Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yunanistan yaniyor

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Rewendor said:
Hiç Yunanistan'a gittin mi bilmiyorum, ama adamlar günde 5-6 saat çalışıyorlar sadece, onda da hafif tempo, bizim yarımız kadar yani. Adamlarda akşamları açık bakkal, market bulmanın imkanı yok. Adamların alış veriş merkezleri haftasonları çalışmıyor (eh be kardeşim hafta içi millet mesaide ne ara gelecek oraya?) eğer cuma akşamından pazartesiye kadar yetecek ekmek, yemek almadıysan yandın, çünkü haftasonu açık bir yer bulamazsın.

isveç'te de benzer bir sistem var aslında. dükkanlar 9-10'da açılıp 16-18'de kapanıyor.
avrupa düzeni bu mudur, yoksa isveç'te havanın geç aydınlanması ve erken kararmasıyla alakası var mıdır onu bilmiyorum.
ingiltere'deyken de mağazaların erkenden kapandığını görmüştüm.

buna rağmen alışveriş merkezleri pazar günü de açık tabii. 8-22, 9-21 gibi saatleri oluyor süpermarketlerin, o saatlerde haftasonu dahil açık oluyor.

yunanistan'ı hiç görmedim, eğer onlarda büyük alışveriş merkezleri de erken kapanıyorsa o zaman büyük sorunmuş hakikaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa'nın geneli öyle sanırım, ama dükkanların açılma saatleri falan sektörlerine göre, Almanya'da mesela fırın türevleri, süper marketler vs. 7'de açılıyor ama tekstil sektöründeki mağazalar falan 10 civarında açılıyor.

Ha ama dün alışveriş yapmayı unuttuk, sabah mısır gevreği akşam da spagetti yedim yanında suyla beraber. Evde ekmek dahil hiç bir şey yok çünkü QQ (Özetle pazar günü benzinciden fahiş fiyata alış-veriş yapmazsanız açsınız sfd)
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

bizans is yapsaydi, hap kadar topraklari olan osman beyin ordusuna yenilip kepaze etmezdi kendini, fenerin pendikspora yenilmesi gibi bisi bu (ki pendikte savasmislar zaten lol)

işte komnenos restorasyonu dönemi en son az-çok iş yapan, öncesinde dukas'ların beceriksizliği sırasında malazgirt zaten. oyunda bütün stat'ları 3 0 0 4 0 (deli ibrahim statı) filan başlıyor 10. konstantin lol.

da tabii bütününe bakarsan 1000 yıllık bizans'ın son 900 yılı adım adım toprak kaybetme veya kaybettiğini geri almaya çalışma. ilk 100 yılda hala latin etkisi geçmemişken bayağı batı roma topraklarını geri almışlar ama sonra tam yunan etkisi başlayınca stagnasyon.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Türkiye'yle niye kıyasladın şimdi? Türkiye daha iyi diye bir şey mi gördün orada benim mesajımda? Yunanistan çoğu avrupa ülkesinden çok daha az çalışan, özel sektörü gelişmemiş bir ülke, tabii ki çöküşün temel sebeplerinden biri bu.

Yılda 1900 saat çalıştığını pek sanmıyorum açıkçası yunanistanın. Adamlar 9da işe gidiyor, 12-13.00 (hatta bazı yerlerde 13.30) arası öğle molası, 15.00-16.00 arası 1 saat mola, 16.30 civarı gibi de işi bitiriyorlar. Şunu yapan Avrupa'da çok fazla ülke yok.

Almanya'da da mesela yasal çalışma saati 40 saat. Üzerine de çıkartmıyorlar seni. Sözleşmene göre ya 35 ya 40 saatlik iş yapıyorsun. Ama 40 saat verimli şekilde çalışıp bırakıyor adamlar sonra.

Lütfen bir tartışmaya girecekseniz önce nasıl tartışılacağından insanlarla nasıl fikir alışverişi yapılacağından haberdar olun, "a kötü" diyen ve "b"den hiç bahsetmeyen birine "b çok mu iyi" diyerek tartışma olmaz, hayır değil dersin ya da kötü ama şu da var dersin.

