Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yılmaz özdil fan club

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Myshkin said:

Rewendor said:

Biraz olsun yazarlıkla, edebiyatla uğraşan veya bunun hakkında bilgisi olan kişi yazarlığın, özellikle gündem-köşe yazarlığının birinci ilkesinin basitlik ve yalınlık olduğunu bilir. Yani kısa cümlelerle, rahat okunacak ve anlaşılır şekilde, halkın genelinin okuyup yorum yapabileceği türden yazı yazmak gerekir. Yoksa kimsenin anlamadığı sofistike yazıların köşe yazarlığında çok yeri yok, araştırma kitabı yazarken kullanırsın o dili.

Artık öyle değil.

Bizde hâlâ edebiyat derslerinde köşe yazısı yalın olmalı halk anlamalı falan diye anlatılıyor da yıl 2012 oldu. Artık zaten normal olan zaten insanların büyük çoğunluğunun dolu içerikli bir yazıyı okuyup anlayabilmesi. Ha ama tabi ki yine bağlaçlar, uzun cümleler çok fazla kullanılmamaya çalışılır.

Eğer haksız olduğumu düşünüyorsan yabancı gazetelerdeki köşe yazılarına da bakabilirsin. Oradakilerin de gayet ciddi bir konferans verircesine yazıldığını görebilirsin.

Şu tarihte iyi bir köşeeyazısında pek çok şey olmalı. Yazan kişi herkesin bilmediği bazı bilgilere shaip olmalı, normal insanın yapamayacağı yorumu yapabilmeli, farklı noktalara parmak basabilmeli vs.

Bu açıdan bakarsak Y.Ö. Türkiye'nin en kötü köşeyazarlarından biri.

Şimdi bir yazarın bilgili olması ve normal insanın yapamayacağı yorumu yapabilmesi illa komplike ve karışık cümlelerle olmak zorunda değil. Gayet basit bir dille de o komplike cümleyi yalın şekilde anlatabiliyorsa o zaman zaten en doğrusunu yapıyor demektir. Tabii bu illa her yazıyı basit sade yazacak demek değil, gerekirse işin kompleks kısmına da girebilmeli.

Bunun dışında köşe yazarı olacak insanların halktan daha üstün eğitim ve bilgi içeriğine sahip olması gerektiğine elbette katılıyorum.

Yurtdışı gazetelerine gelince, genellikle Avrupa'dan örnek aldığını zannediyorum. O ülkelerdeki ortalama eğitim seviyesiyle Türkiye'dekini (eğitim ortalaması ilkokul 3 olan bir ülkeden bahsediyoruz, eğitimin içeriğine üniversitede öğretilenlere girmeyeceğim bile... ya da ortalama yılda okunan kitap sayısına) bir kıyaslarsan arada ciddi uçurum da görürsün. Doğal olarak halkın büyük kısmı o köşe yazılarını anlayacak düzeyde değil Türkiye'de. Bir de özellikle ekonomi gibi ciddi birikim gerektiren konular ile sıradan bir gündem yazısını aynı kefeye de koymamak gerektiğini hatırlatmak lazım.

Karşıt bir örnek olarak ABD'deki köşe yazılarını gösterebilirim. Daha geçen hafta okuduğum bir gazetedeki köşe yazısında "Eğer İran'a savaş açıp ordu gönderirsek onlar da bize karşılık verebilirler (evet belki anlamında). demek ki bizim için tehdit oluşturuyorlar, o yüzden bir an önce saldırmalıyız, tehdidi yok etmeliyiz" şeklinde bir görüşü tamamen bu ifadelerle anlatıyordu.

Yılmaz Özdil'i takip ediyor musun bilmiyorum, ben ara ara işyerinde vakit buldukça okuyorum, takip ettiğim 6-7 yazardan biri. Dilinin yalınlığına rağmen adamın kullandığı örneklendirmeler, betimlemeler ve sunduğu bilgiler genelde hatırı sayılır bir araştırmacılık örneği sunuyor. Ara ara salladığı yerler de olmuyor değil, ama TR standartlarının çok üzerinde bir bilgi arşivi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Yozdil said:

Toki yanı... İmara açık tarla vasfında cennette arsa

Ben Veysel Karani hazretleriyim diyen bi uyanık... Aralarında hakimlerin, avukatların, öğretmenlerin de bulunduğu kerizlere cennetten tapu satarak, 6 milyon lira tokatlamış.

