Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir tweet attı başı kesilecek

Katibim

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

anti-islam filan değilim ben bu arada.

direk anti-din, anti-peygamber, anti-kitap, anti-dogma...

Benim kutsalım İnanna'ya laf atmadığınız sürece sorun yok.

cidden soruyorum ben şöyleyim böyleyim diye yazınca burda havalı göründüğünümü sanıyosun? yani aynı dindarlar gibi illa ben inançsızım diye her yerde inancını-inançsızlığını belli eden tayfa ne zaman bitecek merakı içindeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Creative said:

GERGE said:

anti-islam filan değilim ben bu arada.

cidden soruyorum ben şöyleyim böyleyim diye yazınca burda havalı göründüğünümü sanıyosun? yani aynı dindarlar gibi illa ben inançsızım diye her yerde inancını-inançsızlığını belli eden tayfa ne zaman bitecek merakı içindeyim.

siz günün 5 vakti avaz avaz baırmayı bitirince bizde bitiririz.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Hristiyanlık çağa uymadığı için değişti,insanlar tarafından değiştirildi,bugün papalık bile ılımlı bir yapı kazandıysa bunun sebebi dinin reforme edilmiş olmasındandır.
Yani halk dine adapte değil artık,din toplumun yapısına adapte ediliyor ve değiştiriliyor.
İslam coğrafyası diyebileceğimiz bu yörelerde ise insanlar dine adapte edilmeye çalışıyorlar ve evet gerçek islam bu,sayfa sayfa islam'ın şiddet içeren yönünü tartışmaya gerek yok.

hristiyanlık değişmedi, incil aynı incil.
sadece insanların dine bakış açısı değişti.

eskiden kiliseler topluma baskı kurabiliyordu, "şunu yapçaksın, bunu yapmıycaksın, eğer bunu yaparsan din yasaklamıştır cezanı ben veririm" gibi şeyler. aynı şeriat düzeni işte.

öte taraftan insanlar dini mantık sürecinden geçirmeye başladı. rönesans ve reform meydana geldi. protestanlık ortaya çıktı. kilisenin etkisi azaldı ve papa "bunları" yapmaya mecbur kaldı.

tabii bunlar pat diye olan şeyler değil, yıllar ve bir takım dönemler geçmesi gerekti.

avrupa ve amerika'nın şu an bu durumda olmasının nedeni hristiyan dininin müslümanlıktan iyi olmasından dolayı değil. toplumun dini mantık sürecinden geçirebilmeye başlamasından dolayı.

mesela sen halen "gerçek islam bu" diyerek şeriatçıların bize dayattığı "dini" gerçek dinmiş gibi gösteriyorsun.

müslüman toplumların da bir reform geçirmesi gerekiyor, "kilisenin" dediklerini birebir uygulamak yerine benzeri bir mantık süzgecinden geçirmesi gerekiyor.

Sotto said:

İslam'ı seçip de ilerleyebilmiş tek bir toplum olmaması bile çok şeyi sordurtur.
Hristiyan, insanların genelinin yasaklarla veya kurallarla işi yok. İslam ise kurallar ve yasaklar dini.

emin ol ki hristiyan dininde islamdan daha çok kurallar ve dogmalar bulabilirsin. galilei bu yasaklarla ve papa'nın baskısıyla boğuşmak zorunda kalmış. çok da uzak değil, 1600'lü yıllardan bahsediyorum.

halen "toplum yapısı"nı "dinin yapısı"yla karıştırmaya devam ediyorsunuz.
üstteki yazdıklarım senin için de geçerli.

toplumla dini ayırt etmek lazım.
dinin emrettiğini mantık süzgecinden geçirip de müslüman olabilirsin.
her müslüman kafa kesip insanlara tecavüz eden bireyler olmak zorunda değil. böyle bir tablo çizmek çok yanlış.
toplumun "kilisenin dayattıklarına" motomot uymak yerine kutsal kitabını okuyup kendi yorumundan geçirip ona göre dine inanması gerekli.