Yalnız hem yazıyı baştan sona okumamışsın hemde kendi kendine bir yargılamaya girişmişsin.
O karşılaştırmanın amacı,Yunanistan'nın Askeri harcamasının gereksiz büyüklüğüne dikkat çekmek.Yani tencere dibin kara seninki benden kara gibi bir mevzu değil.
Türkiye'nin Askeri harcaması bile gereksiz büyükken,Yunanistan gibi bir ülke'nin bu kadar askeri harcama yapması oldukça gereksiz.

Yani memurları işten çıkarmadan önce,kemer sıkma politikasında ki öncelik askeriye olmalı ama Troyka bu konuda bir yaptırım uygulamıyor,buna değindim,olay bu.
Sosyal ağlarda paylaş

avrupanın şımarık cocugu. doguya karşı tampon bölge. avrupa da işler yolundayken sorun yoktu. ab federasyon yapısını kuramayınca, anayasayı oluşturamayınca her üye kendi derdine düşmeye başladı. tek avrupa hedefini tek devlete ya da daha birleşik bir yapıya ceviremeyince hedef kaybı yaşadılar, kendi iclerinde kriz başladı. sonrasında milli kimlikler hatırlanmaya başladı. her ülkede sağ politikalar oy toplamaya başladı. global krizde tuz biber oldu. vs. vs. vs.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

doğu roma'nın suçu yok arkadaş,katoliklere güvenmeyecekti.Adamlar bir kere şanzımanı freni dağıttı sonrada toparlayamadı.

Haçlı istilasından sonra Doğu Roma'nın durumu,yine iyi istanbul'u tekrar geri aldılar ama kime ne fayda.Adamlar direk çöküşe geçti,osmanlı'ya bal,kaymak,vitamin oldu tabi bu durum.

o değil de şunu görünce aklıma geldi,

olm hepimiz rum çocuğuyuz lan.
yunanlılar rumları sahipleniyor kendilerine çekiyor, biz ise rumlar düşmanmış gibi davranıyoruz lan.
selçuklulardan sonra tepe taklak olmuş herhalde anadolu.
Sosyal ağlarda paylaş

niye tembel olmasınlarki. bu kasış niye. dünyanın ekonomik devi amerika güya, ama halkın önemli kısmı köpek gibi yaşıyor, sonuçta daha çok çalışman daha yukardakileri zengin etmek için sadece

yunan halkına helal olsun keşke bizde az örnek alabilsek, bizde hakkını aramaya kalksan devlete gerek yok önce çevredeki esnaf cart curt halleder seni, dört bi tarafımız yanıyo isyanlar dünya alt üst olacak neredeyse bizde ise sanki millet refah içinde, işsizlik yoksulluk yozlaşma alıp başını gitmemiş gibi iktidar partisi yüzde 50 yi zorlayacak bi dahaki seçim. dizi izle, pop, top ile oyalan, iş yerinde düşenin sırtına bas daha çok yükselmek için, hacı hoca derken, e müstahak
Sosyal ağlarda paylaş

yunanistan,eu para havuzundan doğru dürüst katkısı yokken,14 ve 15.maaşları dağıtırken o bahsettiğin halkın tepkisi yoktu,almanlar it gibi çalışıp 70-75 yaş emeklilik muhabbeti yaparken heriflerde dünya para emekli maaşı ve asgari ücret 800 euro diye duydum yanlış olabilir,ve patladılar işte daha beter olsunlar hiç umurumda değil,adamlar sınırda kaçakçılık olmasın diye bina boyunda tel örgü çekiyor duvar yaptırıyor utanmaz herifler,ben almanya-fransanın yerinde olsam basarım tekmeyi hiç acımadan ama onlarında karizması çizilir işte
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de avrupa krize bilerek geç ve az müdahale etti. özellikle almanya ve ingiltere eu nun küçük ülkelerinin batışını izledi. akabinde eu nun mali uygulamalarını borçlar karşılığında dayatıyolar şimdi. karlı çıkan yine almanya fransa yani. karizma meselesi değil
Sosyal ağlarda paylaş

fede abicim kusura bakmada şöyle düşün,2 kardeşin var 3 ortaklı bir şirket sahibisin,ve seni verem kanser etti kardeşlerin,yediler,içtiler,mıctılar,ama sen canını dişine taktın çalıştın dedinki kardeşlerim bari yesin,içsin,mıçsın:D ama iş şirket yönetimine geldiğinde işle alakalı olmayan kardeşlerin senin şirketi iyi yönetemediğinden dem vurmaya başladığında ne yapardın konu tamamen bu
Sosyal ağlarda paylaş