*
Bence yanlış yapmış.
*
Eyüp Sultan’ım deseydi...
Rahat 16 milyon götürürdü.
*
Çünkü bu ülkede...
Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne resmi yazı gönderip, Hazreti İsa’nın tapu kayıtlarını istedi birader!
*
Nası yani dersen?
*
Sayın devletimiz, azınlık vakıflarına emlak beyannamesi gönderdi, azınlık vakıfları mülk sahibi hanesine “Hazreti İsa” yazdı, sayın devletimiz de tapuları Hazreti İsa adına tescil etti. Bilahare... Sayın hükümetimiz, bugünlerde çok popüler olan bi tarihte “28 Şubat”ta, ama, malum 28 Şubat’ta değil, 28 Şubat 2008’de AB’ye uyum ayaklarıyla, azınlık vakıflarına ait taşınmazların iadesini yasalaştırdı. E adamlar da mülklerini geri istedi. E adamlar mülklerini geri isteyince, sayın başbakanlığımız sayın bakanlığımıza resmi yazı yazıp, Hazreti İsa’nın “ikametgah adresi”ni istedi...
Ki, Hazreti İsa gelsin, mirasçılarına devir işlemlerini yapsın.
*
Henüz bulamadılar.
Aranıyor Hazreti İsa.
*
Bu arada... Yüce mahkememiz, Beşiktaş’ta oturan Mariam binti Ovahim’in bulunması için, sayın Emniyet’e resmi yazı yazdı, derhal bulunmasını istedi. Sayın Emniyetimiz, aradı taradı, “şahsın bulunamadığını, adresinin tespit edilemediğini” bildirdi. Yüce mahkememiz de, sayın Emniyetimizden gelen cevap
üzerine, “kayıp şahıs”a ait taşınmaza kayyum tayin etti... Halbuki, mahkeme celbi çıkarılan kayıp şahıs, halk arasındaki tabirle, bildiğin Meryem Ana!
*
Sayın devletimiz, Cebrail Aleyhisselam’ın da peşine düşmüş durumda... O da meçhul mülk zengini olarak aranıyor. Gabriel adıyla aradıkları için, bi türlü ensesine binemediler.
*
Netice itibariyle...
*
Bi ülkenin hükümeti, Hazreti İsa’nın tapusunu arıyorsa... O ülkenin ahalisine cennetin tapusunu kakalamak, suç filan değildir, sevaptır. Dubleks villa kakalanmaması günahtır.

JIIIIIIZIIIIIIIZ

Gene epiec, gene epic
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

said:

diyaplo 3

Diyaplo 3

http://www.hurriyet.com.tr/_yazarlar/images/249b.jpg

Diablo...

ispanyolca seytan demek

1996da blizzard denen amerikali gencler yapmis

alman var, yahudi var, iranli var, iskandinav var...

ispanyol yok...

turk hic yok...

simdi ucuncusu cikmis

bizim genclik ayila bayila oyniyor, kapialra dizildiler dun gece birbirlerini eziyorlar

normal versiyon 150, koleksiyoner 300!

asgari ucret hala belli ama sira olmus sira!

elin amerikali sirketindeki cok kulturlu ekibin yaptigi ismi ispanyolca olan oyuna paralari saciyor genclik

para basiyor adamlar bir gecede

bizde ise kindar genclik var, holivud cakmasi fetih filmi ile gurulaniyoruz hala

ama olsun tablet verdik cocuklara dahada tuketsinler diye

sumerlilerde tablete yaziyordu oysa ama gelde anlat nafile!

simdi diyaplo oyniyor bizimkiler, bakarsiniz jeton duserde gercek diyaplonun tepelerinde oldugunu kavrar ama bunun icin once RTE efendinin loot dusurdugunu soylemeniz lazim, malum nato kafa nato mermer...

el clasicco topici yerine bunu kullanalim bundan sonra, A.K.A. YILMAZ OZDIL GENERAL

lan.. AHAHAHAHAHAHAH olmuş bu, seni sözcü gazetesine alalım
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ben ve ailem izmirden çıkmadık ama bu adamı sevmiyoz. her ne kadar umutsuzca olsa da sülalecek chpye basıyoruz oyları. ama bu adam bildiğin faşist yani. şu üstteki iki cümleyi sırf bu cümleyi kurabilmek için vurguladım. sanmayın ki sırf bu adam böyle. laf ettiğinizde beğenmiyosan okuma göhöhöhöö diye saldıran fanboyları da var hele ki izmirde... ne gazetecilik mesleğine bir şey katıyor, ne bir araştırmacılığı var, ne muhalefet görevinde, ne bir yerlere çomak sokuyor ne bir şey yapıyor. bomboş yazılar yazan bir adam bence. facebookta yözdil döktürmüş gene : )) görmekten bıktım resmen. vasat yazıların adamı.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

Viktor said:

said:

diyaplo 3

Diyaplo 3

Diablo...

ispanyolca seytan demek

ispanyol yok...

turk hic yok...

simdi ucuncusu cikmis

bizim genclik ayila bayila oyniyor, kapialra dizildiler dun gece birbirlerini eziyorlar

elin amerikali sirketindeki cok kulturlu ekibin yaptigi ismi ispanyolca olan oyuna paralari saciyor genclik

bizde ise kindar genclik var, holivud cakmasi fetih filmi ile gurulaniyoruz hala

simdi diyaplo oyniyor bizimkiler, bakarsiniz jeton duserde gercek diyaplonun tepelerinde oldugunu kavrar ama bunun icin once RTE efendinin loot dusurdugunu soylemeniz lazim, malum nato kafa nato mermer...

el clasicco topici yerine bunu kullanalim bundan sonra, A.K.A. YILMAZ OZDIL GENERAL

lan.. AHAHAHAHAHAHAH olmuş bu, seni sözcü gazetesine alalım

de ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

bir kaç ay önce bir yazısını google'da aratayım dedim.

sonuç: adam kopyala yapıştır yazarı.

