorununa benzemiş iş.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Ömer Hayyam kimdir yav?

Ben sana söyleyeyim, dünyada nereden baksan 1 milyar insanın tanıdığı, haspel kader deyişlerini rubailerini bildiği, tarihte tanınan, yaşadığı dönemde de ünlü, önemli bir şahsiyet. Övmedim bak kendisini, objektif olarak söylüyorum, herhalde tanınmayan biri diyemezsin.

Ömer hayyam kimdir yav lafını hala diyorum. Nerde neyi anlatmak istediğimi daha anlamamışsın boş boş alıntı yapıyorsun. Ben konuya yazmadan önce milletin yazdığına ithafen dedim. Ömer hayyama gelene kadar tonla adam var anadoluda doğmuş. Ömer hayyam isterse 235729852 tane bilinen rubaisi olsun ancak Allaha ulaşmaya çıktığı yolda önüne çıkan engellerden dönen bir adamdır. Anlamadığı yada batıni anlamına dalamadığından olayların farklı yorumlar getirmiştir.

Yazdıklarında şarap ve dilberlerden bahseden bir düşünürdür sadece. Söyledikleride tartışılabilirdir. Bende sevmemekte özgürüm bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

ömer hayyam dünyada daha çok bilim adamı yönüyle tanınıyor. rubaileri de birçok dile çevrilmiş, o yönüyle de çok ünlü ama esas bilim. ben de anarşist tarzına hayranım rubailerinde. ancak ömer hayyam'In bu başlıkla aslında bi ilgisi yok çünkü bahsi geçen rubai onun değil. bir de tarihi kişilikleri çarpıştırmak anlamsız. hele inançsal bi varlık olan tanrı kavramıyla tarihi kişileri karşılaştırmak abesle iştigal.

This
Sosyal ağlarda paylaş

orhan babaya laf atana kadar cokta uzun parmagimda olmazdi fazil denenin naptigi, ne dedigi. fazil benim beyaz dedigime beyaz derse doner bi daha bakarim gercekten beyazmiymis diye.

ana konuya donersek, akp vekili cahilmis, kendini belli mi etmis, bu mudur? bunun haber degeri yok
Sosyal ağlarda paylaş

Sufi said:

aman dikkat et, wiki'den link atarlar şimdi kanıt diye.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Pirvan said:

Ömer Hayyam kimdir yav?

Ömer hayyam kimdir yav lafını hala diyorum. Nerde neyi anlatmak istediğimi daha anlamamışsın boş boş alıntı yapıyorsun. Ben konuya yazmadan önce milletin yazdığına ithafen dedim. Ömer hayyama gelene kadar tonla adam var anadoluda doğmuş. Ömer hayyam isterse 235729852 tane bilinen rubaisi olsun ancak Allaha ulaşmaya çıktığı yolda önüne çıkan engellerden dönen bir adamdır. Anlamadığı yada batıni anlamına dalamadığından olayların farklı yorumlar getirmiştir.

Yazdıklarında şarap ve dilberlerden bahseden bir düşünürdür sadece. Söyledikleride tartışılabilirdir. Bende sevmemekte özgürüm bu kadar basit.

Ben allaha ulasirken,yolda uyuya kalmisim panpa kizmis midir acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Pirvan said:

Ömer Hayyam kimdir yav?

Çık sevmiyorum de, eyvallah. Hatta dahasını yap teknik bir biçimde eleştir, vb.
Bunları yapmak güzeldir. Ama o da kim lan adam değil demen doğru değil. Bülent Arınç'ın gidip Lenin Roosevelt gibi adamlara dalaşması gibi saçma duruyor. Ya da bitmeyen RTE- İnönü polemiği gibi. Tarihte kalmış adamları küçümsemek çok sığ bir durum.
Sosyal ağlarda paylaş

konu çok dağılmış.
benim başlık hakkında ki görüşüm. Güzel müzik yaptı diye, güzel film yönetti diye, güzel rol yaptı diye, halktan 234324 tane oy aldı diye kimsenin fikri değerlenmez.