splashman
1) adamlar dediğin milyonlarca kişiden oluşan bir toplum. devlet ile toplum aynı şey değildir, keza toplumda bir ton sosyal, sosyo-ekonomik sınıf ve statüye ayrılmıştır. " beter olsunlar " dediğin, her krizde oldugu gibi (tr de de aynı) alt sınıflar, çalışan kesim, iyice durumu kötü olanlar. tel örgü kararını onlar mı veriyor? aynı kafayla tr de de herkes tayyip erdogan gibi düşünen onun gibi bıyığı olan neo-osmanlıcılardan oluşuyor o zaman?

2) bakın kardeşim bu millet olayı baştan 19 yy da, sırf pazar yaratıp artı değeri cukkalamak için oluşturulmuş bir hikaye zaten. her yerde çalışan sınıflar, ve daha aşağısı için benzer koşullar geçerli. yav bi tv yi aç bak saçma sapan insanlar ve çevresindekiler nasıl bi hayat sürüyo ve tüm ülkelerde de bu aşağı yukarı aynı değil mi. alman yunan türk izlandalı falan yok, o küçük yaştan beyne sokulmuş dogmalar. insan heryerde 3 aşağı 5 yukarı aynı, insanlar arasındaki fark ırkları değil, bulundukları sosyal sınıf.

3) bu verim, likiditasyon cart curt, neo liberal kan emicilerin icadı sözler, ulan niye daha verimli çalışsınki adamlar, işadamları daha çok cip sahibi olsun, devlet daha fazla uçak silah alsın diye mi? sanki çalışmalarının karşılığı geri mi dönüyor, öyle olsa dünya üzerinde hala 1 milyar insan olurmu doktor yüzü görmemiş? tüm avrupa birliği politikaları, yukardan aşağı şekilde, bir domino etkisi ile en az etkiyi en yukarı sınıflara en devasa etkiyi ise alt sınıflara hissettirecek şekilde sömürü düzeninin yeniden organizasyonu demek.

yunanistan türkiye ermenistan cart curt büyüklerden daha çok silah alıp birbirlerine dayılanırken olan bu toplumlardaki çalışan sınıflara ve güvencesiz yoksul kesime oluyor. ne tesadüf ki bu yüz yıl önce de aynıydı. o yüzden bu boş milliyetçilik ayağını bırakıp farklı bir ortadoğu-balkanlar örgütlenmesi ile en azından bu bölge için, avrupa nın amerika nın ve yerel devletlerin yöneticilerinin ve çevresinin çıkarları için değil, kendin ve çevren için geniş kesimler için üretimin yeniden örgütleneceği sağlıklı bir politika gütmeli ve en basit, sadece üç şey- eğitim, sağlık, giyim barınma besin- tüm kesimler için yani toplumun tümü için kaliteli hale getirilirse, geri kalan hiçbirşey (cep telefonu, internet, araba, lüks ürünler ve daha sayamadığım bi sürü saçmalık ) acil değil; kaliteli sağlık; eğitim ve giyim-besin-barınma. ve evet tembel olsunlar 8 saat değil de 5 saat çalışsınlar hiç kötü değil hatta daha iyi. zaten bu saydıklarımı kaliteli hale getirecek bir üretim için 5 saat çalışmak, şu anki sistemde 8-10 saat çalışmaktan çok daha faydalı kendileri için.
Sosyal ağlarda paylaş

koca topicde iki özgün post var, gerisi medyanın saçmalıklarını tekrarlamış. hiç araştırıp etmeden size söyleneni tekrarlayıp bi de üstüne lolz iyi olmuş demek gerçekten acınası sizin açınızdan. ne kadar küçük insanlar varmış burda.