2007
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/7250654.asp?yazarid=249&gid=61&a=149736

2011
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=19386906&yazarid=249

o an ki nabza göre arşivleri karıştırıp ısıtıp ısıtıp servis ediyor adam aynı hikayeleri. lol
Sosyal ağlarda paylaş

Ahahah abi fotoğrafıyla, birebir yözdilin elinden çıkmış gibi duran yazısıyla yılın postuna aday bu

Viktor said:

en buyuk fani benim!

http://i.imgur.com/IzxDL.jpg

ozellikle bidon kafa ile diyaplo 3 yazilarini cok basarili buluyorum!

said:

Bidon kafa...

ŞARIL şarıl bedava su varken, baraj yapacağına, dünyanın en uzun borusunu döşeyip, taaa Rusyalardan en pahalı gazı getiriyor...

Depo yok.

Depo var...

Su yok.

Suyu bulsa...

Boru yok.

Boru döşese, o döşeyene kadar zaten su kuruyor.

Yani darılmayın ama, hakikaten Allah cezanızı versin be kardeşim.

Bakıyorum televizyonlara...

Şöhret olmuşsun yahu!

BBC, CNN hep seni gösteriyor.

Akmayan çeşme başında, elindeki boş bidonu kameraya sallayarak, "elim kırılsaydı" diye bağırıyorsun.

Hiç bağırma.

Senin paranla sana köfte ekmek ısmarladılar, hizmet sandın... Sudan ucuz senin oyun.

Hiç bağırma.

Düşün şöyle bir...

Maazallah CHP-MHP iktidar olsaydı, ne diyeceklerdi?

"Uğursuz bunlar..."

"Bereketsizler..."

"Geldiler, kuruttular..."

Demeyecekler miydi?

Diyeceklerdi.

Sen de kafanı emme basma tulumba gibi sallayarak, "he valla" demeyecek miydin?

Diyecektin.

Hatta, şu anda tek satır bile susuzluktan bahsetmeyen liboşları, satılık kalemleri okuyup okuyup, "şerefsiz bu laikler" demeyecek miydin öfkeyle?

Diyecektin.

Hiç bağırma.

Bak şimdi sen, çoluk çocuk kokarcaya döndün, Afrikalılar gibi fellik fellik yıkanacak dere arıyorsun...

Senin sırtından koltuk sahibi olanlar, borsa vurgunu yapanlar, ihale kapanlar, dolar-faiz volisi vuranlar ise, Perrier’le San Pellegrino’yla jakuzide banyo yapıyor, köpük köpük.

Reina’da sular kesik mi sanıyorsun, a benim bidon kafalım?

Şimdi iyi dinle...

Yap elini yumruk.

Şeytan kulağına kurşun der gibi vur bakayım kafana iki defa...

Ne duydun?

"Donk donk" di mi?

Sen önce onu doldur.

Su kolay

said:

Diyaplo 3

Diablo...

ispanyolca seytan demek

ispanyol yok...

turk hic yok...

simdi ucuncusu cikmis

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Bu ne lan? Tek cümle ne? Tamam ilgi çekmek için güzel yöntem de, arkadaş fikrini tek cümlede anlatabiliyorsan (her ne kadar o tek cümle bile düşününce çok ağır eleştiri içerse de) o zaman köşe yazısı doldurmaya yetecek bir fikir de değil, pekiştirmen gerekiyor demektir. Bu sefer inadına trollük yapmış anlaşılan. :D

kafa izni almistir, tatile ciktim dememek icin trolle vurmus olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

bir kaç ay önce bir yazısını google'da aratayım dedim.

sonuç: adam kopyala yapıştır yazarı.

2007
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/7250654.asp?yazarid=249&gid=61&a=149736

2011
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=19386906&yazarid=249

o an ki nabza göre arşivleri karıştırıp ısıtıp ısıtıp servis ediyor adam aynı hikayeleri. lol

birincide kafan basmamış ikinci kere yazmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonutopia said:

Abi throine denen herif zaten vatanhaininin önde gideni..isterseniz bi simdiye kadar attıgı mesajları sırayla okuyun..o yuzden ciddiye bile almaya degmez..

düşüncelerini beğenmediğin insanları vatan haini ilan etmek geçen yüzyılda kaldı bu arada yıl 2012.

artık engizisyon'da insanların parmaklarını sivri uçlu mengeneye sıkıştırıp diri diri de yakmıyoruz. ayrıca dünya düz bir yer de değil.

Sotto said:

Vatan haini mi bilmem ama ciddiye almamamız gerektiği kesin...

internet üzerinde tanımadığım, adlarını bile bilmediğim adamlar (sotto, Drag vs.) bir internet forumunda yazdıklarımı ciddiye almayacaklar diye ne kadar üzülüyorum şimdi bilemezsin. :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...