Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyunlarda Real Money Auction House (RMAH) sistemi

Sam

Öne çıkan mesajlar

Monthius said:
Bütün F2P oyunlar bundan çok daha kötü bir sistemi kullanıyor zaten. Orada para vermeden içeriği tam anlamıyla göremiyorsunuz, oyunu kısıtlı bir şekilde oynuyorsunuz kesenin ağzını açmadığınız sürece vs.

f2p oyunlarıyla bu sistemi kıyaslamak çok alakasız.

öncelikle f2p oyunları hiç para ödemeden başlanabilen hadiseler.
tf2, ava, lol başarılı f2p oyunlarından örnekler mesela.
bu oyunların formüllerine benzeyen formül kullanan oyunlarda,
istediğin eşyayı satın alabiliyorsun, ama aynı zamanda bu eşyayı hiç para ödemeden alma imkanın da var (mesela tf2'de craft edilebiliyor, drop olabilir. lol'da ve ava'da oynadıkça puan birikiyor, bu puanlarla itemları alabiliyorsun)

f2p oyunlarda bu metodu kullanmalarının bir maksadı var. oyun ücretsiz, ama belli bir masrafı var. masrafı karşılamak için de "istediğiniz itemı parayla alın, siz kazanın biz de kazanalım" mantığı mevcut.

öte yandan diablo 3 f2p değil, para verip alacaksın.
60 dolara, belki de 70 dolara satılacak bir oyun bu.
böyle oyunları f2p'le kıyaslamak gereksiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

Bone said:

mesela public oynuycaksınız,
sen barbarınla "ohş tam benlik kılıç düştü" derken adam onu kapıp logout olup gidip satıcak.

herkes kendi ekranında görüyor lootu. öyle kapışmaca değil sanırım artık.

bilemedim iyi mi olmuş kötü mü.
ama biraz casual olmuş gibi geldi bana.
yine de oynayınca daha iyi görürüz.
Sosyal ağlarda paylaş

TF2 icin f2p demek pek dogru degil, uzun sure para ile satildi.

Sam said:

çinlilerin fiyatları aşağı çekmesini nasıl yaptın da kendi işine getirdin cidden bir muaamma, sen ne satıyorsan en yüksekten satıyorsun ama alacağın zaman her en düşük fiyat? hem de kdv işlerken. nasıl bir ekonomi bu böyle? :)

Bence Cinlilerin fiyatlari asagi cekecegini dusunmek yanlis bir ongoru. Isin ticareti ile ugrasan adam piyasanin sabit kalmasini ister. Bir itemdan kendisi yuz, baskasi bir tane satiyorsa kendi fiyatini o bir tanenin altina cekmez(elbette sacma derecede yuksek bir fiyat degilse). Hatta duruma gore, kendi sattigindan dusuk fiyata satilan itemlari alip kendi belirledigi fiyata satabilir.

Fiyati esas amatorler asagi ceker.
Sosyal ağlarda paylaş

Luriel said:
İlerde başka oyunlara kötü etkilemesi ise gerçekten umrumda değil + etkileyeceğinide düşünmüyorum. Sizin etkileyecek düşünceniz ne kadar geçerli ise benim etkilemiyecek düşüncem o kadar geçerlidir.

Ben de ekonominin kötüye gittiğine kriz falan çıkacağına inanmıyorum mesela. E madem ben inanmıyorum, o zaman kriz çıkmayacak?

Bide arkadaş samle aynı şeyleri savunmak ne kolaymış. Adam çenebaz, car car herşeye laf yetiştiriyor. Helal sam (tu) Ben sıkılmıştım bazı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan, şu senin WOTtan cpliycem bundan sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

- "zaten freemium olayları vardı, yeni bişi değil" diyenler. bu TAMAMEN yanlış. f2p oyunlar BEDAVAdır. yani 60-70$ oynayabilme hakkı için ödemezsiniz bile. girer oynarsınız, beğenmezseniz direkt bırakırsınız. sıfır para harcandı. burada retail parası veriyorsunuz, üstüne bir de rmah var. bunu yapan şirket de dünyanın en yüksek gelirli oyun yapımcısı. ayakta durabilmek için lincoln resimlerine bile muhtaç bir yeniyetme doğu avrupa şirketi filan değil. dahası şirket size ÇÖP satmadığı halde ticaretten pay alıyor, devletin kdv alması gibi. "sen ne yaptın da bu parayı hakettin?" diye sorulması lazımken şakşaklamak cidden düşündürücü.

Isin ozu tamamen ayni. Bir seyler satip para kazaniliyor. Evet D3'de oyuna para oduyorsun, ama f2plerin aksine oyunun butun fonksiyonlarini kullanabilmek icin para odemen gerekmiyor. Stronghold Kingdoms veya World of Tanks'da oyuna para odedigin zaman olusan farklar D3'de yok(olur da oyunda bosslari oldurmek icin super itemlar gerekiyorsa bu lafimi geri alirim).