islami seçip ilerleyebilmiş tek bir toplum yok demek büyük hata olur.
700'lü yılların sonundan 1100'lü yılların başına kadar bilimde büyük ilerlemeler ve gelişmelere imza atmıştır islam bilim adamları.
yunan, ingiliz, alman bilim adamlarını sonuna kadar öğreten bilim, sana islam bilim adamlarını öğretmez.
oysa kepler, galilei, da vinci, kant gibi "günümüzün meşhur adamları" daha ortada yokken yıllar yıllar yıllar önce islamiyete inanan bilim adamları büyük devrimler yapmıştır.

mesela ebu musa câbir bin hayyan kimyayı bulmuş, el-harezmi algoritmayı bulmuştur, bazı kaynaklarda ibni sina da modern tıbbın babası olarak geçer.

bu bilim adamları için bir liste vardı, kimya, felsefe, matematik felan gibi sütunlarda ayırmışlardı. o listeyi bulamadım ama onu ararken şunu buldum:

http://i.imgur.com/xV6WH.png

yani sorun islamiyette veya hristiyanlıktan daha aşağı bir din olmasında değil.
islamiyete inanan toplumlar da "bilim yuvası" halinde olabilir.

bi de bu benim bahsettiğim islamiyetin gelişinden 1700 yıl sonrası felan değil, islamiyetin yeni yeni doğduğu zamanlar.
yani 622 yılında hicret yaşanıyor, bundan 100 yıl sonra yaşayan bir adam kimyayı buluyor.

ama tabii sorun bundan sonra başlıyor. sürekli yaşanan haçlı seferleri bilimsel sürecin önünü tıkıyor.
araştırmalar ve kitaplar yakılıp yıkılıyor, ve araplar bilimde gelişmeyi yasaklıyor.
ondan sonra islam toplumları bir daha toparlanamıyor.

yani "islamı seçip de ilerleyebilmiş bir toplum olmadı" düşüncesi yanlış. ortada üçyüz yıllık bir toplum var.

ayrıca dönem ve bölgeye göre değerlendirirsen daha mantıklı olur.
mesela avrupa'da insanlar demokrasi savaşı verdiği sırada, islam coğrafyasında halen derebeylik zihniyeti hakimdi.

başka bir örnek, iran. iran mollaların eline geçmeden önce de müslümandı ve gelişmiş bir toplumdu.
daha da ilginci, iranlı öğrenciler şu an bizden daha gelişmiş bir eğitim sistemine sahipler. halen mollalar tarafından yönetiliyor olmasalar belki de şu an bilimde öncü konumda olabilirlerdi.

tl;dr:
arap toplumu eskiden beri yoz durumdadır.
böyle bir toplumun yaptığı yanlışlıkları tümden bir dine maleletmek büyük hata olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

anti-din ile anti-dogma farklı kavramlar.

bir de "benim kutsalıma laf atmadığız sürece sorun yok" diyerek dogmatik bir fikri savunmuşsun ve kendinle çelişmişsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone, söylediklerin güzel ancak ben yine tekrarlayayım. Benim dediğim islamın korku ve yasaklar dini olduğuydu. Hristiyanlıkta da kurallar yok demedim, ancak insanlar artık bazı şeyleri aşmış dedim. Zaten bu konuda hemfikiriz. Bunu Avrupa 500 yıl önce başarabilmiş.
Demekki şu var;
Dinin etkisi toplum üzerinde ne zaman azalmaya başladıkça, toplumlar ilerlemiş. Demekki dinlerin genel olarak dogma doğalarından, yasaklarından, kurallarından, saldıkları korkudan dolayı gelişmeye engel olduğunu öne sürebiliriz. İslam'daki sorun insanların bunu halen aşamamasıdır. Kaldı ki ben İslam'ın Hristiyanlıktan çok daha fazla pratik yasak ve kurala sahip olduğunu düşünüyorum. Bunu namaz, oruç gibi örneklerle veriyorum.
Ayrıca bilim ile din bir yerde tıkanıyor ki buraya değinmeyelim. Bana bir İslam devletinde CERN deneyini yapabilmenin, veya dinine aşırı bağımlı insanların evrimi kabul edebileceklerini iddaa edebilir misin. Dinin temeliyle ters düşmüyor mu zaten bunlar. Hadi bu başka tartışma konusu diyelim...
Ancak bunun dışında bir de kadın olgusu var. Bana dürüstçe İslam'da kadının bir erkek kadar önemli olduğu, bir alt sınıf olmadığı konusunu iddaa edebilir misin?
Salt bu bile İslam'ın neden gelişmeye engel olmasına bir örnek olabilir...
Sosyal ağlarda paylaş