Yazdığı, ürettiği bilim/fikir kitapları benim için çok daha önemlidir.

Fazıl Say çıkmış peygambere küfür etmiş vs, kimse takmamalıdır. Adam rating yükseltiyor, reklamın kötüsü olmaz. Ona cevap veren de aynı seviyededir.

Not: Ömer Hayyam'ı 1 milyar insan tanıyorumuş , lol.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

yalnız fazıl say'ın müziğinin aptalca konuşabilme ehliyeti verebileceğini düşünmek bu başlıkta herhalde en komik kısım. "alıntı yaptım bana dokunmayın" tam "minareler süngümüz derken o bir şiirdi" kafası.

Aynen.

Objektiviteden yoksun buradaki bir çok insan. Fazıl Say bu ülkenin gelmiş geçmiş en yetenekli sanatçılarından evet ama çıkıp (benim değil) birçok insanın kutsalı olan bir şeye karşı saygısızlık yapıyorsa böyle tepkilere hazır olacak, ki zaten böyle tepkiler geleceğini bile bile yapıyor bu adam bunu sonra da masum ayağına yatıyor, reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Benim görüşüme göre hiçbir düşünce suç olamaz. Fazıl Say çıksın dine küfür etsin umrumda olmaz, ama hangi kerhanede doğdun sorusuna maruz kalması da bir o kadar umrumda değil.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

insanın kutsalı olan bir şeye karşı saygısızlık

Sorun tam da burada işte. Bunun sınırı nedir?

Aşağıdakilerden hangisi/hangileri kutsala saygısızlıktır?

1- Tanrı kavramını insanlar uydurmuştur. Aksi takdirde 6000'in üzerinde tanrı olmazdı insanlık tarihinde.
2- Türban kadına aşağılamadır
3- Evrimi yok sayıp yaradılışı savunmak cehalettir
4- Tüm dinler şiddeti körükler, dindarların gücü ele geçirdi her toplum şiddete meyletmiştir.
5- Ben kıral tanrılara inanmıyorum, hele ki kitap yazan seven/sevmeyen, defter tutup günah sevap sayan tanrı kavramı çok ilkeldir, akıllı modern insan kendisini zorlasa da bunlara inanamaz.
6- Dinimi seçtim diyen yanılıyordur, doğduğun toplum dinini belirler. O zaman bizim toplumda bu doğrudur deyip mutlak doğru gibi algılamamak lazım. Yani Muhammet peygamberdir demek yerine bizm toplumda öyle olduğuna inanılır, sizin inandığınız dini olgulara da saygı duyarız demek akılcı insanın doğrusudur.

bu liste uzar gider. Yukarıdaki liste benim görüşlerim değildir, ama çok sayıda insanın düşündüğü şeylerden hatta paticikte defalarca dile getirilmiş fikrlerden seçkilerdir. Bunların HANGİSİ KUTSALA SAYGISIZLIKTIR?
Sosyal ağlarda paylaş

örneklerinin hiçbiri saygısızlık değil sosti. gerçi onlara da tahammül edemeyecek birsürü insan vardır ama onlar benim konum değil şu an.

şu da saygısızlık değil bence, olsa olsa ahmaklık olabilir. ya da bizim oralarda bi laf vardır lafı gözden anlamak diye, ona girebilir:
"Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir? Her müminine 2 huri vereceğim diyorsun, cenneti ala kerhane midir?"

ama şurada ip kopar. seçilen kelimeler, bir kişiye ya da gruba bu derece nefret dolu bi bakış sorun çıkarır:
"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?"

zaten bir temeli de yok söylemin. birsürü insan bunun versiyonlarını söyleyebilir, aynı doğrulukta olur ilkiyle:

"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi sanatçı, bu bir paradoks mu?"

"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi kemalist, bu bir paradoks mu?"

"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi milliyetçi, bu bir paradoks mu?"

"Bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi domatesçi, bu bir paradoks mu?"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...