Viktor said:

ha ama herkes yunanistana abaniyor iyi guzelde senelerce yunanistan uzerinden parayi vuran, sahte kredi notlari ve rakamlar veren kredi derecelendirme kuruluslari ve wallstreet godamanlarini unuttu herkes

herifler resmen "resesyon avr para lazim, hangi ulkeyi batirirsak daha kazancli olur" diye oturup AB nin en zayif halkasinin altindaki haliyi cektiler, simdi GREEECE Y U SO LLAZZZYYY modunda takiliyorlar lol

aynen. misal goldman sachs resmen tecavüz etti yunanistana. yok ama halk suçlu çok az çalıştılar bu borç o yüzden dağ oldu. dış müdahalelerin ve ihanet denilebilecek rezil devlet politikalarının alakası yok, hepsi götü yayıp yatan yunanlılar yüzünden.

lovecraft0Z said:

niye tembel olmasınlarki. bu kasış niye. dünyanın ekonomik devi amerika güya, ama halkın önemli kısmı köpek gibi yaşıyor, sonuçta daha çok çalışman daha yukardakileri zengin etmek için sadece

yunan halkına helal olsun keşke bizde az örnek alabilsek, bizde hakkını aramaya kalksan devlete gerek yok önce çevredeki esnaf cart curt halleder seni, dört bi tarafımız yanıyo isyanlar dünya alt üst olacak neredeyse bizde ise sanki millet refah içinde, işsizlik yoksulluk yozlaşma alıp başını gitmemiş gibi iktidar partisi yüzde 50 yi zorlayacak bi dahaki seçim. dizi izle, pop, top ile oyalan, iş yerinde düşenin sırtına bas daha çok yükselmek için, hacı hoca derken, e müstahak

ahah kime anlatıyorsun? adamlar daha çok çalışmanın daha çok para ve refah getirdiğine inanıyor.

bizim halkımızın beyin ölümü gerçekleşmiş bile çoktan, şu yunanlıların yaptığının onda birini yapamaz, yapmaz. ama merak etme bizim ekonominin de fazla ömrü kalmadı, çöküş çok zevkli olacak. sudan çıkmış balığa dönecekler.

şaka mı değil mi anlamadım ama bi de bu var:

saplashaman said:

Allahim ne guzelde cezalarini veriyorsun,daha beter olsunlar

hazır allahla konuşurken bi de rica ediver beyin nöronlarını bi kontrol etsin, bana bi sıkıntı var gibi geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bildigin shock doctrine olmus iste, gel gor ki butun milletlerin (su an ingiltere kaliyorum mesala burda da insanlar yunanlari sevmiyor tembel olduklarini saniyor) kocaman bir yalana inanmasi gercekten cok vahim bir durum. Bu sekilde daha cok austerity gorururuz.

http://www.rosalux.de/fileadmin/rls_uploads/pdfs/sonst_publikationen/Broschur_Pleite-Griechen_eng.pdf

Sunu bi okuyun da gercek durum neymis ogrenin bari konusmadan.

Yanliz cok ciddi bir spekulasyon donuyor ortada, nasil yatirim yapilmali karar veremdim (zaten yatirim yapacak kapital da yok =P)

Acikcasi ben yunanistanin batacagina zerre inanmiyorum cunku batmamalari ya da EU'dan cikmamalari almanya icin cok onemli. Diger taraftan bakarsak politikacilari deli gibi austerity measure getirdi, ekonomilerinin bi 10 sene kadar buyumeyecegi de belli.

Yunanistanin su an ne tarafa gidecegi cok karmasik ama bence kendilerini bir sekilde toparlayip eski hallerine gelmeyi basaracaklar almanyanin destegiyle.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

ben o insanların dramasına değil,100 sene önce düyunu umumiye muhabbetiyle osmanlıyı bitirmeye çalışırken büyük abilerinin şeyi altında bize gülenlerin,şimdi aynı şey başına geldiğinde hala durumun farkında olmamalarına gülüyorum

Tarih tekerrürden ibarettir..

hala tüm bir toplumu ırkçılığının yansıması yüzünden aynı kefeye koyuyorsun. o aynı osmanlı nın atinadaki insanlık mirası akropolis i yıllarca harem, cami ve cephanelik olarak kullandığını biliyor muydun? her yeri işgal et yüzyıllarca tepesinden inme, çocuklarını köle yap, topladıklarını gel istanbulda ye ( hani halka zırnık koklatmış olasalar yine içim yanmıycak, anadolu ya yüzyıllarca taş üstüne taş konmamıştır, anadoluda tek bi tane osmanlı camisi çeşmesi köprüsü bulamazsın) sonra bla bla ama kendin bağımsızlık mücadelesi verirken her şey harika.

istisnasız tüm devletler yararından çok zararlıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...