Yanlis anlasilmasin, ben bu parayla item olayini, cok umursamamakla beraber, hos karsilamiyorum. Ama fikir babasi Blizzard degil. Zaten Blizzard orijinal fikir yaratmakta basarili degildir; varolan fikirleri mukemmellestirir.

Zynga kisa surede en iyi kazanan firmalardan biri haline geldi. Emin olun ki Kotick ve benzerleri piyasadaki bu tur gelismeleri cok iyi takip ediyordur. Sonra da benzer bir modeli kendi firmalarinda uyguluyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

"RMAH piyasayı, oyun geleceğini etkilemeyecek" düşüncesi nasıl bir düşüncedir ya. Ben bir X oyun yapımcısı olsam. Blizzard bu sistemle de paranın dibine vursa direk ekibimi toplar derim aynı sistemden bizde yapıyoruz. Sonuçta hiç bir firma babasının hayrına oyun yapmıyor. Blizzard bu sistemi tutturursa (ki tutturur ) bütün oyun dünyasını etkileyecek bu olay. ( Bkz: kelebek etkisi ).
Sosyal ağlarda paylaş

60 kadar kasarız 1 max 1.5 yıl item alırız para ile hop exp level vap yükseli tekrar item kasarız alırız,bu olmazsa atlarım boğaz köprüsünden.Ben blizze güvenmiyorum arkadaşın teki yazmış bunlar ilersi için alt yapı hazırlamak diye kısacası nabız ölçücekler sonrasında görürüz.2 oyun ile dünyayı sömüren firma Blizz işin boktanı bu süreçte başarılı olurlarsa ileride oğulunun kredi kartını sömürürken göreceksin baba grand grand father excalibur aldım, ee ne kadar oğlum 55 dolar %10da komisyon. oh yeah.
Sosyal ağlarda paylaş

üstteki yazıya tl-dr artı ek gibi olsun.

Diablo=/=WoW
Diablo'da oyun alım satımı zaten vardı.
Diablo'da içerik açıktır, oyunun eğlencesi itemları düşürmektir. WoW gibi içeriğe ulaşma derdi yoktur.

bir AH piyasası domine etmenin 2 yolu vardır. Örneğin ortalama fiyatı 5 dolar olan bir item olsun, AH'ta 10 tane olsun. (bu arada devam etmeden önce itemların fiyatlarının tamamen sanal olduğunu, gerçekten "5 dolar eder" deme gibi bir durum olmadığını hatırlatayım).

1. "çinliler" bu itemdan x tane koyarlar ve fiyatını 2 dolar yaparlar.
sonuç? 10 kişi itemını satamadı (bi kayıpları yok çünkü bu itemları elde etmenin maliyeti yok ya da bu adamların "işi" değil, bir gelir kapısı değil) ama herkes 2 dolara item'ı aldı.

2. "çinliler" bu itemları piyasadan toplarlar ve fiyatı 10 dolardan geri koyarlar.
sonuç? 10 kişinin item'ı satın alındı. şimdi oyuncular bu item'ı bulurlarsa, 5-9 dolar arası bir fiyata koyduklarında çinliler göt olacak ya da onu da alacaklar.
eğer item'ı almak isteyenler bu fiyatları yüksek bulurlarsa, gold AH'a gidebilirler.

kısacası "çinlilerin" domine edeceği bir durum yok ortada.

diablo2de itemları sadece güvensiz sitelerden alabiliyordu insanlar, ama alıyorlardı. d2 oynamayan ya da umursamayan adamlar hemen belli ediyor kendini, zira d2 oynayanlar item satma alma işlemlerinin zaten varolduğunu biliyorlar. blizzard bu sistemi alıp 3. partileri aradan çıkartarak oyuncuların takas yapmasını sağlıyor. nihayetinde siz bir kere blizz parası aldıktan sonra ya da bir kere item sattıktan sonra, çok uçuk şeyler alıp satmadıkça iş takasa denk gelecektir. diabloyu oynayacak 23904283940284293842928 kişinin yüzde 1i bile gold AH'ı kullansa yine çok fazla item olacaktır.

samimi endişeleri anlıyorum ama endişelenecek bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar zaten fiyatları düşürmüş olacaklar. Sen zar zor çıkardığın bir itemı satmak için o fiyatın da altına düşmüş olacaksın. çinliler bu itemı alırsa göt olacak?

ha bi de

said:
insanlardaki en iyi ben bilirim, benden farklı düşünenler muhtemelen adam gibi oyuncular değildir düşüncesi nasıl bir şeydir çözemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

O adam hertürlü parasını kazanacagı şekilde fiyat belirleyecek, sen ondan ucuza satarsan her türlü emeğini ucuza satmış oalcaksın. Fabrika gibi üretmediğin için ucuzdan satacaksın ve elinde bir şeyk almayacak. Bu şekilde sistemi ele geçirecekler, trade olayının bir anlamı kalmayacak. Çok ucuzlarsa, herkes bütün itemları alırsa bu sefer yine abukluk olacka çünkü item almak istemiyorsan ancak kendi başına veya 2-3 arkadaşınla oynayabileceksin oyunu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...