islam derken islam toplumunu kastediyorsan haklısın, korku ve baskıyla yaşıyor insanlar.
ama islam derken direk islam dinini kastediyorsan zaten onu önceki postlarımda açıklamıştım.

ek: bu arada dinine aşırı bağımlı insanlar amerikada da evrime karşı çıkıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

gerge ,bak sana bir şey söyliyeyim,babadan görme,anadan görme müslüman değilim onu önce belirteyim,ruhumdaki gitgelleri bilebilirmisin? neler yaşadığımı? nelerle karşılaştığımı?
elimde imkan var biliyormusun,en azından mankenlerle hayat yaşabileyecek bir imkan önyargılarınızın kurbanı olmayın rica ediyorum.en basitinden şunu izle ama önyargısız islam bilmem ne diye değil gerçekten nedir diye izle ve sonra cevap ver

şu videoyu niye önerdiğini anlayamadım. çocuğun sempatik ve espritüel oluşu hoşuma gitti. akıllı ve eğitimli olduğu belli. uykum yoktu izledim, hatta hızımı alamayıp 55 dak.lık 2. bölümü de izledim sırf meraktan; ''insanlar hangi psikolojik itkilerle dine sarılır, dinden medet umarlar'' diye. cat stevens'ın müslüman oluşu, ya da büyük bir coşkuyla o dinden bu dine geçen sıradan insanların öyküleri ilgimi çekmiştir hep. müslüman olup, yaşamlarındaki olumsuzlukları hristiyanlığa ya da başka bir dine geçerek aşabileceğini düşünen ve din değiştiren sürüyle müslüman da var. bu adamın incil eleştirilerindeki hemen hemen aynı gerekçelerle kuranı eleştirerek yapıyorlar bu din değişikliğini. yani genellikle olumsuz yaşam koşulları sonucu, o dinin kitabını eleştirerek başka bir dini denemece ya da seçmece, oldukça yaygın bir olgu.

yalnız kuranı ya tam okumamış, ya da okuduğunu anlamamış, ya da komple numara çekiyor (ki bana en mantıklı görüneni bu) sonunda da allah adına! dvd reklamı ve satışı yapıyor. aynen çoğu misyoner hristiyan gibi (her hristiyan misyonerin söyleminin sonunda mutlaka bir satış söz konusudur).sıradan bir videoydu yani...eğlendim ama =)
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad ve bone u repliyorum.

kurallar değişir. matematik ile belirlenmiş kanunlar değişir. islamın yorumlanması mı değişmeyecek?

değişmeyen şey bağnaz insanların kafasıdır.

onlar da ölür.

gerçek islam, gerçek hristiyanlık, gerçek x'çilik diye birşey olmaz. bunlar gelişen olgulardır.

ben bakarım umut görürüm. sen bakarsın hödük görürsün.

cisim gözlemciye göre görünür. bütün gözlemciler(insanlar) ışık hızında dolaşmadıkça(aynı ve ütopik anlayış düzeyi), insanlar farklı görür. özel görelilik diye birşey var.

siz hala en iyi düşünenin kendiniz olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...